piątek, 31 stycznia 2014

Detektyw Oszczędek na tropie lutowych obligacji skarbowych


Rzeczywistość robi się powoli absurdalna. W listopadzie mieliśmy dziwoląg w postaci 13 miesięcznych obligacji skarbu państwa, szumnie nazwany Listopadowa Trzynastka. Jakby to była jakaś premia, jaką niektórzy dostają w pracy. Oprocentowanie tego lichego produktu wynosiło zaledwie... 3.,04% w skali roku, kto w to nie wierzy może sobie zajrzeć do artykułu Listopadowa trzynastka.

Takie marne obligacje się sprzedały bez problemu i to na niemałą kwotę 870 mln zł. Trudno zrozumieć co w nich jest atrakcyjnego, w każdym razie Ministerstwo Finansów zachęcone powodzeniem od przyszłego miesiąca ma zamiar wprowadzić nowy, jeszcze bardziej badziewne obligacje.

Tym razem w planach są papiery na 7 miesięcy, a skoro okres trwania jest krótszy od listopadówki, to możemy się spodziewać, że ten marny zysk będzie jeszcze bardziej lichy. Nie zajmujemy się tutaj co prawda takimi nieciekawymi produktami, ale ciekawe robi się badanie wytrzymałości nerwowej inwestorów.

Tym razem nowa poprzeczka została ustawiona zaledwie na... 2,62%. No to mamy gratkę. Publikowany przeze mnie co miesiąc ranking lokat w pierwszej lidze zawiera depozyty od 4% w górę, druga liga ma minimum ustawione na 3,25%, trzeciej ligi nie przewiduję, gdyż to co poniżej jest niegodne uwagi.

A jednak obligacje o jeszcze mniejszym potencjale zysku i tak się sprzedają. Tak było w listopadzie i tak będzie pewnie w lutym. Będą się one nazywać KOS0914, dla tych co nie rozumieją co taki skrót oznacza Krótkoterminowe Obligacje Skarbowe. Cyfry 0914 oznaczają datę ich zapadalności, co łatwo obliczyć. Skoro są emitowane w lutym i potrwają 7 miesięcy, to skończą się we wrześniu stąd mamy 09 (wrzesień) 14 (2014 rok).

Zastanawiające jest dlaczego ludzie kupują coś takiego. Obligacje skarbowe sprzedaje PKO, gdzie konto oszczędnościowe na chwilę obecną daje więcej i prawdopodobnie znajdzie się w lutowym rankingu kont! Podwyższono bowiem tutaj standardowe oprocentowanie do 3,10% co już jest ciekawszą alternatywą, ale jakże daleką od optymalnej.

Źródło: pkobp.pl

Ilekroć zachodzę do PKO, nie obejdzie się bez stania w kolejce. Na stoliku leżą zawsze gazetki dla dzieci Brawo bank. Ponieważ kolejki przesuwają się bardzo wolno, często zanurzam się w lekturze świata dla naiwnych. 

Kto chce może sobie poczytać o przygodach Pancernika Hatetepesa, Jana Eksperta czy Detektywa Oszczędka. Są dostępne chociażby tutaj. Świat jest tutaj różowy, wszystko wszystkim się udaje, a celem każdego jest oszczędzanie w SKO, a potem rzecz jasna w PKO. A jakżeby inaczej. Hej ho!

Tyle że hasło dziś oszczędzam w SKO jutro w PKO było lansowane za komuny, gdy proletariusze wszystkich krajów mieli się łączyć, a praca dla kraju była najwyższym zaszczytem. Dziś nie ma już takiego świata, ludzie emigrują za granicę w poszukiwaniu lepszego życia.

A u nas oferuje się obligacje KOS0914, dla tych którym wystarczy mniej niż na lokacie. Ale co się dziwić PKO, skoro w najnowszym numerze Brawo Bank Detektyw Oszczędek zachęca do udzielania darmowych korepetycji. Korepetytorzy wszystkich krajów łączcie się! Pozytywistyczna praca u podstaw jak widać przetrwała dwa wieki i wciąż jest popularna.

No dobrze, adresatem tej gazetki są dzieci, więc takie naiwne teksty można w takim miejscu wybaczyć, ale obligacje skarbowe na 2,62% są przecież adresowane dla dorosłych? Cóż, niektórzy lubią żyć w epoce kamienia łupanego i nikt im tego nie może zabronić.

29 komentarzy:

 1. Fajnie napisany artykuł! Tak na marginesie to po co chodzisz do PKO? Chyba jedynie żeby się utwierdzić w przekonaniu, że misja pisania Twoich blogów jest niezbędna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do optymalizacji cashflow, mam tam konto służące między innymi do przelewów.

   Usuń
 2. Alior Sync wycofuje się z 5% cashbacku za zakupy internetowe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Obligacje tylko dla idiotów...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak ominąć podatek belki- długo nad tym myślałem i jest sposób jeżeli mamy tate i mame na emeryturze zakładamy ike na ojca i mamę i wpłacamy tam kasę oczywiscie wadą jest długi okres trzymania pieniedzy ur. do 1945 3 lata i wtedy możemy środki wyciągnąć bez podatku belki ,ur do1948 4 lata a ur po 1948r 5 lat zawsze pamiętając że zawsze możemy srodki wycofać w każdej chwili lecz potracone zostanie podatek belki czyli jest to oferta na stabilne oszczędzanie dodam że nie opłaca się lokować środków poniżej 1 roku.Symulacja ike SK bank daje 7.9% czyli taką lokatę na rynku nie znajdziemy netto dają 6,4% czyli polcan idzie obejść podatek belki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A od strony prawno us? darowizna? a jak rodzice nie dożyją to kasa przepadnie?

   Usuń
  2. Skoro są to pieniądze dobrowolnie odkładane przez osobę. To prawdopodobnie dostaniesz je, w przypadku śmierci rodzica, jako spadek, i to chyba bez podatku jako najbliższy krewny (dziecko, rodzeństwo).

   Usuń
  3. nie każdy jest jedynakiem...

   Usuń
  4. przy zakładaniu ike wpisujesz osobę upoważnioną i tylko ty masz prawo do kasy

   Usuń
 5. Gratuluję świetnego artykułu:) nie wiem, kto i po co kupuje takie obligacje. Bo chyba nie dla własnego zarobku...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludziom się wydaje, że obligacje skarbu państwa to jest pewny zarobek bez żadnego ryzyka, a dodatkowo nie wszyscy kupujący obligacje tak skrupulatnie obliczają zysk. Pewnie wiele osób jest zadowolonych, że tak "dobrze" udało im się ulokować pieniądze.

   Usuń
  2. Tak samo z lokatami, zobaczcie na PKO BP:
   http://www.oprocentowanielokat.pl/lokaty-twojego-banku.php?bank=33&sort=2

   Lokata 0,05% w skali roku na 7 dni czy 0,1% ma miesiąc. To przecież jest kpina z ludzi jeśli bank oferuje coś takiego. A i nie najlepiej świadczy o banku.

   Usuń
 6. Dominik27 -->

  podane przez Ciebie stawki dotyczą rolowań lokat (włączona opcja automatycznego odnowienia) i w zasadzie obejmują 3 główne grupy Klientów:
  1) tych którzy zapomnieli o swoich lokatach
  2) osób nieżyjących + postępowania spadkowe
  3) blokad lokat z tytułu zabezpieczeń np. kredytu

  wymieniłem 3 podstawowe, chociaż jest ich znacznie więcej, sprawdź ofertę innych banków jakie jest oprocentowanie lokat z włączonym automatycznym odnowieniem, chodźby w Getinie :)
  szału nie ma ... oczywiście banki z rozbudowaną siecią mają te stawki najniższe!

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, inne banki (konkretnie jeden czy dwa) lokaty standardowe oferują 7 razy wyższe, chociaż to 7 razy więcej to też marne 0,35% a nie 0,05%. Pozostałe banki oferują lokaty standardowe co najmniej 20 razy lepsze, ale w większości są one 40 razy lepsze (2% i więcej).

   Więc nie opowiadają głupot, bo inni mogą dać dobre warunki a PKO BP nie.

   Dlatego w PKO BP zakładając "dobrą lokatę" (najwyższa lokata w PKO BP to 2,35% i jest na rok) po skończeniu tej lokaty spada ona do oprocentowania lokaty standardowej. Śmiech na sali.

   Ładnie napisałeś, tych, którzy zapomnieli o swoich lokatach

   Usuń
  2. To stara zasada: im ktoś jest bogatszy tym bardziej skąpy. Pisałem o tym wielokrotnie w artykułach i widać to doskonale na lokatach i obligacjach.
   PKO jest najbogatszym bankiem i ma najgorszą ofertę
   Orlen jest najbogatszą firmą i ma najgorsze obligacje
   Czy kogoś to dziwi?

   Dlatego:
   - w lokatach wybieramy najlepiej oprocentowane stawki bez patrzenia kto je oferuje dzięki BFG
   - w obligacjach wybieramy optymalnie firmę, która ma dobre zaplecze, dobre wyniki finansowe, perspektywy rozwoju i dobrze rozplanowany cashflow a dla inwestorów oferuje doskonały stosunek zysku do ryzyka

   Usuń
  3. polcan -->
   stara zasada brzmi:
   im ktoś jest bogatszy tym taniej może pozyskań źródła finansowania.
   PKO BP czy też SA nie potrzebują pozyskiwać depozytów z rynku po wysokiej cenie ... gdyż mają tańsze alternatywy.
   A jeśli coś można mieć taniej ... to po co przepłacać.
   Polcan, jeśli masz do wyboru tani kredyt i drogi wybierzesz oczywiście ten tani, jeśli więc bank ma do wyboru pozyskać kapitał po niższej cenie czy po wyższej, wybierze oczywiście niższą cenę.

   To samo jest w obligacjach ... przecież to oczywista oczywistość i skąpość nie ma tu nic do rzeczy ...

   Dominik27 --> z mojego punktu widzenia czy lokata ma 0,07% czy 2% jest bez znaczenia :)

   zdezintegrowany   Usuń
  4. Po to istnieje ten blog by przestrzegać przed takimi co żerują na niewiedzy i pomnażają swoje bogactwo tanim sposobem.

   Co do kredytów to wybieram tylko darmowe, a nie tanie czy drogie. I nie liczę na to, że kiedykolwiek zaproponuje je PKO.

   A co do lokat to zawsze ma znaczenie nawet 0,10 pp różnicy, zawsze to większy zysk. A co tu mówić o 1,93 pp. Policz sobie różnicę w skali kilkudziesięciu lat w przypadku kogoś kto całe życie wiąże się z PKO.

   Tak czy owak Dominik ma oczywiście rację, od PKO lepiej trzymać się z daleka i świadomi tego doskonale sobie z tego zdają sprawę.

   Usuń
  5. polcan -- > potrzebuje kredytu hipotecznego na jakieś 0,5 mln PLN ... znajdź mi jakiś darmowy :) ... odpalę Ci 5% prowizji za fatygę :)

   zdezintegrowany

   Usuń
  6. Hehehe, gdyby nie ":)" można by pomyśleć, że nie zrozumiałeś tego co napisał polcan o darmowych kredytach.
   Weź mniejsze sumy darmowego kredytu i sam sobie wypracuj te 5% bez oddawania.

   Dla Ciebie to pewnie "zabawa" niewarta zachodu. Ale to forum jest dla Nas, czyli osób, które liczą się z kasą i muszą rozsądnie wydawać/inwestować/obracać pieniędzmi.
   A to forum właśnie Nas tego uczy. Każdy grosz i każe 0,1% procenta się liczy w budowie kapitału.

   I pewnie zaraz zarzucisz skąpstwo, jednak moim zadanie ciężko nazwać skąpstwem zdobywanie dodatkowych pieniędzy i odkładanie=inwestowanie ich.

   Powiedz dlaczego mam wybrać ofertę banku/firmy oferującego/ej gorsze warunki od takiego, który daje lepsze warunki.

   Tak jak polcan napisał kiedyś w art. tylko dlatego, że konsultantka powiedziała, że w tym banku (ING chyba to było tak polcan?) pieniądze są najbezpieczniejsze, albo, że tylko u nas będzie miał pan darmowe bankomaty (do mnie konsultantka PKO BP).
   Nie wiem dlaczego oni w bankach plotą takie bzdury. Czy nie wiedzą, że poza ich bankiem są inne i tych innych oferta też trafia do ludzi. Darmowe bankomaty ma kilka banków.

   Przecież to nie jest kupno bułek na śniadanie. Nie ważne czy bułki kosztują 0,45 czy 0,47. Mam jeden sklep pod domem drugi kilometr dalej i nie będę tam leciał, żeby tylko sprawdzić, czy bułka jest tańsza czy droższa. Ale jak miałbym kupić telewizor za kilka tys. zł to już bym to zrobił, tak samo idąc do banki nie wejdę tam nieprzygotowany jak chcę lokatę czy konto to muszę wiedzieć co oferują inni.

   Usuń
  7. Tak to był ING, a jako argument konsultantka powiedziała: "tylko u nas pieniądze są bezpieczne i dlatego mamy w herbie lwa", tak jakby lew gwarantował bezpieczeństwo bo jest królem wśród zwierząt:)

   A wiewiórki i ptaszki to przecież liche zwierzątka, a do tych banków przeszedłem początkowo od lwa:) no chyba że żubr jeszcze jeszcze solidny, ale mi od początku się nie podobał... wiadomo, że krowa co dużo muczy, mało mleka daje

   Usuń
  8. Dominik27 -->
   Gdyby gra nie była zachodu to bym się w to nie bawił :)
   Panowie, koniec tej jałowej dyskusji!

   Dostałem pisemko ze SKOK Wołomin, że od 1 marca w dół udzie oprocentowanie ROR, nie to że bym tam coś trzymał na ROR, ale czuję pismo nosem, że kolejna obniżka się zbliża dużymi krokami.
   I znowu będzie durne tłumaczenie, że stopy w zeszłym roku spadły, chociaż produkt wszedł do oferty w 2014 roku ...

   zdezintegrowany

   Usuń
 7. Polcan ratuj rankingami, 3.4% w Meritum spadło dziś do 3.1%, za to są lokaty na 3,5% 3-6M...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rankingi oczywiście będą ale nie publikuję artykułów w weekend, stąd najbliższe będą w poniedziałek. Oczywiście obie ligi.

   Usuń
 8. Po co przegladamy w tym artykule Bankowy smietnik ??
  Lepiej zajac sie ciekawszymi tematami ...

  Mi do optymalizacji cashflow (przelew) sluzy Alior RBO.
  Do PKO BP ani SA nie zachodze, bo nie mam nerwow.
  Ale rozumiem ze ktos moze nie miec innego banku w poblizu.
  W takiej sytucji pozostaje tylko wspolczuc i zyczyc wytrwalosci w kolejkowych bojach (chociaz tu Alior jest niewiele lepszy) ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obligacje są bez wątpienia najlepszą inwestycją na dzień dzisiejszy i dla mnie to temat o wiele bardziej godny uwagi aniżeli jakiekolwiek lokaty czy IKE.
   W tym artykule badamy po prostu historyczne minima jakie najgorsze z obligacji od dziś osiągają. A rodzą się z tego bardzo ciekawe implikacje.

   Usuń
 9. polcan sam chętnie założyłeś lokatę w wołominie na 8% czemu bo to pewna inwestycja z obligacjami może być różnie czasem 1 krach przekreśli lata kombinowania dlatego trzeba szukać najlepszych rozwiązań niestety to co oferują banki to kpina różnica lokata a kredyt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak do tej pory wszyscy płacą bez zarzutu i na chwilę obecną jeden krach nie przekreśli zysków jakie do tej pory udało mi się wypracować. W końcu 15% to znacznie więcej aniżeli 3-4% na obecnych lokatach a zyski kasuję przecież co miesiąc.

   Musiałaby się wydarzyć seria krachów bym zmienił zdanie. Ale nic tego nie zapowiada, gdyż sądzę, że dobrze dobieram spółki do portfela.

   Usuń
 10. Pko BP ma to do siebie że ma też placówki w mniejszych miasteczkach, żeby nie powiedzieć miejscowościach.
  W takiej małej mieścinie konkurencja żadna, co najwyżej... drugi PKO, bank pocztowy, czy jakiś spółdzielczy.
  Wszędzie warunki takie same, czyli marne.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...