wtorek, 20 maja 2014

12% w Meritum bank czyli ranking obligacji bankowych


Czytelnicy często w komentarza snują rozważania co by było gdyby przykładowo wycofać środki z banku. Czy to w jakiś sposób wpłynęło na poprawę oferty lokat, ze względu na uszczuplenie zapasów finansowych. 

Sprawa wcale nie jest taka prosta. Lokaty to tylko jedno z wielu źródeł finansowania. Banki z jednej strony biją ciągle rekordy w swoich dochodach, a z drugiej mają nadpłynność, więc nie ma co liczyć na tego typu masowe zbiórki wyjściowe.

Jednym z innych źródeł finansowania są obligacje bankowe. Dziś przyjrzymy się ile banki dają zarobić na obligacjach. Zaskoczeniem dla wielu może być fakt, że dobrze nam znamy Meritum zaoferował aż 12% zysku. A reszta jak Alior, mBank czy ING?


Obligacje Meritum miały oferować 12%! Źródło: gpwcatalyst.pl

12% na obligacjach bankowych to mały szok. Niestety taki zysk był tylko potencjalny, gdyż w ubiegłym tygodniu Meritum wykupiło swoje obligacje serii A przed terminem, co pozwoliło na uniknięcie skokowego wzrostu zadłużenia o kolejne 3 punkty procentowe. Sprytne posunięcie i całkowicie zrozumiałe.

A więc zamiast 12% mieliśmy blisko 9%. Na Catalyst można sobie podpatrzeć ile oferują inne banki za swoje obligacje.  Oto zestawienie pierwszej dziesiątki. Dla obliczenia zysku wystarczy WIBOR 6M zastąpić aktualną stawką czyli około 2,70%.
 1. Meritum bank: WIBOR 6M + (6,00%-9,00%)
 2. Alior bank: WIBOR 6M + 4,75% (BS)
 3. Bank Pocztowy: WIBOR 6M + (3,75% - 5,25%)
 4. Idea bank: WIBOR 6M + 3,75%
 5. Getin Bank: WIBOR 6M +3,00%
 6. mBank: WIBOR 6M + 2,25% (BS)
 7. BOŚ: WIBOR 6M + 1,70% (BS, GPW)
 8. PKO: WIBOR 6M + 1,64% (BS)
 9. BZ WBK WIBOR6M + 1,20% (BS)
 10. ING: WIBOR 6M + 0,90% (BS)

O obligacjach Meritum oraz Alior banku pisałem tutaj, więc kto chce może sobie zobaczyć jak to wyglądało na początku. W rankingu nie ująłem banków spółdzielczych, które masowo występują na Catalyst. Dla przykładu popularny SK bank oferuje 2,00% ponad WIBOR, a więc raczej mało ciekawe papiery. 

Jak widzieliśmy w piątkowym rankingu lokat, oferta depozytów w Getin to dziś rzadkość. Większość lokat oferuje poniżej 3,25%, więc nie załapują się one do rankingu nawet w drugiej lidze. Nic dziwnego gdyż Getin od ponad dwóch lat stawia na obligacje, które wypuszcza całymi seriami.

Aby wypuścić obligacje na rynek w ofercie publicznej każda spółka musi sporządzić prospekt emisyjny. Taki prospekt musi być zatwierdzony przez KNF i jest on ważny przez określony czas. 6 maja ważność stracił trzeci prospekt Getin, ale sporządzono już nowy, czwarty prospekt. 

A więc od teraz będziemy mieć serię PPiv. W ramach czwartej serii Getin dostał zgodę na 750 milionów zł. Dla przypomnienia 
 • w pierwszej emisji pozyskał 500 milionów
 • w drugiej emisji pozyskał 750 milionów
 • w trzeciej chciał pozyskać 750 milionów
i nie udało mu się to. Rynek częściowo został już nasycony. Dla Getin obligacje są jednak dobrym źródłem finansowania długoterminowego. W końcu obligacje trwają do 7 lat, a zebrany kapitał może być zaliczony do kapitałów uzupełniających. 


Dzięki temu Getin może sobie polepszyć wskaźnik wypłacalności i nie musi oferować lokat na 4,55% jak FM bank. Oferta lokat sukcesywnie spada odkąd pojawiły się pierwsze obligacje w lutym 2012. I proces ciągle trwa po ponad dwóch latach nieprzerwanej emisji.

W chwili obecnej lokata tradycyjna oferuje zaledwie 2,65% na kwartał oraz 2,75% na pół roku, co należy uznać za historyczne minima. Trudno zrozumieć kto zakłada takie lokaty, nic jednak dziwnego skoro dzięki obligacjom i tak bank posiada już nadpłynność.

Bardzo wysoki kurs obligacji Meritum

Dziwi fakt, dlaczego inne banki nie idą śladem Getin i nie wypuszczają obligacji dla każdego. Druga seria B Meritum banku oferowała nieco mniej bo 5,80% marży ponad WIBOR 6M. To i tak zdecydowanie lepiej od Getin bank. Niestety są to bardzo drogie papiery na rynku wtórnym. Ich kurs wynosi jak widzimy 106,55.

Obligacje bankowe niewątpliwie mogłyby zastąpić lokaty. Niestety nie są to papiery dostępne dla Kowalskiego, gdyż są dostępne głównie dla klientów instytucjonalnych i notowane na rynku hurtowym zwanym BondSpot, stąd skrót w nawiasie (BS). Do wyjątku należą jedynie obligacje Getin.

Nam pozostają zatem oferty firm. Te na szczęście oferują lepszy zysk, ale niestety kosztem większego ryzyka. W końcu firmy w razie problemów nie rzucą na taśmę lokaty na 4,55% jak FM bank, które rozejdą się jak ciepłe bułeczki.

4 komentarze:

 1. Bardzo interesujące zestawienie. Zaglądam tu ostatnio często i jestem pod wrażeniem Twoich wpisów. Można tu zdobyć wiele ciekawych i przydatnych informacji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale raczej gościnne zestawienie. Tematyka obligacji jest częściej poruszana na PP3, tyle że dotyczy firm, a nie banków.

   Usuń
  2. polcan, wpis Karola to SEO spam, wystarczy spojrzeć pod link.

   Usuń
  3. Ok będę musiał zwracać baczniejszą uwagę na tego typu wpisy

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...