środa, 25 lutego 2015

Kliencie odsetek z lokat nie dostaniesz czyli nieoczekiwana tyrania w SK banku


Wczoraj otrzymałem korespondencję z SK Banku z pogróżkami – albo założysz kartę i będziesz nią płacił min. 300 zł miesięcznie albo wprowadzimy ci opłaty. A jak się nie podoba to stracisz wszystkie odsetki z lokat. Moje oszczędności w tym banku mają jeszcze ponad dwuletni okres zapadalności.
Polkan, zainteresuj się proszę tematem. Poradź co zrobić żeby nie stracić ale też nie płacić.
To był dotychczas taki fajny bank…


Od dobrych kilku dni w komentarzach na blogu pojawiają się głosy niezadowolenia co do zmian jakie od 30 kwietnia zamierza wprowadzić popularny dotąd SK bank. 

Co się okazuje? Bank ten, jak większość innych na rynku, wprowadza opłaty za prowadzenie konta w wysokości 4 zł na miesiąc. Opłaty tej można uniknąć, jeśli klient wyrobi sobie kartę debetową. Ale co z tego że opłaty da się uniknąć, skoro karta darmowa nie jest?

W efekcie wpadamy z deszczu pod rynnę, bo karta wymusza nam płacenie nią by być zwolniony z opłaty za kartę. A tej najwyraźniej nie opłaca się używać, bo w SK bank nie ma takiego cashbacku jaki oferują omawiany niedawno Getin (300 zł), Millennium (200 zł) czy Paribas (100 zł). 

W efekcie zamiast zarabiać kartą na promocjach w innych bankach, SK bank zmusza swoich klientów do płacenia i zgarniania całego zysku do siebie. Wiadomo bowiem, że za płatności kartą bank dostaje prowizję, nie tak wysoką jak jeszcze rok temu, ale zarabia.

Nic dziwnego, że klienci są wściekli. Sprawa jeszcze nie jest sensacją, w końcu takie niecne praktyki bansterów należą do codzienności. Rok w rok banki chwalą się jakie to super zyski osiągają, nie wspominając, że odbywa się kosztem Kowalskiego, któremu wciska się kit wprost proporcjonalnie do jego niewiedzy na temat finansów.

To co czyni sprawę sensacyjną, jest fakt, o którym wspomina klient banku na w komentarzu cytowanym na początku listu. Gdy zapytałem jednego z pracowników innego banku czy jest to możliwe, by SK bank karał zbuntowanych klientów brakiem odsetek na długoterminowych lokatach, dostałem odpowiedź. Nie, to absurd.

A jednak po godzinie telefonicznie uzyskałem od tej samej osoby potwierdzenie, że ów absurd będzie wprowadzony w życie. Taka jest niestety rzeczywistość. 

Nowy TOiP - Krwawy bank, roi się tutaj od opłat...

Od innego czytelnika dostałem także na maila szczegóły, dotyczące nowych opłat, które bank zamierza wprowadzić. Płatne będą między innymi smsy, za wysłanie których bank pobierze sobie 0,20 zł. 

...praktycznie za wszystko nawet za przelewy.

Plany taryfowe zostały podzielone na pięć stref. W niektórych zostaną wprowadzone nawet opłaty za... posiadanie dostępu do eKonta24, czy za przelewy. A to są przecież rzeczy, które od dawna praktycznie wszędzie są darmowe.

Bank zdecydowanie przesadził z nową taryfą, a jednak w komunikacie czytamy:
Jesteśmy przekonani, że zmienione regulacje spotkają się z państwa akceptacją.


Tutaj bank zdecydowanie przesadził

To już zdecydowanie chwyt poniżej pasa. Zakreślone na czerwono fragmenty dowodzą, że anonimowy miał rację. Rozważałem niedawno otwarcie konta w SK banku, bowiem banki komercyjne zaostrzają swoje warunki. Niestety po nowych terrorystycznych wręcz zmianach nie wydaje się to dobrym pomysłem.

Co zrobić aby nie płacić? W zasadzie klienci banku, którzy posiadają tutaj długoterminowe lokaty, nie mają wyjścia i muszą się pogodzić z nowymi zmianami. Aby zmiany nie były zbyt bolesne, pozostaje im stosowanie znanych tricków, omówionych kiedyś na PP3, których nie warto opisywać publicznie.

Chyba że macie inne propozycje, którymi chcielibyście się podzielić?

43 komentarze:

 1. Jeżeli chodzi o smsy, to wg mnie nic się nie zmieniło patrz. punkt 8 "Udostępnienie autoryzacji za pośrednictwem haseł otrzymywanych przez SMS - 0 zł" 20 groszy za smsa dotyczy komunikatu informacyjnego czyli np wysyłania informacji o bieżącym saldzie rachunku itd

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja założyłem rachunek (z kartą) i 2-letnią lokatą systematycznego oszczędzania 5. stycznia 2015 r. Z mojego punktu widzenia nie ma żadnych zmian, ponieważ w dniu zawierania umowy dostałem tabelę prowizji i opłat przedstawioną we wpisie.

  Z powodu wówczas planowanego, a obecnie trwającego, pobytu za granicą te 3 zł miesięcznie z góry spisałem na straty (podejrzewam, że na przewalutowaniu transakcji zagranicznych stracę więcej). Do SK Banku przekonała mnie możliwość dopłacania 5000 zł miesięcznie (poprzez eKonto24) na lokatę oprocentowaną na 4.5% co idealnie odpowiada moim założeniom dotyczącym odkładanej kwoty. Mam nadzieję, że to nie ulegnie zmianie w przeciągu najbliższych 2 lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zakladałem 3 stycznia i Pani powiedziała, że dostęp przez internet nie jest mi potrzebny tak jak i karta nie jest obowiązkowa.
   Zadzwonię do nich w sobote (tak, oddział działa) i zapytam co wymyślili w moim przypadku. Mam również "szczęśliwą 13tke" - równiez bez dostępu przez www i bez karty.

   Usuń
 3. ano Polcan, tak wychodzi wchodzenie hardcorem w jakieś pseudobanki, SKOKi itp Jako jeden z nielicznych blogów promujesz tu takie twory. Obawiam się, że niebawem podobna historia będzie z niewypłacalnością emitentów obligacji bo to też różne firmy-krzaki. Więc trzeba uważać, bo przykład SK Bank to kolejny przykład miny w którą ostatnimi czasy można było wdepnąć. Ja na szczęście tego nie zrobiłem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak chcesz się wiązać z bankiem na wieki wieków to masz rację, ale jeśli korzystasz z promocji i wychodzisz to ma to sens.

   SKOK Wołomin był bardzo dobrą inwestycją, nie ma czego żałować, eKancelaria (i wiele innych firm) była bardzo dobrą inwestycją, nie ma czego żałować...

   SK bank jakoś mnie nie przekonywał stawianiem na długoterminówki. Od początku mam zasadę: jeśli lokaty to tylko najlepsze na rynku poniżej roku, zaś od roku w górę tylko obligacje. Jak dotąd model sprawdza się bez zarzutu.

   Usuń
  2. Ponad połowę środków mam w SK Banku od dwóch lat. To na tych lokatach zarobiłem najlepsze pieniądze i to ten bank najpóźniej obciął oprocentowanie. Nie mam wprawdzie konta, lecz same eLokaty24, więc problem opłat mnie nie dotyczy.

   Usuń
 4. Cały ten pomysł z kontem za 4 zł / 3 zł to chyba z PKO BP ściągnęli. Tam też mają coś w tym stylu. Konto bez karty 6,9 zł. Konto może być za darmo jak się ma kartę, ale karta kosztuje 6,9 zł za miesiąc.
  Brakuje tylko "dobrego" marketingu. Tam to się nazywa "Konto za zero".
  Cała ta opłata jest nieprzyjemna psychologicznie. Ekonomicznie/matematycznie pewnie dalej się będzie większości opłacać, ale człowiek traci zaufanie, szczególnie do lokat długoterminowych ze zmiennym oprocentowaniem.
  No i trzeba pilnować, żeby nie wyciekło tymi opłatami z ROR-u poniżej 0 zł, bo to pewnie nowe problemy.
  Uczciwie byłoby dać klientom jakieś konto techniczne o ograniczonej funkcjonalności tylko do lokat z dostępem przez eKonto24 (coś jak w neobanku), albo zrobić z tego produkt archiwalny na starych zasadach dla dotychczasowych klientów (np. jak bezwarunkowo darmowe "konto internetowe" bez karty w Millennium czy inne wycofane z oferty produkty w innych bankach).

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam. Jest jeszcze jeden problem. Karty nie da się założyć na odległość , trzeba osobiście w placówce/mam 400km/. Czy kara w postaci zabrania naliczonych odsetków jest zgodna z polskim prawem? Gdzie można poskarżyć się na takie praktyki banku/KNF/?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet trzeba, właśnie wysłałem skargę do KNF-u

   https://www.knf.gov.pl/dane_wspolne/Serwis_konsumenta/pomoc/skarga_na_bank.jsp

   Usuń
  2. Mozesz wkleić co wyslales?

   Usuń
  3. Opisałem sytuację cytując fragment z ich pisma, że w przypadku rozwiązania umowy zrywają mi lokaty wraz z odsetkami

   Usuń
 6. Ja nie do końca rozumiem to całe oburzenie. Ruch SK wpisuje się w tendencję podwyższania opłat za konta przez większość banków. Jak ktoś ma lokatę i mu nie pasują warunki to może poczekać do jej zakończenia i po prostu zamknąć konto. Jak ktoś ma lokaty rentierskie na 36 m-cy, to jej obecne oprocentowanie jest na tyle atrakcyjne, iż nawet dodatkowa opłata nie zmieni tego, że będzie to nadal świetny procent. W SKOKu Wołomin oprocentowanie było niewiele wyższe, a też była opłata za usługę e-skok (4,5 miesięcznie) i to nie do uniknięcia. Bardziej niż zmiana zasad, mnie w SK irytuje jego toporność, niewiele rzeczy da się załatwić online czy telefonicznie (nawet lokaty rentierskiej nie można założyć w ten sposób), szczególnie w czasach gdy u konkurencji konta można otwierać przelewem z innego banku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W SKOK Wołomin nie trzeba było posiadać usługi e-skok, to był zbędny wydatek. Nie interesowało mnie patrzenie czy gdzieś w czeluściach internetu jest zapis o moich lokatach, wystarczyło potwierdzenie w mailu.
   W SK bank opłata jest nieunikniona.

   Usuń
  2. W SK też nie musisz mieć konta żeby założyć nową np. lokatę rentierską, wiec dla nowych lokat można ominąć opłatę. Problem jest tylko przy wypłacie odsetek, trzeba w takim przypadku robić to w oddziale. W SKOKU też zdaje się jak nie miałeś e-skoka nie można było wypłacać odsetek online czy telefonicznie.

   Usuń
 7. Zmiany dotyczą tylko prowadzenia konta czy samych lokat również ? Jestem ich klientem ale tylko w kategorii elokata24. Sporo lokat 13 miesięcznych. Swoją drogą czy są jakies lepsze lokaty niż 3,6 (Sk bank) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jezeli nie otrzymales zadnego powiadomienia (na e-mail), to zmiany Cie nie dotycza. Dotycza tylko posiadaczy ROR'ow.

   Usuń
 8. Jeszcze chwila i banki wprowadzą ujemną stopę procentową i będziemy dopłacać za to że trzymają nasze pieniądze .

  OdpowiedzUsuń
 9. Trzeba zasypywac KNF i inne instytucja nadzorcze zbadaniem zgodnosci z prawem dzialan SKB o rozwiazaniu umowy lokat zawieranych na odlegosc w przypadku zamkniecia konta z dostepem przez net. Mowimy tu o paragrafie 96 , pkt 13. regulaminu prowadzenia rachunkow z eKD. Obstawiam, ze te zapisy mieszcza sie w klauzulach niedozwolonych, wszystko zalezy od naszej determinacji i pisaniu do roznych instytucji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli masz lokaty przeznaczone dla posiadaczy konta i z niego rezygnujesz to rezygnujesz również z lokat, ja mam lokatę rentierską i mnie zerwanie jej nie dotyczy bo nie muszę posiadać konta żeby posiadać tą lokatę...

   Usuń
 10. Dodam jeszcze, ze nawet opl. 4z bylaby do zaakceptowania, gdyby bank oferowal system e-bankingu na poziomie dzisiejszych bankow komercyjnych. Niestety sluzy on generalnie do podgladu i zakladania tylko okreslonych e-lokat, nie zawsze najatrakcyjniejszych w PLN. Nie wykonamy zadnego przelewu SEPA czy zalozenia lokat walutowych przez ten system, nie zamowimy katy, itd., mozna by wymieniac dalej. Za przyjecie przelewu SEPA bank nalicza 15zl, placac za konto chce miec cennik za inne uslugi podobny do bankow komercyjnych. Stad jest duze oburzenie , ze za 4zl praktycznie nic nie dostajemy i z kazda prawie sprawa nalezy sie udac do oddzialu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pamiętam,że dosyć dawno była podobna sytuacja w Getinie .Też nagle konto zaczęło być płatne i musiałam zlikwidować lokatę nie zgadzając się na płatne konto.Były skargi i zdaje się,że Getin musiał zapłacić jakąś karę.Może da się odkopać informacje o tym?

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam ponownie. Oburzenie nie dotyczy opłaty. To zbójeckie prawo bangsterów.Oburzenie dotyczy szantażu. Jeśli nie zaakceptujesz zmian to zabierzemy ci odsetki , które do dnia wprowadzenia opłat powinny być naliczone. To jest działanie prawa wstecz i to jest oburzające. Nie do zaakceptowania też jest niemożność zamówienia karty do konta na odległość/kurirer/.

  OdpowiedzUsuń
 13. Złapali ludzi na 3letnie lokaty na 6% a teraz będą golić 4 zł za konto. Następnym krokiem może być obniżenie oprocentowania depozytów 3letnich do np. 2%. Wygląda na to, że zrobili nas w balona.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czy bank może obnizyć oprocentowanie lokat sam , bez obniżenia stóp procentowych przez Radę polityki pieniężnej. Czy ktoś wie? Czy może to wynikać z regulaminu lokaty?

  OdpowiedzUsuń
 15. Tragedii nie ma SK bank z opłatą 4 zł przykład kwota lokaty 400000 oprocentowanie 6% to nie pomyłka 3-lata odsetki po 3 latach 58320 zł na rękę konkurencja 4% odsetki 38880 zł więc różnica spora.Faktem jest że internetowe konta powinni zostać za 0 zł widocznie mają sporo klientów więc zaczynają strzyc.kto założył lokaty w 2013 r oprocentowanie zostało na poziomie 6 procent.

  OdpowiedzUsuń
 16. No naprawdę niezła drama. Widać jacy bogacze to sknerzy. Takie 4zł x 12 to 48zł rocznie czyli 60zł brutto. Teraz powiedzmy ktoś tam ma marną lokatę na 100tys (według mnie przy mniejszej kwocie szkoda jechać tyle km). Więc takie 60/100 000 = 0,06%. Serio drama jak nic (np. z 5,1% wchodzi się na 5,04% brutto). A jak ktoś wyżej napisał, w wielu przypadkach posiadanie tam ror czy tam dostępu www to tylko fanaberia.

  OdpowiedzUsuń
 17. Anonimowy25 lutego 2015 16:02
  Jeżeli spadnie oprocentowanie WiBID 6m lub RPP zetnie stopy bank wtedy też obniża oprocentowanie.

  OdpowiedzUsuń
 18. To bank przyjazny rentierom. Mam nadzieje, że takim zostanie. Sam planuję się tam udać w celu założenia IKE + lokat 3 letnich jak tylko zgromadzę więcej kapitału.

  OdpowiedzUsuń
 19. Sk bank a tego nie można nazwać bankiem. Chcesz mieć kartę i nie da się jej zamówić internetowo albo telefonicznie tylko musisz udać się do placówki.

  OdpowiedzUsuń
 20. ładnie ten bank zaczyna czesać.. a był taki przyjazny...

  OdpowiedzUsuń
 21. no jakby tak ścieli grubo % (w końcu jest zmienne) to będziemy wystrychnięci na dudka

  OdpowiedzUsuń
 22. Ludzie odpłyną z banku będzie jak w smarcie :). Z innej beczki, zakładałem w T-mobile lokatę na 3,8%, po kilku godzinach patrzę, a jest na 3,4%. Bank nie wie co się stało, reklamacja poszła, oferują coś na 3,8 a dają coś innego, tłumaczą się, że zmieniła się, ale w systemie była jako 3,8%. Szok, takie mamy słabe prawo, a na blogu powinno się więcej o tym pisać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było już wiele komentarzy informujących, że jest tutaj 3,40% więc uznałem to już za powszechnie wiadomy fakt.

   Usuń
 23. Moim zdaniem działanie banku jest niezgodne z prawem ponieważ wprowadziło wielu z nas w błąd, nie może być tak, że bank zmienia sobie dowolnie umowę na nie korzyść klienta. Zostaje zatem skarga do KNF.

  OdpowiedzUsuń
 24. Sk Bank jest topornym bankiem, strona internetowa kiepska, jednak oprocentowanie ma jedno z lepszych na rynku szczegółnie długoterminowe Ta zmiana opłat niewiele zmieni 3zł m-c (mając kartę i nie korzystając z niej) nie byłoby aż tak dolegliwe Chodzi tu raczej o zasady, nie zmienia sie ich w trakcie gry i to wizerunkowo im nie posłuży. Zgadzam się że trzeba pisac w tej sprawie reklamacje czy skargi Faktycznie lokaty powinno się przypisac do konta technicznego i tyle. Co do zmian oprocentowania to tu jest ciekawie wg regulaminu obniżyć bank może nie więcej niż zmiana stóp RPP ew WiBID to OK. Ale gdy są podwyżki stóp to już nie ma takiego obowiązku może ale nie musi. I to nas może dotknąc w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 25. Regulamin Sk
  § 101.
  1.Zmiana wysokości prowizji i opłat związanych z obsługą
  Rachunku oraz Kart, może nastąpić jedynie z ważnych
  przyczyn.
  Za ważne przyczyny uznaje się:
  1) zmianę cen towarów i usług konsumpcyjnych,
  2) zmiany kosztów obsługi oferowanych przez SK bank
  produktów i usług, spowodowanych czynnikami zewnętrznymi,
  tj.zmianą cen połączeń telekomunikacyjnych, usług pocztowych oraz kosztów rozliczeń międzybankowych,
  3) zmiany zakresu lub formy wykonywania danej
  czynności

  Deflacja to też zmiana cen i kosztów ale raczej w drugą stronę.
  IMO podwyżka jest niezgodna z regulaminem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmiana cen towarów i usług konsumpcyjnych jak najbardziej wystąpiła i to jest podstawa. A że w dół to już inna sprawa, nie jest napisane w regulaminie jaka ta zmiana ma być . Tak samo będzie jak kiedyś doczekamy się (oby) podwyżek stóp procentowych zgodnie z regulaminem Bank ma prawo podnieść oprocentowanie i to nawet ponad to co podnosi RPP, ale ma tylko prawo i nie musi z niego korzystać Nie zmienia to faktu żeby nie kwestionować tych zmian pisać reklamacje z żądaniem powołania się na konkretny zapis regulaminu i pisać też skargi do odpowiednich instytucji chroniących nas klientów.

   Usuń
 26. Tak niby z innej beczki, ale temat pokrewny.
  To "Wymarzone konto” w promocji ankietowej to raczej na 100% Raiffeisen Polbank.
  Tu się powoli ujawniają, na razie dla biznesu (zamieniają wszystkim „pakiet r-direct” na to „konto wymarzone”.
  http://raiffeisenpolbank.com/documents/30393755/36474875/Tabela+op%C5%82at,%20oprocentowania+i+prowizji+Wymarzonego+Konta+dla+Biznesu+01.03.2015.pdf
  Podejrzewam, że dla indywidualnych będzie tak jak sugeruje ankieta, ale z podobnym haczykiem jak w tej tabeli dla biznesu i w SK BANK:
  Będzie bezwzględna opłata za kartę w wysokości 3 zł za miesiąc i co ciekawe cytuję:
  "12 Opłata pobierana jest także w przypadku rezygnacji Klienta z karty debetowej lub gdy karta jest nieaktywna."
  Mam u nich „Konto aktywne” bez karty za 0 zł i założoną przez to konto lokatę na 4%.
  Ciekawe, czy zamienią mi na siłę na "wymarzone" i wykręcą mi ten sam numer, czyli płać za kartę nawet po rezygnacji z karty albo zrywamy lokatę bez odsetek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cytujesz pkt.12 tylko z jakiego regulaminu i z jakiego banku?

   Usuń
  2. Cytuję z "Tabeli opłat i prowizji konta wymarzonego dla biznesu" banku Raiffeisen Polbank. Obowiązuje od 01.03.2015 (Uwagi na stronie 9, punkt 12)
   Link jest powyżej. Tu jeszcze raz:
   http://raiffeisenpolbank.com/documents/30393755/36474875/Tabela+op%C5%82at,%20oprocentowania+i+prowizji+Wymarzonego+Konta+dla+Biznesu+01.03.2015.pdf
   Ogólnie chodzi o to, że Raiffeisen Polbank idzie na sprzedaż, więc szukają na siłę nowych klientów, żeby się lepiej prezentować w negocjacjach.
   Coś jako konto "Ulubione" w banku Nordea. Ta sama strategia.

   Usuń
 27. Anonimowy26 lutego 2015 05:27
  "2) zmiany kosztów obsługi oferowanych przez SK bank" - to jest podstawa do zmiany regulaminu.


  Co do tamej podwyzki, nie chodzi o to czy to jest tylko 3zł czy tylko Xzł - chodzi o to, że zwabiono wielu klientów wyższym oprocentowaniem i zerowymi kosztami utrzymania a teraz "odpala" im się gwiazdkę w regulaminie tłumacząć "A przecież możemy". Jasne, że mogą, ale ludzie o tym będą pamiętać i tak jak pamiętamy, żeby omijac Banksterów w kapeluszach tak zapamiętamy, że SKBank potrafi nas niemile zaskoczyć. W mojej ocenie, strata dobrej opinii jest bezcenna. Zamiast polecić go swoim znajomym/rodzinie, z ogromną uwagą ich ostrzegę.
  Na szczególną uwagę, należy zwrócić, że wielu klientów zostanie wykorzystanych w cwaniacki sposób bo mieszkają daleko od najbliższej placówki. Ci ludzie kalkulując założenie konta/lokaty, brali pod uwagę wiele czynników, ale to, że zostaną zmuszeni (nie bójmy się tego mówić) szantażem na dodatkowe koszta... chamstwo!

  OdpowiedzUsuń
 28. Gdyby nie Polcan, w ogóle bym nie zauważył tego draństwa, bo bank przysłał opasły nowy regulamin wydrukowany małym druczkiem, bez czytelnego wyszczególnienia co się tak naprawdę zmienia. Dzięki przede wszystkim!!!!!

  Natomiast te opłaty imho to dopiero przygrywka - następnym krokiem będzie radykalne cięcie oprocentowania. Zaczną selektywnie zmniejszać procenty na wybranych produktach, począwszy od lokat wieloletnich, gdzie klient jest i tak ugotowany, a na IKE kończąc. Po dobiciu SKOK Wołomin raczej i tak nie bardzo jest gdzie uciekać, więc mogą sobie łatwo pohasać.
  Mam tam niestety parę kont (również na słupy z rodziny), bo kiedyś intensywnie eksploatowałem ten bank (na IKE dawali długo 7,50 % netto) i teraz muszę ciągać bliskie osoby, żeby to likwidować.
  Generalnie , dla mnie ten bank jest stracony, jak zaczęli iść tą ścieżką, to się już nie zatrzymają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oby nikogo nie zdziwiło tak jak ludzi ze skok Wołomin gdy dostali odpowiedź Kasy Krajowej

   Kasa Krajowa która przed kilkoma chwilami wstecz gwarantowała że „członkowie kas nie stracą ani złotówki” teraz:
   „uprzejmie wyjaśnia, że (…) wszelkie wypowiedzi KK w tej materii miały charakter historyczny i nie zawierały żadnych zapewnień, co do przyszłości.” ?


   lepiej to nawet Poncjusz Piłat nie dal rady "umyć rąk"

   zaczynam rozumieć ludzi z pokolenia MIĘDZYWOJENNEGO gdy mnie edukowali co jest wart papierek banku w obliczu każdego kryzysu.

   pamiętajcie BFG to zaledwie ok 1,2% tylko depozytów zgromadzonych przez tylko GOSPODARSTWA DOMOWE !!!!

   Żeby nikt nie musiał usłyszeć takiego samego bełkotu propagandowego gdy zaryje się system bankowy lub skok-owy...

   Zaczynać trzeba śledzić rynek złoto/srebro gdy ma realne kursy i inne alternatywne produkty historycznie potwierdzone.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...