czwartek, 21 maja 2015

Expander idzie na sprzedaż czyli kiedy warto połknąć przynętę


W ubiegłym tygodniu najlepiej oprocentowanym depozytem była lokata wiosenna na 4,50% w firmie Expander. Niestety piątek był ostatnim dniem, kiedy była ona dostępna. I z dwóch lokatowych wież, została już tylko jedna - oferta w Aviva na 4,40%.

Lokata wiosenna była dla mnie zaskoczeniem, nie spodziewałem się bowiem, że po przejęciu Meritum przez Alior będą jeszcze jakieś lokaty w ofercie Expandera. W końcu nie od dziś wiadomo, że lokaty z Expandera są widoczne w gdańskim banku.

Skąd taka dobra oferta, dowiedzieliśmy się dopiero w tym tygodniu. Okazuje się, że Expander podzieli los Meritum. Tyle, że przejmującym będzie obecny oferent najlepszej oferty depozytowej czyli Aviva.


O tym, że to właśnie Aviva przejmie 100 procent akcji Expandera można przeczytać tutaj. Nie są to dobre wieści, kurczy nam się bowiem coraz bardziej liczba możliwych dobrych depozytów. Mało tego, osoby które nie założyły lokaty wiosennej, po prostu stracą prawdopodobnie szansę na dobry zysk na lokacie w tej firmie.Sam odkładałem wizytę w Expanderze na czasy, kiedy będzie brakowało ofert świetnych okazji inwestycyjnych. Na razie ich nie brakuje, bowiem najnowsza oferta obligacji z branży logistycznej wygląda na bardzo dobry kąsek, a na deser środki pracują od razu od momentu wpłaty.

Oferty obligacji są co prawda zawsze, ale zwykle są to przeciętniaki, które nie różnią się od reszty ofert. W okresie przeciętniaków, zdeponowanie środków na miesięcznej lokacie w Expander ma sens, bowiem pozwala to z jednej strony podkręcić zysk z środków trzymanych na koncie, a z drugiej pozwala na wyczekanie na lepszą okazję inwestycyjną.

Skoro dowiadujemy się, że Expander idzie na sprzedaż, nie ma co odkładać skorzystanie z okazji na potem, taką przynętę warto połknąć. W końcu najlepsze oferty lokat są jednorazowe i zarezerwowane dla nowych klientów. Sęk w tym, że prawdopodobnie to była ostatnia tego typu przynęta w Expanderze, chociaż kto wie.

Zwiększenie bazy klientów ma zwykle na celu podwyższenie ceny sprzedaży, a oferowanie najlepszego depozytu na rynku jest najlepszym na to sposobem. Jak widać nieprzypadkowa jest kolejność. Najpierw kończy się oferta lokaty wiosennej, potem do publicznej wiadomości podaje się, że Expander idzie na sprzedaż.

Trwająca wciąż oferta w Aviva 4,40% jak na lokacie jest ograniczona zaledwie do kilku miast. Po przejęciu Expandera liczba miast gwałtownie wzrośnie i nie trzeba już będzie jechać kawał drogi by skorzystać z jednorazowego prezentu.

Kurczy nam się liczba dobrych oferentów lokat. SKOK Wołomin zlikwidowany, BGŻOptima będzie przejęta przez Paribas, Meritum przez Alior, Expander przez Aviva. A zapowiadane już są kolejne przejęcia...

4 komentarze:

 1. jakie są zapowiedzi kolejnych przejęć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest ich kilka, a najbardziej dołujące to bez wątpienia przejęcie Eurobanku przez Alior.

   Usuń
  2. Zaraz, zaraz.
   "Jak informuje agencja Bloomberg, kupno 26-proc. pakietu akcji Alior Banku rozważa dwóch graczy. Pierwszy to francuski Societe Generale, obecny w Polsce jako właściciel Eurobanku..."
   "Kolejnym nabywcą ma być Leszek Czarnecki..."

   http://www.parkiet.com/artykul/1406070.html

   Nie mam konta w Alior, więc niech sobie kupuje kto chce Aliora.

   Usuń
 2. Kurde niedługo to zostanie 10 banków na krzyż. Chyba zacznę realnie myśleć nad spłata hipoteki, bo trzymanie kasy na lokatach zaraz przestanie mieć jakikolwiek sens. Tak przynajmniej pozbędę się kredytu.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...