środa, 27 maja 2015

Szczęśliwa lokata na 7% w Expander w połączniu z prestiżowa trzydziestka


Lokaty były są i pewnie będą najbardziej popularne. I jak pojawi się coś ciekawego, to oczywiście weźmiemy je na warsztat. Póki co jednak są to tylko nieliczne przypadki, które można policzyć na palcach.

Z drugiej strony pod moimi wpisami na temat struktur w Idea banku pojawia się coraz więcej pochwał. A skoro są wśród was także fani struktur, to może lepiej wybrać taką, co daje przynajmniej fajną lokatę:)

Nowa oferta tego typu pojawiła się właśnie w Expander, który reklamuje obecnie Szczęśliwą Lokatę na stare dobre 7,00%. Ale tym razem jest ona połączona ze strukturą, z historycznymi zyskami na poziomie 15% za ostatnie 12 miesięcy.Fajna lokata, ale niestety ze strukturą

Lokata jest na dwa miesiące. Minimalna stawka to 1.000 zł, przy czym nie jest podana górna granica. Maksimum będzie uzależnione od tego ile możemy włożyć na strukturę Prestiżowa trzydziestka. O tym jak musimy podzielić kapitał widzimy poniżej.
Zatem jeśli będziemy chcieli zainwestować przykładowo 10.000 zł, wtedy 7.000 zł będzie musiało być przeznaczone na strukturę, a 3.000 zł na lokatę. I co gorsza lokata potrwa zaledwie 2 miesiące, a struktura aż 3 lata. Ale oczywiście może dać zarobić.

Oczywiście należy pamiętać, że w żadnym przypadku nie gwarantuje to powtórzenia wyników. Struktura może, ale wcale nie musi się udać. W końcu podany zysk, który gwoli ścisłości wyniósł dokładnie 15,68%, został osiągnięty w okresie 8 maja 2014 - 8 maja 2015, zaś omawiana dziś prestiżowa 30tka będzie trwać trzy razy dłużej.

Czytelników bloga interesuje jednak przede wszystkim gwarancja kapitału. W przypadku prestiżowej 30tki gwarancja kapitału dotyczy wpłaconej składki, ale potrąconej o składką alokacyjną, która jest tutaj opłatą wstępną.

Ile zatem wynosi owa gwarancja kapitału? To już zależy od wyboru wariantu produktu: im wyższe ryzyko wybierzemy, tym większą możliwą stratę zapewne możemy się spodziewać. W skrajnym przypadku wyniesie to 90% gwarancji. Innymi słowy możemy stracić 10% kapitału czyli dla minimalnych 5.000 zł będzie to 500 zł.

Jak większość struktur, prestiżowa trzydziestka będzie trwać aż 3 lata. Kto będzie chciał się wycofać wcześniej będzie się musiał pogodzić z konsekwencjami. Może to być utrata części składki w związku z ewentualnym spadkiem jej bieżącej wartości, a także konieczność uiszczenia opłaty za wykup w wysokości 1% składki alokacyjnej.

Tym razem oferentem jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe na Życie Warta znana z licznych ofert we współpracy z Idea bank. Expander nie podaje zbyt wiele szczegółów co do samej struktury, te bowiem są dostępne jak zwykle tylko w placówkach, niemniej jednak wiadomo, że w tym przypadku tej struktury brany jest pod uwagę Ethical Europe Equity Index.
 
Źródło: luxembourg.greengrowthbond.com

Krótki rzut oka na sam index pozwala zauważyć, że radzi sobie znacznie lepiej od innych indeksów jak Stoxx Europe 600 czy Euro Stoxx 50. Co więcej dzieje się tak od wielu lat, gdyż powyższy wykres obejmuje skalę ponad 15 lat, zaczynając się od początku tego wieku.

To sugeruje, że trend będzie kontynuowany w dalszym ciągu, więc teoretycznie są szanse na zyski. W oczy rzucają się jednak okresy spadków, w których trzeba się było liczyć ze stratami. Zawsze jedna można spytać expanderowców, co powoduje, że akurat ten index został wybrany za bazowy i jakie są realne szanse na powtórzenie 15 procentowychzysków.

Kto lubi struktury lub chciałby z nimi poeksperymentować, może spróbować. Może akurat wyjdzie na tym lepiej aniżeli na obecnych minimach obserwowanych na lokatach.

Link dla osób zainteresowanych lokatą na 7% ze strukturą w Expander.

Zapisy na trzyletnią strukturę potrwają do 30 czerwca.Jeżeli są wśród Was  osoby, które korzystały już ze struktur w Expander może się podzielić jak one wypadły. Czy tu też panuje taka euforia jak wśród osób, które wybrały struktury Idea banku?

Na zakończenie zostawiam link do regulaminu omawianej wyżej promocji.

7 komentarzy:

 1. Dwie uwagi:
  "...radzi sobie znacznie lepiej od innych indeksów..."
  No nie wiem, jeśli ktoś zainwestował na początku 2007, to do dziś ma stratę.
  "...zaczynając się od początku tego wieku."
  Ten wiek zaczął się 1 stycznia 2001 roku, a indeks wystartował rok wcześniej.
  YKS.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Polcan. Czy możesz napisać do kogo i w jaki sposób kro po kroku zgłaszać roszczenia w sprawie EKA w związku z ostatnią decyzją sądu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie biorę w tym udziału, bowiem mi eK oddała całą kasę wraz z odsetkami w terminie. Pytałeś u dystrybutora?

   Usuń
 3. Wiesz zapewne , że dystrybutorem był Leonidas. Czy ramach prowadzonego bloga nie mógłbyś omówić zasad postępowania w sytuacji tej upadłości?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma gotowej recepty, jedni wolą iść na ugodę, a inni wolą działać przeciwko spółce. Gdybym posiadał te obligacje, pewnie bym nalezał do pierwszej grupy.

   Usuń
 4. Widzę , że na Twoją pomoc można liczyć tylko jeśli jesteś bezpośrednio zainteresowany, chyba że chodzi o sprzedaż. To przykre , ale takie jest życie. Ciekawe czy opublikujesz to.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim przypadku wpadkę zaliczyłem przy innej spółce. Po opublikowaniu informacji o upadłości spółki, wysłałem pismo ze zgloszeniem swoich wierzytelności na adres podany w komunikatach EBI.

   Każdy przypadek jest inny. EKA przynajmniej negocjuje, co należy do rzadkości w przypadku spółek, które mają większe kłopoty.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...