niedziela, 24 maja 2015

Przebudzenie w Idea bank lokata bezkonkurencyjna już powyżej 3,00%


Rankingi lokat poprzedzam zwykle krótkim komentarzem, w którym staram się zawrzeć najważniejsze zmiany jakie zaszły od publikacji ostatniego zestawienia. W tym miesiącu drugą ligę rozpocząłem tak:

W maju warto odnotować praktycznie koniec dobrych ofert w banku, który przez wiele lat niemalże królował w każdym rankingu na FpG. Mowa oczywiście o Idea bank, który od tego roku ma już inną politykę.

Potwierdziła to aktualizacja rankingu z drugiej połowy maja, gdzie Idea praktycznie zniknęła z zestawienia. Tymczasem pod koniec tego tygodnia czyli w piątek, coś się tutaj zaczęło dziać.

Przede wszystkim uwagę zwraca na siebie lokata bezkonkurencyjna z "atrakcyjnym" jak na maj 2015 oprocentowaniem 3,15%. To depozyt na 4 miesiące i taka stawka dałaby mu dziś pierwsze miejsce w drugiej lidze, bowiem lokaty cloud z teoretycznym 3,20% na poważnie traktować nie sposób.

Powrót lepszej oferty w Idea bank

Jak tu traktować na poważnie lokatę, której de facto dobrze dobrano nazwę. Eksponuje 3.20%, ale chmura przesłania fakt, że za niespełnienie warunków grozi nam kara oprocentowania w wysokości 2,00%. Podwyższenie oprocentowania gwarantuje dopiero trzymanie aż 10% środków na nieoprocentowanym koncie idealnym. Innymi słowy nie dość, że każe marnować część środków na koncie, to jeszcze wymaga posiadania zbędnego ror.

Nas interesują lokaty bez takich bezsensownych haczyków, a taką jest właśnie owa bezkonkurencyjna. Jedyny warunek to nowe środki, co dla wisienkowiczów nie powinno być problemem. I rzecz jasna żadne konto nikomu do szczęścia tu nie jest potrzebne.

Z nazwą "bezkonkurencyjna" rzecz jasna bank przesadził. Bezkonkurencyjna jest dziś oferta Toyoty bank z 140 zł bonusem za lokatę na 3,25% czyli lepiej oprocentowaną + drugą na 2,60%. Kto przegapił okazję może zajrzeć do artykułu z ubiegłego tygodnia.

Czy to chwilowe przebudzenie?

Co ciekawe Idea opublikowała zestawienie lokat z podaniem daty aktualizacji na piątek 22 maja. Widnieje na nim także inny depozyt o szumnej nazwie Lokata nr 1. W jakiej kategorii jest to lider wie tylko ten co wymyślił tę nazwę. W końcu 4 miesięczny nr 1 z 2,75% nawet nie trafi do rankingu bo oferuje za mało, a 6 miesięczny z 2,85% okupowałby zaledwie dolne rejony drugiej ligi:)

Dla lokatowców bezkonkurencyjna jednak może być ciekawa, oferuje bowiem nieco więcej niż promocyjne 3,00% z kont oszczędnościowych. Idea słynie z kilkudniowych zaledwie promocji, które znikają jak tylko wybije godzina duchów. 

Dla nowych środków
Przy ostatniej lokacie spóźniłem się nieco z publikacją. Mając na uwadze ten poślizg, dziś wyjątkowo publikacja w niedzielę, nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy zmienne humory banku osiągną znów dołki, w które wpadną ich depozyty.

23 komentarze:

 1. Też w piątek ją zauważyłem i złożyłem wniosek-czekam na nr konta do przelewu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiecie, ile jest czasu na wpłacenie środków? Tak się składa, że będę miał kasę w początku czerwca...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za informację. Taki tryb informowania jest znacznie lepszy, niż wpisy z rana. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W jednym miejscu opsuję że jest to lokata dla nowych środków, a wdrugim w karcie produktów, że nie mazadnych warunków. Jaka jest prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na karcie produktu nie widziałem wpisu, że dotyczy nowych środków.

   Usuń
 5. Przypominam, że 3 miesiące temu w Idea Banku również była lokata bezkonkurencyjna. Wtedy na początku było coś ok. 3,4% a za dzień lub dwa podskoczyło do 3,6%. Oczekuję, że i tym razem wzrośnie nieznacznie.Niestety w porównaniu z oprocentowaniem kont oszczędnościowych ta lokata wygląda kiepsko.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytalem regulamin, TOiP i nigdzie nie widze ze to musza byc nowe srodki. Wiec wyglada na to ze jak ktos mial happy to moze i ta zalozyc, chyba ze cos przeoczylem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dołączyłem zatem do artykułu trzeci obrazek, z którego wynika, że to lokata dla nowych środków. Jest to widoczne tutaj:
   http://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokaty

   Wstawiłem jednak obrazek, bo w Idea bank lokaty zmieniają się niczym w kalejdoskopie.

   Usuń
  2. Jeśli to jest dla nowych środków to z jaką datą są one liczone? Czy uwzględnia to także lokaty w Lion's Banku? Zawsze jeśli są lokaty na nowe środki jest podawana data od jakiego momentu te nowe środki są liczone.
   Z drugiej strony nie wiem czy nie ma przekłamania z tymi nowymi środkami skoro regulamin lokaty o nich nie wspomina.

   Usuń
  3. Wg infolinii jest tak. To NIE jest lokata na nowe środki (na stronie jest błąd, który został zgłoszony i ma być usunięty). Należy się kierować tylko regulaminem. Można założyć dowolną liczbę lokat od 1000 zł do 1000000 zł, ale każdą opłaca się osobnym przelewem. Nie trzeba mieć konta, ale jeśli ktoś miał wcześniej inne lokaty, to ma pewnie dane logowania. Wtedy wystarczy się zalogować i złożyć wniosek podając kwotę. Należy przelać pieniądze w ciągu 14 dni na nr konta przesłany mailem. Wg infolinii oferta może zniknąć w każdej chwili, ale jeśli ktoś złożył wniosek, to ma gwarancję lokaty. Lokata zakłada się jako odnawialna na standardowych warunkach, ale można po założeniu zmienić na nieodnawialną i podać rachunek w innym banku do zwrotu pieniędzy.

   Usuń
 7. Na Smartlokaty z boku jakaś informacja o zmianie nazwy handlowej i zapowiedź nowych lokat nawet na 3,8% na pół roku. O co w tym chodzi?

  OdpowiedzUsuń
 8. Chodzi o czerwiec 2014, a nie 2015. Rok temu była zmiana nazwy handlowej z FM Bank na BIZ Bank.

  OdpowiedzUsuń
 9. już poprawiono.. to jest lokata (bezkonkurencyjna) dla wszystkich, a nie tylko dla nowych środków....

  OdpowiedzUsuń
 10. Od 25.05.2015r. duże spadki lokat w SK Bank Wołomin i np:
  - Interlokata 3 m-ce była 2,6% teraz 2,1%
  - Interlokata 6 m-cy była 2,8% teraz 2,4%
  - Interlokata 9 m-cy była 3% teraz 2,6%
  - Interlokata 12 m-cy była 3,3% teraz 2,9%
  - Interlokata 18 m-cy była 3,9% teraz 3,1%
  - Interlokata 24 m-ce była 4.2% teraz 3,3%
  - Interlokata 36 m-cy była 5% teraz 3,6%
  - powyżej są to lokaty ze zmiennym oprocentowaniem.
  Do końca maja jest jeszcze Lokata wiosenna 3% (stały) 3 m-ce ..

  OdpowiedzUsuń
 11. Poprawiono błąd na stronie. Dodatkowo sprawdzałem w regulaminie.To nie jest lokata na nowe środki.

  OdpowiedzUsuń
 12. ... nie w regulaminie a w tabeli oprocentowania.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ale SK Bank zaszalał. Tak to jest jak się lokuje na oprocentowaniu zmiennym.
  Jakie jest oprocentowanie lokaty bezkonkurencyjnej w Idea Banku zakładanej telefonicznie? Testował ktoś? Zawsze dokładali 0,15-0,2 %. Jak jest teraz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ci co wcześniej założyli Interlokaty w SK Banku dalej mają podwyższone oprocentowanie. Obniżone oprocentowanie dotyczy tylko tych, co będą zakładać lokaty od 25.05.2015r. Z tym zmiennym oprocentowaniem nie jest tak źle, jak Tobie się wydaje.

   Usuń
 14. Mam w idea banku konto bo przez długi czas bawiłem się w ping-ponga. Czy mogę złozyć wniosek o lokatę ze strony banku żeby wniosek był ważny 14 dni czy tylko z poziomu konta (czyli pieniądze muszę mieć od razu)?

  OdpowiedzUsuń
 15. Można założyć lokatę wskazując podczas wnioskowania o lokatę "Moje konto w innym banku". Wówczas pomimo, że masz ROR w Idea Bank wniosek będzie ważny 14 dni do opłacenia. Lokatę możesz zasilić również z Konta Idealnego w Idea Bank, jako przelew krajowy a nie własny.

  OdpowiedzUsuń
 16. i już po lokacie, na szczęście nie ma czego za wiele żałować

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...