wtorek, 26 maja 2015

Konto oszczędnościowe Zośka w Idea bank czyli podbijaj lotkę na 3%


Obok zaoferowania lepiej oprocentowanych lokat, które omówiłem w poprzednim artykule, Idea bank od ubiegłego tygodnia zaoferował także nowe konto o nazwie Zośka. Promocyjnie mamy tu stawkę jak w Optimie czy Millennium, więc jest nieźle.

Nastały obecnie takie czasy, że niektóre banki są zdania że oferowanie 3% czy to na koncie, czy też na lokacie to dużo. Optima oraz Millennium daje trójkę dla każdego żądając w zamian tylko jednego, by były to nowe środki, Idea bank żąda więcej.

Jakie są żądania? Odpowiedź w zasadzie kryje się w nazwie konta, bowiem podobnie do lokaty Ping Pong mamy tutaj nawiązanie do gry zręcznościowej.  Z tego wniosek, że Idea pogrywa sobie z nami, na czym ta gra polega?

Zośka to stara gra, popularna w latach 50 i 60 ubiegłego wieku. Polegała na podbijaniu nogami lotki, tak długo dopóki nie upadła na ziemię. Co to ma wspólnego z obecną Zośką? A to, że bank też każe nam podbijać, ale nie lotkę, lecz saldo na koncie. Ponieważ jest to konto oszczędnościowe, wymaga rzecz jasna ror. W tym przypadku trzeba posiadać stare dobre konto idealne, które znamy z Ping Ponga. Całkowicie darmowe, jeśli nie posiada się karty, więc tutaj jest całkiem ok.

Na czym polega zatem gra w idealną zośkę? Na szczęście sprawa nie jest tak skomplikowana, jak to Idea potrafi robić w swojej mętnej chmurze. Tym razem warunek podwyższenia oprocentowania  standardowego 1,50% o sto procent jest łatwy.
Jak widzimy w pierwszym miesiącu mamy gwarantowane 3% do kwoty 100.000 zł. Trzeba jeśli jednak chcemy mieć dalej 3%, to trzeba zacząć planować saldo na koncie, bowiem warunkiem utrzymania 3% jest podwójne podbicie lotki czyli spełnienie jednocześnie dwóch warunków
 • utrzymanie średniego salda z poprzedniego miesiąca
 • dopłacenie 10% średniego salda 
O co chodzi? 

Rozpatrzmy dwie wersje.

1 Wersja uproszczona czyli bez wypłat
Wpłacamy w pierwszym miesiącu 10.000 zł. Mamy 3%:)
Dopłacamy w drugim miesiącu 10% czyli 1000 zł i mamy znów 3%.
Ta wersja zakłada jednak, że wpłacamy jednorazowo i dopłacamy też jeden raz.

2 Wersja normalna czyli z jedną wypłatą
Zośka to jednak konto a nie lokata, więc z definicji mamy jedną darmową wypłatę. W końcu po to trzymamy kasę na koncie, by kasę wycofać, gdy będzie potrzebna czy to na remont, nową inwestycję, czy też wyjazd na wakacje. A w tym przypadku kluczowe staje się słowo średnie saldo.

Wpłacamy zatem 10.000 zł. W połowie miesiąca wypłacamy połowę czyli 5.000 zł na swoje potrzeby. Zatem średnie saldo będzie wynosić 7.500 zł. 
Z tego powodu w kolejnym miesiącu trzeba będzie dopłacić 750 zł, by mieć gwarantowane 3%.

Czy musimy sobie liczyć ile trzeba dopłacić? Teoretycznie nie, bowiem podobno system podpowie nam ile należy dopłacić. To należy pochwalić, gorzej byłoby gdybyśmy to my musieli się bawić w matematyczne wzory ze średnią, a za złe obliczenia bank karałby obniżeniem oprocentowania do 1,50%.

Czy to się opłaci? Ekonomiści będą pewnie zachwalać pomysł, że to niby uczy oszczędzania, bo nagradza dopłacanie i kumulowanie środków. I na pewno jest to o niebo lepszy pomysł, niż absurdalne regularne dopłaty w programach długoterminowych obliczonych na 10 lat i więcej.


Jest to jednak nieco starodawny sposób, dobry być może dla początkujących adeptów oszczędzania, którzy uczą się dopiero jak pomnożyć swoje oszczędności. Przyzwyczajanie się do jednego banku nie jest dobrym pomysłem, trzeba bowiem korzystać z tego co jest najlepsze na rynku.

Przykładowo jak ktoś będzie chciał iść śladem Zośki i wpłaci 10.000 zł. Potem będzie musiał dopłacić 1000 zł w następnym miesiącu. Potem 1100 w kolejnym...

Nagle widzi ofertę Toyoty bank, gdzie za ulokowanie 8.000 zł dostaje premię 140 zł. Przenosi środki do konkurencji z lepszą ofertą, a Idea bum! Wypłaciłeś środki? Należy się kara, zamiast 3,00% będziesz mieć 1,50%.

Podsumowując nowe konto w Idea bank nie jest złe. Ale to tylko bankowy wabik, by nas przygarnąć. I w pierwszym miesiącu warto będzie trzymać tutaj chociażby 100.000 zł. Ale potem rozdysponować tym bardziej optymalnie według tego co będzie na rynku.

Na koniec zostawiam regulamin konta Zośka.


6 komentarzy:

 1. Byłem dziś w Skok Kasa Polska. Podobno każdy członek Kasy może założyć 1 lokatę bez ograniczeń kwotowych z oprocentowaniem stałym 3%. Przy kwotach rzędu 200 tys. można negocjować oprocentowanie do 3,5-3,75%. Dla potencjalnych nowych członków to może ie być atrakcja, ale dla starych może to być jakieś wyjście. Najśmieszniejsze jest to, że na ich stronie w zakładce lokaty nic o tym nie ma, dopiero w zakładce "do pobrania" jest ta tabela http://www.kasapolska.pl/prod/fileitems/cennik_depozytow_od_04_05_2015_r_77.pdf

  OdpowiedzUsuń
 2. Skok Stefczyka- 3,2% stałe na 9-mcy, 3% stałe na 4 m-ce, 2,4% stałe na 7 dni/ odnawialna -wszystkie od 300pln do- bez ograniczeń.

  OdpowiedzUsuń
 3. skok kujawiak - 6 miesiecy 3.5% 9 miesiecy 4% oba oprocentowanie zmienne

  OdpowiedzUsuń
 4. Malwersanci i złodzieje od Biereckiego stracili tylu klientów, że atakują najlepszym na rynku oprocentowaniem lokaty 7 dni a na dodatek jest ona odnawialna. Przypominają mi sie dawne, dobre czasy z BPH przed podziałem... Ciekawe ile to potrwa :-) Bo nigdzie nie ma wiecej niż ułamek procenta na 7 dniowych lub 10 dniowych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, mój brat ma założone konto oszczędnościowe w https://www.deutschebank.pl i jest bardzo usatysfakcjonowany. Warunki prowadzenia konto ma pasują i na prawdę poleca ten bank. Jak ktoś już szuka to niech sprawdzi ofertę, nawet na ich stronie. Oprocentowanie wynosiło bodajże 2,55%. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no przecież to DB ilne konto oszczędnościowe jest oprocentowane na 1,05%, te 2,55 to tylko za sprzedanie danych osobowych przez 4 miesiące. To juz lepiej założyć jakąś zwykłą lokate na ten okres np. na 2,8%.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...