piątek, 29 kwietnia 2016

BFG znów odkręca kurek oraz podatek od propagandy


Tak jak przewidywałem powtórki promocji nie wzbudzają już zainteresowania. Większość z nas ma już najlepsze konto w WBK oferujące 4% jest już bowiem w ofercie od dość dawna, więc pisanie o tym n-ty raz raczej mija się z celem.

Podobnie wydarzenia, które początkowo wzbudzały wielką falę komentarzy też stały się codziennością. Upadł bowiem nowy SKOK Jowisz i BFG musi wypłacić kolejne 82,5 miliona zł. Od 4 maja 2016 kasę deponentom będzie wypłacać znów WBK.

Inna Kasa o nazwie Powszechna SKOK zostanie przejęta znów przez krwiożerczy Alior bank, któremu ciągle mało. SKOK Arka też niebawem zniknie z rankingu jest bowiem wystawiony na sprzedaż. Ale dziś będzie o czym innym.

Kolejny ustrzelony SKOK

Fakt upadków kolejnych SKOKów nikogo już nie dziwi. Słowa dyrektora PKO okazały się prorocze - one idą pod topór i rzeźnia Kas trwa w najlepsze. Odczujemy to zapewne niebawem, gdy BFG będzie podnosić haracz dla banków, a te przerzucą koszta na nas.

To jednak nie koniec absurdów. Wczoraj bowiem dowiedzieliśmy się o kolejnym. Mam tutaj na myśli plany by od nowego roku czyli 1 stycznia 2017 wprowadzić koniec abonamentu RTV i zastąpić go składką audiowizualną pobieraną przez... dostawców energii.

Temat którego do tej pory nigdy nie poruszałem bo też nie bardzo było o czym. Świat się zmienia i pewne modne niegdyś rzeczy zostają zastąpione innymi. Jedni się z tym godzą od razu, inni pozostają wierni tradycji i lubią używać tak stare jak i nowe rzeczy.

Przykładem sztandarowym jest telefon stacjonarny. Moim zdaniem jest to już nieco archaiczna rzecz. Skoro jest komórka, to nie ma sensu posiadać telefonu stacjonarnego, ani płacić podwójne rachunki za telefon oraz komórkę. Od 2008 roku nie posiadam telefonu, używając tylko smartfona i coraz więcej ludzi przechodzi na komórkę.

Podobnie jest z telewizją, która też wydaje się być archaiczna. Skoro jest internet, to nie ma sensu korzystania z telewizji i płacić podwójne rachunki za internet oraz abonament. Tutaj jednak większość ludzi pozostaje przy telewizji i pewnie dlatego mojemu dostawcy internetowemu tak trudno przyjąć do wiadomości, że nie jestem zainteresowany pakietem internet + TV.

Problem w tym, że jeśli telefon stacjonarny jest nieobowiązkowy i można go wyrzucić na śmietnik, to telewizja jest jakimś dziwnym przymusem. Nieważne czy oglądasz czy nie jest jakiś abonament RTV, a skoro ludzie tego nie płacą, to zastępuje się go opłatą audiowizualną.

Dobre na XX wiek dziś nieco archaiczne

Oto od 2017 mamy płacić składkę audiowizualną o czym informuje artykuł Koniec abonamentu RTV. Początkowo miało to być 10 zł miesięcznie, potem 12 zł, aż ostatecznie ustalono, że mamy płacić 15 zł czyli 180 zł na rok.

Według portalu bankier.pl opłata będzie pobierana przez dostawców energii. My zaś, jako odbiorcy energii, będziemy mieć obowiązek opłacać składkę bez wezwania do pierwszego dnia każdego miesiąca. 

Ludzie być może nie zapłacą, ale i tak w roku następnym do 10 stycznia 2018, a potem w kolejnych latach, nasz dostawca energii wyśle nam informacje o zapłaconych składkach. Albo ich braku, jeśli ktoś tego nie będzie uiszczać.  

Powód jest prosty: do tej pory abonament RTV płaciła niewystarczająca liczba osób. Z zarejestrowanych 6,9 milionów gospodarstw domowych, abonament płaciło nieco więcej niż połowę bo 3,6 miliona

W wyjaśnieniu otrzymujemy bełkot o misji publicznej. Jakoby telewizja pozyskiwała i rozpowszechniała rzetelne informacje... ple, ple, ple. 

Czytając ten bełkot trudno nie odnieść wrażenia, że traktowani jesteśmy jak dzikusy, którzy potrzebują kierowania swoimi poczynaniami i nakierunkowania swojego rozwoju. Jakbyśmy nie mogli sami decydować o wyborze tego co oglądamy oraz tego co czytamy, innymi słowy tego co daje nam nie telewizja, a internet.

Wczoraj pisałem o złowieszczym podatku od braku gotówki. Trudno nie zgodzić się z wnioskiem Łukasza Piechowiaka, że dziś dowiadujemy się o kolejnym złowieszczym podatku od propagandy.

14 komentarzy:

 1. Z tego co słyszałem oplata ma być naliczana od punktu poboru prądu, wiec nawet jeśli ktoś ma dodatkowe, puste mieszkanie plus działkę z przyłączem prądu to będzie miał bonus w postaci 3 abonamentów :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam licznik w mieszkaniu i osobny w garażu także opłata to 2 x 15zł = 30zł za "telewizję narodową"
  którą napewno będę oglądał w garażu. Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, ze z tym garażem coś jednak zrobią bo to brzmi paranoicznie.

   Usuń
  2. To gamoniu weź jeden zlikwiduj a nie beczysz na ogólnym forum.Jak masz dwa liczniki w domu to już głupoty nie przebijesz.

   Usuń
 3. Pewnie zaraz będę zhejtowany, ale akurat byłem wśród tych naiwniaków, którzy abonament karnie płacili i dla mnie ta opłata to praktycznie żadna zmiana. Natomiast o potrzebie posiadania mediów publicznych świadczy m.in. ten program:

  http://vod.tvp.pl/23958020/chodzi-o-pieniadze

  Z wiadomych powodów nie znajdziecie takiego w mediach komercyjnych (pecunia non olet), a red. Łęski robi moim zdaniem bardzo dobrą robotę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolego ja też jestem naiwniakiem który płaci abonament i dla mnie to zmiana tylko na plus. Ci którzy od lat go nie płacą nawet nie spróbują nas zrozumieć. Co do licznika w garażu to oczywiście wszyscy mają rację, ale co do wielości mieszkań, to temat jest śmieszny. Skoro stać kogoś na trzy mieszkania(za które płacił dziesiątki, czy setki tysięcy złotych) to niech nie dziaduje że zubożeje o jedno niskiej klasy wino za każde z nich.
   A to, że media publiczne są niepotrzebne, to dopiero propaganda!!!
   Otóż nikt z tych ludzi nawet nie zastanawia się nad tym, że jak by one znikły,o tym co dotrze do polskiej opinii publicznej decydowały by już tylko NIEMCY, USA, a w przyszłości jeszcze ROSJA przez własne media typu TVN, Onet..............itp.
   Pozdrawiam!!!

   Usuń
  2. No to biedne te Hamerykany! One tam w tej Hameryce żadnej telewizji publicznej nie majom. Tylko patrzać jak masowo bendom do Wolski wiać, żeby się TVPis napatrzeć!

   Usuń
 4. Jeśli opłata za licznik w garażu wejdzie to zrezygnuję z licznika. Podładowanie akumulatora kilka razy w roku za 180 zł to za drogi gips. Po 2 latach oszczędzę środki na zupełnie nowy akumulator. Niech za wkurzającą propagandę płaci ciemny lud skoro tak wybrał.

  OdpowiedzUsuń
 5. To jest jeden z przejawów dobrej zmiany. Kolejny absurd pisiorów. Wszyscy obywatele mają opłacać tube propagandowa jednej partii. Gdzie wolność wyboru za co chce placic by to oglądać. Gdyby media publiczne były miejscem gdzie są reprezentowane poglady róznych opcji politycznych i na podstawie tego mozna by dokonac wyboru kogo sie chce popierac to byłaby inna sprawa. Nie mam zamiaru ponosić kosztów utrzymywania tuby propagandowej jednej opcji politycznej, która wyprowadzi nasz kraj na śmietnisko Europy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Trzeba mieć pieniądze na wspieranie o.Rydzyka i inne debilne programy

  OdpowiedzUsuń
 7. Proponuję wprowadzić opłatę abonamentową od lodówki, pralki czy kuchenki mikrofalowej. Ich misja to zapewnienie nam luksusu nieznanego naszym dziadkom. A za "luksus" trzeba w końcu płacić. Widocznie wg PIS Polska to bogaty kraj, to trzeba obywateli doić ile się da.

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja telewizora nie mam i nie planuję nigdy mieć. I tak tam nie ma nic ciekawego. Wolę czytać książki i przeglądać www, gdzie sama decyduję, co mnie interesuje i dobieram w miarę rzetelne portale, w tym informacyjne. Telewizji publicznej nie oglądam, a teraz będę zmuszona płacić abonament RTV. Dla mnie to skandal! Po raz kolejny Państwo sięga do kieszeni podatnika, by łatać dziury w rozdmuchanym budżecie. Proponuję wprowadzić jeszcze podatek od oszczędności na koncie, od posiadania kota (wszak już jest od psa, a kot to drugie najpopularniejsze zwierzę domowe), od nieposiadania dzieci - jak można się nie przyczyniać do wzrostu demografii??, czy tak jak ktoś wcześniej proponował, od posiadania lodówki, zmywarki i czajnika - przecież można żywność trzymać zimą na balkonie lub parapecie, zmywać ręcznie w zlewie a wodę i w garnku zagrzać. Czysta fanaberia. O! No i jeszcze jak ktoś za granicę na wakacje chce jechać - jak go stać, niech płaci - podatek wakacyjny. Przecież taniej nad Poslkie morze, prawda? Hhaha - ABSURD!!! Zostaje tylko śmiać się, choć do śmiechu nikomu już w Polsce chyba nie jest. I jeszcze kabarety cezurują...

  OdpowiedzUsuń
 9. czyli teraz wszyscy zaczną przepisywać umowy na prąd na swoje 80-dziesięcioletnie babcie i dziadków, którzy są zwolnieni z płacenia tego haraczu :P

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...