środa, 20 kwietnia 2016

Szalone warunki E-Rentiera II w Idea bank


W ubiegłym tygodniu omówiliśmy sobie tutaj Lokatę eRentier na 5%, którą w ofercie ma Idea bank. Na ile owe 5% jest realne każdy mógł się przekonać czytając szczegółowe omówienie produktu.

Nieoczekiwanie szybko pojawiła się już druga edycja owej "lokaty". A skoro druga, to można się spodziewać tutaj zmian. I owszem są zmiany, jak zwykle na gorsze co jest właściwie regułą, że kolejne oferty muszą zawierać utrudnienia.

Ponieważ lokata strukturyzowana w zasadzie jest podobna do omówionej w ubiegły wtorek, skupię się tutaj tylko na poczynionych zmianach. Co zatem się zmieniło w stosunku do pierwszej edycji tej struktury?


Wszystko to co najgorsze. Po pierwsze wydatnie zmniejszono możliwość zrealizowania zysku, przez zwiększenie ilości spółek do pięciu. Doszła nowa spółka Yahoo! Inc, której nie było w pierwszej wersji struktury. Pozostałe cztery pozostały bez zmian.


Spółki wybrane do struktury e-Rentier II zwiększono o jedną

Pochwaliłem ostatnio za zmniejszenie ilości spółek do czterech. Teraz czas na krytykę. Możecie się zabawić w gry w kości by ocenić tę zmianę. Ilość kości do gry to oczywiście ilość spółek. O wiele trudniej będzie wyrzucić wybrane liczby pięcioma koścmi, aniżeli czterema. Ta piąta będzie psuć wyniki.

Z roku zrobiły się dwa lata...
  Po drugie zwiększono czas trwania z jednego roku do dwóch lat. Automatycznie zamiast spłaty 1/12 kwoty lokaty, teraz co miesiąc Idea będzie oddawać 1/24 kwoty lokaty. Zmniejszać to będzie oczywiście zysk według zasad omówionych w poprzednim artykule.

Po trzecie zwiększono kary w postaci opłaty manipulacyjnej dla osób, które zrezygnują z tej zaostrzonej loterii. Teraz wygląda to tak:
 • 2% kary za rezygnację w terminie 1 maja 2016 - 5 maja 2017
 • 1% kary za rezygnację w terminie 6 maja 2017 - 4 maja 2018
Minimalna kwota inwestycji to wabik, więc w przypadku kar zapłacimy minimum 200 zł kary lub 100 zł jeśli wytrzymamy rok.

Po czwarte i najdziwniejsze to słynne widełki od których zależy zysk. Poprzednio było dość fajnie, bowiem dopuszczalne były odchylenia notowań 35% w górę oraz 20% w dół. Fajnie, chociaż jak zaznaczył Michał i tak warunek nie został spełniony.

Zakręcone warunki powodzenia struktury
 
A teraz warunek jest dość szalony. Odchyły bowiem muszą się mieścić w określonym przedziale. W określonym dniu kurs zamknięcia wszystkich 5 spółek musi być w jednym z dwu zakresów:
 • wymagany 75% do 85% obsuwu dolnego
 • wymagany 135% do 145% zysku spółek
Innymi słowy jak strata wyniesie więcej niż 25% to też będzie źle. Jak zysk będzie większy niż 45% to też będzie źle. A z tabelki Michała pamiętamy, że tak właśnie było. I wystarczy że sknoci to tylko jedna z pięciu możliwych spółek, a wszystko diabli wezmą.

Podsumować można to jednym zdaniem. Gdyby można było grać na niepowodzenie, to kupiłbym taką strukturę. Trudno nie odnieść wrażenia, że jeśli poprzednia wersja była jako tako realna, to tutaj zepsuto niemal wszystko co było do zepsucia. 

Oczywiście nie oznacza to, że skończy się niepowodzeniem. Może się zdarzyć, że akurat wszystkie pięć spółek w określonym dniu zmieszczą się w określonych przedziałach. Że akurat...

50 komentarzy:

 1. Zwracam uwagę, że w poprzedniej wersji dolna i górna granica zmian były przedstawione podobnie.
  Co ważniejsze to testowanie kursów odbywa się "w każdym dniu Okresu Lokaty " (cytat z regulaminu)

  OdpowiedzUsuń
 2. W ofercie jest taka informacja: "Ostateczna wartość dolnej i górnej bariery zależy od czynników rynkowych, ustalona zostanie w Dniu Otwarcia
  Lokaty i podana zostanie w Potwierdzeniu Otwarcia Lokaty Strukturyzowanej". Czyli chyba tak jak w poprzedniej edycji. Skończy się pewnie na 80% - 135% czyli ten węższy zakres.

  OdpowiedzUsuń
 3. Skąd ten wniosek?
  A teraz warunek jest dość szalony. Odchyły bowiem muszą się mieścić w określonym przedziale. W określonym dniu kurs zamknięcia wszystkich 5 spółek musi być w jednym z dwu zakresów:

  wymagany 75% do 85% obsuwu dolnego
  wymagany 135% do 145% zysku spółek

  Tutaj to już pojechali po bandzie. Tu już trudno mówić o widełkach, bowiem jak strata będzie na poziomie 0,01%-14,99% to już będzie źle. Podobnie jak zysk będzie na poziomie 0,01%-34,99% to też będzie źle.

  Nawet jeśli nie jasne jest że będzie ustalana górna i dolna granica, to w kolejnym zdaniu jest napisane, że bank ustali jeden zakres od do. I będzie to minimum 80-135%, maks 75-145%. Nie jestem zwolennikiem tej lokaty, ale proszę nie wprowadzać czytających w błąd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak sobie przeczytałem kilka razy to co napisałeś, to faktycznie można tak to zinterpretować jak piszesz.

   Regulaminy nie powinny być dwuznaczne, a jednak są i powyższy artykuł jest tego przykładem.

   Usuń
  2. Ten artykuł powinien byc ponownie zredagowany. Straszy Pan ludzi bez sensu. Warunki są zupełnie inne niż Pan pisze. Niedorzeczne

   Usuń
  3. Został przeredagowany, wyciąłem pewne informacje, które faktycznie mogły wprowadzać w błąd.

   Jeśli coś w dalszym ciągu się nie zgadza, można skomentować. Po to są komentarze by czynić tutaj uwagi.

   Usuń
 4. rozmawiałem z konsultantką i przesłała warunki e-rentiera gdzie jest napisane:
  "aby spełnić warunki wypłaty 4% co 6 m-cy spółki mogą w stosunku do odczytu początkowego
  1. wzrosnąć max 35%
  2. być równe
  3. spaść -25%"
  nie bardzo więc rozumiem o jakich zakresach pisze polcan
  pirx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O zakresach widocznych na screenie.

   Usuń
  2. Źle Pan zrozumiał. Zakres się może jedynie poszerzyć z max 35% do max 45% oraz z -20% do -25% - to się okazuje w dniu otwarcia lokaty. Wprowadza Pan ludzi w błąd. Też mam taką lokatę. Wszystko potwierdziłam nie tylko z doradcą.

   Usuń
 5. Polcan po raz kolejny popisałeś się brakiem wiedzy. Twoje insynuacje są paskudne. Napisz czytelnikom dlaczego wyciąłeś część tekstu w której wytłumaczona jest kwestia barier. Przytoczę aby było jasne : "Ostateczna wartość dolnej i górnej bariery zależy od czynników rynkowych, ustalona zostanie w Dniu Otwarcia
  Lokaty i podana zostanie w Potwierdzeniu Otwarcia Lokaty Strukturyzowanej" czyli w najgorszym wypadku spółki mogą spaść do 20% i wzrosnąć do 35% a w najlepszym spaść do 25% i wzrosnąć do 45%. Poziom tego tekstu to fakt.pl napiszę do idea banku informację o Twoim kłamliwym wpisie. Wprowadzasz ludzi w błąd emanując brakiem zrozumienia prostych regulaminów. Gdybym był pracownikiem idea banku podał bym Cię do sądu za pisanie bzdur.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodałem zatem wyciętą część tekstu o którym piszesz. Napisano przedziały od-do, więc zostały one skomentowane.

   Moim zdaniem bank powinien jasno i klarownie informować, że mogą spaść w przedziałach o jakich piszesz, a nie zamotać wpisami o dodatkowych przedziałach, które rozumiem tak jak to opisałem w tekście.

   Usuń
  2. No to skoro nie rozumiesz to po co opisujesz. Mamy ostatnio wysyp specjalistów finansowych, którzy opisują na blogach tematy, które "tak rozumieją" inni to czytają i w to wierzą. Jak piszesz blog, który czyta dość sporo osób to musisz brać odpowiedzialność za to co piszesz. Znając oferty struktur wielu banków tą można opisać jako wręcz niesłychanie uczciwą i wygodną. Piszesz o opłatach "kary" podkreślasz je na czerwono dlaczego nie możesz opisywać produktów obiektywnie: takie są plusy, takie są minusy czytelniku sam decyduj. Piszesz o jakiejś loterii .... w oczach osób, które inwestują na giełdzie i znają podstawy analizy finansowej czy fundamentalnej to są sorry ale brednie. Dla Ciebie nie jest istotna spółka i jej wyniki, wskaźniki tylko, że jest ich 4 lub 5 jak 4 to dobrze jak pięć to źle. Nie widziałem ludzi, którzy ważą ziemniaki linijką ale widzę ludzi, którzy do analizy spółek próbują używać rachunku prawdopodobieństwa co jest takim absurdem. W Polsce poziom wiedzy finansowej jest tak niski, że łykają takie bujdy i w nie wierzą.

   Usuń
  3. Moim zdaniem nie jest istotna jakie spółki spółki wchodzą w skład struktury, bo i tak zwykle wybierane są znane, wielkie spółki. Dużo ważniejsze jest ile ich jest, gdyż wszystkie muszą spełnić jakiś warunek. Każda dodana spółka zaś zmniejsza prawdopodobieństwo spełnienia wybranego warunku.

   Afera z Volkswagenem mówi wyraźnie, że w każdej wielkiej spółce może przydarzyć się przekręt. Dlatego dla mnie struktura jest loterię i tak ją opisuję.

   W komentarzach oczywiście można krytykować to podejście lub korygować błędny wpis.

   Ważniejszy jest fakt, który napisał mi czytelnik, który podesłał materiały:
   'produkt jest tak „prosty”, że konsultant 20 minut mi tą prostotę tłumaczył'

   Usuń
 6. Dokumentów Idei nawet już nie czytam bo wiem, że są nie do zrozumienia. Nic dziwnego, że je czytając można wysnuć niekoniecznie dobre wnioski.

  Rozbawił mnie konsultant – dzwoni (drugi raz) i mówi, że już znalazł sposób wytłumaczenia mi tej nowej lokaty. Czyli produkt jest tak prosty, że oni sami muszą „szukać” sposobów wyłumaczenia o co kaman :)
  I to jego proste tłumaczenie trwało tylko 20 minut….
  Przy czym tematy inwestycyjne dla mnie są dosyć dobrze znane, komuś nieobeznanemu wytłumaczenie tej nowej „prostej” „lokaty” zajmie pewnie z godzinę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nieźle wskoczyliście na Polcana - czyżby blog stawał się niewygodny? Dociera już do zbyt dużej grupy potencjalnych kandydatów do strzyżenia przez banksterów?
  Polcan może się mylić - nie jest specjalistą, nie jest też "z branży" - ale to są właśnie jego największe atuty.
  Przedstawia własne opinie, z którymi można się zgodzić lub nie. I na ich podstawie można podejmować decyzje, bądź nie. Nigdy nie pisał, że zwalnia czytelników z obowiązku myślenia.
  Natomiast pewne jest, że blogi zapoczątkowują dyskusje, przyczyniają się do poszerzania wiedzy przeciętnego Kowalskiego i nie jednemu pomogły już ochronić tyłek przed oskubaniem przez naciągaczy tworzących pokrętne konstrukcje ofert i "promocji".
  W odróżnieniu od języka, którym pisane są regulaminy, język artykułów na blogu jest zrozumiały dla każdego.
  Powyżej Roman Zdrawko pisze, że chciałby "obiektywnych opisów produktów" - ja wręcz przeciwnie: oczekuję subiektywnego spojrzenia z jak największą ilością czerwonego koloru, punktującego wszystkie zafałszowania, niedomówienia i "naciągactwo".
  Plusów nie potrzeba dodatkowo podkreślać - wystarczająco kłują w oczy z reklam i folderów. Jedyną pozytywną rzeczą, którą warto by podkreślać jest brak "ściemniactwa" w ofercie, ale... czy takie oferty jeszcze istnieją?
  MD

  OdpowiedzUsuń
 8. Człowieku lokata jest bardzo fajna ...daje ponadprzeciętny zysk ..mało tego IDEABANK ma najwyższa skuteczność...
  ale oczywiscie piszę ten blog osoba która nie śmierdzi groszem :) i nie wie jak to sie sprawdza:) ja mam bardzo dużo struktur tam i jestem mega Zadowolona

  OdpowiedzUsuń
 9. Sprawa trafi do sądu bo po raz kolejny czytamy o wprowadzaniu czytelników w błąd (świadomie).
  Niestety niektórzy Klienci kierują się opiniami na temat lokat własnie z takich stron...
  Szkoda, że nie napisałeś, że taka lokata zamkneła CI się bez zysku:) bo przy wcześniejszych opiniach na temat lokaty np top giganci ludzie pisali, że stracili na lokacie swój kapitał itd:) ciekawe skoro lokata jest od roku na rynku, a jej okres trwania to 3 lata):) więc fizycznie stracić nie mogli i nie mogli jej zakończyć bez zysku.
  Fakt jest jeden. ŻADNA LOKATA STRUKTURYZOWANA W IDEABANKU nie zamkneła się bez zysku dla Klienta i bank ten ma 100% skuteczność jeśli chodzi o takie lokaty. Lokata Rentier II daje gwaracje około 1,8-2% zysku + dodatkowo szanse na 4%. I warunki i regulaminy sa bardzo jasne dla Klienta, więc skoro ich nie rozumiesz, to znaczy ze powinines trzymac kase w skarpetce bo ona Cie na pewno nie oszuka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam napisałeś +dodatkowa szansa na 4%

   Usuń
  2. Nawet nie masz odwagi podpisać się imieniem i nazwiskiem i myślisz, że ktoś Ci uwierzy?!

   Usuń
 10. Jeszcze w sumie warto dodać, że na innym swoim blogu przedstawiałeś strukturę w której o ile się nie mylę chodzi o te same spółki tylko tam nie mogły spać lub też mogły spaść 5%. Jak to się dziej, że jak spółki mają dolną barierę to opinie są takie: "na pewno spadną" gdy bariera jest na górze nagle się okazuje, że "na pewno wzrosną" i to więcej niż 35% ! Czy to nie jest hejt dla hejtu? Bo struktura to hejt. Jak założenie jest, że spółki mają iść w górę to według Ciebie spadną a jak mogą spaść to jednak wzrosną. Wszędzie piszesz o loterii. Na prawdę przestań bo jest to KŁAMSTWO. Jeżeli mamy spółkę, której wartość rośnie i akcje rosną to chyba nie jest to żadna loteria. Kurs jest wynikiem handlu. Widzę, że nie masz zielonego pojęcia na temat wyceny spółek i nazywasz to loterią a tak nie jest.

  OdpowiedzUsuń
 11. Polcan, nie wiem dlaczego wprowadzasz ludzi w błąd za każdym razem opisując według Ciebie "loterię". Twoim zdaniem nie jest ważny dobór spółek do struktury? Myślisz, że jeśli Bank wybrałby firmy krzak to ludzie mieliby większą szansę na zysk? Zastanawia mnie również, jak możesz patrzeć na prawdopodobieństwo matematyczne które nie ma nic wspólnego z wynikami lokat strukturyzowanych. JESTEŚ LAIKIEM w bankowości, pewnie nie korzystasz z alternatywnych możliwości lokowania pieniędzy a wypowiadasz się na te tematy krytykując je. W większości artykułów WPROWADZASZ CZYTELNIKÓW W BŁĄD. Nie jesteś obiektywny tylko hejtujesz od a do z. Struktury "dają możliwość" wyższego zysku przy minimalnym ryzyku. Wiele struktur na rynku zostaje zamkniętych z zyskiem. Łatwo jest krytykować coś z czego się nie korzysta bo ma się włąśnie tak negatywne nastawienie jak Ty jako autor bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znasz firmę Apple - to najcenniejsza spółka świata? Wiesz o czym się obecnie mówi? Warto zajrzeć:
   http://www.bankier.pl/wiadomosc/Apple-zawiodl-na-calej-linii-Kurs-tapnal-7369273.html

   Struktura oczywiście powie, że to spółka z górnej półki. I tak dalej...

   Usuń
  2. Wszystko fajnie... tylko co ma apple do oferty Idea Banku? Z tego co widzę nie ma tej spółki w koszyku tej struktury. Mam takie samo wrażenie jak przedmowca- wprowadzasz ludzi w błąd celowo. Nie widzę tylko powodu dlaczego.

   Usuń
 12. Wykonałem symulację (bootstrap, dzienne zwroty z ostatnich 3.5 lat dla każdej z 5 spółek, milion próbek po 6-mcy) i wyniki wyglądają tak (prawdopodobieństwa zyskania 5% na lokacie):

  Przypadek pesymistyczny (najwęższy korytarz wahań): 0.3%
  Przypadek optymistyczny (najszerszy korytarz wahań): 7.7%

  Moja symulacja nie uwzględnia korelacji między dziennymi zwrotami oraz między spółkami, jednak nie powinno to zwiększyć wyniku znacznie. Nic dziwnego że konsultant proponując lokatę, mojej pierwszej odmowy nie zrozumiał, a po drugiej zaoferował ofertę łączoną: 60% środków na zwykłej lokacie 4%, 40% środków na e-rentier II. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To i tak dobrze, bowiem inny czytelnik Paweł dostał ofertę łączoną w stosunku 15% na lokatę i 85% na e-rentier I.
   Tyle, że tam warunki były odrobinę ciekawsze.

   Usuń
  2. Mnie po tym jak kręciłem nosem konsultant zaproponował lokatę 30% środków na 4% na 6 mc (lub 4.5% na 2 mc) jeśli resztę ulokuję na e-rentier II.

   Usuń
 13. Wasz statystyczny bełkot jest niesłychany. Panowie statystycy wiecie co Wy twierdzicie? Że nie istotne są spółki, nie istotne jest czas startu inwestycji, nie istotna jest nawet giełda, przypuszczam, że tak samo nie istotne jest czy są tą spółki, surowce,ETFy, TFI, itd. Liczy się, że jest 5 spółek (lub innych walorów), okres X lat, i dany warunek, który i tak się nie spełni. Zatem według Was takie same szanse mamy w czasie hossy, bessy itd. Najlepsze jest to, że skoro tak mocno trzymacie się tego rachunku prawdopodobieństwa to z Waszego bełkotu wynika, że nawet gdybyście to Wy wybierali te spółki, które mają być w strukturze to i tak nie macie szansy na zarobek :) Czy to nie jest bełkot???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla wszystkich broniących tutaj lokaty i dobrego imienia IDEI - to jaka jest według Was szansa na te dodatkowe 4%? Bo gwarantowany zysk nie jest nawet 1%, skoro jest on liczony od ciągle zmniejszającego się kapitału. Kursy Netflixa i Amazonu chyba się zmieniają się w stopniu wykraczającym poza przyjęte widełki. Yahoo (lub jego część) będzie być może sprzedawany, więc znowu mogą być spore wahania. Pytam z czystej ciekawości - nie lepiej wziąć jakąś standardową lokatę z gwarantowanym zyskiem 2,75-3%, bo chyba są takie na rynku?

   Sam może byłbym mądrzejszy, ale pan konsultant zamiast regulaminu na maila przysłał mi te same slogany, którymi karmił mnie podczas rozmowy telefonicznej. Biorąc pod uwagę to, że w czasie tejże rozmowy usilnie próbował mi wcisnąć tę lokatę ('już kończymy zapisy na ten miesiąc, ostatni dzień', 'zawsze ma pan parę dni, żeby zrezygnować') to wygląda mi to na łowienie jeleni. Kto podejmuje decyzje na podstawie kilku minut rozmowy?

   Usuń
  2. Kontynuując temat...

   Z ciekawości pobrałem dane historyczne kursów tych 5 spółek, żeby sprawdzić, jakie były zmiany w okresach półrocznych. Zaczynając od maja 2012 (pierwsze notowania Facebooka) takich okresów, w których w ciągu następnych 6 miesięcy w każdym dniu kurs mieścił się w podanych widełkach (w stosunku do pierwszego dnia okresu) było 31. Okresów w sumie od maja 2012 do dzisiaj można wykroić ponad 1200. Czyli tylko około 2,5% okresów spełnia warunek...

   Panie Romanie - wiem, że to bank wybiera okresy, w których te widełki są sprawdzane, wiem, że hossa i bessa, Yahoo może sprzedadzą a może nie, wiem, że statystykę to pies trącał... ale jak ktoś mi mówi - dam Ci dodatkowe 10 tysięcy jak akcja firmy X w ciągu najbliższego 6 miesięcy nie spadnie powyżej $75 i nie wzrośnie powyżej %135 - a ja patrzę w historię i widzę, że kurs praktycznie zawsze ulegał większym wahaniom niż te będące w warunkach to osobiście bym dużych nadziei na te 10k nie miał...

   Usuń
 14. a czy można na tym stracić wplacajac 12tys zlotych na 24miesiace bez rezygnacji dziekuje pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim przypadku stracić nie można. W najgorszym wypadku zarobi się 1% od środków, które przez ostatni miesiąc znajdowały się na lokacie.

   Konsultantowi, który się ze mną kontaktował wyszło oprocentowanie za całość, czyli tę lokatę strukturyzowaną i kwoty, które zostaną ponownie zdeponowane na innych lokatach 3-3,5% w stosunku rocznym. Nie udało mi się jeszcze dowiedzieć jak to wyliczył. Założenie było takie,że pozostałe lokaty będą średnio oprocentowane 2,2% w stosunku rocznym.

   Usuń
  2. Porażający poziom intelektualny :) ale wytłumaczę .. Tobie skąd te wyliczenia konsultanta :D :

   Jeżeli na e-rentierze masz 1 % gwarantowany ...i każdą transze ponownie ulokujesz na standardowy depozyt np. 2,5% a czasami są lokaty promocyjne np. 3% ... zwykle co 2 miesiące ....załóżmy ze konkurencja rzucie 3,5 % dla nowych środków ...to sumarycznie ????? jakie masz średnie roczne oprocentowanie ? Gwarantowane ?
   dokładnych obliczeń życzę :)
   1% masz gwarantowany pod warunkiem , że każdą ratę którą co miesiąc bank Ci zwraca z odsetkami wydajesz na bazarze :D
   ale jeśli jesteś odrobinę mądry sprytny to ponownie ulokujesz tam gdzie dają więcej .


   Proponuje w pierwszej kolejności zajrzeć do portfela :) i dopiero później zadać sobie pytanie czy możesz się wypowiadać na temat lokat.

   Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Anonimowy pisze...
   Super to teraz poproszę wyliczenie skoro to jest takie proste. Bez wycieczek osobistych, chociaż one i tak świadczą o piszącym.

   Przez pierwszy miesiąc 24/24 kwoty lokaty trzymam na 1% w stosunku rocznym. Przez drugi 23/24, a 1/24 lokuję powiedzmy na 2,5%. Przez trzeci 22/24 na 1% i 2/24 na 2,5% i tak dalej.

   Policz sumę odsetek i odnieś je do całej kwoty.

   Usuń
 15. Ojejuniu jaki placz.. jaki krzyk.. haha dla mnie ta oferta to kanal i konsultantom ktorzy mi to oferuja kaze spadac na drzewo. Nie przejmuj sie Polcan nagonka pewnych osob, pewnikiem maja zysk w wciskaniu tego kitu!! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak taki masz stosunek do doradców ...to po co tam trzymasz pieniądze ?:D trochę honoru i klasy .. :P

   Usuń
 16. Bardzo trafna i rzeczowa analiza tej "toksycznej struktury". Zdecydowanie odradzam nabycie takiego produktu, który daje korzyść tylko bankowi z tytułu dostępu do taniego pieniądza i profitom z opłat. I proszę uważać na upierdliwą pseudo-doradczynie z IB niejakaK.Poreckowska!

  OdpowiedzUsuń
 17. Raczej to Pan powinien uwazac bo za takie wpisy moze zostac Pan pozwany,a przynajmniej ja bym tak zrobił na miejscu tej Pani.

  CO do lokaty to oplaty sa wprowadzone bo bank sam ponosi oplaty z tytulu otwarcia i prowadzenia takich lokat wiec sie po prostu zabezpiecza zeby nie dokladac do interesu przy zerwaniu np po miesiacu czy 2..

  co do liczenia zysku, ludzie kochani: 1% macie z co raz to mniejszej kwoty, i wprost proporcjonalnie co raz to wieksza kwota jest lokowana np na 2,50% (przyjmijmy tyle dla zwracanych srodkow)
  Prosze wyliczenie z exela dla kwoty 100 tys zł:
  zysk z 1% - 875 zł
  zysk z relokowania na 2,50% - 4303,43 zł
  ŁĄCZNY ZYSK GWARANTOWANY TO 5178,43 zł za 30miesięcy,
  zamieniając na oprocentowanie:
  5178,43 z kwoty 100 tys zł to 5,18% za 30m więc w skali roku macie 2,07%!
  Więc takie gwarantowane odsetki mamy z lokaty jeśli dla zwracanych środków znajdziemy tylko 2,50%,
  Zwykłe lokaty też byśmy mieli na 2,50% (bo przecież tyle zakładamy że będzie. więc realnie tracimy na lokacie 0,43% dając możliwość zarobienia dodatkowych 4% w skali roku.
  Na liczbach przy 100 tys zł, realnie ryzykujemy 430zł w skali roku zysku gwraantowanego mniej ale mamy możliwość zarobienia 4000 zł w skali roku.

  Idea daje też często lokaty promocyjne na 3-6m i na gwratowane około 4% dla części środków, co niweluje nam tą różnicę 0,43% o jakieś około 0,2%. więc realnie ryzyko to 0,2-0,3% zysku gwarantowanego mniej niż na zwykłej lokacie. ale mamy dodatkowe szanse na zysk 4%.
  Oczywiście trzeba pamiętać, żeby lokowac zwracane środki co miesiąc, choć z tym tez można sobie poradzić bo można zrobić zlecenie stałe na konto oszczednościowe jesli komus sie nie chce szukac lokat,


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wtrace swoje 3 grosze do ostatniej wypowiedzi - bank pobiera opłaty, żeby nie dopłacać do interesu... no rzeczywiście, nie znam banku, który dopłacałby do interesu. milionowe zyski, zarobki prezesów na poziomie 4 mln złotych - może tu niech też przestanie dopłacać, skoro taki biedny ten bank? Ja również otrzymałam ofertę tej lokaty, również zamiast regulaminu otrzymałam wyliczenia na maila, jaki to cudowny zysk przede mną, niestety - nie skuszę się. Za chwile stopy pójdą w górę i zarobię więcej, niż 4 % w przeciągu 3 lat. a jak nie, to mam przynajmniej dostęp do gotówki i mogę przekładać między różnymi ofertami lokat. Z otrzymanej oferty wynika, że bank praktycznie nie zarabia poza dostępem do moich środków. W to akurat nie wierzę. no i jeszcze mam dwa dni na decyzję - to tez chyba śmierdzi.

   Usuń
  2. E-rentier 30M: zrobiłem symulację na danych historycznych (yahoo finance - kolumna adj close) dla pierwszego półrocza (przyjąłem widełki cenowe -20% +30% i 120 dni handlu) dla zakresu ostatnich 5 lat, co symuluje 1139 dni ustalenia ceny początkowej. Dla poszczególych firm ilość półroczy zakończonych sukcesem w stosunku do zakończonych porażką wyniosła:

   EBAY: 971 vs 168 (85,3%)
   AMAZON: 580 vs 559 (50,9%)
   *** NETFLIX: 75 vs 1064 (6,6%)
   FACEBOOK: 452 vs 463 (49,3%) - start 18.05.2012
   APPLE: 705 vs 434 (61,9%)
   *** ŁĄCZNIE: 16 vs 1123 (1,4%)

   Z powyższego widać, że o ile prawdopodobieństwo sukcesu pierwszego półrocza dla 4 firm oscyluje w okolicy 60% indywidualnie, to Netflix wręcz gwarantuje porażkę. No i jeżeli prawdopodobieństwo sukcesu dla wszystkich spółek wynosi tylko 1,4% już w przypadku pierwszego półrocza, gdzie mamy widełki rzędu 50%, to dla kolejnych półroczy, gdzie rozpiętość wzrasta tylko o 10%, prawdopodobieństwo sukcesu jest o wiele mniejsze (z tego powodu, że cena początkowa nie jest ustalana co każde półrocze na nowo, więc widełki nam się co prawda rozszerzają, ale cena będzie dużo bliżej dolnej lub górnej granicy, jeśli nie poza). Z Netflixem w pakiecie to praktycznie nie ma prawa się udać.

   Usuń
  3. Wiem, że w czerwcu była kolejna edycja, ale nawet nie chciało mi się tego komentować. Już obstawianie na euro jest bardziej optymistyczne, choć też ryzykowne.

   Usuń
 18. Niby gwarantowany jest 1 % zysku bez wcześniejszego zerwania depozytu. Jednocześnie pobierana jest oplata ADMINISTRACYJNA w wysokości 0-1% ( znów zagadkowe widełki ) . Może sie więc okazać że zysku wcale w najgorszym scenariuszu nie będzie . Miałem 2 struktury typu KAPITALNY ROK w różnych okresach . ŻADNA z nich nie dała mi zysku powyżej gwarantowanego w umowie , a na promocyjnych lokatach odsetki były w tych okresach większe .

  OdpowiedzUsuń
 19. JA również zrobiłem symulację z 1 roku wstecz przy poprzedniej ofercie IDEA bank. Wtedy nie wszedłem w to i teraz też nie wejdę.
  Konsultantka nie rozumiała co jest suma prawdopodobieństw. W roku który analizowałem przy bardzo optymistycznym założeniu wyszło że spełnienie warunku dla 1 firmy to około 70%, zatem dla 5 spółek jest to = 17%. Bardzo mało. Najcześciej jest tak że 4 spółki pięknie spełniają warunek, ale zawsze trafi się jedna która zepsuje.

  Poza tym wychodzę z założenia:
  - wszystko co jest skomplikowane nafaszerowane warunkami - OMIJAĆ
  - banki zazwyczaj budują ofertę w ten sposób że się na tym nie zarabia. To oni zarabiają na kredycie, pracując pieniędzmi z naszych lokat.
  - konsultanci w rozmowie i wyliczeniach via e-mail przyjmują za pewnik że warunki zostaną spełnione.
  - nielogiczne jest stwierdzenie - że jak spółki zarabiają to zarabia bank i my. Zatem skąd górne widełki? Na to konsultant nie potrafił odpowiedzieć.

  Jeśli mam w coś podobnego wejść - wolałbym proste zasady - do wytłumaczenia w max kilka minut. Pracuję nad tym aby inwestować swoje pieniądze poza bankami bo tam albo dziene zasady albo marne lokaty.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ok też myślę że te 5% to raczej małe szanse ale czy może ktoś napisać ile realnie można z tego mieć "Możliwość połączenia lokaty z kontem oszczędnościowym na 3%, w takim przypadku klient ma zagwarantowany zysk na poziomie 3,7? Czy aby na pewno ?

  OdpowiedzUsuń
 21. Masz pewny 1%, ale ze środków re-lokowanych dając je na lokaty dostaniesz nieco ponad 2%.
  Co do entuzjastów (to durnie albo pracownicy IDEA BANK)lepszy i bardziej racjonalny jest bukmacher albo totek.
  LUDZIE Nie słuchajcie piszących tu gawędziarzy jakie to jest cool. Gdyby to było korzystne dla Was to żaden pierdoła z idea banku nie będzie dzwonił po kilka razy. Czy nie kumacie, że cwaniaki za każdego leszcza mają prowizję. Pamiętacie polisolokaty... To też rodzina getin banku jak idea bank.
  Pozdrawiam admina bo rzetelnie i uczciwie analizuje ten badziew. Nie jest banksterem wiec popełnia drobne błędy ale wyznacza dobry kierunek. Ale idiotów zdolnych stracić cięzko zarobioną kasę nie brakuje więc vivat struktury.

  OdpowiedzUsuń
 22. Doradca przekazał mi informację, że w ciągu 14 dni od rozpoczęcia lokaty E-Rentier II mogę złożyć rezygnację bez ponoszenia kosztów. Czy to jest możliwe? Gdy teraz czytam regulamin (przysłany do mnie juz po mojej decyzji), jest tam punkt 41 , a w nim "2% Kwoty Lokaty w przypadku złożenia Dyspozycji Rezygnacji z Lokaty Strukturyzowanej
  w dniach od 1 sierpnia 2016 do 31 lipca 2017". Jak widać jedno z drugim sprzeczne. Może ktoś zna odpowiedź, czy można zawsze korzystać z tych 14 dni bez ponoszenia kosztów?

  OdpowiedzUsuń
 23. zdaje się, że można zrezygnować w ciągu 14 dni gdy uzgodnienie nastąpiło zdalnie (telefonicznie).
  Nie bardzo rozumiem POLCANA, struktura to jest gra inwestycyjna/spekulacyjna. Akurat ten produkt mi się podoba w tej wersji. Zwracają 2/3 wkładu już po 10 miesiącach (1/15 co miesiąc), resztę do 30 mies. (1/60 co miesiąc), plus ten gwarantowany 1%. dają w promocji lokatę na 3,9% na dodatkową 1/3 wkładu (6M). Łącznie po 10 mies. mam z powrotem 3/4 wkładu. Wg moich szacunków mam 5 szans na trafienie spółek w przedział. Jeśli nie trafię ani razu to straciłem 0,5% kwoty (no risk - no fun), każde trafienie to już +1,1% kwoty (pierwsze trafienie wyjdzie wówczas +0,6%). Oprocentowaniem w przyszłości nie ma co się martwić, bo i tak większość wkładu trzeba reinwestować, a teraz lepszego % nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 24. Moje doświadczenia ze zwrotem pieniędzy w Idea Banku.1 sierpnia raniutko zgłosiłam dyspozycję zwrotu pieniędzy z konta technicznego na moje konto w Idea Banku.
  Według mnie dopóty nie otrzymałam umowy w wersji pisemnej lokata, a pieniądze były jeszcze na koncie technicznym procedury nie ruszyły i faktycznie nie byłam posiadaczką lokaty E Rentier M30. W ciągu dnia zgłaszałam na infolinii przypomnienia , bo zależało mi na szybkim odzyskaniu pieniędzy. Niestety nic nie drgnęło. Doradca też nie oddzwonił. Na drugi dzień oddano 1/3 pieniędzy tych co miały być na lokacie powiązanej.
  2 sierpnia zadzwonił drugi doradca jeszcze opowiadał o Rentierze.Gdy nie zdecydowałam się na Rentiera, kolejny raz zostało przyjęte moje zgłoszenie o zwrocie pieniędzy i nadal na koncie pusto, a mamy 4 sierpnia. Jak widać tylko w jedną stronę pieniądze szybko płyną : od klienta do IB, aby zwrócić całość robią trudności.
  Czy ktoś miał też podobną sytuację?
  Jeśli przyjdzie mi czekać 2 tygodnie na swoje pieniądze, gdy jeszcze lokata nie zadziałała , a pieniądze znajdowały się na koncie technicznym w chwili mojego zlecenia zwrotu, to po prostu nieuczciwe i granda.

  OdpowiedzUsuń
 25. Pisałem 1 sierpnia o grze spekulacyjnej, że mi się taka podoba i muszę przyznać, że nie minęło 3 miesiące jak już warunki zostały naruszone (Netflix wystrzelił ponad 35%.). To znaczy, że podjęte ryzyko mi się nie opłaciło, szczęśliwie umoczyłem stawką 0,4%. Wychodzi mi porównawczo, że bez ryzyka mogłem zarobić na lokacie 2,7%, a zarobię 2,3% tylko. Już nie liczę, że będę w widełkach w kolejnych próbach półrocznych...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam taką lokatę. Pierwsze półrocze minie 30 listopada i nie widzę szansy na spełnienie warunków w każdym dniu tego półrocza, a tym bardziej w następnych półroczach. Popełniłem błąd, przypuszczając na podstawie meila doradcy Idea Banku, że porównywane są kursy z ostatnich dni wyceny danego półrocza z kursami z pierwszej wyceny każdego półrocza - w meilu napisano: "jeżeli w ciągu 6 miesięcy żadna ze spółek nie wzrośnie więcej niż ..% i nie spadnie o więcej niż ..% to zarabia Pan 4% w skali roku." Potwierdzeniu otwarcia lokaty przeczytałem później, że w widełkach trzeba się mieścić w każdym dniu danego półrocza i w dodatku nie tylko w tym półroczu ale w okresie narastającym od pierwszego dnia po otwarciu lokaty.
   Nadal nie wyjaśniłem, czy warunek "każdego dnia" dotyczy każdego dnia notowań kursów, czy tylko każdego, podanego w potwierdzeniu otwarcia lokaty dnia ustalania odsetek, a więc w widełkach w pierwszym półroczu musiałyby się mieścić spółki tylko w sześciu określonych dniach wyceny.
   Troska o interesy klienta, w przypadku określania w warunkach górnej bariery zysku na kursach spółek, jest hipokryzją Idea Banku - za karę, że Bank zarobi więcej klient nie uzyska korzyści.
   Postanowiłem, że już nigdy nie założę lokaty strukturalnej z warunkami łącznymi dla kilku spółek, zamiast dla sumy ich wartości w całym portfelu lokaty i bez górnej granicy dopuszczalnego wzrostu.

   Usuń
 26. Lokata spełniła warunki i za pierwsze półrocze jest premia!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...