wtorek, 31 maja 2016

Będą zmiany w T-Mobile UB: płatne bankomaty, wpłatomaty i przelewy natychmiastowe


Przed tygodniem omówiłem tutaj ofertę T-Mobile UB wskazując na fakt, że niebawem pojawi się tutaj nowe konto, które prawdopodobnie zastąpi stare dobre z 5% cashback. I faktycznie już wiadomo co się zmieni w klonie Aliora.

A zmieni się niemało, bowiem nie tylko do oferty wejdą nowe konta, ale przede wszystkim bank potwierdza, iż BZ WBK otwarł istną puszkę pandory. Okazuje się, że TMUB wzorem banku zachodniego wprowadzi szereg niechcianych opłat.

Nowe konto będzie się nazywać Freemium i ma zastąpić obecne już od jutra. Przy czym obecni klienci będą mogli jeszcze korzystać z poprzedniej wersji do 1 sierpnia 2016. Potwierdza to komentarz anonimowego, który wskazał, że TMUB poinformuje o wycofaniu konta z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.


Mamy zatem ostatni dzwonek na założenie starego konta, ale wszystko wskazuje na to, że do zgarnięcia będzie już tylko 50 zł przez kolejne dwa miesiące. Mam tu na myśli przywileje starego konta czyli 5% cashback oraz 10 darmowych przelewów natychmiastowych w miesiącu.

Tutaj założysz konto w TMUB z 5% cashback

Dobrą wiadomością jest to, że cashback co prawda nie zniknie od sierpnia, ale trochę ulegnie zmianie. Co przynosi nowe konto Freemium? Zmiany na plus i na minus, niestety ze wskazaniem na niekorzystne:(

Nowe konto będzie się nazywać Freemium, ale za free tu nie będzie

Na plus:
Tutaj jest tego niewiele, żeby nie rzec, tyle co kot napłakał. Bez zmian pozostają: 
 • konto za zero 
 • karta płatna 6 zł z anulowaniem opłaty przy płatności 200 zł
Na plus jest tylko tyle, że owe 200 zł zawierać będzie także płatności kartą kredytową, płatności NFC oraz kartami naklejkami. Koniec. 


Na minus
Oj, tutaj jest tego trochę i aby to ogarnąć, warto wypunktować klon Aliora. 

1. Cashback - mniejszy o połowę
Konto w TMUB zakładało się przede wszystkim dla fajnego cashback który należał do rekordowych na rynku, jeśli nie liczyć okazjonalnych promocji. Teraz zamiast 25 zł na miesiąc, będzie można zgarniać już tylko 15 zł - w skali roku da to już tylko 180 zł. Cóż, zawsze coś. 


Co do nowych opłat, to nie będzie tutaj co prawda od 1 sierpnia 2016 absurdalnej opłaty za smsy autoryzacyjne jak w WBK, ale za to pojawią się opłaty za wpłaty i wypłaty kartą do konta, co widzimy na poniższym zestawieniu.


2. Wypłaty z bankomatu - 6 zł od czwartego
Do tej pory było to bezpłatne bez limitu. Od sierpnia mamy już zapis 0 zł/6 zł. Oznacza on, że tylko trzy wypłaty z bankomatu będą bezpłatne, ale już od czwartej wypłaty gotówki bank będzie pobierać opłatę w wysokości aż 6 zł

Liczba darmowych wypłat może być zwiększona w przypadku, gdy posiadamy większość ilość kart, gdyż liczone jest to dla każdej karty oddzielnie. Gdzie te czasy gdy BOŚ za każdą wypłatę z bankomatu płacił nam 1 zł...


3. Wpłaty do wpłatomatu - 6 zł od drugiego
Tutaj jest jeszcze gorzej. Tylko jedna wpłata w miesiącu będzie bezpłatna. Od drugiej wpłaty bank będzie pobierać także 6 zł. I tutaj również liczone to jest dla każdej karty oddzielnie. Kiepsko. 
 
Przelewy natychmiastowe będą natychmiastowo płatne:(

4. Przelewy natychmiastowe - 6 zł od każdego
Często wychwalaliście w komentarza możliwość dokonywania aż 10 przelewów natychmiastowych. Jak dla mnie to najmniej istotna cecha konta, ale ci którzy do tego się przyzwyczaili powinni się przestawić na przelewy zwykłe, gdyż za każdy ekspres zapłacą kolejne 6 zł, więcej niż obecnie za przekroczenie 10.


Alternatywa - konto Premium
Kto posiada już konto z 5% cashback, może rozważyć przesiadkę na inne konto zwane Premium widoczne w drugiej kolumnie. Nie trzeba tutaj kombinować czy zrobiło się już 3 wypłaty czy 1 wpłatę kartą, bowiem dalej tak wpłaty jak i wypłaty będą darmowe:) Mało tego, dalej pozostaje cashback na poziomie 25 zł miesięcznie czyli 300 zł na rok.

A co trzeba zrobić w zamian? W zamian trzeba wykonać transakcji kartą na 500 zł i to koniecznie. Bo jak nie, to bank dowali nam niemałą opłatę za konto bo aż 18,90 zł. Warto więc przemyśleć czy warto zrobić przesiadkę i pilnować się z wydatkami kartą. Tyle dobrze, że darmową.


Planowanie powyższych zmiany wprowadzone zostaje rzecz jasna rozmyślnie w środku wakacji. Tylko po to, by klient zapłacił chociażby za ostatni miesiąc wakacji. Będą pewnie zdziwieni co niektórzy, jak zobaczą we wrześniu pobrane opłaty.


Trzeba będzie coraz bardziej uważać, by nie przekraczać limitów, po których bank zacznie zarabiać na nas. Służą one bowiem łataniu dziur powstałych po podatku bankowym, który miał nie bić nas po kieszeni.

Warto przypomnieć co planuje od 1 sierpnia WBK. Kto przeoczył może zajrzeć do artykułu Podwyżki opłat w WBK - będą płatne... przelewy autoryzacyjne.

15 komentarzy:

 1. Gdzie warto się przenieść na ten moment?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy czego potrzebujesz. Najlepiej skorzystać z tego co daje jakiś bonus, do dziś trwa np. promocja poleceń w Millennium oraz akcja z 500 zł w mBanku.
   Najlepiej skorzystać z zakładki promocje, gdzie znajdziesz aktualne oferty.

   Usuń
 2. Kod MCC 4900 - wszelkie płatności za gaz, prąd itp. nie będą już objęte promocją. Zatem wykonanie płatności na kwotę 500 zł dla wielu nie będzie już osiągalne. Czas odejść z tego banku...

  OdpowiedzUsuń
 3. A miałem tutaj zamiar założyć konto . Szkoda:)

  OdpowiedzUsuń
 4. 500 zł kartą załatwię na stacji benzynowej. Natomiast zastanawiam się czy zakładać dziś na starych warunkach do sierpnia, czy lepiej poczekać do jutra i od razu założyć wersję premium?

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście że na starych zasadach. Bo wracają 5% za wszystkie transakcje.Do sierpnia nie płacisz za przelewy expresowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiam się tylko czy nie stracę wtedy Cashback za maj bo ni jak już dziś nie wydam 500 zł?

   Usuń
 6. Nie ogarnąłem tych wszystkich Frremium/Premium, a pytanie mam takie: czy jezeli konto w TMUB zakładałem jeszcze jako Sync (czyli dawno), to czy mogę teraz zmienić konto na Frremium albo Premium i mieć te cashbacki? Czy jako stary klient mogę jedynie zamknąć konto? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konto Sync zostanie z automatu zmienione na Freemium, chyba że sam postanowisz zmienić na Premium. Jak w każdym banku przy zmianach regulaminów możesz też zamknąć konto albo wyrazić sprzeciw wobec zmian i też konto zostanie zamknięte. Co kto lubi...

   Usuń
 7. Alior Bank konto wyższej jakości z gwarancją 5 lat bez opłat zaczyna lekko błyszczeć na tle konkurencji. Trend zmian na niekorzyść klienta jest coraz bardziej widoczny opłaty za to i tamto. Co prawda jeszcze kilka banków darmowych bez kombinowania pozostało ale na jak długo ??

  OdpowiedzUsuń
 8. pytanie
  Regulamin rachunków dalej mówi o posiadaniu nie więcej niż 2 kont w tym samym wariancie i walucie... Wcześniej dawało to możliwość 2x 25 zł z 2 TM Kont.
  Czy w takim razie, konwertować konta na Premium, i otworzyć 2 nowe Freemium, i żyłować ten zwrot ? :) 25 + 25 oraz 15 + 15 / mc?

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo przepraszam, że zupełnie nie na temat. Ponieważ nadal korzystam z lokat w Idei, a Internet uniemożliwia mi ustawienie opcji "nieodnawialna", to raz zbiorczo (kilka lokat) zmieniłam to w oddziale. To był horror - prawie 2 godziny prób i błędów pana bankowca. Teraz chciałabym po prostu zerwać lokatę po odnowieniu. Ale... nie mam w Idei żadnego konta. Czy pieniądze wrócą po zerwaniu na mój rachunek zewnętrzny,z którego przelewałam środki, czy jest to wymuszanie założenia czegokolwiek u nich?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy zerwaniu lokaty podaje się numer konta do zwrotu środków. Nie trzeba mieć konta w Idei.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za pomoc.

   Usuń
  3. Zmianę odnawialności można załatwić przez infolinię. Zdarzało mi się czekać na konsultanta średnio kilka minut. Całe połączenie (oczekiwanie i dyspozycja) trwało max 10min. Trzeba sobie odkopać hasło do kontaktu telefonicznego. Żmudne jest dyktowanie numeru konta przez tel. Ale moim zdaniem i tak idzie to dużo sprawniej niż w oddziale z tego co opisała Czytelniczka wyżej.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...