czwartek, 12 maja 2016

Konto ZOŚKA PRO na 3% oraz Idea Saver 2,50% czyli porządki w Idea bank


W ofercie niezwykle wciąż popularnego Idea banku pojawiły się nowe, warte omówienia konta, których nie omawiałem dotychczas na blogu. Jakimś cudem konta w Idea bank jeszcze nie zamknąłem, więc przyszedł czas na porządki w tym banku.

Posiadane przeze mnie jeszcze stare konto oszczędnościowe jest już niezwykle archaiczne. Na dzień dzisiejszy oferuje już zaledwie 1,30% nie ma więc żadnego sensu posiadanie takiego KO. Nie ma też sensu zakładanie Ping Ponga, dziś oferującego tylko 1,85%.

Znacznie ciekawsze są tutaj dwa nowe konta. Oferują znacznie więcej od wspomnianych wyżej weteranów, ale jak to w bankach trzeba z nimi uważać, gdyż wyższe stawki są obwarowane warunkami. Na szczęście warunkami raczej do przyjęcia.


Stare konto z 1,30% należy skasować


Pierwszym z nich jest nowa wersja konta ZOŚKA zwana ZOŚKA PRO. Pierwszą wersję tego konta omawiałem rok temu w maju 2015. Oferowało ono 3%, ale pod warunkiem dopłacania co miesiąc na ror 10% wartości salda.

Było to dość kłopotliwe, ułatwieniem był jednak fakt, że system podpowiadał nam jaką kwotę mamy dopłacić, by posiadać owe 3%. Oczywiście 3% było nierealne w praktyce, gdyż stawkę obniżał 10% osad wymagany na ror. To już czyniło konto mało ciekawym.


1 ZOŚKA PRO - do 3,00%
Po roku bank wprowadził nową wersję dopisując do starej nazwy słowo PRO. W nowej wersji też mamy zapis do 3,00% mimo upływu roku, co przy obecnych stawkach konkurencji powoduje, iż konto jest o wiele ciekawsze od ubiegłorocznego. Tym bardziej, że nie ma tutaj wymogu dopłacania co miesiąc pewnych kwot.

Ale należy pamiętać o szczegółach

Pozostaje jednak wymóg utrzymywania salda 10% na koncie osobistym, co widzimy na powyższej symulacji. Obniża to co prawda realne oprocentowanie, ale i tak dziś wygląda to już dużo lepiej niż jeszcze rok temu.

Tutaj założysz konto ZOŚKA PRO do 3,00% w Idea bank

Dlaczego? Rok temu nietrudno było o 3,00% na kontach w innych bankach czy to w Millennium czy w BGŻOptima, więc dawna ZOŚKA była nieatrakcyjna na ich tle. Obecnie Optima zjechała już do 2,60% natomiast Millennium ma ostatnie dni stawki z 2,70% która w górę na pewno nie pójdzie. 


Z tego powodu ZOŚKA PRO nawet z wymogiem 10% osadu na koncie idealnym wygląda lepiej od Optimy. Tym bardziej, że jak widzimy wyżej brak tutaj limitu wpłaconych środków co jest bolączką praktycznie wszystkich lepszych kont.

Ale uwaga - należy pamiętać, że w przypadku braku owych 10% środków na koncie osobistym, Idea bank ochoczo obniży nam stawkę do zaledwie 1,00% ! Należy więc pamiętać, by nie dać się nabrać na obniżenie stawki do marnej jedynki i uważać by nie zjechać poniżej 10% wartości salda z PRO.

Odsetki są ustalane codziennie

Warto wspomnieć jeszcze jedną rzecz. Jeśli ktoś będzie mieć na ZOŚCE PRO więcej niż 10 krotność salda na koncie osobistym, to nadwyżka też będzie oprocentowana tylko na 1%. Warto więc rozlokować środki tak, by pracowały dla nas najbardziej efektywnie.


2 Konto Idea Saver - 2,50% dla wabika
Drugim kontem o wiele ciekawszym od standardowego KO jest Idea Saver. Tutaj zastosowano dobrze znany trick z innych banków z promocyjną stawką dla kwoty wabikowej i znacznym jej obniżeniu powyżej niej.
 • 2,50% do kwoty 10.000 zł
 • 1,50% powyżej 10.000 zł
Konto jak widać jest mniej ciekawe od poprzedniego. Ale i tak znacznie ciekawsze od standardowego czy Ping Ponga. Mając na uwadze fakt, że z konta zwykle możliwa jest tylko jedna darmowa wypłata można mieć w zapasie i to konto w razie planów wypłacenia środków w razie potrzeby.

Jeśli chciałbyś założyć to konto, a nigdy nie miałeś jeszcze konta w Idea bank, warto oczywiście zacząć od założenia lokaty happy na 4,00%. Zakładając konto ZOŚKA PRO z powyższego linka tracisz bowiem prawo do tej promocyjnej lokaty dedykowanej tylko dla nowych klientów. 

Link do lokaty Happy dla nowych klientów Idea banku

Idea bank ogółem pozwala na posiadanie maksymalnie trzech kont oszczędnościowych. Warto więc wybrać te, które będą najbardziej opłacalne i przyznać rację osobom, które pisały, żeby Idea bank nie spisywać jeszcze na straty.

30 komentarzy:

 1. Konto Zośka nie wymaga żadnego "osadu" a jedynie pilnowania wpłat. Jest też limit 100 000

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. NIE MA LIMITU 100 tys. Zobacz sobie warunki prowadzenia konta i symulacje kwotowe. https://www.ideabank.pl/konto-zoska-pro

   Usuń
 2. Jest jeszcze konto zyskowne na 2.8%, ale z warunkami 1000 wpłaty na konto oraz min. 100 zł płatność kartą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jest, ale do nowych nie należy. Omawiałem je dawno temu bo w lutym 2015
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2015/02/400-na-koncie-w-idea-banku-czyli-klient.html
   W artykule skupiłem się na nowościach.

   Usuń
 3. Cyt:"Oferowało ono 3%, ale pod warunkiem dopłacania co miesiąc na ror 10% wartości salda."
  Nie na ROR, tylko na Konto Zośka 10% średnomiesięcznego Salda z poprzedniego miesiąca, aby dalej utrzymać 3%.

  OdpowiedzUsuń
 4. 20 zł od wbk za płatności blik, kolejny raz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Płatności BLIK jak na razie są praktycznie niemożliwe. Dużo reklamy, niby 10 % money-back a rzeczywistości NIC bo sie NIGDZIE zapłacic tym nie da. ŻADEN hipermarket ani dyskont nie ma BLIKa.

   Usuń
  2. Jak niemożliwe? Już drugi raz zgarne 20 zł za nic.
   Praktycznie wszędzie w internecie można zapłać.
   Ja kupuję doładowania, bo i tak to robię.

   Usuń
 5. Polcan, popraw mnie jeśli się mylę, ale jeśli mamy trzymać 10% środków na koncie nieoprocentowanym, to realne oprocentowanie Zośki PRO wynosi wówczas 2,73% (minus podatek). Także wcale nie jest to jakaś dużo lepsza oferta niż np Lokata w Neobanku na 2,7% (dla klientów nowych oraz tych co odbyli 12 miesięczną karencje).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, ale na lokacie nie masz możliwości dostępu do gotówki jakie daje konto.
   Dla mnie to jest bardzo wygodne, więc założyłem sobie przed chwilą Zośkę PRO. Potrzebuję kasę na inwestycję na jutro, więc przelałem stosowne środki na Zośkę, rano zaś pójdą one tam gdzie trzeba. To dużo lepsze rozwiązanie aniżeli Ping Pong.

   Usuń
  2. To konto to jest knock-out :-) Brawo, Idea! Nawet jeśli daje to samo co kilka innych kont lub lokat to NIE MA LIMITU ani kwotowego ani czasowego. Takie Optima czy Millenium idą do lamusa. Wreszcie będe miał spokój - wpłacam i zapominam :-)

   Usuń
 6. Polcan, proszę o wyjaśnienie, bo nie ogarniam paru rzeczy:
  1. Jeśli po wpłaceniu 100tys na Zośkę i 10tys na konto idealne następnego dnia Zośka urośnie np. do 100001, to cała kwota jest na 1% czy tylko złotówka na 1% a 100000 na 3%?
  2. Czy karta debetowa jest konieczna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Konto założyłem dopiero dziś, więc jeszcze nie sprawdzałem czy kapitalizacja jest dzienna czy miesięczna.
   Co do twojego pytania, to na 1% jest nadwyżka czyli 1 zł. Gdyby było inaczej zaznaczyłbym to na czerwono.
   2. Karta nie jest konieczna przy koncie Zośka PRO.

   Karta jest konieczna przy koncie zyskownym.

   Usuń
  2. Masz WYRAŹNIE napisane w szczegółach oferty i w regulaminie, że kwota POWYŻEJ 10-krotności salda na ROR jest na 1%. Ale BARDZO WAŻNE jest aby zawsze mieć na Zośce tę 10-krotnośc lub więcej, NIGDY MNIEJ, bo wtedy wszystko jest na 1%!
   Cytuję:"2. Oprocentowanie w wysokości 1,00% w skali roku naliczane będzie dla środków dostępnych na Koncie ZOŚKA PRO, w przypadku gdy:
   (...) b)środki dostępne na Koncie ZOŚKA PRO będą mniejsze, niż 10 krotność salda dostępnego na Rachunku Oszczędnościowo- Rozliczeniowym prowadzonym przez Bank na rzecz Posiadacza Rachunku."

   Usuń
  3. Moim zdaniem nie jest tak czarno jak piszesz. 3% jest dla kwoty pokrytej, zaś 1% dla nadwyżki. Tłumaczenie podała przedstawicielka Idea bank:

   "– Mechanizm działania konta jest prosty. Przykładowo, jeśli dziś klient trzyma na koncie osobistym 800 zł, a na koncie Zośka PRO 6000 zł, odsetki będą naliczane na postawie oprocentowania 3% w skali roku. Jeśli jednak saldo na rachunku osobistym spadnie do 500 zł, to odsetki do 5000 zł będą liczone na podstawie oprocentowania 3%, a od 1 000 zł na podstawie 1% w skali roku – tłumaczy Monika Chwiedziewicz, dyrektor departamentu rozwoju bankowości transakcyjnej Idea Banku. – Na naszej stronie internetowej pojawi się niebawem specjalny kalkulator podpowiadający jakie kwoty warto utrzymywać, by jak najwięcej zyskać – dodaje przedstawicielka Idea Banku."

   Usuń
 7. Czyli to co mówi przedstawicielka kłóci się jednoznacznie z tym co napisano w warunkach promocji na stronie banku. Ciekawe...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozmawiałem z infolinią i potwierdzili mi to co w regulaminie, czyli mając na ROR 1000zł a na Zośce 9999zł - całość Zośki będzie oprocentowane 1%, mając 10001zł - 10tyś będzie oprocentowane 3% a 1zł - 1%. Oprocentowanie ustalane jest dziennie (w zależności od spełnienia bądź nie warunków konta) a kapitalizacja miesięczna - trzeba więc uważać.

   Usuń
  2. No to ciekawe. To co napisałem wyżej zostało oparte na słowach Dyrektora Departamentu Rozwoju Bankowości Transakcyjnej.
   Wypowiedź można znaleźć na stronie Idea bank pod poniższym linkiem.
   https://www.ideabank.pl/wyzszy-poziom-oszczedzania-z-kontem-zoska-pro

   Więc co, dwie sprzeczne informacje? Czy też wypowiedź została przeze mnie źle zinterpretowana?

   Usuń
  3. Skonfrontowałem infolinię z wpisem Pani Dyrektor - po mętnych tłumaczeniach i długiej chwili ciszy w słuchawce otrzymałem informację, że to sprawdzą i wyjaśnią. Ja obstawiam dwa scenariusze:
   1. wypowiedź Pani Dyrektor zostanie wyretuszowana tak, żeby pasowała to tabeli oprocentowania
   2. wpis z 25 kwi 2016 odnośnie konta Zośka Pro zostanie całkowicie usunięty.
   Obstawiamy?

   Usuń
  4. Obstawiam drugą opcję:)

   Usuń
 8. Konto mam od dwóch dni i coś mi się wydaje, że odsetki są USTALANE na koniec dnia, ale nie jest to równoznaczne z ich DOLICZENIEM. To chyba następuje na koniec miesiąca...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie są. W Eurobanku zobaczysz odsetki już na drugi dzień, wię kapitalizacja jest dzienna. W Idea wpłaciłem dużą kwotę na zośkę i wypłaciłem na drugi dzień tyle samo, więc kapitalizacha musi być miesięczna.

   Usuń
 9. Potwierdzam, otrzymałem z Idei oficjalną odpowiedz na zapytanie. Trzeba mieć na Zośce podad 10x saldo ROR-a, bo inaczej całość jest na 1% na Zośce. Gdy na Zośce podad 10 x RoR, wtedy 10x na 3% a reszta na 1%

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja mając konto idealne nie jestem w stanie założyć zośki, komuś się udało?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się udało bez żadnego problemu, a założyłem oba opisywane w artykule konta oszczędnościowe.

   Usuń
 11. Jak to zrobiłeś, ja pisałem do Idei i nie byli mi wstanie odpowiedzieć co się dzieje, mieli sprawdzić odpowiedzi brak. Podkreślam mam konto Idealne. Strona kieruje mnie do zalogowania , po zalogowaniu nic nie widzę do założenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Logujesz się do bankowości, klikasz na konta i pojawia się wtedy w prawym górnym rogu przycisk: Nowe konto.
   Klikasz w niego, akceptujesz warunki, trwa generowanie nowych dokumentów, zatwierdzasz smsem i konto działa.

   Usuń
 12. Jakbym był strusiem to bym głowę w piasek schował, nie dobrze już ze mną :( dzięki....
  Ale z drugiej strony żadnego instruktażu na stronie Idei

  OdpowiedzUsuń
 13. teraz 2,5%... no i po co były te zachwyty ? :) Przecież to było do przewidzenia, konta RORy srory, Czarnecki Group- i wszystko jasne. A naiwni dalej wierzą, że on da im coś na zawsze :) Ja osobiście trzymam się od tej stajni zawsze daleko, poza krótkoterminowymi super lokatami. Ciekawe jak teraz będziecie likwidować te konta :)

  OdpowiedzUsuń
 14. mylicie konto zośka z kontem zośka pro.
  to są rózne konta, dla pro wg regulaminu kwota do 10xsaldo ror= oproc podwyższone, powyżej - też podw dla dziesięciokrotnośći a nadwyżka standardowe (1%).
  Nie prawda że jeżeli jest mniej niż 10x to wszystko jest na 1% (mowa oczywiście o PRO bo w zośka zwykła chyba tak jest)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...