środa, 10 maja 2017

Cyfrowy buntownik czyli kosimy i będziemy kosić klientów jeszcze bardziej


Czytam uważnie Wasze komentarze, można bowiem tu znaleźć zarówno cenne jak i dziwne rzeczy. Do cennych przykładowo należy podpowiedź melchisedeka jak wyrobić limity na karcie, na co uskarża się coraz więcej osób.

Do dziwnych lub przynajmniej zastanawiających zaliczam na przykład komentarze dotyczące.. założenia konta w Alior. Melonik bardzo rzadko gości na tym blogu, jest to bowiem bank nastawiony na koszenie swoich klientów, a nie promowanie fajnych produktów.

Zapowiedzi zaś mrożą wręcz krew w żyłach.

Alior to bardzo dziwny bank. Z jednej strony mamy bardzo fajne oferty w jego klonie czyli T-mobile, gdzie nie mieć konta to wręcz grzech. Z drugiej strony mieć konto w samym Aliorze to rzecz pierwsza do natychmiastowej kasacji.

Lubimy kosić kosić naszych klientów

Alior pochwalił się wczoraj swoimi wynikami za I kwartał 2017 i mówi wprost, że na opłatach i prowizjach zarobił 50 proc. więcej. Na blogu w zasadzie nie opisuję zmian jakie zachodzą w meloniku, wychodzę bowiem z założenia, że rozsądni czytelnicy bloga raczej nie zakładają tutaj konta, a wręcz przeciwnie.

Mam zresztą kilku znajomych, którzy hurtowo zostali przeniesieni do Aliora z racji posiadania konta w byłym BPH i teraz złorzeczą na nowy bank i dopiero teraz zamierzają skasować tutaj konto. Siostra zrobiła to zresztą dopiero w tym tygodniu i za moją poradą przeniosła się do Millennium korzystając zarazem z tej oferty.

Sam też do niedawna posiadałem konto w BPH, ale nie czekałem tak długo i zlikwidowałem je jak tylko skończyła się promocja cashback 3% i przebąkiwano już o rychłym przejęciu przez melonik. Podobnie resztą było w przypadku Meritum.

Swoją drogą sam Alior niedawno zredukował swój cashback o 50%. Dziś nie ma już 3% cashback na koncie rozsądnym lecz zaledwie 1,50%. Jakby tego było mało, podniósł opłatę za korzystanie z bankomatów obcych z 3 do 5 zł.

Darmowe korzystanie z bankomatów obcych to jedna z podstawowych cech jakie powinno posiadać konto. Sam często wypłacam gotówkę z bankomatów obcych, na szczęście ani WBK ani Millennium nie pobierają jeszcze za to opłat:)

Tymczasem Alior szaleje: w Koncie internetowym wprowadził opłatę za darmowe dotąd wypłaty z bankomatów Planet Cash. Cóż, jakoś trzeba zarabiać na prowizjach, żeby pokazywać ładne wykresy wzrostowe. A że wzrost musi być cały czas, to i wprowadzić trzeba nowe opłaty.

I takowe będą. Od lipca za wypłatę z bankomatu kwoty mniejszej niż 100 zł, klient zapłaci 5 zł. Niby można opłatę ominąć przez wypłatę z bankomatu Aliora, ale przecież nie każdy ma taki bankomat pod nosem.  


Najciekawsze zostawiłem na koniec. Byłem w tym roku na ceremonii Złotego Bankiera, by pooglądać sobie jak banki chwalą się swoimi wynikami i jakoś melonika zapamiętałem najbardziej. Alior w rankingu ogólnym zajął w tym roku co prawda dopiero odległe 13 miejsce co raczej nie dziwi, ale i tak zgarnął nagrodę główną w kategorii innowacja.

W pamięci utkwiły mi słowa przedstawiciela banku jakie padły przy odbiorze nagrody. Melonik nie jest zainteresowany promocjami jakich szukamy tutaj na blogu. Bank ma inne zapędy i zamierza przeznaczyć na swoje cele 400 milionów złotych,  opublikował swoje plany na własnej stronie nazywając swoją strategię na najbliższe 4 lata Cyfrowym buntownikiem.

Klientów zaś będą obsługiwać roboty...

Jakie to cele? Między innymi innowacje w postaci wprowadzenia robotów do obsługi klienta. Pierwszy z nich Robot Dronn, już wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz biometrię. Jak to opisał Eugeniusz Twaróg:
Jeden z członków jury co miesiąc odbiera telefony właśnie w tej sprawie, ale nie jest w stanie powiedzieć, czy dzwonił do niego żywy konsultant, czy Dronn.

Brzmi jak złowieszcze science fiction ze słynnym testem Turinga. Rodzi to jednak pytanie jak klient będzie pisać reklamację, jeśli w przyszłości takie drony będą obsługiwały infolinię, wątpię bowiem czy uniknie się problemów z dwuznacznością regulaminów, które i tak raczej będą tworzyć ludzie.

18 komentarzy:

 1. W Alior Banku robią problemy z likwacją konta. Znajoma osoba chciała to załatwić w palcówce "partnerskiej" a odesłali ją do oddziału bo u nich podobno nie można zlikwidować konta (tylko można założyć) ...

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja mam konto w aliorze i nie narzekam, jako ze ostatnio nie bywam w polsce zbyt czesto to mi pasuje, bo nie mam minimalnych transakcji karta, wymaganych wplywow wynagrodzenia i wszystko mam darmowe. lacznie z kontem walutowym. oraz kartami walutowymi w kantorze.
  Nie przecze że maja pelno dziwnych oplat, ale poki moje 5 lat darmowosci nie minie to dla mnie najwygodniejszy bank.

  PS. Oczywiscie oszczednosci sa w innych miejscach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedyne co im wyszło to kantor internetowy i mam nadzieję, że go nie zepsują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie! Kantor jest bardzo wygodny. Karty do czołowych walut za friko, przelewy zagraniczne wykonuje się w bardzo prosty sposób i też za friko.

   Usuń
 4. Nie wiem na kim Alior tak dużo zarobił bo na mnie na pewno ani złotówki. Więc nie mam uprzedzeń. A Konto Wyższej Jakości odpowiada mi jako świetne darmowe centrum dyspozycyjne do spłacania zobowiązań i expresowego rozprowadzenia nadwyżek wpływów. Co najwyżej za 5 lat będę zmuszony przesiąść się gdzieś indziej jeśli coś będą ode mnie chcieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dla mnie to najbardziej bezsensowne konto na rynku. Żeby z niego faktycznie skorzystać, trzeba mieć tam pieniądze non stop.
   A trzymanie grubszej gotówki w koncie za 0% jest bez sensu.

   Usuń
 5. Ja tam zakładam czasem konto na okres lokaty promocyjnej na 4%.

  Ostatnio mi odrzyucili założenie konta przez przelew, to trochę się zniechęciłem.

  Ogólnie też ich nie lubię.

  Pozdrawiam
  TomL

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałem konto w Aliorze, jak wprowadzili to internetowe. Chyba to któraś comperia bonus była.
  Potem szybko usunąłem, jak coś zaczęli przy nim majstrować. Pani nie była zbyt chętna, żeby mi usunąć.
  Mimo nalegań nie usunęła też profilu klienta, czy jak to się tam nazywa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja zamykałem przez internet pod koniec kwietnia. Poszło bez problemu, chociaż nie poinformowali, że zamknęli. Sam musiałem spróbować się zalogować:)
  P.S. A propos placówek partnerskich: na stronie Aliora wyszukajcie sobie placówkę przy ul. Nałkowskiej w Kielcach i przejdźcie się do niej ludzikiem google'a. Ukryty przekaz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O co chodzi z tym przekazem??

   Usuń
  2. Lokalizacja wskazuje na... śmietnik :)

   Usuń
  3. Dzięki za podpowiedź - konto faktycznie można zamknąć wybierając Wiadomość-->Grupa Tematu --> zamknięcie konta !

   Usuń
 8. A jak to jest z tym płaceniem na poczcie kartą? Przykładowo jak zapłacę kartą mbanku na konto w citi, to dostanę zwerot?

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie rozumiem tej podpowiedzi melchisedeka...
  Aby być zwolnionym z opłaty za kartę kredytową muszę wyrobić pewien roczny obrót. Czy moge iśc na Pocztę i przelać ze swojej karty kredytowej na własny rachunek np 20 tys zł?

  OdpowiedzUsuń
 10. Możesz, tylko inna kwestia czy Ci się opłaca. Poczta pobiera za przekaz 0,6% wpłacanej kwoty. Wpłacasz 20k płacisz 120 zł.

  OdpowiedzUsuń
 11. Z Aliorem jest OK, wystarczy zalozyc KWJ (5lat bez zmian) i za przelew z innego banku 2,5tys. mamy caly pakiet uslug za darmo. Pokaz mi inny bank, ktory nie pobierze ci oplaty za expresselixir, karte bez zrobienia obrotow, wyplaty i wplaty w placowce. Konto w Aliorze to dostep do obslugi naziemnej a inne ciekawsze rzeczy mozna robic w T-mobile. Jezeli musimy cos zrobic gotowkowego w TMUB, to wlasnie robi sie to przez kase i konta Aliora stacjonarnego, wplata/wyplata waluty lub PLN.

  OdpowiedzUsuń
 12. Otwierałem konto w Aliorze internetowe przelewem. Po tygodniu odrzucili wniosek, bo nie zgadzał im się numer mojego dowodu. Miałem tam konto ponad 5 lat temu i zmienił mi się dowód. Musiałem jechać do oddziału i zmienić dane w koncie, którego nie miałem od ponad 5 lat. To nie matrix :) Teraz czekam drugi tydzień na rozpatrzenie wniosku. Słowem wyższa kultura bankowości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aktualizacja, właśnie mój wniosek został ponownie odrzucony i konsultant nie wie dokładnie dlaczego, bo w systemie jeszcze nie ma odrzucenia.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...