niedziela, 16 września 2018

Przysługuje Pani 0,01% czyli zakręcone warunki lokaty na nowe środki w Idea bank


W weekend dostałem ostrzeżenie od jednej ze stałych czytelniczek bloga odnośne lokat na nowe środki w Idea bank. To już nie pierwsza skarga na obniżanie oprocentowanie lokat przez niebieskich, ale tym razem dostałem konkretne wyliczenia, które są dość zaskakujące.

Wydawać by się mogło, że sprawa jest prosta. Ot bank sprawdza saldo na 20 dnia poprzedniego miesiąca, więc musimy zadbać o to, by saldo było większe aby oprocentowanie było promocyjne czyli 3,50% dla ostatniej akcji.

Zakręcone wyjaśnienia experta ds reklamacji

Znamy to doskonale z kont oszczędnościowych i tam to działa bez zarzutu. Jak się okazuje w przypadku Idea bank jest nieco inaczej. Owszem po wpływie środków zobaczymy jeszcze 3,50% ale stawki mogą się zmienić.

Wiadomo z komentarzy, że po przelaniu środków na lokatę warto sprawdzić swoje oprocentowanie na drugi dzień po przetwarzaniu nocnym. Jeśli dalej widzimy 3,50% to generujemy sobie potwierdzenie lokaty zaś system drukuje nam datę generowania pdf i stawkę.

Czy to wystarczy? Jak się okazuje niestety nie. Czytelniczka Ewa pisze:

Nie wiem czy założyłeś już lokaty w Idea na 3,5% ale chciałam cię przestrzec, abyś dokładnie przeczytał co to są nowe środki dla banku.
Mnie wydawał się, że stan moich środków liczony jest na dzień 20 miesiąca poprzedzającego lokaty.
A to nie jest prawdą - albo nie całą prawdą....


Mój przypadek.
Miałam sprawdzone saldo na dzień 20 czerwca.  W lipcu  kończyła mi się jedna lokata i przy zakładaniu kolejnej - trochę ja uszczupliłam. Ale potem w lipcu założyłam jeszcze 2 inne lokaty tak, że suma summarum zwiększyłam saldo moich środków z dnia 20 czerwca o 35.000zł,
I potem się okazało, ze w jednej lokacie obniżyli mi oprocentowanie na 0,1% bo niby nie spełniam warunków nowych środków.
Pomyślałam, ze to pomyłka i złożyłam reklamację.


Po prawie miesiącu przyszła odpowiedź takiej treści, że od salda na dzień w którym zakładałam ostatnią lokatę w lipcu trzeba ODJĄĆ wszystkie lokaty założone w lipcu i wtedy stan ten musi być na 20 czerwca!. Mnie wyszedł (po tym odjęciu) mniejszy stan środków na 20 czerwca bo pierwsza lokatę trochę uszczupliłam.
Uważam,że jest to jawne naciąganie klientów i złożyłam skargę do rzecznika Idea Banku i teraz czekam..


Z wyjaśnienia jakie przesłał Expert ds. reklamacji Idea bank wynika, że nie tylko liczy się saldo na 20 dnia poprzedniego miesiąca, ale także to co dzieje się później. Odpowiedź zamieściłem wyżej do wglądu dla każdego posiadacza lokat na nowe środki u niebieskich.

Lokatę na nowe środki założyłem po raz pierwszy. Na szczęście w moim przypadku lokata kończy się kilka dni przed zapadalnością kolejnych innych lokat, więc nie powinno być problemów z obniżką oprocentowania, sprawdźcie jednak czy u was jest inaczej.

33 komentarze:

 1. "Miałam sprawdzone saldo na dzień 20 czerwca. W lipcu kończyła mi się jedna lokata i przy zakładaniu kolejnej - trochę ja uszczupliłam."
  Moim zdaniem kluczowe słowo - to "uszczupliłam". Rozumiem w takim razie, że np. na 20 czerwca miałaś miałaś pewną kwotę i potem przy likwidacji część tej lokaty odpłynęła z banku, czy tak? Jeśli w momencie zakładania tej nowej - "na nowe środki" to saldo było mniejsze - niż w dniu 20 czerwca to niestety bank obniży to oprocentowanie :( Pytanie tylko czy tak było? Ja czasem jak mi się kończyła jakaś lokata, a zamierzałem założyć tą - "na nowe" przetrzymywałem kasę na np. Lokacie beztroskiej. Zakładałem tą na nowe środki i dopiero następnego dnia (po sprawdzeniu %-tu) likwidowałem tą beztroską. To działało i było zawsze ok. W Twoim przypadku widocznie wyrównałaś ten stan, ale może o oprocentowanie, czy coś mniej i to miało wpływ na zmniejszenie %-tu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedna z lokat z salda na dzień 20 czerwca po jej zakończeniu została ponownie założona na mniejszą kwotę. Potem zostały założone jeszcze 2 nowe lokaty tak, że saldo z dnia 20 czerwca zostało zwiększone o 35.000zł. I w tym cały problem bo przy zakładaniu trzeciej lokaty z dnia 25.07. Bank obniżył mi oprocentowanie. Nie wiem czy tutaj nie odgrywa rola data założenia dzień 25 lipiec. W każdym razie jest to dla mnie tak nieczytelne to odjęcie śroków z nowych lokat aby wyjść na stan 20 czerwca. Szczególne jak się ma kilka lokat, które różnie się kończą to trudno przy takim "liczeniu" nowych środków nad tym zapanować. Może o to chodzi bankowi, tak skompilować, aby się nie można w prosty sposób doliczyć ... Bo dla mnie było oczywiste, że wszystko co jest ponad stan z dnia 20 czerwca to nowe środki - a dla banku to już nie jest takie oczywiste.

   Usuń
  2. Dobrze by było abyś napisała dokładnie jak wyglądały przepływy na koncie z datami operacji i przede wszystkim JAKIE BYŁY TO LOKATY.
   W IB lokata lokacie nierówna w świetle regulaminu promocyjnego oprocentowania na depozycie "na nowe środki". Bez tego raczej nie ma sensu analizować przyczyn.

   ====
   Miałam sprawdzone saldo na dzień 20 czerwca. W lipcu kończyła mi się jedna lokata i przy zakładaniu kolejnej - trochę ja uszczupliłam. Ale potem w lipcu założyłam jeszcze 2 inne lokaty tak, że suma summarum zwiększyłam saldo moich środków z dnia 20 czerwca o 35.000zł, ===

   Z tego wynika że na 20 VI miałaś dajmy na to 20tys salda. Wiec masz saldo 20tys na 20VI.
   W lipcu jedna lokata się kończyła. Dajmy na to opiewała na 10tys. Odjęłaś przykładowo 3tys. Teraz piszesz że w lipcu - przy zakładaniu kolejnej trochę ją uszczupliłaś. To były wszystko stare środki więc nie mogłaś założyć 'na nowe środki' z promocyjnym oprocentowaniem. Więc to chyba była jakaś inna lokata. Uszczuplona wedle starej (dajmy na to o 3tys). Więc teraz stan środków zaliczanych jako stare jest mniejszy o 3tys (17tys)
   No i teraz założyłaś jeszcze jedną
   Już tu bank miał podstawę aby ci obniżyć oprocentowanie jako że na produktach dla starego salda miałaś miec 20tys a nie 17tys (20tys-3tys). Te 3 tys wpłaciłaś na nową lokatę 'na nowe srodki' zamiast wplacić je na inny produkt. I już tutaj bank miał prawo ci to obniżyć i nie bardzo wiem po co powoływał się na pk2 lit b. lub c. regulaminu lokaty, ale tego nie dowiemy się bez dokładnego przedstawienia timeline na twoim rachunku.
   Należało wpłacić te przykładowe 3tys na konto osobiste lub jakąkolwiek lokatę inną niż wymieniona w regulaminie pk2 lit b, po czym dopiero zakładac lokaty.
   Dla mnie po prostu wrzuciałaś jakąś sumę starych środków na nową lokatę i dlatego ci obniżyli procent. natomiast jak rzeczywiscie wyglądała sprawa to własnie trzeba by rozpisać wszystkie operacje i porównać z regulaminem.
   bo skoro bank podał taką a nie inną podstawę to moje wnioski w którymś momencie muszą zawierać błędne założenie.
   MM

   Usuń
 2. Dobra, walę ich, biorąc pod uwagę że czuję do nich moralną odrazę po GetBacku, całe gimnastykowanie i liczenie że łaskawie uznają moje nowe środki za nowe środki, świadomość mrożenia środków na ten miesiąc, a także nędzną sytuację giełdową - nie będę ruszał środków z Millenium i BZWBK vel. Santander, koszt około sto złotych ale jakoś przeżyję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeciez wszystko to jest jednoznacznie opisane w Tabeli Oprocentowania.
  Wyjasnie na przykladzie:
  Zalozmy ze na 20.08.2018 mieliscie zalozone lokaty na laczna kwote 200.000zl, a 14.09.2018 skorzystaliscie z oferty na 3,5% i zalozyliscie dodatkowe lokaty Na Nowy Srodki (wazne ze dokladnie te a nie inne) na laczna kwote 10.000zl.
  Jezeli we wrześniu teraz skoncza sie Wam jakies lokaty zalozone dawno temu na kwotę 50.000zl a oferta na Nowe Środki dostepna w tym dniu bedzie nizsza niz 3,5% (to tez warunek konieczny) wowczas saldo bazowe bedzie dla Was wynosic 210.000 a nie jakby sie Wam zdawalo 200K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, to, co napisałeś, jest niezrozumiałe.

   Usuń
 4. Nie ma żadnych dodatkowych warunków. Ewa i polcan najwyraźniej nie raczyli doczytać, że wystarczy jeden grosz tego "uszczuplenia", żeby cała weryfikacja "nowych środków" lokaty została odrzucona. Owo tajemnicze odpisywanie lokat w lipcu to jest tylko uwzględnienie pierwszej lokaty przy weryfikacji drugiej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli miałabym się gimnastykować, główkować, kombinować i jeszcze przestrzelić po całości to wolę olać z góry takie oferty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Idea ma w tym przypadku rację, zostało założonych za dużo lokat na nowe środki bo część pieniędzy odpłynęło.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lokaty Na Nowe Środki nie rozumieją nawet "eksperci" z Idea Bank. Ta lokata powinna zostać usunięta z oferty Banku z uwagi na jej "skomplikowany" charakter.

  OdpowiedzUsuń
 8. Moim zdaniem Idea bank powinien generować stan konta na dzień 20 poprzedniego miesiąca na życzenie klienta i sprawa byłaby rozwiązana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A odsetki już sam sobie chcesz policzyć? Podsumowanie wpłat i wypłat z konta dla ogromnej większości ludzi jest proste i wprost mówi, ile jest "nowych". Jak mają coś "generować", to informacja przy zakładaniu lokaty, czy wszystkie środki są nowe.

   Usuń
 9. Pytanie z innej beczki. Miałem na dziś ustawiony w Getin Banku przelew z datą przyszłą z ROR-u. Nie było jeszcze tej kasy na koncie, więc otrzymałem komunikat o nieudanej próbie jego wykonania. Dalej on jednak widnieje w przelewach oczekujących z datą na dziś. Czy ktoś z Was wie, jeśli zasiliłem dziś rano ten ROR z KO w Getinie i kasa już na nim jest - to, o której nastąpi kolejna próba jego wysłania? Nawet infolinia banku nie była w stanie mi tego powiedzieć :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już wiem. Kasa poszła 1-szą sesją z Getinu, więc wszystko Ok :)

   Usuń
  2. To jest ciekawe, że chyba w żadnym banku nie wiadomo jak długo jest robione ponawianie przelewu. Czy ktoś może wie?

   Usuń
 10. Próbował ktoś czy przejdzie coś takiego? Małżeństwo ma 2 konta w Ideabank. Kwota X na rachunku męża, kwota Y na rachunku żony (stan na 20 dzień m-ca). Mąż przelewa kwotę X na rachunek żony, z czego zakładana jest lokata na nowe środki. Kolejnego dnia, po zatwierdzeniu oprocentowania 3,5%, kwota Y wędruje na rachunek męża. Wg regulaminu nie powinni obniżyć oprocentowania, ale jak jest w praktyce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po co tak kombinować? Nie lepiej wymieniać się całą kwotą co miesiąć? Jeden miesiąc kasa u zony, drugi u męża na lokacie na nowe środki. Tak zawsze 20-tego poprzedniego miesiąca gdzieś będzie saldo 0 i tam przelewamy.

   Usuń
  2. Tak, to proste, ale w przypadku, gdy ma się na obu kontach w sumie poniżej BFG.

   Usuń
 11. Ja też raz nacięłam się na tę dziwną lokatę. Przez pewien czas oprocentowanie było prawidłowe, aż pewnego dnia, przypadkowo, zobaczyłam obniżone... Nie chciało mi się bawić w wyliczanki i reklamacje, lokatę zlikwidowałam i więcej nie dam się nabrać na wynalazki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale burdel w tym artykule. Nic nie rozumiem... Różnica między saldami z 20 lipca a później wynosiła 35 tysięcy... Skoro różnica to 35tyś, to 35 tyś powinno być na lokacie na nowe środki? Było inaczej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O "uszczuplenie" lub odsetki inaczej.

   Usuń
 13. napisze krotko,zamykac likwidowac konta z idea banku ,jest na rynku wiele alternatyw ,a jak dziady kombinuja to srał ich pies.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ludzie takiej prostej rzeczy nie rozumiecie. Jak w między czasie wypłacacie kasę z konta, to najpierw trzeba uzupełnić o tą kwotę saldo, żeby móc założyć lokatę na nowe środki. Widocznie Pani Ewa nie rozumie tego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. widzę, ze Ty nie rozumiesz czym tu się pisze. Opiszę Ci moją sprawę jakie przekręty robi Idea z nowymi środkami. Prosto jak krowi na rowie.
   -20 lipca miałem na lokatach 40 K,
   -25 lipca skończyła mi się lokata na 15 K założyłem od razu beztroską na te 15 K.
   -5 sierpnia przelałem 20 K i złożyłem lok na nowe środki - ok ta lokata się założyła i utrzymała oprocentowanie.
   -10 sierpnia zlikwidowałem beztroską i z tych 15K założyłem na nowe środki- tu oprocentowanie zostało obniżone mimo że saldo na dzień 10 sierpnia było wyższe niż na dzień badania 20 lipca (20 lipca miałem w idei 40K, w momencie zakładania lokaty miałem saldo 45 K + ta nowa lokata 15 K. Przeanalizuj to i powiedz dlaczego obniżyli, jeżeli biorą wyłącznie saldo z dnia badania (20.x) porównując do środków w momencie założenia lokaty na NŚ...

   Usuń
  2. Ale czego nie rozumiesz?
   20 tysięcy, które wpłaciłeś 5 sierpnia było nowymi środkami i na te środki z pewnością miałeś utrzymane promocyjne oprocentowanie, natomiast pozostała kwota 15 tysięcy to były "stare" środki i kiedy ją zlikwidowałeś to w stanie "starych" środków był cały czas bilans -15 tysięcy, ponieważ dodatkowe 20, które dopłaciłeś było cały czas nowymi, które było objęte bonusowym oprocentowaniem.

   Usuń
  3. Fakt faktem, że Idea gra nie czysto i odbije się to na klientach, bo nie ma nic gorszego niż wkurzeni klienci zakładający lokaty na np 200k i tracą kilkaset zł przez zawiły regulamin.
   Jednak, trzeba im oddać, że pisża o tym w regulaminie. Należy spełnić warunek 20-ego poprzedniego miesiąca oraz:
   oraz
   b. środki pieniężne zgromadzone na rachunkach Lokat POWER, Lokat NA NOWE ŚRODKI, Lokat DESIRE i Lokat DESIRE PLUS oprocentowanych według wyższej
   stawki, wcześniej otwartych i opłaconych w tym samym miesiącu kalendarzowym, w którym zostaje opłacona dana Lokata NA NOWE ŚRODKI;
   oraz
   c. środki pieniężne zgromadzone na rachunkach Lokat NA NOWE ŚRODKI, Lokat DESIRE i Lokat DESIRE PLUS. oprocentowanych według wyższej stawki,
   otwartych i opłaconych tego samego dnia, w którym zostaje opłacona dana Lokata NA NOWE ŚRODKI, jeżeli Wnioski o otwarcie tych Lokat NA NOWE ŚRODKI,
   Lokat NA NOWE ŚRODKI PLUS, Lokat DESIRE lub Lokat DESIRE PLUS były złożone wcześniej niż Wniosek o otwarcie danej Lokaty NA NOWE ŚRODKI.

   Usuń
  4. - 20 lipca miałeś 40 K
   - 10 sierpnia miałeś 60 K w tym:
   25 K na stare środki
   20 K na nowe środki
   i 15 K chciałeś otworzyć na nowe środki tylko, że nie miałeś 40 K w tym momencie na innym depozycie niż na nowe środki.

   Usuń
  5. Czyli licza sie srodki z salda na 20 dzien poprzedniego miesiaca oraz srodki z lokat otwartych w biezacym miesiacu przed lokata o ktorej dyskutujemy
   Dla przydladu, chyba dobrze rozumiem
   20 sierpnia mam 40tys
   5 wrzesnia doplata na nowe srodki 10 tys
   15 wrzesnia konczy mi sie stara lokata 20tys i wowczas jest "szlaban na zakladanie lokat,
   jedynie lokaty zakladane miedzy 5 i 15 wrzesnia beda na nowe srodki, po 20 nie nalezy zakladac lokat w podanym przypadku.
   Rozumiem, ze jest na staly procent tzn, ze te ktore beda zalozone przed 20 wrzenia beda mialy przez caly czas to wyzsze oprocentowanie, gdyz badanie jest tylko raz w momencie zakladania lokaty.

   Usuń
 15. No właśnie, ten regulamin jest tak zagmatwany i tak wielokrotnie powtórzone są te same sformułowania, że aż staje się nieczytelny, powiem więcej NIE JEST TO NAPISANE W JĘZYKU POLSKIM. Jednak punkt B wyjaśniałby wszystko.
  "wcześniej otwartych i opłaconych w tym samym miesiącu kalendarzowym, w którym zostaje opłacona dana Lokata NA NOWE ŚRODKI;"
  Do tej pory uczciwe banki jasno określały nowe środki, jasno i klarownie, - nowe środki to nadwyżka nad konkretnym dniem badania i takowy warunek spełniałam (dzień badania 40K saldo w monnecie założenia ostatniej lokaty 45K) ale to dla krętaczy nie wystarczające, doliczają do tego również środki dopłacone po 20x miesiąca.

  OdpowiedzUsuń
 16. Istotny jest II punkt:
  Za Nowe środki uważa się środki pieniężne Klienta stanowiące nadwyżkę ustaloną według łącznego salda środków zgromadzonych w Banku przez Klienta ponad: i) wszystkie środki pieniężne w złotych polskich Klienta zgromadzone w Banku, w tym w Idea Banku S.A. oddział Lion’s Bank w Warszawie na koniec 20 dnia miesiąca, poprzedzającego miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpił rzeczywisty wpływ środków na rachunek danej Lokaty NA NOWE ŚRODKI na Rachunkach Oszczędnościowo-Rozliczeniowych (w tym również środków objętych Promocją HAPPY LIFE i Promocją PROUD LION), Rachunkach Oszczędnościowych, Rachunkach Terminowych Lokat Oszczędnościowych, Rachunkach Lokat Strukturyzowanych oraz rachunkach przeznaczonych do gromadzenia kwot przeznaczonych na otwarcie Lokat Strukturyzowanych, a także innych rachunkach prowadzonych przez Bank (w tym rachunkach technicznych Banku) na których ulokowane są środki pieniężne w złotych polskich Posiadacza Rachunku; ii) środki pieniężne zgromadzone na rachunkach Lokat POWER, Lokat NA NOWE ŚRODKI, Lokat na NOWE ŚRODKI PLUS, Lokat DESIRE i Lokat DESIRE PLUS oprocentowanych według wyższej stawki, wcześniej otwartych i opłaconych w tym samym miesiącu kalendarzowym, w którym zostaje opłacona dana Lokata NA NOWE ŚRODKI; iii) środki pieniężne zgromadzone na rachunkach Lokat POWER, Lokat NA NOWE ŚRODKI, Lokat NA NOWE ŚRODKI PLUS, Lokat DESIRE i Lokat DESIRE PLUS oprocentowanych według wyższej stawki, otwartych i opłaconych tego samego dnia, w którym zostaje opłacona dana Lokata NA NOWE ŚRODKI, jeżeli Wnioski o otwarcie tych Lokat POWER, Lokat NA NOWE ŚRODKI, Lokat na NOWE ŚRODKI PLUS, Lokat DESIRE lub Lokat DESIRE PLUS były złożone wcześniej niż Wniosek o otwarcie danej Lokaty NA NOWE ŚRODKI.

  OdpowiedzUsuń
 17. Panowie (i Panie, jeśli też są): świadomie podjęliście grę w trzy kubki z targowiskowym cwaniaczkiem, który układa regulaminy tak, że raczej kulki pod kubkiem nie znajdziecie. Nagroda jeśli traficie kulkę pod kubkiem jest może większa (ale czy aż tak by się w ogóle opłacało grać?), jednak prawdopodobieństwo trafienia kulki jednak mniejsze niż przy mniej skompromitowanych jegomościach z tego placu targowego. Po prostu albo pogódźcie się z tym, że nie zawsze wygracie w tej grze albo zmieńcie mistrza tej gry na takiego, którego dzielnicowy jeszcze nie złapał za rękę. Over and out

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja nie rozumiem dlaczego ciągle narzekacie na IB. Ja lokuję w tym banku od bardzo dawna i zawsze wszystko jest ok. Dzisiaj zakończyła mi się lokata na dość wysoką kwotę, chciałam ją zabrać i zaproponowano mi lokatę na 3% na 3 miesiące. I wszystko ok.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie lepsza byłaby przy tej dużej kwocie ta na 1 m-ąc na 3,2% dostępna już od 13 września? Jakby Ci się kończyła też pewnie dostałabyś propozycję tej lokaty 3%-ej.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...