niedziela, 4 października 2020

Lokata na 1,6% czyli koniec czekania na ruch Idea bank

No i skończyły się lokaty w Idea bank i niestety nie ma co liczyć na niebieskich tym razem. Warunek nowych środków nie jest możliwy do spełnienia, zaś wykluczenie z lokaty zawrotnej wydaje się być dożywotni.

Zatem koniec czekania na ruch Idea bank. Zresztą u mnie jakoś koniec lokat u niebieskich zbiega się z końcem promocyjnej stawki w Millennium. W efekcie nadszedł czas na alternatywne banki zostawiane do tej pory na czarną godzinę.

Co prawda mamy jeszcze Getin, ale konieczność pakowania wszystkiego do jednego wora daje nowe ograniczenia: limit BFG. Reguła korka BFG obowiązuje w każdym banku i tutaj nie ma zmiłuj się. W końcu podstawa to gwarancja depozytu, która jest ważniejsza od zysku.

Z pomocą przychodzi znany już nam debiutujący niedawno na polskim rynku BFF  Tutaj mamy obecnie mały bałagan w lokatach, ale lokata roczna ze stawką 1,60% wybija się na pierwszy plan. Przy dłuższych okresach stawki zaczynają spadać do 1,30% i 1%.

Tutaj założysz lokatę roczną na 1,60% która dziś jest najlepszą na rynku

Nie ma już tak, że im dłużej, tym wyższa stawka. Dziś stawki są bardzo różne, a nas interesuje jak zwykle najwyższa z nich, byle w granicach limitu 100 tysięcy euro. W moim przypadku jest tak, że kończą się obecnie liczne inwestycje i wracają one do banków.

Na szczęście są jeszcze alternatywy i to wcale nie takie złe. Dość mam czekania aż IB zaproponuje coś dla wszystkich jak było podczas poprzedniego kryzysu w tym banku. Dziś mamy mniej banków do wyboru, ale ważne, że jeszcze jakieś są.

25 komentarzy:

 1. Jeżeli chodzi o roczną to lepiej do inbanku. Ostatnio podniósł oprocentowanie i w tej chwili daje 1,7%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie w inbank dla okresu 6/12 M dają 1,45 / 1,7%. Zawsze to jakaś alternatywa jest.

   Usuń
 2. U mnie lokata facto już rok pracuje na 4%. Jednak to była dobra decyzja:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak mowimy o historii lokowania, to lepsze byly EDO kwietniowe, moze w 1 roku daja 2,7%, ale inflacja nie odpuszcza i mozna sie rowniez spodziekac ok. 4% w nastepnych 9 latach. Bez porownania obligacje SP daja duzo wieksze bezpieczenstwo niz gwarancje wloskiego funduszu gwarancyjnego. Poza tym mowisz o lokacie-facto, chyba na 5-lat?? a kto wie co sie wydarzy w EU i czy ona w ogole przetrwa przez tak dlugi czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fundusz gwarancyjny każdego kraju Unii Europejskiej jest jednakowo bezpieczny.A jeśli chodzi o obligacje SP to już nie jeden się na nich sparzył.Uwazaj żebyś się nie przeliczył.A takie wróżenie o rozpadzie UE jest co najmniej niepoważne.

   Usuń
  2. Oj , to tak nie do konca. Nie powiesz mi, ze fundusz Grecji jest tak samo bezpieczny jak fundusz gwarancyjny Niemiec.
   Tak samo BFG to przy plajcie takiego Getinu swieci pustkami w kasie. I w tym caly problem. Uruchomienie drukarek w Polsce wbrew pozorom nie pomoglo tak naprawde wcale. Tylko konsekwentnie napedzilo inflacje, ale to nawet studenci Ekonomii I roku wiedzieli juz w marcu. Ida naprawde fascynujace czasy.

   Usuń
  3. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/49/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. mówi,że dostępne środki finansowe systemów gwarancji depozytów w państwach UE powinny odpowiadać co najmniej poziomowi wynoszącemu 0,8% kwoty gwarantowanych depozytów członków tego systemu.Jeżeli dostępne środki finansowe systemu gwarancji depozytów są niewystarczające do dokonywania wypłaty na rzecz deponentów w sytuacji, gdy ich depozyty staną się niedostępne, jego członkowie wnoszą składki nadzwyczajne nieprzekraczające 0,5% ich gwarantowanych depozytów za rok kalendarzowy. Więc dalej twierdzę,że fundusz gwarancyjny każdego kraju Unii Europejskiej jest jednakowo bezpieczny.

   Usuń
  4. Jasne... ciekawe tylko, ze w czasie krachu finansowego co sprytniejsi grecy przelewali codziennie na rachunki do niemiec po 9999,99 euro bo granica przelewu byla 10 tys.
   1 euro trzymane w niemczech nie jest tym samym co euro trzymane w grecji czy w hiszpanii. Jak swieci slonce to zgoda - wszystkie fundusze sa jednakowo bezpieczne. Ale dzis pada deszcz. Oczywiscie , ze sa to scenariusze podbramkowe, w zaleznosci jakie szkody dlugofalowe wyrzadzi pandemia. Zlotowka jest w sumie ugotowana w tem sposob czy inny, z jednej strony galopuje inflacja, z drugiej strony posypia sie obnizki ratingu dlugu. Swiatem rzadza agencje ratingowe, i polski rzad o tym sie przekona. Nie, nie wystarczy odpalic drukarki w Nbp aby nadal "stymulowac" konsumpcje poprzez wodospad wydatkow socjalnych. Udusili tym inwestycje firm prywatnych. I znajda inne narzedzie aby zatuszowac szalejaca inflacje i deprecjacje zlotego : podnoszenie podatkow.
   RĘCE opadaja...

   Usuń
  5. Nie wiem skąd masz takie informacje ale jak w Grecji został wprowadzony tak zwany capital controls to można było miesięcznie przelać za granicę tylko 500 euro,z bankomatu w kraju lub za granicą można było wypłacić 420 euro tygodniowo a wywieźć za granicę w gotówce 2000 euro.

   Usuń
 4. Rok temu kupiłem obligacje ROD 10.31 oprocentowane w pierwszym roku na 3,2% w chwili obecnej mam 4,9% w chwili obecnej są bezkonkurencyjne.Ryzyko jest na takim samym poziomie jak lokata z bfg.Z historii to wojne przetrwał tylko ZUS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow...i jakiż to majątek udało ci się upchnac w tych obligacjach ROD ? Pewnie juz nie musisz pracowac do końca życia.

   Usuń
  2. Haha.O tym samym pomyślałem:)

   Usuń
 5. Widzę, że lokata facto jest też na 9m z tym samym % co 12m czyli 1,6%.

  OdpowiedzUsuń
 6. A czy w Getinie dostajecie propozycję przedłużenia promocyjnego KO (mimo, że je obecnie posiadacie), a jeśli tak - to do jakiej kwoty?

  OdpowiedzUsuń
 7. Idea Ban i Getin mają wspólną czy oddzielną ochronę BFG?

  OdpowiedzUsuń
 8. Mille odpaliło jednak promocję na KO Profit :) PS Paramatry takie jak podawałem w komentarzach pod poprzednim artykułem - nie wiedząc jeszcze czy to nie jakaś ściema.

  OdpowiedzUsuń
 9. Getin - dwa przelewy: na niższą kwotę (ale ponad 10.000,00) - propozycja lokaty 1,4%, na wyższą (znacznie) - tylko 1%. 1,4% proponowano przy Idei.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. propozycja do IDEA z Getin (powyżej 10 k) - 1.4% (2 lub 3 msc), propozycja do Millenium z Getin 0.7 % (2 lub 3 msc)

   Usuń
  2. A mi do Millenium proponowano 1% ! Czymże się zasłużyłam?:)

   Usuń
 10. Sandander consumer konto oszczędnościowe 0.6

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, w promocji do 50k zł i tylko do końca listopada, a potem kiszka :(

   Usuń
 11. W Idei czekam już ponad dwie godziny, żeby się lokaty "opłaciły" (oczywiście środki na to zostały z konta pobrane od razu).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w południe wszystko przebiegło błyskawicznie. KK

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...