czwartek, 3 lutego 2022

Od dziś do 2,5% na KO w Aion bank czyli egzekucja odroczona

Od dziś w Aion bank mamy podwyżki o których mówiliście już od pewnego czasu w komentarzach. Zmiany są o tyle drastyczne, że w tym tygodniu złożyłem dyspozycję zamknięcia konta, ale gdy poznałem wreszcie szczegóły, czasowo odwołałem tę dyspozycję.


 

Co się zmieniło? Przede wszystkich stawki na kontach oszczędnościowych w każdym pakiecie. W grudniu mieliśmy tutaj podwyżkę, która dotyczyła tylko planów płatnych, pominięto bowiem darmowy plan Light. Od dziś jednak podniesiono stawki na wszystkich rodzajach konta:

 • Light - 1,50%
 • Smart - 2,00%
 • All inclusive - 2,50%

Jak widać w każdym przypadku wzrost wynosi 0,50pp. Dzięki temu stawki dla wariantów płatnych są dużo lepsze aniżeli u konkurencji i mają one obowiązywać do 31 maja 2022. Jak pamiętamy na najlepszych kontach, a więc w Aliorze czy Getin możemy liczyć co najwyżej na 1,70% z tą różnicą, że konkurencja jest darmowa, a w Aion trzeba już uważać by uniknąć opłat.

Sam skorzystałem z najlepszej opcji, która we wrześniu, gdy założyłem tutaj konto była aż o 3x wyższa niż Getin. Bez problemu można potem przejść na plan Light, wystarczy wyzerować KO, zamknąć konto oszczędnościowe i zamienić płatne konto na Light. Wszystko można zrobić kilkoma kliknięciami na apce.


 

Od listopada, gdy skończył mi się darmowy okres dla All inclusive zmieniłem konto na darmowy light. Wczoraj dostałem z banku informację, że Light ma już nie być darmowy i będzie płatny od 3 kwietnia 2022. Na start opłata ma wynieść 20 zł, co widzimy na powyższym screenie.

Do kwietnia jest jednak jeszcze sporo czasu, więc odwołałem dyspozycję zamknięcia konta. Komunikacja z aion jest bardzo fajna, nie trzeba bowiem czekać na płatne połączenie jak to jest w innych bankach. Wystarczy wejść na czat w aplikacji i na bieżąco wyjaśniać wszelkie niejasności. Odpowiadają szybko, a jak wylogujemy się za szybko dalszy odpowiedzi dostajemy na maila.

Dowiedziałem się dzięki temu, że w praktyce mogę znów złożyć nową dyspozycję zamknięcia konta 28 lutego, by zdążyć przed wprowadzeniem opłaty. Promocja u melonika kończy mi się już niebawem i środki pójdą na lepiej oprocentowane konto w Getin, ale tam jest tylko jeden darmowy przelew w miesiącu, a to za mało po okresie pełnej swawoli, gdy w Aliorze można było przelewać z kasę KO za darmo do woli.

Złożenie dyspozycji zamknięcia z końcem lutego pozwoli mi na używanie konta przez kolejne 30 dni czyli niemal do końca marca. W Aliorze mój termin spłaty karty kredytowej przypada zawsze na 29 dnia miesiąca, ale luty jest krótszym miesiącem, więc wyjątkowo nowy termin przypadnie on na początek marca.

Zapłatę za styczniowy Meksyk przyjdzie mi więc uiścić w marcu. Szkoda jednak na start marnować jeden jedyny darmowy przelew w Getin co zablokowałoby kasę na cały przyszły miesiąc. W takim przypadku przyda się konto w Aion, by wykorzystać ten czas i kasa za Meksyk pracowała jak najdłużej.


 

Patrząc na szczegóły widzimy, że opłaty 20 zł za plan light da się łatwo uniknąć, wystarczy by saldo było 5000 zł co jest do zrobienia. Przemyślę więc sobie czy warto tutaj zamykać konto pod koniec lutego, miało być do odstrzału, ale na dziś po poznaniu szczegółów egzekucja została odroczona.

 

36 komentarzy:

 1. Ja też zdecydowałem że na razie nie zamykam ponieważ nie można powtórnie otworzyć konta w Aion banku i mógłbym tego żałować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie się zalogowałem do banku i chyba trzeba będzie otworzyć kolejne KO bo oprocentowanie automatycznie się nie zmienia z 2% na 2,5%. Po południu jeszcze sprawdzę u żony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rano pokazywało stare oprocentowanie ale zmienili i już pokazuje prawidłowe.

   Usuń
  2. Potwierdzam - dwa konta w Aion - oprocentowanie automatyczne zmienione na 2,5%. To fajnie że na razie nie muszę ewakuować kasy, no chyba że wkrótce gdzieś 3% pojawi się z przodu.

   Usuń
  3. Odkryłeś jakiś sposób na uniknięcie opłaty? Czy też godzisz się z nią?

   Usuń
  4. Marcin - godzę się z nią bo moje konto mam zapakowane pod korek więc i odsetki są w miarę OK. Drugie konto żony jest jeszcze darmowe więc jak przestanie to zapewne przeleję kasę gdzieś indziej a plan zmienię na darmowy.

   Usuń
  5. Do Arka

   Pamietaj, że od kwietnia nie bedzie już darmowego planu jeśli nie utrzymasz na tym najniższym min. 5k zł.

   Usuń
  6. Dzięki TT - jakoś pominąłem tą informację !

   Usuń
 3. Wczoraj o godzinie 15 przez wniosek w obsłudze elektronicznej zleciłem zamknięcie konta w Neo Banku, a dzisiaj przed g.9 dostałem esemesa, że dyspozycja zamknięcia konta została wykonana i sprawdziłem już nie mogę się zalogować.
  Konto otworzyłem z rok temu osobiście w placówce w Warszawie, a zamykając nie miałem u nich żadnych środków, ani karty bankomatowej.
  Brawo NeoBank za brak 30-dniowego terminu wypowiedzenia i możliwość dokonania tego on-line.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rachunek w neoBanku zostaje zamknięty bezpośrednio po złożeniu wypowiedzenia, wyjątek stanowi konto, do którego była wydana karta płatnicza. Okres wypowiedzenia wynosi wówczas 30 dni kalendarzowych.

   Usuń
  2. A ponowne otwieranie (w neo) jest równie proste. Przez przelew weryfikacyjny. I w tym banku nie było żadnych niespodzianek, w przeciwieństwie do Ciechanowa, gdzie pierwszy wniosek odrzucono mi na wstępie, a dopiero drugi (identyczny) zaaprobowano.

   Usuń
 4. A ja właśnie próbuje zmienić plan z najwyższego na Light, bo dziś kończy się dwumiesięczny okres darmowy i wywala mi błąd :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz najpierw zamknąć KO i wyzerować ror. Przynajmniej ja tak zrobiłem i zadziałało.

   Usuń
 5. Warto sprawdzić...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja Aion zamykam definitywnie. Niestety oferta płatnego KO nie jest już zbyt konkurencyjna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby Getin był tak wygodny jak alior też bym tak zrobił, a tak dam aionowi jeszcze miesiąc szansy.

   Usuń
  2. Coś mi się przypomina. Dostałem też podobne info od jednego z czytelników na maila. Przetestuje to sobie po ewakuacji z melonika.
   Jest tutaj jednak ryzyko, że bank taka furtkę może w dowolnym momencie zamknąć, a spłata karty kredytowej to mus.
   Dzięki za przypomnienie.

   Usuń
  3. Lepiej skasujcie ten patent, bo jak sie rozejdzie, to szybko zniknie niestety.

   Usuń
  4. Masz rację, patent usunięty. To nie są sprawy do publikacji. Sprawdzę jak to działa pod koniec miesiąca, gdy już uruchomie nowa promocję.

   Usuń
  5. Przykre, że umieszczacie jakiś patent, a potem go kasujecie, bo strach, że bank zamknie tę furtkę. Czyli, kto zdążył przeczytać, to wie. Nie należę do tych szczęśliwców. Wydawało mi się, że blog służy do informowania wszystkich o wszystkim. A teraz to jakby tajne przez poufne. Jak wszystko w naszym kraiku.

   Usuń
  6. Kilka lat temu głośno na blogu było o tym jak łatwo zgarnąć premie w millennium. Bank wymagał wydania blisko 1800 zł dla całej premii, dzięki omawianemu tutaj szeroko sposobowi każdy mógł bez problemu zgarnąć cała pulę bez wydawania nawet zlotówki.
   Jednak wkrótce po tym bank zamknął te furtkę może nie pomogły ani odwołania ani reklamacje. Od tej pory unikamy upubliczniania tricków tego typu.

   Usuń
  7. Kilka ładnych miesięcy temu zauważyłem, że zainicjowanie w Getinie przelewu zewnętrznego na kwotę wyższą niż 10k zł, nawet przy braku kasy na koncie - i tak powoduje pojawienie się oferty "zawrotnej". I to zarówno dla lokat jak i KO. Korzystałem z tej furtki - bo nawet przy zerowym stanie konta - mogłem sobie zaklepać ciekawą ofertę na środki z kończącej się gdzieś lokaty. Zrobiłem tak parę razy i podzieliłem się tym info tutaj z Wami. Nie minął tydzień - jak zablokowali taką możliwość i fajna furtka została przez Getin zamknięta. Mimo wszystko i tak podpowiadałem ostatnio paru tu osobom jak skutecznie uniknąć opłaty 30zł na IKO w TB, choć wiem, że tak jakby sam "podcinam gałąź na której siedzę" ;)

   Usuń
  8. Czasami takie podcinanie gałęzi, na której się siedzi grozi upadkiem na ziemię. Skutki mogą być niezbyt fajne.

   Usuń
  9. No to jest ciezki temat. Wiadomo, ze ten blog jest po to, aby dzielic sie patentami, ale jednak jest dosc popularny. Przy takich wiekszych kombinacjach, to raczej pewne, ze szybko zablokuja, jak ludzie zaczna tak robic. Wiec nie obrazajcie sie, ale po podzieleniu jak samemu ma ktos nie miec, to musicie to zrozumiec.

   Usuń
 7. A co ta złotówka tak nagle urosła po 15-tej. O co kaman ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Martwi cię to, że PLN urosło ? No, cóż, można i tak.

   Usuń
  2. Martwić może tych, co wierząc w rosnący kurs euro władowali na lokaty 450.000,00 albo więcej i w razie upadku banku mogą trochę stracić. Sama mam podobnie, chociaż dosyć bezpiecznie - włożone pieniądze wraz z przewidywanymi odsetkami nie przekraczają 45K. W związku z tym stresu brak:).

   Usuń
  3. Mnie np nie martwi, ale też nie znam powodu nagłego wzmocnienia PLN. Takie gierki chyba spekulantów.

   Usuń
  4. Chwilowy odwrot rynku od USD po opowiadaniu "bajek" przez Lagarde z ECB wiec i PLN zyskuje.

   Usuń
  5. Ja wiem, ale nie powiem. Bo mogę na tym skorzystać, a jeśli upublicznię, to mi zamkną tę furtkę.

   Usuń
 8. Jedna rzecz przy zamykania konta w Aion nie daje mi spokoju. Aby zgłosić chęć zamknięcia rachunku głównego w planie Light trzeba zamknąć m.in konto oszczędnościowe, więc nie można spełnić warunki darmowości planu, a okres wypowiedzenia trwa 30 dni. Czyżby w okresie wypowiedzenia nie pobierali opłaty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponoć nie pobierają oplat w okresie wypowiedzenia.

   Usuń
 9. Według dyrektywy unijnej bank powinien mieć w ofercie darmowe konto

  OdpowiedzUsuń
 10. Najbardziej opłaca się środkowy plan bo wtedy kosztuje 30zl .tak co tego że 2.5 jak prowizja 50zl

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak oddziały będą to środkowy plan otworzę

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzień podwyżka stóp procentowych to w anion konto oszczędnościowe będzie na 3 procent pewnie

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...