niedziela, 17 czerwca 2012

Kolejka cudów rozpoczętaWczoraj rozpoczęła się ostatnia kolejka spotkań w fazie grupowej Euro 2012 zwana kolejką cudów. Ta kolejka to prawdziwy egzamin dla drużyn a egzamin jak to egzamin zwykle paraliżuje zdającego. Jak ten egzamin wczoraj wypadł opisałem w artykule Panowie to nie ta bramka.
W ostatnim meczu już nie ma kalkulacji, wiadomo od razu albo wygrasz i zdajesz egzamin albo nie i koniec marzeń. Jeżeli obstawiasz mecze wówczas pierwsza kolejka jest zawsze bardzo ryzykowna bo drużyny jeszcze nie znają swojego potencjału, w drugiej kolejce widzimy prawdziwy potencjał drużyn ale trzecia kolejka to kolejka cudów.

Z punktu widzenia obstawiającego należy w pierwszej kolejce być bardzo ostrożnym i obstawiać podwójnie. W drugiej mamy klasyczny przykład obstawiania ale w trzeciej rundzie najlepiej dać sobie spokój z zakładami bo dzieją się rzeczy tak irracjonalne, że słowo hazard jest tutaj jak najbardziej uzasadnione.

Druga kolejka była bardzo łatwa do przewidzenia. Wygrali praktycznie wszyscy faworyci: Niemcy, Portugalia, Anglia, Francja, Hiszpania a Włochy zmierzyły się z rewelacyjnie grającą Chorwacją co nakazywało bardzo dużą ostrożność.

Wyniki drugiej kolejki pokazały w całej krasie, że obstawianie w niektórych etapach jest przewidywalne. Faworyci zagrali wręcz podręcznikowo a jedyny wynik, który dziwi to zwycięstwo Czechów z Grekami.

Trzecia kolejka zawsze rozgrywana jest w systemie równorzędnym to znaczy oba mecze rozgrywane są o tej samej godzinie co denerwuje wielu kibiców bo oznacza to, że z niektórych meczy będą musieli zrezygnować. Jest to podyktowane właśnie kolejką cudów. Gdyby mecze były rozgrywane tak jak dotąd o godzinie 18.00 oraz 20.45 wówczas losy drugiego meczu zależałyby od pierwszego.

Dlaczego? Jeżeli drużyna wie, że ma już zapewniony awans to po prostu nie będzie grać. Jest to bardzo zrozumiałe w przypadku faworytów, którzy przygotowują się do gry do samego końca i wolą oszczędzać siły. Po co się męczyć skoro już jesteśmy w ćwierćfinale? Zachowajmy siły na kolejny ważniejszy mecz.

O tym jak szkodliwa jest znajomość wyniku z meczu, który rozgrywany jest równolegle przekonali się Polacy wczoraj. Gdyby Czesi nie wiedzieli, że mają nóż na gardle pewnie graliby tak jak zobaczyliśmy w pierwszej połowie. Ale dowiedzieli się i to odmieniło losy meczu który opisałem tutaj.

Panowie to nie ta bramka źródło: onet.pl


W pierwszej kolejce jest badanie sił i wielka ostrożność dlatego trudno jest ją obstawiać. Druga kolejka jest najzwyklejszą kolejką pokazującą faktyczną siłę zespołów. Trzecia kolejka jest zimną kalkulacją co się opłaca a co nie. Ma to najmniej wspólnego z dobrą piłką jaką widzowie chcą oglądać.

To nie tak miało być, czarna sobota Polaków. To pierwsze komentarze na portalach internetowych. Cóż. Dla grających dalej w zakłady powiem że po kolejce cudów przyjdzie czas na najprzyjemniejsze obstawianie - fazy play off w której nie ma już miejsca na kalkulacje i patrzenia na wynik z drugiego spotkania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...