niedziela, 24 czerwca 2012

Konto mSaver plus już bez haczyków


Wczorajszy wpis potwierdził, że opinie internautów są bardziej cenne od porad pracowników bankowych. Rozmowa na infolinii oraz za pośrednictwem mCzat wiele nie wyjaśniły. Pracownicy banku ciągle przytaczają regułki widoczne na stronie banku ale nic konkretnego od nich dowiedzieć się nie da. Sprawę rozstrzygnął dopiero mail, który zacytowałem w całości. Efekt? To nie jest konto do zarabiania lecz do oszczędzania.

Trzeba jednak przyznać, że są ludzie którzy mogą na mSaver skorzystać. Wiele osób twierdzi, że gdy mają banknoty to powstrzymują się przed ich wydawaniem ale mając drobne przed ich pozbyciem się nie mają żadnych skrupułów. Dla nich mSaver wydaje się idealny.

Niestety oprocentowanie mSavera jest nikłe gdyż wynosi zaledwie 5% a nawet spadnie do zaledwie 3,6% jeżeli zasilenie rachunku wyniesie 3.000 zł lub przekroczy tę kwotę. To zdecydowanie za mało żeby nazwać to konto dobrym. Ponadto trzeba pamiętać, że drugi przelew i kolejne są płatne w wysokości 5 zł.

W ofercie mBanku jest jeszcze drugi produkt o nazwie mSaver plus. Słowo plus sugeruje coś ulepszonego, coś co generuje wyższe zyski i jest bardziej atrakcyjne od poprzednika. Ale skoro wczorajszy okazał się być zwykłym nabieraniem klienta do którego już zdążyliśmy się przyzwyczaić to kombinacja mSaver plus musi oznaczać coś bardziej badziewnego.

I tak jest faktycznie gdyż po prostu korzysta on zwykłych funduszy inwestycyjnych. Bank reklamuje mSaver plus jako rozwiązanie dla osób o różnym doświadczeniu w inwestowaniu pieniędzy przy czym rzekomo nie wymaga nakładu wielu pieniędzy.

mSAVER minus byłoby chyba bardziej adekwatną nazwą. Źródło: mBank


Że nie wymaga dużego wkładu to fakt. Próg wejścia ustawiono zaledwie na kwotę 100 zł miesięcznie. Ponadto daje dostęp do, jak to ładnie ujmuje strona banku "wyselekcjonowanych funduszy w wyborze których pomoże Ci obiektywny ranking Analiz online".

W tym momencie mBank postawił na siebie krzyżyk. Na temat obiektywnego rankingu Analiz online pisałem w artykule Jak wybrać dobrze prosperujący fundusz. Ten sam ranking Analiz online promuje BGŻ Optima sugerując wybór funduszy o ratingu z 4 albo 5 gwiazdkami argumentując to w ten sposób:
5 - fundusze które zdaniem analityków Analiz Online oferują wyjątkową jakość
4 - zdaniem Analityków Online są ponadprzeciętne

Dokładny opis znajdziecie tutaj. Ze swojej strony powiem, że wybór funduszu wyjątkowej jakości oraz ponadprzeciętnego przyniósł w tym roku stratę. Dokładniej piszę o tym dziś w artykule Nietrafione porady Optimy.

Jak widać wybrałem tylko dwa fundusze gdyż było to testowanie. mBank radzi wybrać do 5 funduszy czyli zainwestować aż 500 zł oraz zdecydować się na wybór jednej z dwóch możliwości 
1 wykorzystanie modelu Markowitza - strategii opartej na historycznych danych rynkowych
2 wykorzystanie modelowych portfeli inwestycyjnych przygotowanych i zarządzanych przez BRE Wealth Management

Gdy jeszcze nie znałem języka angielskiego wszystkie tajemnicze nazwy jak Wealth wyglądały magicznie i ładnie. Management wyglądało mądrze i naukowo. Dziś gdy używam angielskiego na co dzień nawet automatyczne tłumaczenie wyrażenia Wealth Management jako zarządzanie bogactwem nie robi już wrażenia.

Mało tego wywołuje uśmiech pobłażania i skojarzenie z lokatą perfekcyjną oraz super którą opisywałem kilka dni temu. Co to za perfekcyjna lokata na 6,40% jeżeli na rynku jest konto za 8,10%? I co to za Wealth Management jeżeli zarządzanie dotyczy tylko funduszy?

mSaver to rozczarowujący produkt nie jest bowiem nawet namiastką tego co oferuje BGŻ. mSaver plus to produkt dla odważnych i upartych, którzy dalej uważają, że fundusze to nie maszynka do zarabiania pieniędzy dla banku.

21 komentarzy:

 1. "Niestety oprocentowanie mSavera jest nikłe gdyż wynosi zaledwie 5%"

  Nie zgodzę się. Ostatnio patrzyłem na oferty różnych banków i 5% to jedna z najwyższych stawek konta oszczędnościowego (nie mówię o lokatach).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To proponuję zajrzeć na publikowany właśnie dziś ranking kont oszczędnościowych. Nie znalazło się tam miejsce dla mBanku.
   http://polakcan.blogspot.com/2012/09/ranking-kont-oszczednosciowych-wrzesien.html

   Usuń
  2. Nie znalazło się i nie znajdzie :)
   Bo to nie jest konto oszczędnościowe :)
   mSaver plus jest Ubezpieczeniowym Kontem Kapitałowym :)
   Czytaj regulamin.

   Usuń
  3. Pierwszy wpis dotyczy mSaver'a a nie mSaver'a plus, więc Twój komentarz jest zupełnie z dupy.
   Poza tym mSaver ma oprocentowanie do 2.8 % pod warunkiem salda poniżej 19999,99 PLN i minimalnych wpłat co najmniej 100 zł miesięcznie.
   Nadal nic specjalnego

   Usuń
 2. To złodziejski produkt. Wpłacam co miesiac 100 zl. Jak bym odkladala do skarpetki to mialabym juz 600 a w mBank 565,29. Kto wymyslil produkt z tak droga obsluga? Czy mBank jest tak biedny ze potrzebuje jalmuzny? Ja tez jestem biedna i nie mam zamiaru mu jej dawac. Niestety za rezygnacje placi sie kolejne 50 zeta a tego mi szkoda. Gdzie jest to oprocentowanie 5% i mozliwosc wyboru funduszy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję zmienić portfel inwestycyjny, przynajmniej na zrównoważony :). Sądzę, że inwestujesz przy minimalnej kwocie 100zł w portfel konserwatywny. Tak nie zarobisz. Ja luż zmieniłem i poczułem satsfakcję. Polecam.

   Usuń
 3. Do mmm - To bardziej złodziejski produkt niż myślisz. Jeżeli zrezygnujesz to nie zabiorą Ci 50zł tylko w Twoim przypadku 600zł - Czyli połowę zadeklarowanych wpłat za pierwszy rok. Ja właśnie rozpoczęłam z nimi walkę - na początek UOKIK. Zapis z regulaminu sugeruje, że za rezygnację potrącą Ci połowę zadeklarowanej składki, a oni się upierają, że chodzi o połowę twoich rocznych zadeklarowanych wpłat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokończę zdanie, bo przedmówca chyba zapomniał o dokończeniu zdania z regulaminu :)
   "Połowę zadeklarowanej składki w pierwszym roku" Inne instytucje zabierają znacznie więcej. Patrz PKO :) Więcej orientacji w temacie :)

   Usuń
 4. Witam, Ja zadeklarowałem wpłatę 250 /miesiąc.
  Przez 3,5 miesiąca nie było środków na koncie.
  Mbank wyzerował konto oszczędności na którym powinno już być 2250 pln i stwierdził żebym się skontaktował z ubezpieczycielem w celu odebrania 500 pln które będą kwotą jaka dla Mnie pozostałą po potrąceniu kary "umownej". Jak komuś uda się coś w tej sprawie zdziałać to poproszę o kontakt. foliowa@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ktoś ma kontakt do jednej z tych 1270 osób?Tyle osób walczy już przeciw mbankowi przeciw stosowaniu niedozwolonych opłat.przesyłam linka do sprawy http://samcik.blox.pl/2013/08/Powtorka-z-Nabitych-Juz-200-osob-gotowych-na.html

   Usuń
  2. Czyli nie umiem czytać umów. Wszedłeś w coś ni ma pojęcia co i teraz pretensje ze bank postępuje tak jak się z Tobą umówił. Kiepsko. Twoje zdanie jakoś nie jest dla mnie wyznacznikiem czy to dobry produkt bankowy.

   Usuń
 5. Nie inwestuj w msaver plus - złodziejski program. PRZESTRZEGAM PRZED mSaver !!!!!!! Czytajcie dokładnie regulamin, bo się okaże, że żadnych oszczędności nie będzie! Dodatkowo kosmiczne opłaty dotyczące zarządzania częścią kapitałową i wyssane z palca opłaty administracyjne. Dwa miesiące temu złożyłem rezygnację z msavera i czekałem na pieniądze które oszczędziłem. Dziś dzwonię i okazuje się że miałem odłożone 540 zł po 6 miesięcznym oszczędzaniu po 100 zł, ale w związku z tym iż po pół roku zrezygnowałem z oszczędzania mBank zabiera mi 600 ZŁ !!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. To jest program oszczędnościowy na wiele lat.
   Jak z oszczędności 100zł chcesz opłacić niską opłatę administracyjną 6zł i zaledwie 1,5% opłatę za zarządzanie twoimi środkami. Fundusze emerytalne pobierały 9%, obecnie 4,5%. Sądzę że to jest nie duża opłata w stosunku co inni proponują. Popatrz notowania i stopę zwrotu w latach 09.2012 do 09.2013. Wyniósł 31% Ja zarobiłem ale inwestowałem na portfelu agresywnym ( w akcje) Może tak warto inwestować, a nie w portfel konserwatywny (4%)?

   Usuń
 6. Dokładnie tak,jak mówia wszyscy,zamierzam sprawę nagłośnić we wszystkich możliwych forach a jak będzie trzeba to w telewizji!!!Zabierają nie połowę składek wpłaconych,lecz również tych nie wpłaconych lecz zadeklarowanych w skali roku!!!Czyli po dwóch wpłatach po 100 zł nie oddają nic!!Dodatkowo 29.06 zrezygnowała z tej złodziejskiej polislokaty,zżarła mi wszystko co wpłaciłam,to jeszcze 2 tygodnie po rezygnacji zabrali mi kolejną składkę!!!Reklamację rozpatrują już 60 dni!Dodatkowo nieprzestrzegają terminów inwestycji.Miały być 2-7 dni na rachunku dodatkowym a oni trzymali moje składki bez wpłacenia ich na konto dodatkowe ponad 20dni!!Czy ktoś miał podobną sytuację i gdzies to zgłosił?

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem czemu sie denerwujecie. Przecież wszystko o czym mówicie jest na papierze. Ja na agresywnym zarobiłem całkiem fajnie i nie potrafię zrozumieć ludzi którzy nie czytają umów a później mają pretensję. Opłaty faktycznie mogłyby być niższe ale na tle konkurencji i tak jest bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 8. no tak, ale po rezygnacji i zabraniu sobie kwoty umownej, niech chociaż trzymają się terminów wypłat do 7 dni ma się znaleźć na rachunku, tak jest w umowie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Msaver plus okazał się najdroższą lekcją ekonomii, na szczęście już po 2 składkach (po 100zł) zacząłem liczyć i doszedłem do wniosku: bre czy klient ma "zysk" czy nie i tak swoje zarobi. Przez 2-3 lata przy wpłatach 100zł zysku na pewno nie będzie. 4-5 rok może dojdzie do punktu wyjścia. Pani a mlinii oczywiście mnie próbowała mi to wyjaśniać że to program długoterminowy itd. ale i tak podjąłem decyzje o rezygnacji. Tym co wpłacają dłużej i większe kwoty życzę powodzenia ale na wszelki wypadek przeliczcie sobie jaki tak na prawdę będzie z tej para inwestycji zysk. A jak ktoś lubi ryzyko to można te 16% w skali roku (tak jak w przypadku portfela agresywnego) spokojnie na giełdzie zarobić bez żadnej wiedzy ekonomicznej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to ciekawe :-). To idź na giełdę i graj powodzenia

   Usuń
 10. Obecne wyniki są bardzo słabe. Przy małych kwotach nawet przy najlepszych wynikach opłaty zjedzą nie tylko zyski ale i nadgryzą oszczędności. Przy dużych kwotach lepiej samemu inwestować w fundusze bez niczyjej łaski inwestując tyle, ile akurat się jest w stanie odłożyć.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdecydowanie odradzam ten produkt. Pierwszy i ostatni raz w życiu dałem się tak oszukać. Po 16 ratach i uzbieraniu..., no właśnie, nie 1600 zł (miesięcznie wpłacałem minimalną składkę 100 zł), ale niewiele ponad 1500 zł, zrezygnowałem z produktu. Spodziewałem się, że bank pobierze mi za rezygnację połowę składki regularnej, czyli 50 zł, ale z powodu niejasnego zapisu, było to 600 zł. Czyli jestem w plecy prawie 700 zł. Złożyłem reklamację, która została odrzucona. Zgłaszam to do Rzecznika Ubezpieczonych. Zobaczymy jak się skończy. Być może stracę owe 600 zł bezpowrotnie. Trudno, potraktuje to jako lekcje z zakresu ekonomii. Myślę jednak, że większe straty ponosi zarówno mBank jak i Compensa, Ubezpieczyciel, który za tym stoi. Nigdy więcej nie dam się przekonać do jakiegokolwiek produktu proponowanego mi przez te dwie instytucje. Całą sprawę postaram się w miarę moich możliwości nagłośnić jak najszerzej. Jak wiadomo kropla drąży skałę.

  OdpowiedzUsuń
 12. No i proszę. To drugi artykuł jaki o tym napisałem, pierwszy zaś musiałem usunąć ze względu na niebywałą krytykę mojego wpisu ze strony czytelników:(
  Po czasie okazuje się jednak, że miałem rację...
  Do mBanku zraziłem się od samego początku między innymi przez tego właśnie mSavera i jego pochodnych. Do dziś nie zmieniłem zdania na temat mBanku.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...