środa, 20 czerwca 2012

Seledynowa seria lokat w FM


A co słychać u konkurencji? Czyżby Getin serwował nam ofertę za wszystkich? Jakby kierował się hasłem: ludzie garną się do lokat a skoro inne banki jakby zasnęły w letargu to damy im za innych i zgarniemy wszystkich potencjalnych klientów?

Nie do końca śpią w letargu. Dla przykładu trwa huśtawka oprocentowania lokat w FM. Dzieci lubią ruch i w przeciwieństwie do dorosłych nie potrafią długo usiedzieć na jednym miejscu. Bank FM to jeden z najmłodszych banków i też usiedzieć spokojnie nie potrafi. Lokatami żongluje w górę i w dół niczym rozbrykany malec wyładowujący swoją energię.

Dla nas to też huśtawka nastrojów. Jak 'huśnie' w górę to uśmiech a jak w dół to grymas dezaprobaty. Ostatnio a dokładniej pod koniec maja trzylatek, bo FM powstał w 2009 roku, zrobił rajd w dół co opisałem w artykule FM czarna seria lokat. Na szczęście ostatnio podjechał w górę.

Dzieciak jak frunie w górę jest to widok, który powoduje niepokój bo może sobie zrobić krzywdę. Do FM nie mamy takich obaw im wyżej frunie tym lepiej. Więc jak tym razem? Czy pofrunął wyżej niż ostatnio opadł? Czy przebił linię oporu?

Niestety nie. Ostatnio obniżka wynosiła -0,20% a obecna podwyżka oprocentowania wynosi tylko 0,10% zatem huśtawka zaczęła niestety szwankować. Przyjrzyjmy się dokładniej aktualnej ofercie godnych uwagi lokat czyli tych powyżej szóstki. 

3 miesiące - 6,00% (+0,10)
4 miesiące - 6,10% (+0,10)
6 miesięcy - 6,25% (+0,15)
9 miesięcy - 6,20% (+0,10)
12 miesięcy - 6,30% (+0,10)


Nie wygląda to zbyt imponująco. Kilka dni temu opisywałem lokatę zyskowną, którą oferuje w chwili obecnej Getin stacjonarny. Ma ona na liczniku 6,40% a jest to oferta czteromiesięczna więc od razu widać, że nie tylko bije odpowiednika w FM o 0,30% ale jest lepsza od wszystkich lokat w ofercie FM banku. To samo dotyczy wczorajszej oferty lokaty perfekt i super.


Tytuł artykułu seledynowa seria lokat nawiązuje oczywiście do zielonego koloru na giełdzie gdzie oznacza on wzrosty a czerwony spadki. Jest to jednak bardzo blada zieleń. Zielony kolor giełdy utożsamia się też z bykiem, jest to więc bardzo łagodny byczek bez rogów.

Jeżeli chodzi o lokaty WIBORowe czyli o oprocentowaniu zmiennym opartym o wskaźnik WIBOR 6M, to zostały one pozostawione bez zmian i dalej obowiązują stawki, które opisałem w artykule tutaj.

W dalszym ciągu zupełnie niezrozumiałe jest dla mnie dziwne traktowanie lokat powyżej 2 milionów. Ulokowanie takiej kwoty jest wręcz karalne gdyż w miarę dobre oprocentowanie zamieni się wówczas w bardzo nieopłacalne.

3, 4 oraz 6 miesięcy - 2,00%
9 oraz 12 miesięcy - 3,00%

Jak widać nie tylko co kraj to obyczaj ale też co bank to szwank.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...