piątek, 29 czerwca 2012

Podwyżka pakietu lokat w Meritum


Meritum to dość sympatyczny bank, który od czasu do czasu przypomina o sobie ofertą w miarę przyzwoitych lokat. Pisałem o nim stosunkowo dawno bo w kwietniu tutaj. Problem bowiem w tym, że choć oferta należy do wyróżniających się na rynku trwa jednak zwykle bardzo krótko.

Meritum działa na podobnej zasadzie jak FM. Niczym na huśtawce raz fundują nam podwyżki po czym nagle z dnia na dzień dobra oferta staje się przeciętną, Meritum ma jednak tę przewagę, że premiuje swoich klientów oferując im odrobinkę lepsze oprocentowanie od outsiderów.

Widać to doskonale po ostatniej podwyżce lokat. Dzięki niej widzimy, że bumerangowa lokata numer 1, którą opisywałem wczoraj, wcale nie jest najlepsza na rynku. Nie musimy też być prestiżowym VIPem i wykładać aż 50.000 zł, żeby założyć lokatę za 6,40% o czym też pisałem wczoraj. Bo w Meritum dostaniemy nawet 6,50% za zwykłą kwotę.
W przypadku Meritum podwyżka dotyczy zwykle nie jednej lokaty ale wręcz pakietu lokat. Przyjęty przez nas rygorystyczny warunek minimum 6%  powoduje, że oferta lokat miesięcznych oraz kwartalnych odpada gdyż oferuje mniej niż minimum. Pozostają zatem tylko półroczne oraz roczne.

Dla kwoty minimalnej 3.000 zł
6 miesięcy - 6,20%
12 miesięcy - 6,40%

Trzy tysiące na lokacie to w miarę przyzwoita wymagana kwota mimo że trzykrotnie wyższa od typowej. Oprocentowanie jest jednak średnio ciekawe. Można je jednak podkręcić na dwa sposoby.


Pierwszy sposób - dla kwot od 100 tysięcy 
6 miesięcy - 6,30%
12 miesięcy - 6,50%


Ten sposób wydaje się być godnym kamikadze. Lokowanie stu tysięcy na rok tylko po ty mieć o 0,10% więcej jest bardzo wielką przesadą. W takim układzie pięćdziesiąt tysięcy na lokacie prestiżowej w Getin to kamikadze w łagodnym wydaniu.


Drugi sposób - dla klientów Meritum
6 miesięcy - 6,30% 
12 miesięcy - 6,50%

Jak widać zamiast wykładać majątek życia wystarczy być klientem Meritum, żeby dostać te same podwyższone oprocentowanie. To jeden ze sposobów na honorowanie swoich klientów za co Meritum należy się pochwała.

Meritum to jeden z ciekawszych polskich banków. Konto warto tutaj przecież założyć choćby dla najlepszej lokaty kwartalnej o oprocentowaniu 8,5% której zielone światło zapaliłem tutaj. To zresztą także ostatnia założona przeze mnie lokata i jeden z nielicznych pozostałości po złotym okresie antybelkowym.

Oferta staje się znacznie mniej atrakcyjna jeśli zdecydujemy się założyć lokatę w oddziale wówczas czeka nas tylko:

Dla kwoty minimalnej 3.000 zł
6 miesięcy - 6,00%
12 miesięcy - 6,10%

A szaleńcy którzy wyłożą 100 tysięcy dostaną tylko o 0,20% więcej czyli tyle ile zwykli internetowcy. Jak widać warto pamiętać że oprocentowanie lokat jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Często bardzo łatwymi do spełnienia.

A gdyby spojrzeć raz jeszcze na całość to zobaczymy, że dla tej samej kwoty 3.000 zł założenie lokaty w oddziale a założenie przez internet dla obecnych klientów oznacza aż 0,40% różnicy. A to niemało.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...