środa, 2 stycznia 2013

Do 6,75% na lokatach w Kasie Stefczyka


Dziś na PP2 najnowszy ranking lokat. Jeszcze nie jest źle, jeszcze sa okazje, ale my już szukamy alternatyw poza bankami. Wizyty w kilku SKOKach pokazały, że tutaj są o wiele ciekawsze alternatywy. Warto więc zajrzeć do innych by na koniec wyłonić najciekawsze i obserwować co się będzie u nich działo w ciągu roku.

Dziś weźmiemy się za jeden z najbardziej popularnych Kas czyli Kasę Stefczyka, która nie tak dawno pozbyła się nazwy SKOK. Nazwa wzięła się od Franciszka Stefczyka, inicjatora zakładania Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Pożyczkowych. Z naszego punktu widzenia nie jest to jednak istotne, co najwyżej ciekawostka dla historyka finansów. 

Wielokrotnie podkreślałem na blogu nazwa to tylko etykietka, którą nie należy się przejmować chyba, że dotyczy to firm. Ale Kasy są jak banki, mają wspólnego gwaranta i jest obojętne gdzie lokujemy pieniądze, wszędzie są tak samo bezpieczne. Jedyna istotna rzecz to oferta i nad nią się skupimy.


Oferta na pewno jeszcze jest godna uwagi biorąc pod uwagę założenia bloga, gdyż wiele lokat jeszcze jest powyżej 6% ale niestety część zaczyna ginąć pod tą liczbą. Dotyczy to szczególnie lokat krótkoterminowych czyli kwartalnych czy półrocznych.

Oto oprocentowanie e-Lokat - zmiennych. Warto zwrócić uwagę, że ciekawe lokaty wymagają niestety długiego okresu deponowania. A  to oznacza podatność na wiele zmian.
9 miesięcy - 6,15%
12 miesięcy - 6,35%
18 miesięcy - 6,55%
24 miesiące - 6,75%

Stefczyk podaje w każdym przypadku zakres procentowy. Pomijam go jednak aby nie wprowadzać potencjalnych klientów w błąd. Reguła jest prosta - do każdego przypadku można dodać 0,20 punktu procentowego jeżeli ktoś ma zamiar ulokować aż pół miliona. Warunek na tyle nierealny, że wręcz pomijalny. W takim przypadku załapałaby się tutaj nawet lokata na 6 miesięcy która oferując 5,95% po wpłacie 500.000 zł dałaby 6,15% zysku.

Ale hola. Trzeba podkreślić, że powyższa oferta dotyczy lokat o oprocentowaniu zmiennym więc można się spodziewać nie tyle obniżki ile nawet serii obniżek. Kto chce mieć gwarancję stałego oprocentowania ma do dyspozycji tylko jedną lokatę
12 miesięcy - 6,10%

Lub oczywiście 6,30% jeżeli ktoś ma niepotrzebne pół miliona. Reszta jest niegodna uwagi. W przypadku zerwania lokat mamy do dyspozycji zaledwie 0,10% odsetek a więc praktycznie nic. Niewesoło, oj niewesoło.

Realnie tylko 5,95% i tylko chwilowo Źródło: kasastefczyka.pl


Spójrzmy na pozostałą ofertę. Najbardziej  mylące są oczywiście reklamy. To co widzimy powyżej wygląda ciekawie, ale dotyczy tylko lokaty rocznej gdzie zakres dolny czyli bez dodatkowych warunków jest... poniżej 6%!!! a to już czysty chwyt poniżej pasa. Realne oprocentowanie bez spełnienia warunków to 5,95%. Nie mówiąc już o tym, że to lokaty o oprocentowaniu zmiennym.

Jeszcze gorzej jest z oprocentowaniem stałym. Tutaj reklamuje się 6,30% na rocznej lokacie ale bez dodatkowych warunków mamy zaledwie 5,70%. Pozostawię to bez komentarza.

Lokata skokowa reklamująca 7% to już czysta lokata progresywna, która zaczyna się od 5% i której średnia nie przekracza 6% więc też jest niegodna uwagi.

Słowem wizyta, którą można określić strata czasu. Zbyt wiele tu pułapek, zbyt wiele szminki i makijażu, zbyt mało klarownych ofert. Ale takie czasy dziś mamy, skoro wszystko leci w dół to jakoś trzeba klientów przyciągnąć.

12 komentarzy:

 1. skok-i powinny mieć ofertę zdecydowanie lepszą niż banki jeśli chcą pozyskać klientów na co dzień lokujących swoje środki w bankach.
  Przy podanych w wpisie stopach procentowych różnicy pomiędzy nimi a kontami/programami oszczędnościowymi niestety nie widać ...

  OdpowiedzUsuń
 2. To już lepiej otworzyć konto oszczędnościowe BGŻOptima, przynajmniej można wypłacać pieniądze w dowolnym momencie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście uważam, że lepiej w Idei gdzie oprocentowanie jest o wiele wyższe i tez można wypłacać w dowolnym momencie.
   W Optimie jest tylko 5,80% lub dla szczęściarzy 6,30%. Ja dopiero nadwyżkę ponad 15.000 zł mam lepiej oprocentowaną, do tej kwoty muszę znosić mniej niż 6% co powoduje, że oferta Optimy jest beznadziejna.

   Usuń
 3. Mówienie, że SKOKi są tak samo bezpieczne jak banki objęte gwarancją BFG jest lekką przesadą. Jak upadnie większy SKOK, to ciekawe na ile starczy zabezpieczeń SKOKom?

  OdpowiedzUsuń
 4. No ten Stefczyk to rzeczywiście nieciekawy jest ale Wesoła chyba dalej wygląda ok

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba to niestety skalkulować. Niby Wesoła ma lokatę na 7% zwaną królewską ale wymaga ona posiadania aż 21 udziałów co już należy policzyć jako stratę. W efekcie trzeba to dobrze skalkulować czy faktycznie się opłaca.
   Na razie robię przegląd SKOKów ale nie rozważam ich jako obecne źródło dochodów. Przynajmniej dopóki jeszcze banki maja w miarę atrakcyjne konta czy lokaty typu Ping Pong.
   U mnie rotacja gotówki bardzo duża więc interesują mnie głównie najlepiej oprocentowane konta a nie lokaty.
   W przyszłości zbierzemy wszystkie najciekawsze SKOKi porównamy i zobaczymy czy będzie warto tam wejść jak banki spadną do piątaka.

   Usuń
 5. Ping pong dla nowych klientów, którzy nigdy nie byli w banku, nawet jak założyli lokatę, a jej nie opłacili to też nie mogą skorzystać, oferta gorsza od Skoków. Millennium już obniżyło oprocentowanie na koncie oszczędnościowym do poniżej 4% brutto, co to ma być, śmiech, zostały Skoki i banki spółdzielcze i dobrze trochę banki już przesadzają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ping Pong jest dla każdego. Miałem tam lokatę, zamknąłem konto a mimo to mogłem założyć je na nowo.

   Millennium poleciłem założyć bratu na koniec grudnia i teraz mogę za jego zgodą korzystać przez 3 miesiące. Jedyną wadą są ograniczenia kwotowe bo 'tylko' dają w sumie 45 tys.

   Usuń
 6. Waham się nad Ping Pongiem, ale jest już tak długo te 7 %, że nie chce mi się wierzyć, by się nadal utrzymało przez kilka miesięcy (w obliczu dalszych obniżek stóp). A zakładać konto, by je za moment zamykać - to raczej się mija z celem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uważam, że powinieneś pisać o najciekawszych ofertach Skoków bo są o 2% lepsze niż banków, oczywiście te opłaty są nieciekawe, ale jak wpłacisz na pół roku na taki procent to robi się już ciekawiej (jak zniosą opłaty to banki zaczną powoli wynosić się z rynku). Podobno jeszcze żaden Skok nie zbankrutował, a bank tak, ale na ile to są prawdziwe informacje oceńcie sami w necie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie więcej o SKOKach. Wystarczy zobaczyć dziś jak spadło oprocentowanie w Getin online. Jeżeli oni nazywają 4,85% lokatą doskonałą to już szkoda słów na komentowanie tego.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...