środa, 30 stycznia 2013

SKOK Profit czyli Kasa o najmniejszej opłacie za wejście


Wiele ludzi prosi aby szerzej omawiać ofertę SKOKów. Prośby są jak najbardziej zrozumiałe ze względu na fakt iż rozdźwięk pomiędzy ofertą banków a ofertą kas oszczędnościowych robi się przytłaczająca co doskonale widać na przykładzie Wołomina oraz jakiegokolwiek banku komercyjnego gdzie lokaty nawet na 5,50% ze świeczką szukać. 

A jeżeli taka świeczka się gdzieś pali to szybko zostaje zdmuchnięta. Taka świeczka paliła się na początku tygodnia w Getin gdzie malcy znów ścigali się z 5,50% na liczniku. Co ciekawe ta sama oferta ścigaczy niedawno miała zaledwie... 4,95%! Jak widać same banki nie wiedzą jak ustawić lokaty, które skaczą raz w górę raz w dół.

Wróćmy jednak do omawiania SKOKów. Największą ich wadą są opłaty. Gdy pierwszy raz przyglądałem się im bliżej wiosną 2011 roku gdy blogi jeszcze nie istniały znalazłem Kasę, która pod kątem opłat była wszystkie na głowę.


Mowa o SKOK Profit. Tutaj są zdecydowanie najmniejsze kwoty na wejście:
Wpisowe - 5 zł
Wkład członkowski - 5 zł
Jeden udział - 30 zł

Stowarzyszenie - brak:)  
Oczywiście udział jest do zwrotu w lipcu następnego roku, więc koszta wstąpienia wynoszą zaledwie 10 zł. Spójrzmy zatem na ofertę.

Oferta nieczuła na zmiany stóp Źródło: skok-profit


Pierwsza rzecz która rzuca się w oczy to totalny brak skutków obniżania stóp procentowych bowiem oferta obowiązuje niezmiennie od... 1 marca 2012! Odkąd pamiętam ciągle jest w ofercie lokata roczna oferująca 6,20%. Czegoś takiego nie znajdziemy w zwykłych bankach.

Z drugiej strony oferta nie jest jakoś powalająca. Oto oferta godna uwagi:
12 miesięcy - 6,00%
18 miesięcy - 6,05%
24 miesiące - 6,10%

Niestety są to lokaty o oprocentowaniu zmiennym więc raczej nikogo nie zachwycą. Ciekawiej wygląda rachunek systematycznego oszczędzania gdzie stawki dochodzą do 7,80%. Tutaj minimalna składka miesięczna to 30 zł a maksymalna 1000 zł.


Rachunek systematycznego oszczędzania

Byłem członkiem tego SKOKu przez bardzo krótki czas. I muszę zdradzić wadę tej Kasy. Rachunek IKS jest niestety płatny o czym na stronie Kasa nie informuje a info jest zaszyte głęboko w tabeli. Miesięczna opłata za IKS wynosi 3 zł a przy wychodzeniu z kasy czeka nas wielka i przykra niespodzianka...

...musimy zapłacić za 3 miesięcy z góry za prowadzenie konta IKS! Nawet jeśli kategorycznie zadeklarujemy wyjście z Kasy i zapewnimy, że nie będziemy już z niej korzystać. Opłata jest obowiązkowa co jest czystym wywalaniem 9 zł w błoto. Niestety taki jest zapis w statucie i dla każdego członka występującego z kasy jest to obowiązkowe.


Jedyną radą jest zmiana Kasy na inną. Wówczas można wystąpić ze SKOKu Profit bez wypowiedzenia i żądać niezwłocznego przekazania przez nią wniesionych wkładów do Kasy, do której przystąpił. 

Rodzi się tutaj pytanie? Być może w ten sposób można obniżyć koszty wejścia do innej kasy? Zapisujemy się tam gdzie jest najtaniej czyli tutaj i po prostu przenosimy się do innej bardziej atrakcyjnej.

5 komentarzy:

 1. Ciekawe są również w SKOKach lokaty rentierskie z wypłatą odsetek co 1 mieś. lub 3 mieś. które rzadko występują w bankach. (jescze nie omawiane na tym blogu) warto się im przyjrzeć. Problemem SKOKów jest zakładanie lokat, kont drogą internetową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lokaty rentierskie tak w SKOKach jak i bankach komercyjnych były omawiane niejednokrotnie.

   Usuń
 2. SKOK Stefczyka na wejściu ma niższe opłaty, jak dowiadywałem się w grudniu to było 4zł, proszę sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy robiłem przegląd opłat w Kasach na wejściu Stefczyk należał do najdroższych ze wszystkich. Wejściówka kosztowała 90 zł z czego tylko 51 zł było zwracane.
   Możliwe jednak, że coś się zmieniło ale nie sądzę by było taniej niż w opisywanym w artykule.

   Usuń
 3. Zajrzalem do Stewczyka i z tego co widac na ich stronie, to wejscie kosztuje 4zl. Jednak po przegladnieciu ofert lokat, nie jestem raczej podekscytowany. Jajladniej wyglada Lokata Podwojny zysk
  ale tylko przez chwile, bo owszem 8% jest ok..ale tylko przy opcji 6 i 12mcy, no i lokata jest dzielona na dwie rowne czesci. Oczywiscie tylko polowa da nam 8% a druga tylko 4.5%, nie trzeba byc matematycznym geniuszem, aby szybko obliczyc srednia. Osobiscie rozgladam sie za alternatywa dla Meritum, gdzie konczy mi sie wkrotce lokata i oczywiscie tym samym moja przygoda z tym bankiem. Sklaniam sie ku SK bank i czekam az wdroza obcje zakladania konta online. Jak dotad ten bank tnie oprocentowanie po trochu i tylko raz. Oferta lokat dostepnych bez konta jest ok-oprocentowanie zmienne, ale jesli ma sie u nich konto mozna zalozyc lokate sezonowa Super ze stalym oprocentowaniem, na dana chwile 6,75%.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...