niedziela, 6 stycznia 2013

Rzeźnia lokat wabików trwa czyli czas na lokatę na start


Chociaż obniżki oprocentowania lokat trwają już od dłuższego czasu to jakoś bardzo różnie dotyczy to lokat wabików, które przeżyły istną rzeźnię. Lokaty wabiki to te oferty, które mają wyższe oprocentowanie od najlepszych promocji banku adresowane tylko do nowych klientów by ich przywabić.

Neobank nieomal natychmiast i najbardziej drastycznie zareagował na proces obniżek stóp. Po prostu wywalił ze swojej oferty lokatę wysoki zysk z niebywałym 9% do kwoty 10.000 zł. Dziś najlepsza oferta w tym banku to zaledwie 6% czyli mniej aż o 3 p.p.

Podobnie postąpił Open online ze swoją Lokatą z doradcą oferującą przez długi czas 7,5% początkowo do 30.000 zł. Ta lokata miała na celu przyciągnięcie klienta do oddziału i namówienie go na jakiś badziewny produkt długoletni. Ta nagonka już się skończyła, jak widać klienci połapali się w tej niecnej procedurze.


Nie inaczej postąpiła Idea ze swoją lokatą z kuponem która doczekała się aż 8 edycji czyli więcej niż niejeden horror. Tutaj oprocentowanie latało w górę i w dół począwszy od 8,50% do 25.000 zł. Ta lokata też miała naciągać klientów na jakieś zniewalające produkty, które miały opętać klientów. Dziś już nie naciągnie nikogo bo jej nie ma.

Zniknęły zatem z rynku trzy bardzo fajne lokaty, które pozwalały na bezpieczny zysk bez żadnych problemów. Reszta lokat wabików pozostało w ofercie ale stopniowo zaczynają topnieć.

Meritum bank nie wyrzucił z oferty swojej pierwszej lokaty oferującej przez długi czas 8,50% do 10.000 zł. Zamiast tego jak dotąd zdecydował się na dwie obniżki. Pierwszą do 6,75% a niedługo potem do 6,50% czyli łącznie o 2 p.p.

Obniżka w Getin online  Źródło: getinonline


Wszystkie opisane wyżej zmiany zaszły jeszcze w ubiegłym roku. Teraz przyszedł czas na kolejny najdłużej opierający się wabik w Getin online. Jego lokata na start przez długi czas oferowała 7,50% ale od kilku dni ma już 7,00% czyli mniej o tyle ile wyniosły ostatnie dwie obniżki stóp procentowych, i tyle ile mieliśmy wiosną 2011. Doszedł tutaj jednak zapis - zrywasz bez utraty odsetek.

Warto tutaj dodać przykry fakt, że Getin zrobił istną rzeźnię wśród swoich lokat. Lokata prezesa, co było łatwe do przewidzenia, już nie mydli oczu klientom jak tuz przed sylwestrem to robiła magiczną szóstką. Za to lokata doskonała oferuje... 4,75%. Co w tym doskonałego naprawdę trudno zrozumieć.

Póki co nowicjuszom została już tylko Idea, która lokatę z kuponem zastąpiła lokatą na dobry początek. To jedyna lokata, która oferuje dziś 7,50%. Ale oczywiście kto odciął kupon odciął sobie zarazem drogę do dobrego początku.

6 komentarzy:

 1. Witam,
  o ile zostały ścięte stopy procentowe ? 0,5? 0,75?
  Bo wydaje mi się, że banki poszły co najmniej razy dwa, albo i lepiej w swoich obniżkach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dotąd w listopadzie o 0,25 p.p. oraz w grudniu o 0,25 p.p. czyli w sumie o 0,50 p.p.
   Banki zawsze bardzo ochoczo robią obniżki a niezwykle niechętnie podwyżki.

   Usuń
 2. 7% to ja mam na mSaver ciekawe jak długo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile się orientuję to według umowy na pół roku od momentu zawarcia umowy.

   Usuń
  2. O ile oprocentowanie się nie zmieni, do czego wg regulaminu bank ma prawo w przypadku np. zmian stóp procentowych...

   Usuń
 3. Czy ktoś z was rozważał inwestycje walutowe ?
  Obserwuje kurs NOK, od kilku lat i są spore wahania - tzn takie pozwalające sporo zarobić. Przykład: zakup NOK po 0,56 sprzedaż po 3-4 msc po kursie 0,572 niby nie wielka różnica, ale przy zakupie za 50 000 zł przynosi to zysk w granicach 1 300 zł, i z tego co mi świta nie płaci się też od takich transakcji podatku.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...