wtorek, 8 stycznia 2013

10% w Getin czyli nowa odsłona lokaty doskonałej


Opisywana wczoraj lokata na 9,5% to czysta pułapka, którą lepiej omijać z daleka. Nie zawsze jednak wysoki procent oznacza beznadziejny produkt bankowy. Każda reguła jak zwykle ma wyjątki i o takiej sobie dziś opowiemy.

Spadają oprocentowania nie tylko tradycyjnych lokat ale także tych najlepszych ofert ubiegłego roku. W zestawieniu najciekawszych okazji minionego roku wypisałem ofertę lokaty oferującej 12%, którą warto było założyć w przeciwieństwie do innych ofert tego typu.

Dziś mogę potwierdzić, że faktycznie Getin po 3 miesiącach wypłacił owe 12% od kwoty 20.000 zł. Dało to po trzech miesiącach kwotę 489,99 zł. Jednocześnie w tym samym czasie taką samą kwotę dostałem z obligacji korporacyjnych płatnych po pół roku od kwoty dwukrotnie niższej. Odsetki zgadzały się co do grosza.


Oczywiście warunkiem wypłaty odsetek w przypadku Getin było comiesięczne przelewanie na nowo założone konto kwoty minimum 750 zł. Czy coś się zmieniło w nowej odsłonie tej lokaty?

Zmieniło się dość dużo. 
 • Po pierwsze obniżono oprocentowanie aż o 2 p.p. co już samo w sobie jest niepokojące skoro RPP obniżyła stopy dopiero o 0,50 p.p. 
 • Po drugie zmniejszono dopuszczalną kwotę o połowę czyli maksymalnie można ulokować już tylko 10.000 zł


Takiej sielanki z ta lokatą już nie ma Źródło: getinonline


Dokładniej można założyć dwie lokaty a na każdej maksymalnie do 5000 zł co w sumie daje wspomniane 10 tys. Minimum lokat ustawiono na standardowych 1000 zł ale bezsensowne byłoby dawać taką małą kwotę w zamian za dodatkowe warunki jakie trzeba spełnić aby dostać 10%

Jakie to warunki? Trzeba oczywiście założyć konto o nazwie Perfekcyjne i spełnić kolejne warunki:
 • Po pierwsze będą przelewać do niego minimum 1000 zł (czyli o 250 zł więcej)
 • Po drugie przelewy te będą dokonywane przez kolejnych 30 miesięcy (czyli o 6 miesięcy dłużej)
 • Po trzecie trzeba mieć kartę debetową i dokonać nią 2 płatności bezgotówkowe (przedtem obowiązku posiadania karty nie było)

Ostatni punkt wydaje się banalny ale nie jest tak dobrze. Owe dwie płatności uprawniają do wypłaty odsetek ale nie zwalniają z opłaty za konto, która wynosi aż... 10 zł bez grosza.

Czyli beznadzieja. Można jej uniknąć ale w tym celu trzeba dokonać płatności kartą na kwotę 400 zł miesięcznie co już jest lekkim przegięciem.  

Co tu dużo mówić perfekcyjne to konto jest tylko z nazwy. Poza tym lista warunków jest nieco przydługa. Przy pierwszej edycji tej lokaty w sierpniu trudno mi było uwierzyć, że warunki są takie banalne i bez wahania założyłem tę lokatę. 

Dziś mocno bym się zastanowił czy warto się sprężać by dostać o wiele mniej przy o wiele bardziej restrykcyjnych warunkach. Warto bowiem pamiętać, że warunki będą trwać aż 2,5 roku a ich niespełnienie skutkuje zmianą oprocentowania na standardowe stawki. Dziś jest to tylko 4,50% ale w niedalekiej przyszłości zapewne będą jeszcze niższe.


5 komentarzy:

 1. Dziękuję za prowadzenie bloga. Miło się czyta wszystko na czasie i bardzo przystępnie opisane.
  Jestem tu stałym bywalcem (co prawda dopiero od niedawna) z kilku porad skorzystałem. Gratuluję pomysłu pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również podpisuję się pod tym co kolega powyżej napisał. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za te słowa zachęty. Jak zawsze dopinguje to do dalszej pracy.
   Pozdrawiam wszystkich stałych i okazjonalnych czytelników.

   Usuń
 2. nareszcie jakaś osoba z całym sercem i oddaniem pokazuje oblicze banków, tego można się spodziewać same haczyki

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobry blog. Od niedawna zmuszony zostałem do zainteresowania się swoimi oszczędnościami i dzisiejsze odkrycie w postaci tego bloga uraczyło mnie sporą ilością nowych informacji. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...