niedziela, 20 stycznia 2013

Lokata rentierska chudnie czyli marny żywot spóźnionego krezusa


Dla wielu ludzi lokaty rentierskie to marzenie. Ot nie trzeba więcej pracować, wystarczy tylko pobierać odsetki i żyć z nich pełną piersią. Tak jest przynajmniej w teorii, rentier to bowiem z definicji osoba, która żyje z odsetek.

Jak się okazuje życie zaczyna być brutalne nie tylko dla zwykłego Kowalskiego ale także dla obecnych rentierów. Dziś nie tylko przyjrzymy się nowym warunkom lokaty rentierskiej, ale przede wszystkim zanalizujemy dokładnie jakie uszczerbki doznali ci którym udało się dotrzeć do minimum lokaty.

Przypomnijmy lokata rentierska gold w Noble wymaga pół miliona. Załóżmy zatem, że są wśród nas ci co harują dniami i nocami by osiągnąć 500.000 zł by na koniec z dumą założyć tę lokatę. Dziś opatrzona jest ona rzymską czwórką, co oznacza czwartą już edycję lokaty. Jaka ona jest dziś?


3 letnia lokata rentierska gold IV oferuje dziś tylko 6% przy czym jeśli ktoś się rozmyśli i zerwie ją w trakcie trwania wówczas:
 • dostatnie tylko 2,75% za zerwanie w pierwszym roku
 • dostanie zaledwie 3,75% jeżeli wytrzyma więcej niż rok.


Tylko sześć za pół miliona Źródło: noble


Sam fakt oferowania tylko 6% na okres aż 3 lat świadczy o tym, jak bardzo źle musi być z lokatami bankowymi. Tak wygórowane wymagania potwierdzają, że 6% to dziś pułap bardzo wysoki i na blogu należy zredukować minimalne oprocentowanie godne omawiania.

Przejdźmy do porównania skali spadków jakie praktycznie co miesiąc serwuje nam Noble bank. Wszystkie dotychczasowe edycje komentowałem na niniejszym blogu zatem szczegóły można poznać klikając w odpowiedni link.
wrzesień 2012 - 6,85%
październik 2012 - 6,75%
listopad 2012 - Gold II - 6,65%
grudzień 2012 - Gold III - 6,50%
styczeń 2013 - Gold IV - 6%


Silver to już tylko 5,55% Źródło: noble


Jak widać osoby które z upragnieniem skrzętnie liczyły swoje fundusze i odkładali dzień i noc by uzbierać na dumnie brzmiącą lokatę rentierską gold mogłyby sobie rwać włosy z głowy bowiem spóźnienie o każdy miesiąc powodowałoby wielkie spustoszenia w ich potencjalnym zysku z tej lokaty.

Porównamy tylko pierwszy i ostatni wariant. We wrześniu na 6,85% rentier mógłby dostawać co miesiąc 2300 zł.  Kto dotarł w kilka miesięcy później do pół miliona zarobi co miesiąc już tylko 2025 zł.

O ile to będzie mniej? Mamy już stratę w wysokości 275*12 = 3300 zł w skali roku, a w skali całego okresu deponowania aż... 9900 zł. Marny żywot spóźnionego krezusa...

Pytanie czy luty i kolejne miesiące przyniosą kolejne spadki?

12 komentarzy:

 1. Lepiej kupic obligacje korporacyjne i odsetki co 3 miesiące a procent minimu 10% BANKI to złodzieje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, chociaż obligacje z odsetkami co 3 miesiące to dla mnie rzadkość. Niemal wszystkie mają płatność co pół roku.
   Na szczęście ostatnio kwartalnych kuponów jest więcej.

   Usuń
 2. Szkoda, że próg tak wysoki, mam nadzieje, że kiedyś nie będzie dla mnie problemem :) No bo chyba o to chodzi? Btw. już mam dosyć czytania komentarzy "leszczów" co szukają lokaty albo ko dla 10tys. Tyle to ja miałem mając 18lat i połowę wydałem na osiemnastkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No to rekinie wypad z tego bloga, jak ci się nie podoba nie wchodź, nie czytaj, zapomnij.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie widzę żadnego sensu żeby korzystać z tak beznadziejnych banków jak Noble, tym bardziej że w porównywalnym okresie np Bank Pocztowy oferował lokatę rentierską o wyższym oprocentowaniu (tzn 7%) i bez ograniczeń kwotowych. Nie bez znaczenia jest również fakt że 500k to więcej niż gwarantuje BFG w przypadku upadku banku więc tym bardziej nie ma sensu pakować takich kwot na jedną lokatę. Co do obligacji korporacyjnych nie jest znowu tak słodko bo 10% dotyczy tylko raczej bardziej ryzykownych inwestycji. W wypadku gigantów oferujących obligacje jest to raczej nie do osiągnięcia. Np czytałem że obligacje ma zamiar emitować PKN Orlen: " PKN Orlen mając takie asy w rękawie może pokusić się o niższą marżę niż w przypadku rynku hurtowego. Pod względem ryzyka oraz kształtu emisji PKN Orlen najbliżej jest do obligacji Giełdy Papierów Wartościowych, która wyemitowała papiery o oprocentowaniu WIBOR6M + marża 1,17 procent. Koncern paliwowy jako spółka bardziej ryzykowna zaoferuje zapewne wyższą marżę, około 1,25-1,30 procent. To oznacza, że indywidualny inwestor będzie mógł liczyć na oprocentowanie w wysokości ponad 5,80 procent w skali roku. To więcej niż większość banków oferuje w tej chwili na lokatach. Biorąc pod uwagę te czynniki, na pewno nie sposób będzie przejść obojętnie obok tej emisji"

  No i w sumie rynek obligacji jest opanowany na razie właściwie tylko przez 3 branże: deweloperów, windykatorów i banki różne w tym spółdzielcze. Tym nie mniej pewnie w moim portfelu jakieś obligacje zagoszczą.

  Póki co jednak SKOK Wołomin wg mnie jest bezkonkurencyjny i na nim skupiam swoją uwagę. Tak więc śledzę na bieżąco co ma do powiedzenia obecnie przewodniczący rady nadzorczej SKOK Grzegorz Bierecki http://www.youtube.com/watch?v=N3Urw3_PoYY

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za przypomnienie o 100 tys euro gwarancji. Mam pytanie, czy jeśli w banku A ulokuję 300k a w banku A ulokuję 200k to czy mam gwarancję BFG na 500k czy nadal tylko na 400k?

   Usuń
  2. Każdy bank traktowany jest osobno. Więc w każdym masz gwarancję do EUR 100k http://www.bfg.pl/faq-najczesciej-zadawane-pytania#8._Czy_limit_gwarancji_odnosi_si__do_jednego_rachunku__czy_te__do_wszystkich_rachunk_w_deponenta_zgromadzonych_w_danym_banku___

   Ale obecnie rozważania te są raczej teroretyczne, oto historia upadłości banków wg BFG http://www.bfg.pl/dotychczasowe-doswiadczenia

   Usuń
 5. A czy te minimum 10% są gwarantowane?, i czy wkład jest gwarantowany przez BFG? .....chyba nie (:

  OdpowiedzUsuń
 6. FX 20 dobrze mówi, co do obligacji korporacyjnych to często jest tak, że poziom zadłużenia takiej korporacji sięga powyżej 80% jej kapitału więc cóż to jest często balansowanie na krawędzi noża, trzeba zrobić dokładną analizę takiego przedsiębiorstwa a to się wiąże z troszkę większą wiedzą :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Sprawdżcie lokaty rentierskie w SK Banku.
  Minimum 8 000 PLN.

  W następnym wpisie w komentarzach podałem szczegóły oprocentowania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam,

  Wspanila strona.

  Chcialbym zalozyc lokate na 500 tys zl. Najlepiej rentierska (wyplata co miesiac), bezpieczna, z jak najmniejszymi kosztami.

  Moglbys mi cos polecic?

  Dziekuje z gory.

  Orlik

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...