poniedziałek, 14 stycznia 2013

Koszta wstępne przy zapisie do SKOKu Wołomin


W ubiegłym piątek opisałem rewelacyjną ofertę w SKOK Wołomin. 8% na lokacie z klasą mówi samo za siebie i zachęty raczej nie potrzebuje. Problemem są przede wszystkim opłaty, które się wiążą z wejściem i członkostwem w Kasie Spółdzielczej.

W przypadku banków jeżeli napotkamy na jakiekolwiek opłaty to sygnał do zmiany banku. Alior wprowadził opłatę za konto 8 zł więc natychmiastowo złożyliśmy wypowiedzenie zbyt drogiego konta. Oferta depozytów i kont w Aliorze jest tak beznadziejna, że w żadnym wypadku nie rekompensuje bezsensownej opłaty. 

To samo dotyczy wielu innych banków. Polbank zażyczył sobie utrzymywania salda w wysokości 1000 zł więc kasujemy takie beznadziejne konto. Skoro są konta bezpłatne to nie ma sensu trzymać jakichkolwiek, które generują jakiekolwiek koszta.

Sytuacja jest godna rozważenia gdy koszta posiadania rachunku są rekompensowane przez ofertę niespotykaną u konkurencji. Taka sytuacja jest obecnie w SKOK Wołomin. Tutaj koszta są niemałe ale i oferta jest zachęcająca. Trzeba zatem uważnie skalkulować opłacalność inwestycji.

W sobotę zaprezentowałem koszta wejścia do Twojej Kasy. Mamy tam co prawda aż 113 zł za wejście do kasy ale z tego realnymi kosztami są 11 zł gdyż pozostałe 102 możemy odzyskać. Inna sprawa że przez dłuższy czas ta kasa jest zamrożona ale ze względu na podatek belki nie generuje ona bezpośrednio zysku, jak to było jeszcze rok temu. 

Jakie zatem są koszta wejścia do SKOKu Wołomin? Każda Kasa ma własny statut i ustala koszta według swojego regulaminu. Oto koszta wstępne:
Wpisowe - 39 zł
Udział - 30 zł (do zwrotu)
Wkład członkowski - 1 zł (do zwrotu)
Stowarzyszenie - 5 zł

Nie wszędzie można je znaleźć Źródło: skok.wołomin


Do tego możemy jeszcze doliczyć koszty wysyłki umowy listem, czyli około 2 zł. Koszt wzrasta dwukrotnie, jeśli wysyłamy je listem poleconym. Opłata ta nie dotyczy osób, które mają blisko do oddziału. Niestety Wołomin ma ograniczoną liczbę oddziałów i chociaż jest ich 101 na dzień dzisiejszy, niektóre województwa nie posiadają oddziałów. Jak widać na powyższej mapie, nie ma ich na Pomorzu oraz w znacznej części południowej Polski.

SKOKi upodobały sobie zbierać od członków kasę na różnego rodzaju stowarzyszenia. Twoja Kasa ma Opolskie Stowarzyszenie na rzecz Niepełnosprawnych w tym Rodzin i Osób z Chorobą Alzheimera na które pobiera 1 zł. Wołomin ma Stowarzyszenie Pomoc Bliźniego na które pobiera aż 5 zł. I te koszta każdy członek Kas Spółdzielczych musi opłacać.

Z tego wniosek, że będąc członkiem kilku SKOKów stajemy się dobroczyńcami z nakazu. Składki na stowarzyszenie nie są zwracane. Więc musimy brać je pod uwagę pod kątem opłacalności.

Jakie są więc koszta wstępne w przypadku Wołomina? mamy co prawda 75 zł minimalnego wkładu na wejście czyli teoretycznie mniej niż Twoja Kasa ale realnie tracimy aż 44 zł (+2 zł) bowiem mamy prawo tylko do 31 zł zwrotu

Wniosek prosty iż Wołomin kosztuje drożej niż konkurencja. A to dopiero koszta na wejściu trzeba jeszcze skalkulować koszta bycia członkiem oraz na wyjściu.

Zatem to nie wszystkie ukryte sztuczki. O tym dowiadujemy się na samym początku komunikacji z Wołominem. O dalszym dowiadujemy się później. A skoro jestem w trakcie zakładania tej lokaty będę o następnych kruczkach informować na bieżąco.

Kto jest niecierpliwy powinien zapoznać się wstępnie ze statutem dostępnym tutaj. Znajdzie tam wiele cennych informacji o których na blogu nie będzie ani słowa, zarezerwowane są bowiem tylko dla bezpośrednio zainteresowanych przyszłych członków Kasy.

A ciekawa informacja o Kasach dziś na PP2

Ciąg dalszy: Symulacja realnych zysków w Wołomin czyli od jakiej kwoty to się opłaca

14 komentarzy:

 1. Z mojej kalkulacji wynika, że nawet uwględniając wszystkie podane wyżej opłaty (i nie biorąc pod uwagę, że 31 zł to opłaty zwrotne) i opłatę 6 zł za przelew zwrotny z lokaty, w zależności od wysokości wkładu możemy osiągnąć zupełnie niezłe zyski - już przy 20 tys. zł uzyskujemy odpowiednik tradycyjnej lokaty bankowej na równe 6% (4,86% uwzględniając podatek) a przy 40 tys. zł odpowiednik lokaty na równe 7% (5,67% uwzględniając podatek). W obecnej sytuacji może to być warte zastanowienia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,

  Właśnie dowiedziałem się na infolini, że koszt przelewu na rachunek zewnętrzny to o zgrozo 0,5% kwoty przelewu i nie mniej niż 6 zł.

  Pozdrawiam,
  WJA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwoli szczegółów dopowiem, że minimum to 2 zł.

   Usuń
  2. No to ten zapis niestety dyskwalifikuje tę ofertę. Przy przelewie 10000 zł zabiorą 50 zł? Dziękuję, nie skorzystam.

   Usuń
  3. Nie, wezmą 6 zł bo to maksimum.

   Usuń
  4. Aha, sorry. Kolega z 17:51 napisał "nie mniej niż 6 zł" i to mnie zmyliło.

   Usuń
  5. Potwierdzam, min 2zł max 6zł. Tylko skąd te 8,2% (przy 21 udziałach) po trzeciej obniżce stóp procentowych? Czyżby sporo osób wycofało środki ze SKOKów, że dali aż tak wysoką ofertę? Spodziewałem się na koniec roku, że do końca stycznia raczej obniżą oprocentowanie do 7% a tu taka niespodzianka. Szczerze, mnie to trochę niepokoi. Z drugiej strony obniżka stóp proc. sprzyja kredytom i pożyczkom i to może mieć wpływ na zwiększenie oprocentowania lokat przez SKOKi.

   Usuń
 3. Witam,

  ja już wczoraj skreśliłem ofertę (co do cennika przelewów upewniałem się 2x na infolinii), ale podążając komentarzami przedzwoniłem dzisiaj nie na infolinię tylko do oddziału i dowiedziałem się, że opłata to 0,5% i minimum 2,5 zł oraz nie więcej niż 6 zł. Dodatkowo na stronie jest informacja odnośnie ROR, że "Brak prowizji za wpłaty i wypłaty". Jest to kolejna nieścisłość. Na stronie brak tabeli opłat (albo jest gdzieś mocno zakamuflowana). Ma ktoś może dostępną tabelę, bo to wszystko nie jasne jest i jakoś nie budzi zaufania.

  Pozdrawiam,
  WJA

  PS. Jeżeli wprowadzam zamęt to przepraszam, ale sami widzicie, że warto to wyjaśnić, zanim stanie się członkiem SKOK Wołomin i przeleje tam środki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dalsza część rozważań o Wołominie na Polak Potrafi 2. Tam będą dalsze artykuły w których dokładnie wyjaśniam czy warto wejść a jeśli tak to od jakiej kwoty i na co uważać.
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/01/symulacja-realnych-zyskow-w-woomin.html

   Usuń
 4. Czyli można wstąpić korespondencyjnie do skoku nie odwiedzając fizycznie oddziału?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba przyjść do placówki i się zapisać- złożyć deklarację członkowską, stowarzyszenia, założyć konto ROR i IKS.

   Usuń
 5. Też mnie zastanawia SKOK Wołomin.
  Dla zainteresowanych znalazłem tabele opłat i prowizji:
  http://www.skok.wolomin.pl/www/s02_5.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Też się właśnie zastanawiałem nad SKOKIEM. Dzięki za powyższy link.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nawet kalkulując te opłaty początkowe to i tak założenie lokaty w SKoku WOłomin jest dużo korzystniejsze niż w bankach. Tam oprocentowanie w skali roku teraz jest w granicach 3-4%, a tu od 5,8% w górę.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...