środa, 23 stycznia 2013

Polub nas a pożałujesz czyli spadek pierwszej lokaty oraz cashbacku


Spadkom oprocentowania lokat jakoś nie widać końca. Najgorsze w tym wszystkim jest fakt, że skala obniżek nijak nie jest usprawiedliwiona. Owszem skoro stopy idą w dół to możemy się spodziewać korekty, ale korekty a nie istnego trzęsienia ziemi, którego jesteśmy obecnie świadkami.

Tym razem kolejny raz burzy się bastion Meritum. W ostatnio prezentowanym rankingu nie było już żadnych lokat tego jakby nie patrzeć jednego z bardziej aktywnych oferentów dobrych lokat. Dziś nie ma już po nich ani śladu, mało tego nawet obniżenie progu o zapowiadane 0,50 p.p. niczego w tym nie zmieni.

Jedyną lokatą która się ostała to oczywiście wabik czyli Pierwsza lokata. Ta bez pucharu na który już od dawna nie zasługuje. Od września zjechała już o 2 p.p. wydawało się zatem, że dalszych spadków być nie powinno. No właśnie wydawało się.


Jak widać Meritum w niczym nie jest lepszy od innych. Kolejny raz ściął oprocentowanie  aż o 0,50 p.p. więc dziś nowi klienci banku mogą liczyć tylko na 6% przez okres trzech miesięcy. 

Łączny spadek wyniósł już aż -2,50 p.p. Źródło: meritum


I to też z zastrzeżeniem!
6% - dla kwot z przedziału 500 zł - 20.000 zł
5% - dla kwot powyżej 20.000 zł

Oczywiście dyrektor mówi, że dalej to super oferta:
Pierwsza Lokata Meritum Banku to jeden z najwyżej oprocentowanych depozytów bankowych na rynku. Wierzymy, że dzięki zaoferowaniu tak atrakcyjnej stawki oprocentowania pozyskamy nowych klientów, którzy docenią także inne produkty Banku i będą z nich aktywnie korzystać.

Ale nie ma się co oszukiwać i wierzyć w te piękne słowa. Atrakcyjna stawka nie jest to na pewno chociażby w świetle wczorajszego artykułu gdzie 7,50% to najniższa stawka. Zaś Inne produkty bankowe w Meritum pozostawiają wiele do życzenia. Słowem był fajny bank, który kiedyś dbał o klientów, dziś robi się z niego straszliwy bankozaurus.

Dlaczego? Bowiem oprócz kolejnej zmiany sztandarowej lokaty Meritum podał kolejne powody dla których trzeba będzie zamykać konto. Od marca zwrot za paliwo już nie będzie w wysokości 4%. O nie. Spadnie do zaledwie 1%. A tyle zwraca niejedna karta, która nie robią rozgraniczeń co do miejsca płatności.

Co tu dużo mówić. Sentyment do banku stopniał szybciej niż śnieg. Już samo zmuszanie do polubienia go na facebooku każe patrzeć z politowaniem na jego poczynania. Ale cóż - za kasę polubić może każdy. Ale do czasu aż dostanie za to obiecaną premię.

28 komentarzy:

 1. Zwrot 1% dotyczy wszystkich płatności, więc jest to polepszenie a nie pogorszenie oferty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla czytelników, którzy tak jak ja chcą zrezygnować z karty wystarczy telefon do Banku w dniu 28 lutego i poprosić o zastrzeżenie karty. Jeżeli chcecie jeszcze do tego czasu otrzymać zwrot 4% za paliwo to najlepiej ostatnie tankowanie wykonać 24 lutego bo tylko zaksięgowane do 28 lutego operacje podlegają zwrotowi - informacja uzyskana na infolinii Meritum

  OdpowiedzUsuń
 3. Owszem cashback (moneyback) spada do 1%, ale będzie chyba za wszystkie zakupy, a nie tylko za paliwo.

  "Zwrot 1% wszystkich wydatków karta debetowa (przy miesiecznych wplywach na konto minimum 2000 zl), szczególy w Regulaminie premiowania transakcji (obowiazuje od 01.03.2013 r. do 31.12.2013 r.)"

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tym, że od marca zwrot wyniesie 1% od wszystkich transakcji, a nie tylko za paliwo.
  Podnoszą również łączną kwotę minimalnych wpływów do 2000 zł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cashback w Meritum od marca będzie liczony od wszystkich płatności kartą (nie tylko na stacjach paliw) - to zmiana na plus. Na minus poza oczywistym zjechaniu z 4% do 1% jest konieczność większych wpływów na konto - do tej pory do cashbacku uprawniało 1500 PLN, od marca będzie to 2000 PLN.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lokaty, lokatami, cashbacki, cashbackami, ale premii jak na razie nie dostałem... A regulaminowe 15 dni od spełnienia ostatniego z warunków minęło już dawno. Reklamację przez serwis transakcyjny już złożyłem. teraz zastanawiam się czy do niech nie zadzwonić i czy nie opisać tego wszystkiego na ich FB (ponoć to przyśpiesza reklamację...).

  Ale kolega i tak ma gorzej: już ponad 2 tygodnie czeka na kartę i PIN. Dziwny ten bank...

  OdpowiedzUsuń
 7. Prorokiem to chyba nie jestem, ale dodzwonienie się pod koniec lutego do Meritum z chęcią złozenia rezygnacji z karty będzie moim zdaniem baaardzo trudne. Obstawiajcie przeciętny czas oczekiwania na połączenie z konsultantem - 15 minut, 20, czy więcej?
  A miesiąc później będą mieli falę rezygnacji z konta.
  (YKS)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można im napisać wiadomość sami zadzwonią - sprawdzone. Druga opcja to iść do placówki i zamknąć konto w trybie natychmiastowym z uwagi na nowe zmiany z którymi się nie zgadzamy bo nie. Trzecia opcja to kupić starter Orange i środki przelać na swój numer a numer darmowych rozmów ustawić na meritum bank. W ten sposób ile nie wydzwonimy to wyjdzie nas rozmowa 1zł.

   Usuń
 8. Do końca lutego poczekam, a potem zamknę konto, wielu tak zrobi i zobaczymy jak bank wtedy podziała, stara zasada mówi, jak ty klientowi, tak on tobie, ale 2 razy. Coś czuję, że banki będą się zwijać niedługo. Czy autor bloga założył lokatę w Skok Wołomin (na ilę), jak szybko dało się to zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Założył. Jednego dnia założyłem rachunek techniczny i przelałem tam wpisowe, drugiego założyłem ror i przelałem kasę na lokatę.
   Tego samego dnia założono mi lokatę.

   Co do Meritum oczywiście kasuję zbędne konto jak tylko otrzymam premię za FB bez czekania na koniec lutego. Niestety póki co czekam na kartę debetową.

   Usuń
  2. Polcan: a gdzie opłaca się teraz mieć konto z cashbackiem? Masz jakąs alternatywę?

   Usuń
  3. Dalej w Millennium. Od dawna jest niezrównany.

   Usuń
  4. ,,Według nowych zasad od 1 marca nie będziemy mieli zwrotu jeśli rachunek będzie opiewać na kwotę niższą niż 100 zł. Jeżeli promocja będzie wynosić 99zł to bank pokaże nam figę z makiem''. no to ładnie :(( co do meritum konto musisz utrzymac przez 3 m-ce od zalozenia - to warunek promocji aby dostac te 100 zl

   Usuń
  5. millennium również pogorszy ofertę cashbacku gdyż żeby otrzymać zwrot poza standardowymi wymaganiami (1000zł wpływu i transakcja (na dowolną kwotę)) to cashback od marca będzie tylko powyżej 100zł znaczy za każde 101zl jest 3% zwrotu. - w określonych punktach usługowych - stacje/supermarkety.

   Usuń
 9. założyłem konto w meritum na początku stycznia (ze względu na promocję z Facebooka). Po 12 dniach od założenia konta nie doszła karta. Pani na infolinii powiedziała, że „karta została wysłana” i trzeba czekać, bo zwykły list, poczta ma 2 tygodnie…
  Dzisiaj po ponad 2 tygodniach wciąż nie ma karty, a przed chwilą pani na infolinii powiedziała, że „z powodów leżących po stronie banku karta nie została wysłana” i będzie wysłana w tym tygodniu.
  Czy w przypadku takich kłamstw mamy jakiekolwiek prawo coś z tym zrobić? (Bank reklamuje się, że karty wysyła w ciągu 5 dni !)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja miałem jeszcze gorzej bowiem założyłem konto z promocji na Facebooku i bank nie przesłał hasła do logowania ani nic a konto założył.
   Miałem o tym napisać artykuł ale jakoś sympatia do Meritum spadła a dziś już niemal całkowicie wyparowała.

   Usuń
  2. polcan: a możesz przypomnieć jakie ma warunki to konto w milenium z cashbackiem? ile tego cashbacku? piałeś już o tym. Dzięki

   Usuń
  3. Pisałem nieraz tu i na PP2. Dają 3% a zatem więcej niż standard..

   Usuń
  4. a widzieliście, że w Milenium poszerzają liste placówek, w których można dostać te 3%. Jak można zidentyfikowac sklep z tym kodem MCC?

   Usuń
  5. Pisałem o tym na początku grudnia
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2012/12/zmiany-sposobu-naliczania-premii-karty.html

   Usuń
  6. Należy wspomieć, że jest to 3 % od każdej pełnej "setki" a nie dowolnej kwoty ;)

   Usuń
  7. To ja miałem jeszcze lepiej, założyłem konto w meritum z promocji facebook wypełniając wniosek i przyszła mi umowa na adres mailowy z danymi które dotyczyły konta które kiedyś posiadałem i zamknąłem. Międzyczasie zmieniałem dowód: w umowie miałem stara serie i numer dowodu, stary numer kom, adres mailowy a wniosek na nowe dane. Nikogo to nie obchodziło, mimo to, że wysłałem skan dowodu po wypełnieniu wniosku. W placówce wyjaśnili, że maja takie procedury:):) że trzeba podpiąc wniosek do tej umowy itp...ale mimo wszytsko po 2 tyg przyszedł aneks do umowy. Z facebokka 100 zł dostałem stówke w terminie 15 dni. jednym słowem mają wielki bajzer w tym banku.

   Usuń
 10. polcan, napisałeś, że dalej czekasz na kartę. Dowiadywałeś się czegoś w tej sprawie? Dlaczego takie opóźnienia w wysyłce/doręczniu? Dzwoniłeś może z pytaniami albo reklamacją? A może teraz czekasz już na duplikat z powodu zaginięcia pierwszej? A PIN do karty chociaż dostałeś? Bo ja od ponad 2 tygodni nic...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wina jest moja bo początkowo nie zaznaczyłem karty na wniosku. Mam tyle kont pootwieranych, że jak tylko się da unikam kart ale po wypełnieniu i wysłaniu wniosku przypomniałem sobie, że przecież karta jest niezbędna by dostać zwrot kasy.

   Potem były cyrki z logowaniem odwołania, reklamacje.. dopiero niedawno wszystko dało się wyprostować i niedawno złożyłem wniosek o kartę. Na pewno nie minęło jeszcze 2 tygodnie więc nie zająłem się bliżej ta sprawą. Jeżeli nie dojdzie w ciągu następnego tygodnia zbadam sprawę bliżej.

   Usuń
 11. To ja jestem szczęściarzem. Razem z narzeczoną założyliśmy konta karty doszły szybko i 100zł też już jest na koncie. Miałem zamknąć to konto, ale zostawię je ze względu na cashback. Millenium odpada, bo rzadko robię zakupy powyżej 100zł.

  OdpowiedzUsuń
 12. Właśnie Optima też obniżyła oprocentowanie lokat, np. elastyczna z 5% na 4.4%.

  Zostaje tylko 7% na lokacie z funduszem w Optimie i w to teraz wchodzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. lokata z funduszem:)..powodzenia.

   Usuń
  2. "lokata z funduszem:)..powodzenia."

   Właśnie skończyła mi się poprzednia lokata z funduszem na 8% i jestem bardzo zadowolony. Kto miał w ostatnich miesiącach lokatę na 8% z limitem do 100k? Nie będę tutaj się rozpisywał, ale ta lokata jest bardziej "z funduszem" niż z funduszem ;-) i dlatego jest taka dobra. Dla reszty niech bedzię ona "blee", bo inaczej skończą się takie fajne promocje.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...