poniedziałek, 7 stycznia 2013

Lokata noworoczna na 9,5% czyli nowe szaty cesarza


Opisywane wczoraj lokaty wabiki są były lokatami, które można było z czystym sumieniem polecić, z małym zastrzeżeniem do Lokaty z doradcą oraz kuponem. Osobiście nazywam je lokaty wyzwolicielki gdyż pozwoliły mi odrobić straty po zerwaniu okowów funduszu o czym pisałem tutaj.

Po skorzystaniu z szeregu takich lokat możemy wypić szampana i pogratulować sobie dobrej inwestycji. Gorzej będzie gdy ktoś skorzysta z pseudolokat, które same w sobie są lokatami fałszywkami od których najlepiej trzymać się z daleka.

Dla nich także używa się określenia lokaty wabiki, ale są to lokaty z wbudowanym zapalnikiem. Po zakończeniu trwania tych lokat nie jesteśmy wolni i nie możemy szukać z czystym sumieniem nowego wabika, pozostanie nam bowiem kula u nogi, która będzie ciążyć i porządnie denerwować.


Mowa oczywiście o nowych szatach cesarza, o nowych barwach kameleona. Pamiętacie lokatę świąteczną na 9,50% o której pisałem niedawno? Dziś zdjęto z niej stare szaty i przyobleczono je w nowe które wyglądają tak:


Cukierek ze zgniłą zawartością Źródło: Expander.pl


Dziw bierze, że Expander który tą lokatę oferuje, bezkarnie może sobie dawać takie reklamy na swoją stronę główną. Nie ma tu żadnego ostrzeżenia, że to pseudolokata dopiero kliknięcie na 'sprawdź' ujawnia jej prawdziwe oblicze widoczne poniżej:

Prawdziwe oblicze pseudolokaty Źródło: f.expander.pl


Dopiero tutaj widzimy brzydkie słowa z planem finansowym. Tym samym, który opisywałem niedawno zwanym Podwójnym Zyskiem. Oczywiście w reklamie nie znajdziemy słów Plan finansowy z lokatą co byłoby o wiele bliższe prawdy - w końcu lokata jest krótkoterminowa a plan długoterminowy, zatem lokata jest tutaj dodatkiem a nie na odwrót.

Ale pracownicy Expandera wiedzą, że produkt o nazwie Plan finansowy z lokatą sprzedałby się o wiele gorzej. Ludzie chcą lokat i to najwyżej oprocentowanych. A skoro podobno pierwsze wrażenie jest najważniejsze to trzeba wyrzucić z reklamy te wstrętne słowa plan finansowy. I to widzimy na pierwszej z reklam.


Mógłbym krytykować ten pseudoprodukt ale szkoda na niego czasu. Ważne by zdawać sobie sprawę, że to klasyczny przypadek fałszywego wabika. Zysk z lokaty owszem dostaniesz ale i tak wtopisz na planie bo plan finansowy jest ułożony tak by firma z niego skorzystała a klient być może ale niekoniecznie. Ważne by wpłacał co miesiąc minimum 100 zł.

Kto chciałby poznać bliższe szczegóły odsyłam do artykułu Lokata świąteczna na 9,5% czyli bonus dla lepszego zapachu. Warto też zajrzeć do artykułu Lokata ognista na 9% czyli diabeł tkwi w szczegółach.

7 komentarzy:

 1. Planuję założyć lokatę, by zbierać pieniądze na komunię dziecka, która będzie w maju 2014 roku. Chcę odkładać ok. 100-200złotych miesięcznie.
  Jaką lokatę wybrać na czas styczeń 2013 - kwiecień 2014 ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Standardem w bankach jest minimum wpłaty na lokatę 1000zł, więc skoro chcesz odkładać po 100-200 zł miesięcznie, będzie trzeba na bieżąco orientować się w ofertach lokat i kont oszczędnościowych (a zmiany są ostatnio dość dynamiczne i w związku ze zmniejszeniem stóp procentowych, niestety często niekorzystne).

   A autor robi comiesięczne rankingi kont i lokat, ułatwiając wybór więc warto śledzić blogi :)

   Usuń
  2. Co pół miesiąca. Na początku miesiąca jest ranking na blogu Polak potrafi 2
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/01/ranking-lokat-styczen-2013.html

   W drugiej połowie miesiąca prezentuję aktualizację na tym blogu.

   Usuń
  3. Konto oszczędnościowe. Moim zdaniem wystarczy dbNET do 10tys, dają 6%, kapitalizacja dzienna.

   Usuń
 2. @ zła ciotka

  Aby wycisnąć jak najwięcej będziesz musiała się trochę powysilać ale może warto spróbować. Główna sprawa to jak najszybciej osiągnąć 1000zł bo tak jak było wspomniane wcześniej od tej kwoty będziesz miała większe pole manewru. Proponuję następujący plan:
  1) zakładasz BGŻ Optima - to jest konto oszczędnośicowe więc kasą możesz dysponować w każdym momencie do 4 lutego dają 6,3% potem maja obniżyć ale różnie może być.
  2) Jeśli obniżą w BGŻ Optima to przenosisz się do dbNet
  3) Siedzisz w optimie lub dbNet aż osiągniesz 1000zl
  4) Po osiągnięciu 1000zł zakładasz konto w IdeaBank i rozpoczynasz zabawę w ping-ponga. Tzn zakładasz sobie codziennie jednodniowe lokaty PingPong na 7%

  Wszystkie konta są darmowe więc nie ponosisz żadnych kosztów
  Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dostałem w kuluarach od IdeaBanku 6.2% na 3 m-ce, z wypłatą odsetek po 6 m-cach. Czy poza niewielką stratą w pracy odsetek po 3 m-cach (będą leżeć bykiem przez kolejne 3 m-ce) wiecie o jakichś kruczkach tej lokaty.

  Thx
  PS. Nie chce mi się grać w Ping-Ponga w IB.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...