poniedziałek, 7 kwietnia 2014

4,25% na nowej lokacie Szczęśliwa Trzynastka w SK bank


Jeżeli w marcu można było się cieszyć z pierwszych podwyżek na lokatach, to kwiecień zaczyna się niestety nieciekawie. Warto będzie się przyglądać czy nie będziemy świadkiem często spotykanego w bankach efektu domina.

Jako pierwszy bank, który w kwietniu zmienia się na gorsze, jest wciąż popularny SK bank. Zmian dokonano już 2 kwietnia, jakby wszystko było z góry ukartowane. Część portali internetowych publikuje rankingi lokat na początku miesiąca i nie wprowadza zmian. Dzięki temu SK bank widnieje tam przez cały miesiąc na czołowych lokatach.

Jednak po wejściu na stronę banku, lokatowca spotyka przykra niespodzianka bowiem zamiast zakodowanych już stawek widzi nowe, mniej przyjazne. Co zatem się zmieniło w wołomińskim banku spółdzielczym?

Źródło: skbank

1 MYLĄCA SZCZĘŚLIWA 13tka
Zaczniemy od lokaty, którą SK bank lubi manipulować czyli sławetnej już Lokaty oszczędnościowej sezonowej SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA. Od dłuższego już czasu bank rolników i rzemieślników wprowadza lokatowców w błąd podając błędne oprocentowanie lokaty na 13 miesięcy.

Na szczęście tym razem nie atakują nas reklamy z napisem 4,60% na szczęśliwej 13tce jak było do niedawna. Bank wyjaśnia, że realne roczne oprocentowanie wynosi 4.25%, i dopiero w nawiasie dodaje, że w skali 13 miesięcy daje to owe 4,60%. To należy zapisać na plus.

Ale i tak na domiar złego oprocentowanie tej lokaty jest zmienne. W przypadku obligacji czy lokat opartych o wskaźnik WIBOR taka informacja może być traktowana jako plus. Niestety w przypadku SK banku nie wygląda to obiecująco, gdyż mimo iż stopy od 9 miesięcy stoją w miejscu, bank ten funduje nam nieustannie spadki, spadki i spadki. Tak było we wrześniu, listopadzie, lutym i teraz w kwietniu, chociaż ostatnia zmiana stóp była przecież w lipcu.


2 Lokata terminowa sezonowa WIOSENNA
Banki spółdzielcze maja dziwny zwyczaj oferowania lokat nazywanych według pór roku. Niedawno była tutaj lokata zimowa, teraz przyszedł czas na wiosenną. I chociaż wiosną wszystko rośnie, w SK bank raczej wszytsko gnije, gdyż lokata kwartalna spada do 3,70%, a więc dużo poniżej minimum FpG.


3 eLokata24
Zmiany, rzecz jasna na gorsze, zaszły też na eLokacie24. Półroczna stawka, którą w ostatnim kwietniowym rankingu widzimy że miała 3,80% teraz ma o 0,15 pp mniej. Nie zmienia to co prawda jej miejsca, gdyż konkurencyjne banki nie dają więcej, ale spadek jest spadkiem.

Na szczęście tylko jedna zmiana

Na szczęście nie ruszono pozostałych eLokat. Nowożeńcy dalej mogą sobie zafundować lokatę na 4,50% a zwolennicy trzynastek mają do wyboru albo 4,25% z oprocentowaniem zmiennym, lub 4,00% ze stałą stawką.

Podsumowując niedobrze się dzieje z SK bankiem. To jeden z nielicznych banków, które jakoś nie potrafiły mnie przekonać do siebie, chociaż został uznany za bank spółdzielczy roku 2013, a czytelnicy w komentarzach informują o każdej zmianie jak tutaj ma miejsce.

Niestety lokaty to za mało by sprzedać swoją skórę. Wadą banków spółdzielczych jest fakt, że brak tutaj alternatywnych źródeł dochodu jak rozdawanie nagród na powitanie, premiowanie płatności kartami czy premie za płatności jak np Credit Agricole, gdzie mamy 1000 zł na start. A szkoda.


17 komentarzy:

 1. Polcan, piszesz: "zwolennicy trzynastek mają do wyboru albo 4,25% z oprocentowaniem zmiennym, lub 4,00% ze stałą stawką." Trochę masz rację, bo jak ktoś załozył elokatę 13m 6 września lub póżniej, to do dziś oprocentowanie załozonej lokaty mu się nie zmieniło, ale formalnie jej oprocentowanie jest zmienne i bank może je zmienić w trakcie trwania lokaty.
  A po drugie, myślę że nie ma co psioczyć na SK, bo oni akurat nie kombinują, nie tworzą żadnych dziwolągów z gwiazdkami, nie wciskają poliso-struktur (vide: idea/getin/open), a na dodatek jeśli zmieniają oprocentowanie w trakcie trwania lokaty, to od razu informują o tym e-mailem (!). Chyba jest to przejaw tego, że są uczciwi (sam się dziwię, że tak napisałem o banku)?
  No i jednak wśród lokat ich oferta, co sam przyznajesz, stoi dość wysoko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tle reszty owszem SK się wyróżnia co wyraźnie widać w rankingach, ale i tak nie podoba mi się fakt ciągłego zmieniania stawek. Mało tego zmiany tylko w jednym kierunku, praktycznie niczym nieuzasadnionej.

   Generalnie wycofuję wszystkie środki z banków już od dłuższego czasu i likwiduję konta jedno po drugim. I wydaje mi się, że SK bank takimi poczynaniami nie przysporzy sobie nowych klientów.

   Usuń
 2. polcan -->
  Widzę że panuje bardzo duże niezrozumienie tematu związanego ze stopą zmienną przy lokatach (uważam, że powinienes poruszyć ten temat w jednym ze swoich wpisów)
  Temat ten omówiłem już w jednym z moich wcześniejszych wpisów, więc w skrócie:

  1) lokaty ze zmienną stopą w SK Banku oparte są na stopie WIBID, tak więć 4,25%, może za pół roku dać 4,75% :)
  2) wymogi PSD powodują, że banki nie mogą sobie dowolnie kształtować oprocentowania lokat już udzielonych, tzn. każda zmiana powinna podążać za stopami rynkowymi, do tego dochodzą regulacje odnośnie odpowiedniego trybu powiadamiania Klientów oraz terminu wprowadzania zmian stawki (2 m-ce).

  Dlatego właśnie osoby które mają lokaty rentierskie założone w SKOK Wołomin w styczniu na 6% dalej cieszą się tym oprocentowaniem.

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysł dobry. Mam w związku z tym prośbę byś się jeszcze raz odezwał w mailu.

   Usuń
  2. Nie prawda.

   Ja mialem miec 5,70 rentierskiej w grudniu 2013, teraz juz mam 5,20.

   Usuń
 3. ok, zdzwonimy się :)

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
 4. Podpowie ktoś gdzie wrzucić 95tys? Dodam, że praktycznie nigdzie oprócz neo banku nie jestem już nowym klientem i tylko tam wychodzi, że mogę mieć 4%.

  OdpowiedzUsuń
 5. na jaki okres?

  OdpowiedzUsuń
 6. Wolałbym nie, coś co pozwoli mi wrzucić to gdzieś i zapomnieć do pół roku, żebym mógł spać spokojnie i bez obaw o oszczędności życia ;) Wychodzi, że tylko jakaś lokata albo konto oszczędnościowe.

  A cały czas śledzę tematy o obligacjach firm, ale póki co jestem tylko biernym obserwatorem.

  OdpowiedzUsuń
 7. gdyby to było min. 12M to dla połowy tej kwoty miałbym ciekawą alternatywę powyżej 6% :)

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
 8. Co masz na myśli?

  OdpowiedzUsuń
 9. podaj maila .... odpiszę wieczorem :)
  pozdrawiam,
  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież mail jest ogólnodostępny dla wszystkich na każdym blogu. Spójrz na lewy górny róg pod szukaj w tym blogu lub w zakładce kontakt.

   Usuń
 10. polcan --> chodziło mi o maila kolegi z wpisu
  Anonimowy7 kwietnia 2014 13:55

  OdpowiedzUsuń
 11. moj email marcinzawi@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. witam jeszcze raz. Czy neobank nie wysyła już kurierem albo pocztą dokumentów przy zakładaniu konta? Bo chciałem otworzyć i przysłali maila żeby coś tam jakiś dokument im wysłać na ich adres.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...