niedziela, 20 kwietnia 2014

Lokaty Wielkanocne do 4% czyli jaja bywają różne


Po artykule prezentującym ranking lokat zwykle przychodzi czas na omówienie istotnych nowości, które zostały wprowadzone akurat w dniu publikacji. Tym razem akurat zbiegło się z to z licznymi lokatami wielkanocnymi, których analiza prowadzi do ciekawych wniosków.

Jeszcze dwa lata temu atrakcyjnych lokat było co niemiara i czciły one praktycznie każde nawet egzotyczne święto jak dzień czekolady, dzień koniczynki, dzień kobiet czy dzień wiosny. W tym roku nie ma już świętowania wszystkiego co można znaleźć w kalendarzu, ale same święta rzecz jasna nie zostały pominięte.

Choć czekoladę lubi praktycznie każdy, na lokatę czekoladową nie każdy da się nabrać. Ale w przypadku świąt jest już z pewnością inaczej, gdyż święta to wielka symbolika. Być może niektórzy wierzą, że założenie lokaty świątecznej uświęci jakoś prywatne finanse, które odtąd będą stale w portfelu.


Trzy banki przygotowały ofertę lokat wielkanocnych. Artykuł nie powstałby gdyby nie było w ofercie lokaty na 4%. energoLOKATĘ ŚWIĄTECZNĄ zaoferował ostatnio neoGANG. Jest to lokata na kwartał z oprocentowaniem stałym, ale... niestety tylko dla nowych klientów. Zresztą w przypadku tego banku tak jest praktycznie zawsze.

4% ale dla nowicjuszy Źródło: neobank.pl


Co ciekawe, niedawno bank ten miał w ofercie energoLOKATĘ 3M PLUS na 4%, o czym pisałem w pierwszym dniu wiosny, ale tuż przed świętami obniżył jej oprocentowanie o 0,10pp w zamian wprowadzając ową magiczną zapewne dla wielu Polaków nazwę.

Drugą lokatę świąteczną przygotował Idea bank. Tutaj już nie ma denerwującego ograniczenia do nowicjuszy. Może ją założyć każdy i też na zysk poczeka 3 miesiące. Niestety zarobić na tym można już mniej i to o 0,30pp.

Dla każdego ale mniej Źródło: ideabank.pl


Najniższe miejsce na podium wśród lokat wielkanocnych zajmują rzecz jasna bliźniaki. Tutaj trudno mówić o jakiejkolwiek atrakcyjności, gdyż nie dość że oferuje o kolejne 0,40pp mniej, to dodatkowo trzeba czekać aż pół roku na odbiór odsetek i kapitału.

Beznadziejna lokata Źródło: getinonline.pl

Bliźniak przestał już przedrzeźniać brata, wymyślając podobne nazwy. Zamiast lokaty z jajami mamy po prostu lokatę wielkanocną o identycznych parametrach. W końcu to bliźniak, który tym tylko się różni, że przyjmie do siebie nawet biednych którzy uciułali tylko 500 zł.

Nic szczególnego Źródło: openonline.pl


Jakie wnioski można wysnuć z analizy tych lokat? Nasuwają się same jeśli porównać je z dawnym stanem. Przed dwoma laty kiedy trwała istna wojna na lokaty, różniły się one o 0,20 pp zaś banki prześcigały się w oferowaniu lepszej oferty. Praktycznie każdego dnia ten czy tamten podwyższał stawkę o 0,10 pp i codziennie było o czym pisać.

A dziś? Dziś banki robią sobie jaja z klientów. Nie widać tego po reklamach, nie ma tu bowiem kury składającej złote jaja biedy. Przeciętny Kowalski zresztą nie porównuje lokat w bankach, a założy to co poleci mu konsultantka w oddziale.

Tymczasem porównanie pozwala  zauważyć kolosalną różnicę między lokatami wielkanocnymi, wynosi ona bowiem aż 0,70pp czyli niemal trzy obniżki stóp RPP. I nie ma tutaj żadnych roszad jak onegdaj:
 • neoGANG stale jest krok do przodu przed konkurencją
 • Idea niby żongluje ofertami, ale w pasie 3,50%-4,00% 
 • Getin pozostaje od dłuższego czasu w pasie 3,00%-3,50%
I jakoś o dłuższego czasu nie widać tutaj istotnych zmian.

11 komentarzy:

 1. Przynajmniej święta są spokojne, a po świętach no coż wracamy pewnie w szarą rzeczywistość 3.00%-3.50%

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak myslicie, czy jest szansa w tym roku na ok 5%??

  OdpowiedzUsuń
 3. W tym roku na pewno nie ma szans na 5% na zwykłych lokatach. Chyba, że stanie się coś nie niespodziewanego na rynku i stopy mocno wzrosną...

  OdpowiedzUsuń
 4. tak stanie się. Rosja odpuści Ukrainie, Ukraina zrezygnuje z wstąpienia do UE. Rosja mało tego, że odblokuje mięso i jabłka od nas to jeszcze zwiększy import.
  Rząd w końcu przyjmie ustawę o OZN (odnawialne źródła energii) oraz o gazie łupkowy. OPEC zwiększy wydobycie ropy.
  Producenci aut zaczną przenosić swoje fabryki do nas.

  Nie ma szans na podniesienie aż tak stóp procentowych, aby lokaty poszły w górę, ponieważ w tym roku wybory samorządowe i do EU a za rok do sejmu wiec nikt nie chce się narażać wyborcom, którzy mają kredyty. Przez podniesienie stóp koszty kredytu by się zwiększyły a po co wk***iać ludzi przed wyborami.
  Dla lata będzie zastój na lokatach. Dlatego jak Polcan któregoś dnia napisał - tylko obligację - nas uratują. I akurat za dwa lata po wyborach będzie to zacznie coś się dziać. (Tzn. po wyborach będzie na jesień 2015). + w 2015 wybory rezydenckie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obligacje są naturalną konsekwencją lokat dla osób, które chcą się rozwijać w finansach. Nie powiedziałbym, że uratują, a raczej że są furtką dla lepszych zysków. Kto raz tutaj zajrzy, raczej pożegna się z lokatami.

   Z drugiej strony podniesienie stóp to nie jest antidotum na podwyżki. Przy obniżkach banki ochoczo obniżają oprocentowanie i to szybciej niż spadki stóp. Przy podwyżkach będą zwlekać z podniesieniem oprocentowania.

   Ale zostawmy prorokowanie dla wieszczy. Dziś liczy się to co mamy. A mamy mało ciekawe lokaty, i dobre obligacje, niestety nie dla każdego, trzeba bowiem zaakceptować małe ryzyko, a wiele ludzi nie pójdzie na to i będzie woleć 100% gwarancji na 3,70%.

   Najważniejsze, że każdy ma prawo wyboru i postępuje tak jak mu dyktuje sumienie.

   Usuń
 5. Panowie,

  Nic nie zapowiada by oprocentowanie lokat zwiększyło się w 2014 roku, wpływ na to ma kilka czynników:

  1) rynek jest nadpłynny, zarówno ten krajowy jak i ogólnoświatowy, wystarczy spojrzeć na stopy procentowe w Szwajcarii, czy też warunki na jakich PKO BP sprzedał ostatnio euroobligacje na kilka mld EUR. Jaki jest sens ściągać kapitał z rynku po 5-6% skoro można sprzedać obligacje za niecało 4% + kilka bp jako koszt CIRS (jeśli to są akurat euroobligacje)?
  2) jedyny tenor jakim banki są zainteresowane to 24m+ ze względu na Bazyleę II
  3) rynek obligacji to nie nowe eldorado jak sądzą niektórzy ... analizowałem w ostatnim miesiącu chyba z 10 emisji i udało mi się zamknąć ledwie dwa deale ... pozostałe spółki miały "pokręconą sytuację" finansową i banki odmówiły im kredytowania (i zapewne stąd emisja obligacji).
  Oczywiście w prospektach emisyjnych takich informacji nie znajdziecie.
  Przestrzegam przed zbytnim optymizmem w kwestii obligacji ...
  11% - 12% kusi ... ale nie wyłączajmy myślenia :)

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
 6. dlatego ja polecam zakupy na giełdzie w twarde fundamenty i dla dywidendy. Spokojnie 15% rocznie. To jest kolejny etap dla osób które chcą się rozwijać w finansach.

  OdpowiedzUsuń
 7. hehe, wielkanocna lokata była na 3.7%, a dzisiaj widzę lokatę limitowaną na 3.75. Jeszcze niedawno na maila dostawałem oszałamiające okazje na 3.5%.

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja dziś zauważyłem w systemie Idei Lokatę Wielki Powrót (4 % na 3 miesiące, od 1000 do 10000). To dla tych, którzy od dawna nie mieli tam środków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie niczego takiego nie ma

   Usuń
  2. Jest lokata w Idei Wielki Powrót, 4% na 3 mies. oproc. stałe. Można maks. ulokowac 10 tys. Ale to jest lokata dla tych, którzy nie korzystają z innych lokat w Idei obecnie, chyba chodzi nawet o Ping-Ponga, w który, o ile pamiętam, grasz (dlatego system nie pokazuje). Słowem, jeśli nie masz żadnego produktu lokatowego, możesz, będąc klientem Idei, założyć Wielki Powrót. Sprawa oczywiście na ich sposób "zakręcona", i nie wiem, czy warta zachodu.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...