środa, 2 kwietnia 2014

Lokata dla Profesjonalistów czyli jak nabrać klienta na 'dobry' procent


A to nie jest dla każdego? Ja ją założyłem, chociaż co ze mnie za "profesjonalista". Tyle, że faktycznie jutro może już być nieaktualne, ale 4% na 3 miesiące to uczciwa oferta, jak odpadł już Alior z 4% na 2 miesiące

Prezentowany wczoraj ranking lokat nie zawiera kilku depozytów z różnych powodów. Jako dobry przykład może tutaj posłużyć oferowana od wczoraj lokata w Idea banku o nazwie Lokata dla profesjonalistów.

Lokata oczywiście przyciąga wzrok, bowiem 4% to na dziś dość dobra stawka. I wszystko byłoby pięknie ładnie, gdyby nie ograniczenia w których banki lubią się prześcigać. A to trzeba być nowożeńcem, a to jakiś Polak musi zdobyć złoty medal i obejść serie zastrzeżeń. Nie inaczej jest tym razem.


Z zastrzeżeniem wybranych przez bank Źródło: ideabank

Idea znów mówi chodźcie do nas, damy wam 4%. I to praktycznie bez wyjątku. Podczas codziennego zakładania Ping Ponga siłą rzeczy zobaczę co nowego Idea ma nowego w ofercie. W dniu wczorajszym zobaczyłem coś takiego.Na liście nie zobaczę omawianej w poniedziałek Lokaty Happy, gdyż nie od dziś jestem klientem. Ale skoro widzę lokatę dla profesjonalistów to teoretycznie mogę sobie ją założyć. I jak widzimy można sobie zaszaleć z kwotą. Nie ma tutaj ograniczeń do 10.000 zł czy 20.000 zł, można chociażby i milion.

No tak ale nie ma tak łatwo, o nie. Bank zastrzega sobie, że 4% będzie zachowane, jeśli w ciągu 14 dni od wpłacenia środków klient przedstawi bankowi dowód, że... wykonuje zawód zaufania publicznego. Jeśli tego dowodu nie przedstawimy, to nie ma co liczyć na 4%. W takim przypadku Idea obniży oprocentowanie do 3,50%.

Kim zatem są uprzywilejowani? Innymi słowy jakie zawody kryją się pod enigmatycznie brzmiącym hasłem 'zaufanie publiczne'? Idea tłumaczy to jako zawód zorganizowany na zasadach samorządu zawodowego i wyszczególnia następujące profesje:
 • adwokat
 • farmaceuta
 • architekt
 • biegły rewident
 • diagnostyk laboratoryjny
 • doradca podatkowy
 • inżynier budownictwa
 • komornik
 • zawodowy kurator sądowy
 • lekarz
 • lekarz dentysta
 • lekarz weterynarii
 • notariusz
 • pielęgniarka
 • położna
 • radca prawny
 • rzecznik patentowy 
 • urbanista
I tu koniec, tyle zawodów wymienia karta produktu. Hmmm, od razu widać, że coś tu nie gra. Brakuje chociażby nauczyciela, policjanta, dziennikarza, księdza i wielu innych. Wystarczy zajrzeć na stronę 13 do niniejszego dokumentu. by zobaczyć których zawodów tutaj nie ma a należą do zaufania publicznego.

Idea co prawda powołuje się na artykuł 17 Konstytucji RP. Ale i tak  rzut oka pozwala stwierdzić, że konstytucja nie precyzuje w tym punkcie jakie to zawody. Wygląda na to, że wielu klientów, którzy skuszą się na tę lokatę zamiast spodziewanego zysku na poziomie 4%, zobaczą tylko 3,50%. 

W wyniku tego dodaję tę lokatę do rankingu kwietniowego, ale ze stawką ruchomą zaczynającą się od 3,50%, tak by czytelnicy byli świadomi co ich może spotkać po dwóch tygodniach od założenia lokaty.

Czekamy na lokaty dla osób, które noszą buty w rozmiarze 35 albo mieszkają na ósmym piętrze. Mogą być też lokaty dla urodzonych w dniu w którym powstał Idea bank, z ograniczeniem do niebieskookich. Grunt to idea.

20 komentarzy:

 1. Witam , dziś właśnie zakładam lokate na 4 % na 3M, u gangsterów z Wielkopolski, zobaczymy co tam wymyślą. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to jak to w koncu z nimi jest, czy zwracają pieniądze po upływie lokaty czy przetrzymują?

   Usuń
 2. Ostatni akapit miażdżący :) Pozdrowienia z Olsztyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie rozmiar buta powinien być 44 a nie 35. W końcu nazwa Idea Bank składa się z dwóch czwórek, a nie trójki i piątki. Uznałem jednak, że byłaby to zbyt logiczna aluzja dla nielogicznej oferty.

   Usuń
 3. Ja np. jestem inżynierem budownictwa ale nie mam uprawnień budowlanych i po przeczytaniu regulaminu dowiedziałem się, że nie dostanę 4% bo na potwierdzenie muszę dostarczyć potwierdzenie wpisu do Centralnego Rejestru Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane. Jakby dyplom ukończenia Politechniki nie wystarczył :) Kombinują jak mogą ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne ma to być osoba, która pracuje/może pracować w zawodzie. Papierek ukończenia jakiejś szkółki o tym nie świadczy.

   Usuń
  2. inżynier budownictwa może pracować w zawodzie bez uprawnień budowlanych, nawet więcej - aby zdobyć uprawnienia wykonawcze trzeba w praktyce pracować wcześniej jako inżynier:)

   Usuń
 4. Nic, tylko się roześmiać... Musi się ludziom nudzić, skoro takie idiotyzmy wymyślają.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie przeraża coś innego. To, że czytelnik powierza pieniądze nie czytając na samym dole strony */gwiazdki. Lokaty wcale nie są bezpieczne, trzeba uważać i czytać wszystko małym druczkiem, bo potem się okaże, że np. założyliśmy lokatę na X00 tys a tam z lokaty jest tylko nazwa bo to jakaś struktura w której stracimy 30% kapitału. Ludzie czytajcie karty produktu bo obudzicie się z ręką w nocniku!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Znając życie, marketingowcy z Idei przeczytali jakiś artykuł w stylu "Najlepiej zarabiające zawody w Polsce", gdzie była analiza zarobków poszczególnych zawodów i tak powstała lokata dla profesjonalistów, bo przecież ci z najlepszymi zarobkami muszą mieć kasę i poważne oszczędności.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba założę konto w Idea bo obecnie większość banków nic nie daje ciekawego dla oszczędzających. Jakie są opłaty przy otworzeniu konta(rachunku, żeby skorzystać chociażby z ping ponga)? czy w ogóle gra warta świeczki. Dzięki za pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadnych:) W Ping Ponga warto grać od samego początku, chociaż wielu ludziom nie podoba się codzienne odnawianie lokaty.

   Usuń
  2. Idea to dobry bank dla lokatowca. Nawet jak nie ma najlepszych ofert to zawsze są konkurencyjne w środku stawki. Więc jak komuś nie straszne pół procenta od najlepszych a wykorzystał wisienki to w Idea zawsze znajdzie dobrą ofertę, dlatego warto mieć ten bank w swoim portfelu. Myślę, że ofertą lokat przebija Getiny. Pamiętaj aby najpierw skorzystać z lokaty na start a konto założyć później. Ja tego nie zrobiłem i teraz nie mogę. Zawsze jakiś dodatkowy punkt procentowy wpadnie.

   Usuń
  3. O idea bank rowniez jest na tym blogu.
   Czytajcie ale czy cos zrozumiecie?

   Usuń
 8. To czekamy teraz na lokatę dla bezrobotnych od 50tys :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ho ho ho! To się porobiło! Chyba ktoś w idei zorientował się że robimy im negatywny pijar, bo zamieścili w serwisie - w sekcji zakładania lokat - informację o konieczności dostarczenia dokumentów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chcialem zalozyc lokate/ odnowić kończące i mi podziękowali.
  Zabaczymy jak za pare dni będzie do mnie zdwonil swirek cwirek i proponuje mi propozycje tylko dla mnie, bo kaska z idea zniknie.

  OdpowiedzUsuń
 11. cóż...trzeba czytać regulaminy i wiedzieć na co się człowiek pisze... podstawowa zasada, której warto się trzymać jeśli chce się być pewnym swojej pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 12. nawet w regulamin nie trzeba wchodzić, na ich stronie jest napisane jak byk dla kogo jest lokata, trzeba być fajtłapą żeby tego nie przeczytać, tym bardziej że autor nie wpłacał poniżej 20k zł. Sam się do niej przymierzam, nie mogę się tylko zdecydować na jaki okres wziąć.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...