czwartek, 24 kwietnia 2014

Zakaz przelewu w SKOK Wołomin czyli chcesz swoją kasę to idź do notariusza


W roku ubiegłym pisałem wręcz peany pochwalne na cześć SKOKu Wołomin. Oferta wyróżniała się zdecydowanie na polskim rynku, a obsługa była na wyśmienitym poziomie. I chociaż w trakcie roku mieliśmy tutaj obniżki, były one w jakiś sposób zrozumiałe i akceptowalne.

W tym roku mamy diametralną zmianę. Nie tylko obniżki trwają dalej, nie tylko oferta lokat nagle znika ze strony Kasy. Tym razem obsługa klienta zaczyna obfitować parodystyczne sytuacje o jakie nigdy bym SKOK Wołomin nie posądził.

Ponieważ wiem, że wielu czytelników założyło po moich rekomendacjach lokaty w Wołominie, dziś czas na przestrogi dotyczące tego czego się spodziewać w przypadku wypłacania kasy z lokat. Czy ktokolwiek spodziewa się, że Kasa odmówi wam wypłaty lub będzie wykrętnie tłumaczyć dlaczego środki nie wróciły w terminie na Wasze konto?

in Credit Unions is very mysterious Źródło: youtube.com
Zacznijmy po kolei. Jeżeli kończy nam się lokata na przykład w Idea banku, mamy możliwość w dowolnym momencie zmiany numeru konta na który zostanie dokonany zwrot. Załóżmy, że 
 • wpłaty na lokatę dokonaliśmy przykładowo z BGŻ
 • w trakcie trwania lokaty zlikwidowaliśmy konto w BGŻ, gdyż skończyła się premia za wynagrodzenie
 • chcemy dokonać wypłaty do Eurobanku
Nie ma z tym żadnego problemu. Po prostu zmieniamy konto na które ma zostać dokonana wypłata i po sprawie.

W SKOK Wołomin taka sytuacja jest niemożliwa! Jeżeli zrobiliśmy wpłatę na lokatę z BGŻ to zwrot będzie tylko i wyłącznie na to samo konto z którego dokonaliśmy wpłaty. Jeśli tego konta nie posiadamy bo zostało ono zamknięte, to po ptakach. Kasy nie dostaniemy z powrotem.

Co w tym wypadku mamy zrobić? Jak dowiedziałem się z rozmowy telefonicznej, nie wchodzi w grę żaden przelew autoryzacyjny na przysłowiowy grosz. SKOK w Wołominie absolutnie nie akceptuje takiego sposobu autoryzacji numeru konta. Jakby banki źle weryfikowały nasze dane osobowe.

Jedynym sposobem jest wizyta w oddziale celem aktualizacji konta. Jest jeszcze inna droga, wiedzie ona jednak przez biuro notarialne. Już widzę jak klienci wołomińskiej kasy chętnie płacą notariuszowi za potwierdzenie posiadania konta w banku gdzie chą zrobić przelew.

Jakby tych problemów było mało, w takiej sytuacji SKOK Wołomin chowa głowę w piasek i po prostu nie dokonuje przelewu. Z powodów optymalizacyjnych wydałem dyspozycję przelewu środków do nowo otwartego konta w BGŻOptima. Odpowiedź była negatywna, Wołomin nie odda kasy na inne konto. W uzasadnieniu podano: to zbyt duża kwota i robimy to ze względów bezpieczeństwa.

Ponieważ byłem w podróży informację o odmowie dokonania przelewu odebrałem telefonicznie. Wydałem zatem dyspozycję by przelewu dokonano na konto, z którego dokonałem przelewu. Szczęśliwym trafem było to moje konto główne, którego nie zamierzam likwidować.

Mimo to SKOK w Wołominie i tak zleconego przelewu nie zrobił. W piątek środki nie wróciły chociaż konto było aktywne, w sobotę przelewów nie ma, a w niedzielę i poniedziałek były święta. O co poszło tym razem?

Okazuje się, że SKOK w Wołominie nie przyjmuje dyspozycji składanych telefonicznie. Kasa nie nagrywa rozmów telefonicznych, nie robi telefonicznej weryfikacji klienta i nie zrobi przelewu na prośbę rozmówcy. Jedynym warunkiem jest wydanie dyspozycji mailowej, jakby mail był bardziej wiarygodny aniżeli bezpośredni kontakt telefoniczny.

Jaki morał płynie z powyższych rozważań? Warto sobie zapamiętać te dwa fakty: 
 • w SKOKach jesteśmy skazani na konto, z którego dokonaliśmy przelew, zmiany konta można dokonać albo w osobiście oddziale, albo poświadczyć u notariusza
 • nie wolno dokonywać dyspozycji telefonicznie, tylko i wyłącznie mailowo
Wniosek z tego prosty, gdy przypadkiem będziemy w pobliżu kasy, warto będzie wejść i uaktualnić nasze numery kont. Problem w tym, że konta zmienia się jak skarpetki i dziś nikt nie wie jakie konta będziemy jeszcze posiadać za kilka miesięcy...

Ciąg dalszy: Afera w SKOK Wołomin - czy podejrzenia były słuszne?

44 komentarze:

 1. W tym przypadku za szczególną ostrożność pochwalam SKOK Wołomin.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi to także nie przeszkadza - ostrożności nigdy za wiele a skoro mają takie zasady to powinni się ich trzymać, zwłaszcza że chyba to jedyny skok w Polsce w którym można założyć lokatę bez odwiedzania placówki. Ostatnio likwidowałem lokatę i nie pamiętałem z którego banku robiłem przelew. Po podaniu numeru mojego konta przez telefon Pani potwierdziła który jest właściwy. Wysłałem maila i pieniądze były na koncie na drugi dzień bez żadnych problemów !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem w tym, że nie pamiętam numerów kont na pamięć, a konsultantka nie jest w stanie podać o jaki bank chodzi!

   Nie jest zatem możliwe zweryfikować z jakiego banku został dokonany przelew. Lokatę zakładałem ponad rok temu i nigdy nie zwracam uwagi na to z którego banku robię przelew, gdyż nigdy nie było z tym żadnego problemu, nawet w przypadku Optimy.

   Jakby nie patrzeć Wołomin zarządzał kasą na własny użytek przez 4 dni. Dla mnie to wielka nauczka, stąd przestroga dla n-pasmowców, którzy np. jadą w delegację akurat w przeddzień zapadalności lokaty.

   Usuń
  2. To prawda :) Miałem też dokładnie taką samą sytuację. Byłem na drugim końcu Polski w delegacji i postanowiłem zakończyć lokatę przez telefon. Ponieważ w Wołominie miałem ich chyba 7-8 i zakładałem je z dwóch różnych kont, kilkakrotnie przedłużałem nie byłem w stanie określić który to był bank. Na szczęście mam w dokumentach karteczkę z peselami dzieci, żony i mam także wydrukowany numer najstarszego konta w mBanku. Po przedyktowaniu pani powiedziała OK to ten numer. Z tego co pamiętam i tak musiałem wyjąć laptopa z bagażnika i wysłać maila z dyspozycją likwidacji lokaty bo przez telefon się nie dało. Mimo wszystko jakoś to poszło i pieniądze na drugi dzień były na koncie ...

   Usuń
  3. Polityka banku jest prawidłowa. Jeśli nie nagrywają rozmów telefonicznych to nie mają dowodu na wydaną dyspozycję przelewu. Środki tak czy inaczej są bezpieczne bo bank nie zwróci ich na obce konto. Nie trafia do mnie zupełnie argument, że "nie wiem z którego konta zrobiłem przelew". Zawsze można sprawdzić historię, a jak ktoś robi optymalizację na lokatach to nie powinien mieć burdelu w rozrachunkach.
   Pytanie czy SKOK posiada odpowiednio udostępniony Klientowi regulamin, gdzie można dowiedzieć się o sposobach załatwiania spraw. Ale tego autor nie sprawdził.
   A przed na przykład Idea Bankiem mogę tylko przestrzegać, za marne grosze wyciągają od Klienta dane kontaktowe, a potem zasypują reklamą.

   Usuń
 3. A konto ROR tam gdzie są lokaty?

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobnie jak przedmówca - trudno mi się doszukać w takim postępowaniu negatywów. Te zasady były znane wcześniej i dla mnie nie są żadnym zaskoczeniem. Na szczęście nie należę do tych, co "zmieniają konta jak skarpetki".

  OdpowiedzUsuń
 5. system autoryzacji może i przestarzały ale bardzo bezpieczny,
  trochę dla zasady się czepiasz ... jest ok.

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
 6. Po wejściu pod nadzór BFG skok wołomin i jego obsuga wobec klientów jest co najmniej niegrzeczna - atmosfera i obsuga opcasowa - a Wiśniewski nadal im śpiewa przebój o miłości - he he

  OdpowiedzUsuń
 7. Dlatego pieniądze na lokatę trzeba przelewać z rachunku, którego nie ma w planach zamknięcia. Mam rachunki w kilku bankach, ale tylko jeden traktuję jako podstawowy, z którego płacę podatki i zakładam lokaty. Mam na nim uruchomiony wysoki limit w koncie (bez prowizji za odnowienie) i lokaty zakładam z pieniędzy z limitu, który pokrywam przelewem z innego banku tego samego dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś w stanie określić, które konto będziesz mieć np za dwa lata? Podstawowy to przecież ten który jest na dany miesiąc najwygodniejszy. A przy obecnej zaostrzanej procedurze, jest to zmienna, której nie da się przewidzieć.

   Usuń
  2. Ależ oczywiście, że wiem, którego rachunku nie zamknę. W innych bankach mam rachunki, na których zarabiam czy to na cashback czy na oprocentowaniu limitu w koncie, a ten jeden bank mam wybrany wiele lat temu na podstawowy. Przecież Ty Polcan też masz rachunek w PKO BP, z którego nie masz żadnych bonusów, a wykorzystujesz go do wpłat gotówkowych.
   Mój "główny" bank służy mi właśnie do wpłat gotówkowych we wpłatomacie, mam w nim korzystny limit, a w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zarobiłam na nim w cashbacku 150 złotych.

   Usuń
  3. Jeszcze jeden argument za posiadaniem podstawowego rachunku.
   Pod koniec roku złożyłam do urzędu skarbowego wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane. Faktury dotyczyły 5 lat, a Pani w US zażyczyła sobie potwierdzeń przelewów. Przez ten okres miałam rachunki w różnych bankach i przelewy za te faktury szły (jak się później okazało) z czterech banków. Oj, sporo czasu poświęciłam, żeby do nich dotrzeć. Teraz mam nauczkę i ważne przelewy robię z tego podstawowego, na którym jak już wspominałam, mam limit w koncie.

   Usuń
 8. A czym dłużej pieniądze są u nich tym więcej oni zysków osiągają. Taki chwyt marketingowy. A przy sporej liczbie osób powstanie z tego pokaźna sumka

  OdpowiedzUsuń
 9. "jeden traktuję jako podstawowy, z którego płacę podatki i zakładam lokaty" - to podstawowy błąd - będziesz miał mandat lub komornika i po kasie ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mandaty i inne zobowiązania płacę zawsze w terminie, więc Twój argument w moim przypadku jest kompletnie nietrafiony.

   Usuń
 10. Przeanalizuj ofertę Expandera, ciekawe 3,6 netto zysku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież ustaliliśmy, że nic co jest poniżej 4% nie będzie omawiane na blogu. A w przypadku expanderowskiego 3,64% daleko do wymaganego minimum...

   Usuń
 11. polcan --> a może to?

  http://www.pozyczkoposiadacz.pl/

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest nowa wersja programu omawianego dwa lata temu na Polak Potrafi w pierwszej wersji, gdy gwarantowano tutaj 35%. Tematyka zresztą pasuje właśnie do bloga PP3, a nie FpG. Cholernie trudno się tutaj dostać, kolejkę zajmowałem przez ponad pół roku, temat na osobny artykuł.

   Nie wykluczam jednak, że do tego wrócimy. Oczywiście można zgłaszać różną tematykę, skoro lokaty raczej nie będą oferować 4% w tym roku.

   Usuń
 12. Ale 4% brutto tak?

  OdpowiedzUsuń
 13. A w Expanderze to chyba jest bez podatku, więc jest więcej, powinieneś to opisać, ale ie mam 100% pewności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widzę jest to polisa ubezpieczeniowa czyli praktycznie coś na kształt Lokaty idealnej w Idea banku.
   Polisolokaty od samego początku stosowały trick: bez podatku, ale taki dodatek same sobie dodawały w reklamie bo tak ładniej wygląda. I sądzę, że podobnie jest w przypadku Expandera.

   Usuń
  2. Oferta jest ok, na duże sumy, w Idea banku tego nie ma, też myślę, że powinieneś to opisać, jakie są gwarancje itp. Belki też się nie płaci więc jest ok, bo to zdzierstwo.

   Usuń
  3. Dobre stwierdzenie, ale Expander tylko dla duży kwot jest fajny 3,6% netto, tego nigdzie teraz nie ma.

   Usuń
  4. błądzić jest rzeczą ludzką .. wszystkie lokaty na stopie zmiennej opartej na WIBID, co w perspektywie zmian stóp jest korzystniejsze niż 3,6% na stałą stopę!

   zdezintegrowany

   http://www.skbank.pl/pl/oferty/dla_ciebie/lokaty/interlokaty_standard-276.html

   Usuń
  5. A skąd wiesz na ile Ci nie spadną i jakie jest oprocentowanie 3,6 zmienne na pół roku więc to co piszesz to jest zdezintegrowanie całą gębą. Zmienne lepsze od stałego, coś mi się nie wydaje? Do autora bloga, inni opisali tę ofertę, nie rozumiem dlaczego nie miałbyś tego zrobić? Twój blog czytam już bardzo długo i jakoś nie chce mi się wierzyć, że nie opisujesz dobrych ofert, jak są złe to opisz dlaczego.

   Usuń
  6. Odpowiedź zawarłem wyżej, nie ma dowodu na to, że jest to oprocentowanie w wysokości 4,49%. Wszystkie oferty polisolokat jakie opisywałem, a było ich bardzo bardzo wiele, oferowały oprocentowanie brutto co było chwytem reklamowym.

   Jak dla mnie jest to po prostu 3,64%, a więc oferta całkowicie niegodna uwagi. Jak dotąd nikt mi na maila nie zgłosił szczegółów które dowodziłyby aby było inaczej, więc oferty nie opisuję.

   Z drugiej strony jest to Expander a więc firma, gdzie nie wolno wejść bez zapowiedzi. Do oddziału nie mam daleko, ale podczas mojej wizyty zostałem wyproszony za drzwi jako intruz.

   Jeśli ktoś potwierdzi fakt, że 3,64% to zysk netto a więc 4,49% brutto wówczas jak najbardziej oferta zostanie opisana. W rankingu majowym będzie jednak na chwilę obecną figurować w drugiej lidze.

   Usuń
 14. To trochę niepokojące zważywszy na to, że oddział banku jest JEDEN w Polsce. Ale daje te do myślenia, by wybrać jeden dobry bank i wyrabiać sobie u niego "historię" a w innym łapać okazje, których nie brakuje, podczas lektury m.in. tego bloga. Nie ma co się zrażać ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wg.mnie to raczej plus jezeli chodzi o bezpieczenstwo bo nikt nie jest w stanie podmienic kont:)

  OdpowiedzUsuń
 16. http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1109638,Wiceprezes-SKOK-Wolomin-zatrzymana-Podejrzenie-wyludzania-kredytow

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No wlasnie cos takiego jest chyba gorsze niz temat glowny!:(

   Usuń
 17. polcan napisz co o tym sadzić ? Czy dalej trzymać tam oszczędności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Artykuł o tym będzie jutro. Ja wycofałem większą część środków w tym tygodniu, ale została mi tutaj jedna lokata rentierska, na potrzeby przyszłych artykułów.

   Usuń
 18. Polcan jak poprzednicy juz pisali dostalem dzisiaj dreszczy po tej wiadomosci czy to kolejny Amber ....zastanawiam sie co robic mam tam znaczne srodki na lokacie rentierskiej ktora konczy sie we wrzesniu ....no jak pisalem poczekac do wrzesnia czy wycofac....polcan co bys poradzil

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem w czym jest problem. Przecież środki są gwarantowane przez BFG za co Wołomin płaci kupę kasy. Więc teoretycznie może sobie bankrutować, a środki i tak są niezagrożone. To nie jest przecież spółka, której majątek będzie rozchwytywany przez swoich wierzycieli.

   Moja lokata rentierska kończy się w listopadzie. I póki co jej nie ruszam, gdyż mam nadwyżkę kasy. A wszystkie inwestycje wiosenne póki co zakończone.

   Usuń
 19. polcan dzieki za odpowiedz ...no tak pewne sprawy sa oczywiste ale mimo wszystko tym wpisem uspokoiles wielu czytelnikow tego bloga

  OdpowiedzUsuń
 20. Cały sektor jest nadpłynny ... nikt nie pozwoli by przez upadek jednego z maleńkich graczy straciła cała branża. Jest Krajowa Kasa SKOK jest BFG ...
  Zresztą kilka banków też ma spore problemy i nie spełnia wymogów kapitałowych (współczynnik wypłacalności) i jest ciiiisza :)

  zdezintegrowany

  ps. również mam lokatę rentierską w Wołominie, ale jakoś nie odczuwam niepokoju.

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O co się niepokoić? Źe w skrajnym przypadku SKOK Wołomin jakimś cudem będzie zlikwidowany?

   Jakoś do banków i do SKOKów nie odczuwam żadnych sentymentów. To instytucje finansowe podporządkowane tylko i wyłącznie zyskom kapitałowym i to udawanie, że obchodzi ich los pojedynczego klienta jakoś kiepsko im wychodzi.

   Usuń
 21. Ja też tak uważam, nie ma powodów do paniki. Natomiast oczekuję od prezesa Skok Wołomin wyjaśnienia faktu iż najbliżsi współpracownicy robią przewały a on nic nie wie .

  OdpowiedzUsuń
 22. ja wycofuje kase juz dziś nie chce być ogolna tak jak w amber goldzie a wy jelenie bawcie sie dalej w skoki przez przeszkody

  OdpowiedzUsuń
 23. No to wycofuj,skoro nie wiesz,po co jest BFG,to Twoja sprawa.
  Amber nie miało BFG,więc wierzyciele "rozebrali" majątek firmy,więc gdyby (podkreślam słowo gdyby) SKOK upadł,to kasę w wysokości wkładu dostanie każdy

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...