wtorek, 29 kwietnia 2014

Nowy lider lokat 4,55% na kwartał w FM bank dla każdego czyli podwyżka o 1,20 pp!


W ubiegłym tygodniu anonimowy próbował w komentarzach podpowiedzieć by opisać na blogu ofertę Expandera dotyczącej lokaty na 3,64% rzekomo netto miało dawać 4,49% brutto. Oferta dotyczyła jednak dwumiesięcznej polisy ubezpieczeniowej czyli mówiąc potocznie polisolokaty.

Niestety polisolokaty od samego początku mimo braku opodatkowania zawsze oszukiwały klientów podwyższeniem oprocentowania. W końcu zawsze było można powiedzieć Kowalskiemu, że w ten sposób ma realne porównanie z lokatami. Nikt o to się nie czepiał, więc po co reklamować oprocentowanie netto?

Oferty więc nie opisałem, gdyż nie spełnia wymogów postawionych lokatom na tym blogu. Ale za to wczoraj pojawiła się prawdziwa okazja dla lokatowców czystej krwi. FM bank zaoferował lokatę na... 4,55%, a więc ofertę lepszą od Expandera nawet po podrasowaniu!


4,55% to oferta lepsza aniżeli jednorazówki u trojaczków. W Getin czy Idea banku na 4,50% mogą liczyć tylko nowicjusze, reszta musi się zadowolić co najwyżej 3,80% w Idea banku na Lokacie Fair Play. To jednak wciąż za mało, by było warte omówienia.

FM za to wczoraj zaprezentował coś takiego:

Najlepsza oferta na dziś Źródło: fmbank.pl


Na rynku lokat to prawdziwy rarytas na dzień dzisiejszy. Mamy na kwartał możliwość ulokowania nawet do 30.000 zł. Co więcej oprocentowanie jest stałe, więc nic nas nie zaskoczy w trakcie jej trwania, to ważna informacja biorąc pod uwagę fakt, że banki lubią sobie majstrować przy swoich ofertach niczym artysta, który psuje swoje dzieło według własnej udziwnionej wizji.

Poza promocją lokata jest oprocentowana tylko na 3,95% czyli tuż tuż pod kreską. Teraz FM bank podwyższa oprocentowanie o całe 0,60pp. Jak widzimy w tabeli oferta będzie ważna do odwołania, a więc nikt nie wie jak długo to potrwa. Innymi słowy bank może w każdej chwili uznać, że oferta może zostać zamknięta.

Wygląda więc na to, że mamy teraz prawdziwą okazję niczym w przypadku obligacji, czyli ofertę typu kto pierwszy ten lepszy. A tym razem warto, bowiem bank nie dodaje żadnych dodatkowych balastów w postaci struktur, funduszy czy innego robactwa, które potrafi nieźle zatruć stan naszych finansów w przyszłości. Nie trzeba nawet zakładać niepotrzebnego konta.

Co ciekawe w tabeli lokat spinających w FM banku depozyt kwartalny w dalszym ciągu ma zaledwie 3,35% i do takiej stawki przywykliśmy przywyknąć. Wystarczy zerknąć na aktualizację rankingu za kwiecień 2013. A więc suma summarum bank podwyższył nam lokatę aż o 1,20 punktu procentowego. To zdecydowanie najwięcej od ponad roku.

37 komentarzy:

 1. "Teraz FM bank podwyższa oprocentowanie o całe 0,50pp."
  Od 3.95 to 4.55 to będzie chyba 0,60pp.
  Dobra oferta, szkoda tylko że pewnie będzie krótkotrwała, a najbliższa lokata kończy się za 3 tygodnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystko pięknie, ale w regulaminie nie ma napisane ile mamy czasu na opłacenie lokaty. W idea banku dają przeważnie tydzień po złożeniu wniosku, czasem dwa, a tutaj?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 3 dni

   "Prosimy o dokonanie wpłaty zadeklarowanej kwoty * PLN nie później niż w ciągu 3 dni na rachunek nr:"

   Usuń
  2. Dzięki. Jeżeli złożę wniosek o lokatę a kasę przeleję po 3 dniach a w międzyczasie lokata zniknie z oferty, to chyba mogę ją jeszcze założyć bo decyduje data złożenia wniosku?

   Usuń
  3. Zawsze decyduje data złożenia wniosku.

   Usuń
 3. Czyżby to była jaskółka zwiastująca ... wzrosty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety to wynik braku wymogów kapitałowych przez FM. Bank nie chce mieć kłopotów ze strony KNF, więc szybko się dokapitalizowuje. Dla lokatowców to po prostu okazja.

   Usuń
 4. ... te 30.000 dla lokatowców to kropla w morzu :)
  Jak by było 300.000 to bym był ]o coś ... !!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Cyt 1: W postępowaniu administracyjnym KNF stwierdzono niewypełnianie przez PL Holdings S.a.r.l. oraz Abris–EMP Capital Partners Limited zobowiązań inwestorskich złożonych wobec KNF, co w ocenie komisji ma negatywny wpływ na ostrożną i stabilną działalność banku”

  cyt 2: w "warszawce" w kręgach bankowych już krążą plotki że termin likwidacji placówek banku został już ustalony

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po co w takim razie to dokapitalizowanie? Czyżby miałby zostać przeprowadzony pierwszy od lat test działania BFG?

   Usuń
 6. Apropos podwyżek to Wołomin podniósł od dzisiaj lokaty na 4,5% - okres 4 M - zmienne. Staż w Wołominie bez znaczenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko ta jedna? Podeślij mi na maila szczegóły jeśli możesz. Przyda się do majowego rankingu.

   Usuń
 7. Złożyłem dyspozycję (jeszcze nie przelałem środków), a nie dostałem maila, pomimo, iż:
  "Na podany we wniosku adres poczty elektronicznej wysłane zostało potwierdzenie złożenia dyspozycji zawierające numer rachunku, na który należy dokonać przelewu
  zadeklarowanej kwoty w ciągu 3 dni roboczych."

  Czy ktoś z Was dostał?

  Tomek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a sprawdziles spam, zanim napisales ;-)

   Usuń
  2. U mnie dotarł po ok. 10 min., ale po komentarzach powyżej poważnie zastanawiam się nad realizacją - jakoś nie uśmiecha mi się być testerem BFG.

   Usuń
  3. Dzięki!
   Nie wpadłem na to faktycznie :)

   Pozdrawiam!

   Usuń
 8. Ten bank ma jakieś kłopoty, szkoda sobie nerwów psuć dla 1pp (dla 10tys to 21zł "więcej") a resztę mam zamrożone na 3.7%...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cyt: Niedawno zakończona kontrola KNF stwierdziła, że „sytuacja ekonomiczno-finansowa banku nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa środków gromadzonych na rachunkach bankowych.” – odpowiada Paweł Boksa, partner w Abris Capital Partners.

   Usuń
  2. tak sobie tłumacz, na rynku 3.8% oni wyskakują z 4.55% więc coś jest na rzeczy

   dobrze, że "wtopiłem" w 3.7% już 2M temu, nie muszę mieć dylematu czy wchodzić w ich "dokapitalizowanie"

   Usuń
 9. Myślę, że mnie dla 2x30tys. (ja i żona) opłaca się "psuć nerwy" :)
  Wcale nie jestem przerażony. Procedur przed upadłością jest tyle, że w tym czasie 3 miesiące dawno minie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. da mnie nerwy są cenniejsze niż 100zł więcej odsetek

   Usuń
 10. a w SKOKu Kasa Polska mamy 3-miesięczną lokatę na 5%
  http://www.kasapolska.pl/klienci-indywidualni/lokaty/lokata-na-piatke.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeśli bank ma kłopoty to się w to nie wchodzi a amergoldem, choć nei był bankiem podobnie było.

  OdpowiedzUsuń
 12. Sam się zastanawiam nad tą lokatą... ale z tego co piszecie to strach jest.
  Wpłaca ktoś tam pieniądze czy sprawa nie warta ryzyka?

  OdpowiedzUsuń
 13. Przy małym banku KNF jest w stanie wyłożyć kasę od ręki (bo to nie są duże kwoty). A KNF nie może dopuścić do efektu domina i nadszarpnięcia zaufania do banków w ogóle. Takie moje zdanie. P.S porównanie jakiegokolwiek banku czy nawet skoku do ambergoldu jest co najmniej nietrafione.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jednak odrobinę trafione bo w państwie niby prawa wyrosło amber i okradło ludzi - wielu się wypowiadało że amber swoim wyglądem podobny był do aliora....
   BFG w razie efektu domina czyli masowego wycofywania lokat w Bankach czy SKOKach, KASAch nie uratuje sytuacji i niech każdy ma tego świadomość że straci mało tego w razie draki podobnej na Cyprze "polski rząd" sięgnie w pierwszej kolejności do naszych oszczędności w bankach tak jak tam i wtedy nikt z nas nie ruszy swoich pieniędzy ze swojego konta - miejmy tego świadomość i nie bądźmy naiwni.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. eh, ja już się do tego przyzwyczaiłem;) pieniądz w portfelu jest zwykłym kawałkiem papieru, pieniądz w banku sekwencją bitów, złoto - świecidełkiem. Cały świat opiera się na umowie, że to i to uważamy za jakąś wartość. Schodząc do fundamentów - należałoby wziąć się za rolnictwo bo jeść ludzie muszą ;) Pozdrawiam pozytywnie

   Usuń
  3. Chyba sobie jaja robisz, jaki efekt domino.W Polsce, żeby coś takiego było co na Cyprze musiałoby pół Europy trzymać u nas kasę, ale na szczęście niemal w 100% jesteśmy to tylko my Polacy. Nikt nagle nie zacznie wyciągać swojej kasy z banków. Gdyby zaczął się efekt domina, oznaczało by to, że potężne banki w naszym kraju zarządzane są przez kretynów i swoją kasę inwestują w większości w to samo co jakiś malutki bank. A na pewno tak nie jest.

   Polac więcej o BFG pisał tu:
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/04/ile-banki-paca-za-bezpieczenstwo-bfg.html

   Usuń
  4. O amber też pisano cudownie na blogach i wiemy jak to się skończyło, potem zrobiono nagonkę na pewnego Pana i wiemy już jak dalej to wyglądało, hmm nie ma różnicy czy amber czy bank, jeśli jeden bank padnie to reszta jak domino.

   Usuń
 14. Ostrzegam przed tą lokatą po przeczytaniu iż "Numer rachunku jest taki sam dla wszystkich." nie wchodzę dla mnie EOT

  OdpowiedzUsuń
 15. Taki numer ma być. Tak było zawsze. Numer ogólny z którego są zakładane wszystkim. Pieprzycie głupoty a pojęcia nie macie. Gówniarskie pokolenie internetu.

  OdpowiedzUsuń
 16. Niech wypowie się ostatecznie Polcan wielka prośba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem przecież jednostką decyzyjną. Gdybym zakładał lokaty wystarczyłaby mi gwarancja BFG. Tutaj nie ma znaczenia czy jest to PKO czy FM bank, pewność taka sama.

   Usuń
  2. Tak jak powyżej... gówniarskie pokolenie internetu...

   Usuń
 17. Ale podobno można tylko jedna taką lokatę założyc. 30 tys to mało. Mówie o FM Banku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie masz znajomych? Ja założyłem 4 lokaty bezkarne, gdy bank rozdawał 100 zł za założenie lokaty.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...