poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Afera w SKOK Wołomin - czy podejrzenia były słuszne?


Polcan jak poprzednicy już pisali dostałem dzisiaj dreszczy po tej wiadomości czy to kolejny Amber ....zastanawiam się co robić mam tam znaczne środki na lokacie rentierskiej która kończy się we wrześniu ....no jak pisałem poczekać do września czy wycofać....polcan co byś poradził

Wczorajszy komentarz pokazuje, że czytelnicy w dalszym ciągu obawiają się o swoje środki nawet w instytucji, która posiada gwarancje BFG. Pytacie czy należy już wycofywać stamtąd środki, tak jak ja wycofałem swoje na kolejne zakupy obligacji.

Jak widać nie słabnie obawa przed aferą o której było głośno w roku ubiegłym dotyczącą prania brudnych pieniędzy w SKOK Wołomin. Nie opisywałem na blogu szczegółów, gdyż wokół SKOKów trwała bardzo niezdrowa atmosfera podsycana nieprzychylnymi raportami KNF na temat kondycji finansowej oraz objęciami komisjami rewizyjnymi aż 44 Kas.

Teraz temat wraca niczym bumerang, gdyż w ubiegłym tygodniu ukazał się artykuł na stronie polskiego radia, w którym poinformowano o... aresztowaniu wiceprezes SKOK Wołomin pani Joanny P. z którą miałem przyjemność rozmawiać w roku ubiegłym. W rozmowie zapewniała mnie, że wszystko jest pod kontrolą, a pieniądze w Wołominie są bezpieczne, zaś afera to po prostu coś co piszą dziennikarze, którym wszystko wolno.

Tymczasem w czwartek Centralne Biuro Śledcze aresztowało tę panią, gdyż została objęta zarzutami dotyczącymi wyłudzanie kredytów. Artykuły o aferze to często tani chwyt dziennikarzy mający na celu wywołanie sensacji. Natomiast konkretne działania CBŚ to już poważniejsza sprawa. O co więc chodzi?

O sprawie zaczęło być głośno nieco ponad rok temu, o czym pisałem w artykule Czy to początek afery w SKOKu Wołomin? Niektórzy panikarze zaczęli wycofywać stamtąd środki w komentarzach do artykułu anonimowy zostawił wiadomość o wypłacie 470 tys zł, zdecydowana jednak większość czytelników uspokajała, że wszystko jest ok.

Brak wyjaśnień Źródło: skok.wolomin.pl

W ubiegłym tygodniu po czterech dniach zwłoki SKOK Wołomin w końcu wypłacił mi moje środki. Niemniej jednak zaciekawiły mnie szczegóły dotyczące afery 'prania brudnych pieniędzy', czym w roku ubiegłym interesowała się ABW oraz prokuratura.

Rzekomo kredyty udzielano bezdomnym przez naganiaczy stojących pod budkami z alkoholem. Za przysłowiowe parę groszy namawiano ich do brania kredytów. Obok bezdomnych wymienia się także słupy, którym wręczano fałszywe dokumenty w postaci zaświadczenia o zarobkach potrzebnych do udzielenia kredytu. I na ich podstawie wołomiński SKOK miał udzielać kredytów.

Artykułów o takim procederze można znaleźć bez liku choćby tutaj. Prokuraturze przyznał się do tego ponoć jeden ze słupów. SKOKi w odpowiedzi na zarzuty twierdziły jednak, że kredyt są spłacane co stawia sprawę w dziwnym świetle. W końcu słupy są po to by wziąć kredyt i go nie spłacać. 

Rok temu po tych niemiłych doniesieniach SKOK Wołomin opublikował natychmiast komunikat, który przedstawiłem w artykule tutaj. Dla przypomnienia wołomińska Kasa oświadczyła że informacje odnośnie przyznawania kredytów przez naszą Kasę są nieprawdziwe.

Wówczas dałem wiarę SKOKom, a nie doniesieniom medialnym. Pytanie jednak jak wyjaśnić fakt aresztowania wiceprezes SKOK Wołomin pozostaje jednak kwestią otwartą. Na razie SKOK Wołomin nie opublikował żadnego wyjaśnienia w tej sprawie, skupia się bowiem cały czas na wychwalaniu swojego prezesa i wypisywaniu listy jego zasług jaki to on Kryształowy Smok Sukcesu.

Niedawno napisałem artykuł o zniknięciu oferty lokat ze strony wołomińskiej kasy. Żadna instytucja finansowa z własnej woli nie utajniłaby bieżącej oferty, więc rodzi się podejrzenie, że jej brak ma związek z opisanymi wyżej wydarzeniami.

Jakby nie patrzeć, po roku sprawa wygląda inaczej z punktu widzenia klienta. Jeszcze rok temu można było mieć obawy do gwarancji jakie dawały SKOKi za deponowane u nich środki. Dziś mamy gwarancję BFG, więc problemy Kasy są już o wiele mniej istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa powierzonych pieniędzy.

Ciąg dalszy: SKOK na Wołomin czyli kiedy strach paraliżuje logikę

41 komentarzy:

 1. Artykuł daje dużo do myślenia.. Ja tam mam wszystkie swoje środku i chciałbym Polcan uzyskać od Ciebie potwierdzenie mojego toku myślenia. Czy nawet gdy okaże się że kasa straciła płynność finansową i załóżmy że upada, to wtedy BFG w toku postępowania wypłaca wszystkim osoba które ulokowały tam środku maksymalnie do 100 tys €?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka właśnie jest idea istnienia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego za co pobierają opłaty.

   Usuń
  2. hmmm
   gdyby autor nieco się orientował to zapewne wiedziałby, że SKOK-i nie mogą reklamować lokat
   ciekawe też co to są te "komisje rewizyjne" w 44 SKOK-ch, bo nie mogę od nikogo uzyskać wyjaśnień, nikt o takowych nie słyszał
   te artykuły to po prostu ... w niczym nie odbiegająca od miernego poziomu polskiego dziennikarstwa ... AMATORSZCZYZNA

   Usuń
 2. A jak wygląda taka procedura gdyby taka sytuacja miała miejsce? Czy w przeszłości zdarzały się podobne przypadki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo rzadko w latach 90 tych, przymierzam się do artykułu na ten temat.

   Usuń
 3. Również trzymam tam środki na rentierskich. Sporo poniżej progu 100tys EUR. Nie panikuje. Poczekam spokojnie na ich zakończenie by zainkasować odsetki. Wpłacałem gdy ryzyko było większe, brak BFG. Zapewne już nie skorzystam ponownie z oferty, podobnie zresztą jak z oferty neoGangu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a co jest nie tak z neobankiem bo mam tam trochę pieniędzy.

   Usuń
 4. A dlaczego niby najlepszy SKOK w Polsce miałby nagle stracić płynność finansową? Przecież zarzuty dotyczą SPŁACANYCH kredytów!

  OdpowiedzUsuń
 5. Trochę z innej beczki: w komentarzach pod poprzednim artykułem o skokach jest wspomniana informacja o kłopotach z wypłacalnością 3 banków działających na terenie Polski (bo za "polskie" pewnie trudno je uznać), która kilka razy pojawiła się już w mediach. Czy ktoś ma jakieś sygnały o których "potentatów" może chodzić?

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem to afera PO-lityczna - głosowaliscie na PO-papranców to macie kwiatki - konkurencja działa w razie upadku skoku może je przejąć kazdy BANK powód oczywisty i czytelny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podpisuję się pod w 100%. Mam pytanie, w związku z aresztowaniem pani wiceprezes - jaka rola w opisywanej sytuacji jest pana prezesa, czy tzn. że do chwili obecnej nie wiedział co dzieje się w jego firmie? gdzie jest jakiekolwiek wyjaśnienie ze strony pana prezesa? ja jako klientka tego skok-u i myślę, że większość klientów również oczekuje przede wszystkim uspokojenia bądź co bądź udziałowców swojej firmy? jest niestety cisza, co napawa niepokojem, dlatego uważam i myślę, że nie jestem tu wyjątkiem, że pani Joanna jest po prostu ofiarą układu... nasuwa mi się jeszcze myśl.... jak osoba, która współtworzyła firmę może teraz działać na jej NIEKORZYŚĆ???

   Usuń
  2. Ja również czekam na oświadczenie Rady nadzorczej lub kasy krajowej, W przeciwnym wypadku zabieram swoje pieniądze jak najszybciej.

   Usuń
 7. Również mam kilka lokat rentierskich w Wołominie i nie zamierzam ich likwidować. O tych kredytach wiadomo już było w ubiegłym roku i niech śledztwo toczy się dalej. Jak na razie wyniki finansowe Wołomina są dobre, nie ma zarządu komisarycznego, KNF też nie wykonuje żadnych gwałtownych ruchów. Moim zdaniem prezes Gazda powinien się bardziej skupić na tym co robią jego współpracownicy, niż na zdobywaniu kolejnych tytułów i nagród.
  Dawno temu pracowałem przez kilkanaście lat w banku przy udzielaniu kredytów i uwierzcie, że gdyby tego rodzaju sprawy dot. banków były opisywane to sądzę że spora część z Was byłaby zaskoczona co tam się działo/dzieje.
  ww

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, raz za razem dowiadujemy się o tym co się dzieje i jakoś bankom uchodzi to płazem a w przypadku SKOKów od razu robi się aferę.

   Myślę, że warto byłoby od czasu do czasu opisać co robią banksterzy. A przecież nie ogranicza się do powszechnie znanego przypadku Getinu czy mBbanku o czym pisałem na pierwszej wersji bloga PP.

   Usuń
 8. Mam wrażenie, że Polcan z powodu problemów z wypłatą środków stał się trochę anty Skok Wołomin, przez co ostatnim wpisom na temat tej instytucji brakuje obiektywizmu. Co do aresztowania Joanny P, to w artykule chodzi o to, że za pomocą podstawionych pijaczków z pod budki z piwem próbowała wyłudzić z kasy pieniądze. Fałszowała dokumenty o zdolnosci kredytowej pijaczka, przyznawała mu kredyt, który w rzeczywistosci wędrował do niej. Kiedy Skok chcial odzyskac pieniadze to pijaczek nie mial za co oddac i a ona była "bezpieczna". Było to działanie na szkodę skoku przez jednego z pracowników.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ukrywam, że jakiekolwiek utrudnianie operowanie własną kasą mnie irytuje. Do tej pory uważałem, że Optima robi problemy swoją smyczą na rachunku powiązanym, ale to co robi Wołomin to już chwyt poniżej pasa.
   Środki zawsze powinny być dostępne na każde żądanie a tłumaczenie typu: idź pan do notariusza jeśli chce pan zwrot swojej kasy jest niestety nie do przyjęcia.

   Aresztowanie Joanny P. wcale nie wygląda tak jak to opisałeś. Joanna P. z pewnością wcale nikogo nie namawiała ani nie wyłudzała pieniędzy. I z pewnością nigdzie tego nie sugeruję.

   Po prostu jak coś jest w jakiejś firmie nie tak, to tłumaczyć się musi zarząd, który do tego dopuszcza.

   Usuń
 9. Popisowy numer SKOK Wołomin: "znajomy królika" dostaje na piękne oczy preferencyjny kredyt pod zakup nieruchomości. Kupuje mały budyneczek gdzieś w małym miasteczku, po czym część tego budyneczku wynajmuje pod punkt kasowy... SKOKowi Wołomin. Oczywiście, wynajmuje po znacznie zawyżonych cenach. W ten sposób SKOK sam sobie spłaca kredyt, a po paru latach "znajomy królika" zostaje z nieruchomością na własność. Tak to funkcjonuje od wielu lat. Informacje z pierwszej ręki: od pracownika SKOK Wołomin.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w bankach jest podobnie ... a najlepsze w tym wszystkim jest to że księgowo to się opłaca :)

   zdezintegrowany

   Usuń
  2. należałoby zainteresować się bonzem Preziem SKOKu PIOTREM dawnym funkcjonariuszem WSI który ma firmy na Cyprze ( np.:współudziałowiec Ącren Poland Sp. z o.o.) oraz Łukaszowi C. który zarządza nieruchomościami PIOTRA kupionymi właśnie w opisywany sposób. Można jeszcze wymienić rodzinkę umoczona w te interesy

   Usuń
  3. Narroway Trading Investments limited;
   Crystal Stream Trading Investments Limited;
   Colibrus Media Limited;
   Nova Art S.A;
   Angra Sp. z o.o.
   Enhanced Propety End Quality Fund S.A.
   Simple PM Sp. z o.o.
   Skarabeusz Sp. z o.o.
   itp dla funkcjonariuszy WSI i ich rodzin:)

   Usuń
  4. Dodam że zakupują te "rodziny WSI i inne" jeszcze hektary ziemi na spółki np.:Ursinet czy Emir 58

   Usuń
 10. Anonimowy28 kwietnia 2014 10:05
  Ma trochę racji. Nie od dziś wiadomo, że SKOKI powiązane są z PISem, więc nagłaśnia się tą sprawę teraz szczególnie, żeby chociaż w niewielkim stopniu odwrócić uwagę ludzi od art. z dziś we WPROST o PO i pożyczkach z Niemiec.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wszystkie SKOK-i są powiązane z PIS-em, przykładowo SKOK Kopernik. Wołomin chyba też nie, biorąc pod uwagę argumentację przyznania nagrody "Crystal Dragon of Success" cyt. "bez politycznych powiązań i z zachowaniem niezależności" no ale to są nagrody które po ostatnich wydarzeniach związanych z WOŁOMINEM trochę tracą na wartości.
   ww

   Usuń
 11. Za dwa tygodnie mialem zakladac kolejna lokate rentierska na znaczna sume.....i zaczynam sie wahac:(.Starych lokat pewnie nie bede likwidowal ale w sprawie nowej lokaty mam watpliwosci:(Najgorsze ze nie ma zbytnio
  jakichs porownywalnych dobrych ofert (obligacje mnie nie interesuja).

  OdpowiedzUsuń
 12. U mnie w rodzinie też wkręcono szwagierkę nigdzie nie pracowała przygotowano jej dokumenty,zarobki itp a potem wzięła kredyt w SKOK Stefczyka widać że proceder jest nie tylko w Wołominie.Z 30tyś dostała 3tyś reszta poszła dla kierowniczki Skoku Stefczyka w Jaworznie i podrabiaczom papierów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat w tym przypadku Szwagierka miala wspoludzial pewnie w calym przekrecie.....a nie "wkrecenie" ....no bo jak tlumaczyc cala sytuacje.

   Usuń
  2. Teraz szwagierka ma stała praca i spłaca zobowiązania rzecz w tym że tylko w tym oddziale mogli ten kredyt dostać a meritum tej sprawy to że w innych SKOK-ach proceder jest.W Wołominie została wiceprezes aresztowana a w Stefczyku na razie chodzi sobie na wolności.Co do szwagierki to żal mi jej że dała się tak wkręcić wtedy była na zakręcie życiowym.

   Usuń
 13. co to znaczy wkręcono? szwagierka upośledzona umysłowo czy jak? nazwywajmy rzeczy po imieniu - to zwykłe wyłudzenie!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. w SKOK jest BFG, to po pierwsze.
  czy jest alternatywa, gdzie dadzą lepsze odsetki na lokacie, to po drugie?
  a po trzecie, w związku z powyższym, jaki jest sens zamiany SKOK na inny bank, gdzie jeszcze afer nie opisano?

  OdpowiedzUsuń
 15. Jest pozytywny aspekt calej sutuacji, jak wiadomo Skok Wolomin od dluzszego czasu mial nadplynnosc finansowa.Bronil sie przed naplywem "nowych" (ludzi ktorzy rzucili sie na skok po uzyskaniu BFG) jak mogl.Teraz problem sie rozwiazal, zrobila sie afera nowi teraz napewno juz nie przyjda, starzy czlonkowie moze pomysla o zmianie "banku".Suma sumarum Wolomin pewnie niedlugo bedzie musial podwyzszyc oprocentowanie lokat co by nie wypasc z obiegu:)Co myslicie?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadzam się z tym, coś jest na rzeczy...

   Usuń
 16. http://www.biznes.newseria.pl/news/rok_2013_najlepszym_rokiem,p228398389 prezes Gazda uspokaja, info z dzisiaj. Nie widzę powodów do paniki.
  FX

  OdpowiedzUsuń
 17. Pani Prezes nic nie wyłudziła. To wyjątkowo porządna kobieta. Zapewne jakiś słup za inne grzechy naopowiadał organom ścigania głupot a te dla sławy medialnej i premii posadzą każdego. Skoro nikt nie narzekał na brak wypłaty środków to widać że sprawa nadmuchana pod chorą krajową publiczkę. Zacznijcie myśleć trochę. Zamiast pracować będzie odpoczywać na nasz koszt a potem na zasiłek dla bezrobotnych. Co za kraj !!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nic dodać nic ująć, zacznijcie LUDZIE myśleć, a Sprawiedliwości weź się do karanie prawdziwych GANGSTERÓW !!

   Usuń
 18. http://prnews.pl/wiadomosci/skok-w-woominie-z-rekordowym-zyskiem-3111411.html

  OdpowiedzUsuń
 19. Najpierw niektorzy pisza, ze sprawa byla znana juz ponad rok temu a pozniej ktos zarzuca, ze ta nagonka to z racji wyborow i powiazan PiS ze SKOKami. Gdyby to bylo kilka miesiecy temu to bylby zarzut, ze spadly słupki PO i to temat zastepczy, Za rok też będą wybory i też będzie to wina PO a później dowiemy sie ile lat trwac moze egzekwowanie z BFG i czy nie bedzie jak z AmberGold: najpierw kase dostanie skarb państwa i powiazane z nim instytucje i głównie jacys wierzyciele a dla szarych takich ludzi jak my zostanie niewielki procent z tego worka. Ciekawe co wtedy powiecie: wina PO? Wielu tutaj ma jakąś paranoje. Nie jestem za PO ani za PIS czy SLD, wg. mnie każdy rżnie ile może i nie ma na kogo głosować, ale teorie spiskowe są chore. Ktoś naginał prawo, sprawa dotyczy wielu ludzi więc jak w toku postępowania coś się udało ustalić to co się dziwić, że w pewnym momencie wszyscy o tym się dowiadują?
  Ktoś tu też pisze, że tak jak i SKOK miał wpadki to i banki również, ale im to jakoś bokiem puszczano. Ciekawe co takiego? Czekam na te liczne przykłady. Ja jakoś raczej słysze o karach od UOKiKU.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ale skad nagle taka nagonka na SKOKI?Mam rentierska w Wolominie pieniazki wplywaja regularnie ZADNYCH problemow, skad taka panika?

  OdpowiedzUsuń
 21. A jest problem przy zerwaniu lokat Rienterskich zle system obliczył kwotę do wypłaty.Zle wypłacona suma wpłaconego kapitału,i brak odsetek za okres trwania lokaty.Samemu trzeba obliczyć i pisać reklamację.Trochę trwa naprwa błedu i zwrotu kasy.

  OdpowiedzUsuń
 22. Powtorka z rozrywki.
  Tym razem prezesa SKOK Wołomin zatrzymali.
  http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1271545,Zarzad-SKOKu-Wolomin-zostal-zatrzymany-przez-prokurature

  Troche kasy u nich trzymam, BFG jest, wiec nie sadze by mialo to wiekszy wplyw na bezpieczenstwo lokat.

  OdpowiedzUsuń
 23. chyba coś jednak jest na rzeczy. Trzymam trochę oszczędności w Wołominie i zaczynam się bać

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...