środa, 15 października 2014

Nieoczekiwane 4,30% na Lokacie na Powitanie w BIZ Bank


Wydawało się, że niemała, październikowa obniżka stóp pogrzebie ostatecznie marzenia o lepszych lokatach. Omawiane w ubiegłym tygodniu 4,20% wydawało się szczytem podwyżek. Moje pytanie zaś kto da więcej wyglądało na retoryczne.

Omawiana Lokata Jesienna Atrakcja ma obecnie drugą edycję i oferuje już 4,10%. To i tak dobrze bo tylko o 0,10pp mniej, co przy obniżce stóp o 0,50pp należy uznać za bardzo dobrą, chociaż ograniczoną ofertę.

A jednak znalazł się bank, który przelicytował ubiegłotygodniowe 4,20% i zaproponował nam 4,30%! Jakby wszystko było po staremu, a Rada Polityki Pieniężnej niczego nie majstrowała przy stopach.


Stopy w dół, lokaty w górę:) Źródło: smartlokaty.pl

Mowa o FM bank. Tutaj można znaleźć lokatę na 4,30% dedykowaną rzecz jasna dla nowych klientów. Lepsze oferty są zawsze zarezerwowane dla nowych. 

Stawki wyglądają następująco:
1 miesiąc - 4,30% 
2 miesiące - 4,20%
3 miesiące - 4,10%
Co ciekawe przy wyliczaniu zalet lokaty jako ostatnia pozycja widnieje Stałe oprocentowania przez cały czas umowy. Jeśli zaś zajrzymy niżej do tabeli prezentującej oprocentowanie dla poszczególnych miesięcy zauważymy napis oprocentowanie zmienne w skali roku.

Jak to rozumieć? Informacje jakie znajdujemy ostatnio na stronach banku wprawiają w małe osłupienie. Prym wiedzie tuta Inteligo, ale to już coś co być może omówimy sobie w innym artykule

Jak było do przewidzenia parametry lokaty są typowe dla wabika. A więc minimum to standardowe 1000 zł, zaś maksimum tak jak w popularnym Meritum czy Idea bank, czyli 10.000 zł.

Reszta oferty, adresowana dla każdego, nie jest już tak atrakcyjna. Ot zwykłe 3.50% n dwa i trzy miesiące, a więc coś czego nie będziemy tutaj omawiać bliżej.

FM bank do tej pory nie miał lokaty wabika. Ostatnie bardzo udane kampanie Idea banku oraz Meritum musiały zachęcić FM do wprowadzenia ich do oferty. Ale wciąż odstają one od wspomnianej konkurencji, gdzie wciąż mamy 5,00% i to z bonusem.

Nie ma co narzekać. Niektóre banki już zafundowały nam już obniżki. Pierwszy rzecz jasna był mBank, gdzie spadki już w dzień po obniżce stóp wyniosły od 0,30pp (2 miesiące) do nawet  1,00pp (24 miesiące). Ale te najlepsze wciąż trzymają klasę.


5 komentarzy:

 1. Ciekawie czy nadejdą takie chwile ze lokaty będą miały jak jeszcze około 2 lata temu po 7-8 %

  OdpowiedzUsuń
 2. Lokaty po 7-8% raczej nie powrócą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla nowych klientów w expanderze przez meritum jest 5,5% na miesiąc od 20 do 60 tys.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale co tu oznacza „lokata dla nowych klientów”?

  Jak jest w przypadku jeśli miałem już kiedyś lokaty internetowe w fm banku, ale nie w smart?

  W opisie na stronie i w tpio nie jest to jednoznaczne, a nie ma żadnego regulaminu tej konkretnej lokaty (w ogólnym też nic na temat kto jest a kto nie „nowym klientem”)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mnie to zastanawiało. Na infolinii powiedzieli, że w takim przypadku jesteś traktowany jak nowy klient. Potem założyłem tą lokatę i nie było problemów.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...