czwartek, 2 października 2014

Lokata Idea Run czyli morderczo-himalajskie 4,00% dla szalonych


Nazwa Idea Bank zobowiązuje. W końcu słowo 'Idea' oznacza pomysł, a więc wypada być oryginalnym i wykazywać się inwencją twórczą. Co do zobowiązania to trzeba przyznać, że niebieski klon Czarneckiego jest spełniane.

Inna sprawa to wartość użyteczna pomysłów. Zdarzają się fajne pomysły jak Lokata z bonusem czy Ping Pong, które polecić można dla każdego. Zdarzają się całkiem poronione jak Lokata na koniec lata na 5%, która potrafi zirytować nawet osobę, która nie chce zakładać żadnej lokaty. W końcu nabieranie ludzi też ma swoje granice.

Zdecydowana większość wymyślanych przez Idea bank ofert leży pośrodku powyższych skrajności. Do dziwnych propozycji typu dla wybranych profesjonalistów, dołączyła wczoraj kolejna, nie mniej oryginalna. Pytanie czy wartościowa.

Pomysł jest iście oryginalny. Bank przyzna oprocentowanie, którego wysokość będzie uzależniona od... ilości przebiegniętych kilometrów. Ile przedstawia poniższe zestawienie:
 • 3,60% : do 20 km
 • 3,70% : 20 - 50 km
 • 3,80% : 50 - 100 km
 • 3,90% : 100 - 150 km
 • 4,00% ; powyżej 150 km
Uff, aż się spociłem pisząc te zestawienie. Maratończyk musi przebiec 42 km a jak pamiętamy z wojen ze Spartą, wiadomo co się stało z pierwszy maratończykiem. Długo nie pożył, bo bogowie natychmiast pokarali go za ten czyn;)

Skąd wiadomo, kto ile przebiegł? Szpiegującym będzie 'osobisty trener w kieszeni', który zwie się endomondo. To aplikacja do zainstalowania na telefonie. A więc wszystko jasne, bank wszedł w układ z firmą, która oferuje zaawansowane analizy treningów. I obie strony będą czerpać z tego korzyść.

Nie trzeba biegać, można jeździć na rowerze, co jest z pewnością przyjemniejszą czynnością. Tyle że mamy obecnie jesień i nie ma tyle czasu ani możliwości by porywać się na himalajskie 4,00%. Sam lubię jazdę na rowerze, ale raczej w terminie maj-wrzesień. Od października rower jest praktycznie nieużywany.

Teoretycznie to fajna rzecz, w końcu mamy jakaś praktyczną korzyść, w końcu ruch to zdrowie. Ale jesienna zmiana klimatu sprzyja raczej chorobom przy częstych zmianach pogody, jest więc prawdopodobne, że dla osób mało zahartowanych zyski będą ujemne z wiadomych powodów.

Zresztą same zyski nijak nie dopingują do działania. Docelowo mamy tylko 4,00%. Po co, skoro więcej bo 4,10% da nam Credit Agricole i nie będzie za to wymagało przedstawienia dowodu na pokonanie 200 kilometrów stylem dowolnym.

Pomysł może i fajny, ale ani na czasie, ani nie nagradzający odpowiednio do wysiłku. Kto dużo biega czy pedałuje może się podłączyć do zabawy. Nowi jednak machną zapewne ręką. Oferta więc zatem może być wyzwaniem nie dla sportowców, ale dla fanów... elektroniki, czy programistów. Skoro liczniki da się podkręcać, to czemu by sztucznie nie podkręcić wyniku?

Została nam do omówienia ostatnia kwestia a mianowicie terminu trwania morderczego maratonu. Pierwszy maratończyk Filippides musiał się spieszyć w swoim biegu do Aten by obwieścić swoim kamratom, że persowie już są w drodze. Idea ma inny bacik, a jest nim termin 5 listopada.

Hmmm. Mamy zatem 35 dni do mety. A więc dziennie mamy do pokonania... mniej więcej 4,2 kilometry! A więc nieprzypadkowo dobrano termin. Ale czy ktoś będzie się pocić specjalnie po to by sięgnąć po nagrodę, która jest mniejsza niż u konkurencji, która nic nie wymaga?

15 komentarzy:

 1. Szanowny autorze, chyba dziennie 4,2 km;-)
  Za codzienny maraton życzyłbym sobie 40% na lokacie;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ba, a jakże:-)
   I zdobylbyś się w takim przypadku na ten heroiczny czyn? Dzisiejsza szaruga nijak nie dopinguje do działania.

   Usuń
  2. nie biegam, bawię się w inne sporty;-)

   Usuń
 2. Jeśli 5 listopada to to mają grubo ponad miesiąc. Ja jeżdżę rowerem do pracy cały rok, pod warunkiem, że nie pada deszcz lub nie leży gruba warstwa śniegu, więc w tydzień wyrobiłbym ich ten limit. Problem w tym, że kiepski procent dają, więc nie dołączę do zabawy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie wolę biegi krótkodystansowe... do innych banków (lub "instytucji finansowych") i po znacznie wyższą nagrodę ;))
  MD

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta lokata ma na celu wywołanie szumu medialnego i sprowokowanie do dyskusji. Adepci sztuki bankowej są werbowani teraz zapewne po AWF. Jak nabór będzie z KUL to oprocentowanie będzie uzależnione od odwiedzenia wszystkich Bazylik w kraju. hi hi hi

  OdpowiedzUsuń
 5. Tylko patrzeć jak procent będzie uzależniony od ilości zjedzonych pączków z sieci "X" lub zjedzonych gruszek sieci "Y" :)
  Najwyraźniej nudzą się spece od procentów no ale cóż każdy pomysł dobry który przynosi zarobek. Przypomina mi się "szatański pomysł" pewnej firmy proszków do prania. Zawsze mówię żonie że cena w promocji poniżej 5 zł za kg to dobra cena. Sam natomiast dałem się nabrać na numer pt cena kg 4,44 tyle że waga całego opakowania to właśnie te 4,44 a za kg nieco ponad 6. Pomysłowość nie zna granic...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tę firmę powinno się zbojkotować i nie kupować ich produktów. Banda cwaniaków i kombinatorów.

   Usuń
 6. A moze mozna zaliczyc jazde samochodem z wlaczonym urzadzeniem ? :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Promocje, promocje, promocje wszędzie dają i rozdają wiec zarabiamy, a jak do tego wszystkiego ma się skarbówka? Banki mają obowiązek wydawać PIT sami mamy to wpisać do deklaracji? Jak to się ma do tego wszystkiego - się pytam?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polcan mi odpisywał na podobne pytanie w wątku z premią w BGŻ optima, jeżeli jest taki zapis w regulaminie to musisz sam odprowadzić jeżeli nie ma to nie musisz.

   Usuń
 8. No tak, obecnie bez problemu można mieć 4,1%, a jeśli ktoś jeszcze się łapie na wabika to i 5 z bonusem.
  A tu się trzeba nabiegać, i to oj dosłownie wręcz.

  polcan, to masz na poniedziałek robotę, bo wystartował orżnąćbank :D, tak wyczekiwany.
  A jeszcze przypadkowo widziałem dzisiaj w rajfajzenie na oknie jakąś ofertę lokata z czymśtam na 9%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym nie powiedział lokata z czymś tam, tylko coś tam z lokatą na 9%. To lokata jest tu doczepką a nie na odwrót i lepiej o tym nie wspominać bo owe coś to struktura i to dwuletnia, a lokata 8 razy krótsza. Bank może to sobie nazywać Perfekcyjny Duet, dla nas to i tak Fatalny Przekręt.

   O 4% w 'orżnąćbank' wspominam dziś na PP3, jutro omówimy nieco szerzej 5% cashback, szczegóły zaś nieco później, gdy produkty będą testowane. Oferta zresztą jest dość szeroka i warta omówienia. Ale to tematyka PP3.

   Od ponad 10 lat jakoś nie daję się orżnąć tylko wykorzystuje na własny użytek,, a teraz doić będę prawdopodobniej jeszcze bardziej:)

   Usuń
 9. Idea informuje na swoim profilu że przebyto już 15 tys km w pogoni za większym zyskiem.
  Gdyby pojawiła się gdzieś w sierpniu, to pewnie bym wyrobił limit na 4% bo przejechałem rowerem z pewnością nawet więcej.
  I może dla zabawy bym sobie założył, ale teraz?

  Swoją drogą jak to jest? Zakłada się lokatę z standardowym 3,6, które rośnie z biegiem, czy lokata rusza np. kiedy uznam że takie oprocentowanie mnie interesuje?

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem poirytowany, że w Idei Banku nie wymyślono jeszcze lokaty związanej z odmawianiem ilości modlitw dziennie. Wszak żyjemy w kraju katolickim a ludzie nie pracą a modlitwą się bogacą. No i na bank wsparcie z góry też przy takiej opcji byłoby zapewnione. Amen.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...