czwartek, 30 października 2014

Zarząd SKOK Wołomin aresztowany czyli afery wiosennej ciąg dalszy


Nietrudno zauważyć, że wczoraj czytelników bloga zmroziła informacja o dalszym ciągu afery w najpopularniejszym SKOKu w Wołominie. Nic dziwnego, wielu czytelnikom kończą się niebawem lokaty w Kasie, która ma praktycznie najlepszą ofertę lokat w 2014.

O aferze w SKOK Wołomin zaczęto mówić wiosną tego roku, gdy aresztowano wiceprezes Joannę P. Postawiono jej zarzuty dotyczące wyłudzania kredytów. Opisywałem to w artykule Afera w SKOK Wołomin - czy podejrzenia były słuszne?

Teraz zatrzymano samego prezesa słynnego Mariusza G, którego w ubiegłym roku zaliczono do TOP20 w kategorii najlepszy menedżer na czas kryzysu. Spekuluje się, że postawi mu się zarzuty działania na szkodę spółki, a także udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.


Wychwalanemu w roku ubiegłym roku prezesowi grunt zaczął się palić pod nogami w tym roku. Pod koniec wakacji pisałem o zaskakującej informacji, iż prezes wołomińskiej Kasy znalazł się wśród 12 innych, któremu KNF odmówiła zatwierdzenia stanowiska.

Tym razem prezes został zatrzymany przez prokuraturę okręgową w Gorzowie Wielkopolskim. Wraz z nim zatrzymany został także wiceprezes Mateusz G. Chodzi o wielomilionowe kredyty, brane pod zastaw o znacznie niższej wartości.

Na PP3 często piszę o różnego rodzaju aferach w firmach. Zwykle na stronie firmy mającej problemy nie wspomina się ani słowem o toczącej się sprawie przeciwko spółce. Przykładem może być chociażby omawiana ostatnio spółka FIT, której cofnięto licencję na prowadzenie działalności maklerskiej. 

Tylko nieliczne spółki odpowiadają na swoich stronach na zarzuty. Przykładem jest eKancelaria, która będąc pod obstrzałem broni się i tłumaczy każdy swój krok. Dostaję zresztą od czytelników potwierdzania zawarcia umów dotyczących przedwczesnego wykupu obligacji zapadających w grudniu. Jak informowałem w komentarzach na wykup spółka przeznaczyła 1,22 mln z najnowszej emisji S1.

SKOK Wołomin przyjmuje drugą strategię informowania swoich członków o tym co się dzieje. Wczoraj ukazał się następujący komunikat.

Odpowiedź Kasy na zarzuty Źródło: skok.wolomin.pl

Czekamy więc na dalszy rozwój wypadków. Gorzowska prokuratura planuje konferencję prasową na piątek na której mają być podane konkretne zarzuty, zaś SKOK w Wołominie stosowny komunikat obiecuje na poniedziałek 3 listopada. 

Czytelników najbardziej interesuje sprawa depozytów. Jeden nawet napisał coś takiego:
Mi zostało jeszcze 1,5 m-ca na lokacie w Wołominie i na wszelki wypadek dzisiaj zrobiłem ewakuację.


Taka panika wydaje się mocno przesadą. W końcu problem ma BFG, a nie depozytariusze. SKOK ma depozytów na około 2,7 mld, zaś BFG posiada środki na jakieś 7 mld. Środków więc nie powinno zabraknąć.

Ciąg dalszy: Czy likwidować lokaty w SKOK Wołomin czyli efekt domina a wypłacalność BFG

41 komentarzy:

 1. moze wzorem fmbanku sprzed pol roku pojawi sie jakas lokata ratunkowa? bedzie super okazja np na 6%. a jakby co to za wszystko placi bfg.

  OdpowiedzUsuń
 2. moze i jakies przekrety byly, wiadomo gdzie wielka kasa...
  ale mi to pachnie kampania wyborcza, wiadomo ze skoki powiazane sa z pis... jak widac wszystkie chwyty dozwolone.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie też to wygląda na zaplanowaną akcję zniszczenia SKOK-ów. Banki nie mogą się dalej rozwijać i powiększać kapitału bo te "wstrętne" SKOKI zabierają im duże grono klientów.
   I trwa akcja likwidacyjna. Kiedyś rządzący (premier L.M.) zniszczyli świetną polską firmę komputerową - Optimus, dziś ktoś chce zniszczyć inne polskie firmy.

   Usuń
  2. Zgadzam się. Negatywny pijar dla skoków (te likwidacje, komisarze, przejęcia) na bank spowoduje że ludzie może nie tyle co będą ze skoków uciekać, co raczej przestaną przychodzić.
   Zresztą wydaje mi się, choć nie jestem pewien, że klientami skoków są raczej bogatsi ludzie.
   Te opłaty na wejściu raczej mają zniechęcić tych dysponujących małym kapitałem.

   Usuń
  3. Akurat SKOK Wołomin był mocno krtytkowany jako powiazany z PO i WSI przez portal związany ze Skokiem Stefczyka czyli wpolityce.pl więc argument nietrafny.
   Niezależnie od tego jakakolwiek nie byłaby prawda likwidowanie depozytów w tym SKOKu na obecną chwilę to skrajna głupota.

   Usuń
  4. Wybory,wybory więc i afery.Juz do SKOKu Wołomin przyklejono kandydata PiS na prezydenta Warszawy.ponieważ Wołomin to okręg PiSowski więc trzeba tam namieszać,Może się uda

   Usuń
 3. Witam
  Wiec co?mozliwe cztery scenariusze:
  1.Skok wybiera nowy zarzad i dalej funkcjonuje pod dyktando KNF
  2.Skok dostaje zarzadce komisarycznego i ten wprowadza program uzdrawiajacy
  3.Skok-a przejmuje bank wraz z czlonkami i depozytami
  4.Zarzadca komisaryczny oglasza upadlosc i rozpoczyna sie wyplacanie depozytow z BFG
  Czwarty punkt chyba najmniej prawdopodobny bo Wolomin jednak przynosci zyski...
  Czy dobrze mysle?Jezeli nie to prosze o korekte...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od powołania zarządu komisarycznego do upadłości baaardzo daleka droga. Prześledź sobie ile lat był zarząd komisaryczny w SKOK-u Wspólnota. Zgodnie z prawem zarząd komisaryczny jest po to żeby upadłości zapobiec.

   Usuń
 4. Ciekawe czy ludzie wykażą się zdrowym rozsądkiem i nie ulegną panice. Na pierwszy rzut oka widać, że wyrok został wydany. Komuś naprawdę przeszkadzają te skoki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Głupotą byłoby wypłacać kasę przed naliczeniem odsetek.
   To byłoby zrealizowanie straty.Gdyby jednak Kasa upadła to i tak goły kapitał się otrzyma. W upadek Kasy która przynosiła niemałe zyski nie wierzę. Tu chodzi raczej o przejęcie i odstraszenie ludzi od Kas.

   Usuń
  2. W zasadzie zwracają kasę + odsetki. Jedyna stratą powinno być oczekiwanie na wypłatę 20 dni, które moga być przedłużone o następne 10.

   Usuń
 5. Niedługo wybory w Warszawie. Prawdopodobnie to jakaś dęta afera przed wyborami. Komentarz najlepszego blogera w Polsce: https://twitter.com/SciosBezdekretu/status/527507291621584896.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lokata idealna plus w Idea Banku.
  Czy ktoś wie jakie było oprocentowanie tej lokaty w październiku 2013r? Czy ta lokata podlega podatkowi belki?

  OdpowiedzUsuń
 7. Teorie spiskowe rządzą.
  A KNF i ABW najzwyczajniej mogą mieć rację, ktoś wyłudzał te kredyty.
  I nie ma znaczenia ze SKOK trzyma z PIS lub inna opcja, zostało popełnione przestępstwo.
  Czy zarzuty wobec wiceprezes Joanny P. się potwierdziły?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja nie twierdze, ze nie maja racji.
   majac na kogos kwity z reguly te kwity sa sprawdzone i prawdziwe:)

   zastanawia mnie sam moment wyplywania roznych spraw.
   z reszta co to za teoria spiskowa, ta sprwa pachnie polityka na kilometr...

   wybory sie zblizaja, a jak wiadomo cel uswieca srodki.

   Usuń
 8. Zarząd komisaryczny nie zostanie wprowadzony ponieważ nie ma do tego żadnych podstaw.
  Skok nie zostanie przejęty przez inny bank ani też nie zostanie ogłoszona jego upadłość bo również nie ma do tego żadnych podstaw.
  Jest decyzja że zostanie powołany nowy zarząd skoku.

  Wszyscy którzy zerwą teraz swoje lokaty tylko na tym stracą.
  BFG zwraca całą kwotę wszystkich depozytów łącznie z odsetkami.
  Kondycja finansowa skoku została sprawdzona już wcześniej przez zewnętrzny audyt, a aresztowania obecne i wcześniejsze całego obecnego zarządu są jego konsekwencją.
  Jedynie co może wywołać ewentualną panikę wśród ludzi, którzy nie mają żadnej wiedzy na ten temat to piątkowa konferencja prokuratury.

  OdpowiedzUsuń
 9. BFG zabezpiecza zarówno kapitał i odsetki i jest wypłacalny (2.7mld z 7mld), więc nawet w przypadku uruchomienia procedury nie ma strachu. W przypadku gdyby aresztowano zarząd któregoś z dużych banków mogłyby być problemy z wypłacalnością, ponieważ wtedy 7mld to byłoby za mało. Zostaję z lokatami.

  OdpowiedzUsuń
 10. Śniło mi się,że osoby reprezentujące KNF zostały zatrzymane przez prokuraturę pod zarzutem działania na szkodę majątku obywateli Polski- oto rzeczywistość oczywistość- III-PO-stkomuny

  OdpowiedzUsuń
 11. Przydała by się lista skoków i banków które się mieszczą pod BFG tak jak to piszecie wyżej 2.7mld z 7mld. Od dawna wolę mniejszy bank bo jak padnie to 100% bezpiecznie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do wiadomości wszystkich czytelników.
   Owe 2,7 mld w Wołominie to dane za I półrocze 2014.
   Owe 7 mld w BFG to dane za 2012.

   Jutro znajdziecie szczegółowe omówienie jak to wygląda naprawdę. Niecierpliwi mogą przypomnieć sobie poniższy artykuł:
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2014/07/ile-srodkow-ma-bfg-na-wypaty-czyli-jak.html

   Usuń
 12. bez nerw, to tylko debilna polityka

  OdpowiedzUsuń
 13. w ostatnim numerze Dobrego znaku - jest artykuł pana Gazdy o RAJU - jagby zegnał sie z akcjonariatem i chciał zostawić testament -?

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja nie spanikowałem,przyglądam się spokojnie z boku,w drugiej połowie grudnia kończy się lokata rentierska i zobaczymy,co dalej,ale dla mnie bardzo dogodna jest wypłata odsetek co kwartał,więc jeśli nic się nie wydarzy,to zostaję,mnie też ta sprawa śmierdzi politycznie,niedługo wybory samorządowe.

  OdpowiedzUsuń
 15. w ostatnim numerze Dobrego znaku - jest artykuł pana prezesa Gazdy o RAJU - jagby zegnał sie z akcjonariatem i chciał zostawić testament -?

  OdpowiedzUsuń
 16. Powszechnie wiadomo że SKOK Wołomin miał bardzo dobre wyniki finansowe od wielu lat, dobre oprocentowanie i nie zdziera na czym popadnie tak jak banki na przykład mBank. SKOKi mają misję służyć ludziom co nie podoba się innym bankom, SKOKi to ogólnoświatowy ruch - na przykład w USA ludzie wybierają SKOKi a nie banki. KNF próbowała nakłonić banki i skoki o dobrych wynikach do ratowania przed bankructwem najsłabszych skoków. Nie udało się to jej i możliwe że stąd problemy prezesów

  OdpowiedzUsuń
 17. Każdemu dla uspokojenia polecam wejście na stronę BFG i przeczytanie sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
  https://www.bfg.pl/faq-najczesciej-zadawane-pytania

  Wynika z nich m. in. , że do wysokości 100 000EUR środki wypłacane są z należnymi odsetkami oraz termin na wypłatę to 20 dni.

  Po przeanalizowaniu sytuacji jest dla mnie oczywiste, że trwa kolejna odsłona nagonki politycznej na SKOKi. W każdym banku są niespłacane kredyty i podobne przekręty (na wiele większą skalę) tylko KNF spraw nie nagłaśnia bo jest z nadania politycznego, po drugie pracują tam ludzie którzy z racji tego, że wcześniej pracowali w bankach usłużnie robią wszystko żeby zlikwidować konkurencję dla banksterów.
  FX

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że dyskusja rozgorzała na dobre. Moim zdaniem zasadne byłoby postawienie następującego pytania: co wspólnego ma zmiana na fotelu prezesa SKOK-u z bezpieczeństwem środków zgromadzonych na kontach Kasy? Nawet jeżeli zarzuty pod adresem panów G. potwierdził by się to czy oznacza to niewypłacalność? Czy jak zmienia sie prezes X w banku Y to też dyskutujemy o wycofaniu kapitału z takiego banku?

   Usuń
 18. Aresztowanie prezesa Gazdy to znak dla Platformy Obywatelskiej na rozpoczecie kompani samorządowej w Warszawie - to co wyprawia z ludzmi III-RP to skandal -złodziejstwo i same kłamstwa

  OdpowiedzUsuń
 19. Jakoś tego nie czuję. Gość jest wiele lat prezesem. Zarabia kupę kasy i dodatkowo wyłudza kredyty??? Tak czy inaczej swoich lokat w wolomine nie ruszam. Za duża kasa by upaść. Już prędzej jakiś bank by przejął.

  OdpowiedzUsuń
 20. dziwi mnie powierzchowność myślenia wielu z komentatorów. Jak pisano dziś w wyborczej straty mogą wynosić około 200 milionów złotych. Skok miał depozytów na około 2,7 mld złotych więc z tego wynika, że ktoś z niego mógł przywłaszczyć około 8%. załóżmy upadek. BFG wypłaci depozyty ale skąd będą pochodziły pieniądze? Wszyscy za to zapłacimy a naszym kosztem ktoś już być może się wzbogacił. na zagrywki polityczne natomiast będą wskazywać tylko ci, którzy będą chcieli w ten sposób budować swoją pozycję. Dodać trzeba, że wy faktycznie chyba nie wierzycie w zaangażowanie i umiejętności takich instytucji jak prokuratura czy też policja.

  OdpowiedzUsuń
 21. Kolego dziwi mnie twoje myślenie i sianie niepewnosci wsród klientów skok wolomin twoje zmartwienia ze my wszyscy zapłacimy za upadek skoku to kompania wyborcza III-RP

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja ulegając panice zerwałem dwie lokaty .... . Dwie kolejne mam odebrać jutro gotówką. Być może podejmę tylko jedną, bo też już nieco ochłonąłem i zacząłem trzeźwo myśleć.Na zerwanych lokatach straciłem 500 zł odsetek. Zostawię pozostałe 200 tys.

  OdpowiedzUsuń
 23. Mnie wczoraj wygasła tam lokata na 400k i zleciłam przelew zewnętrzny. Dzisiaj z drżeniem sprawdzałam co chwilę moje konto, czy pieniądze wpłynęły i właśnie przyszły. Ufff

  OdpowiedzUsuń
 24. Ok. 11:30 i przelew już przyszedł w systemie SKOK ? Nie podgrzewaj nagonki - w SKOK przelewy najwcześniej ok. 13:00 docierają ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Grupa utopiła Piotra.P aby WIKING mógł wypłynąć i działać.

  OdpowiedzUsuń
 26. Komunikat Rady Nadzorczej: Skok Wołomin uzupełnił skład Zarządu
  2014-10-31
  Szanowni Państwo

  W związku z mającym miejsce ostatnio zatrzymaniem dwóch Członków Zarządu Kasy, Rada Nadzorcza, nie czekając na rozstrzygnięcie sądowe w tej sprawie, podjęła proces wyłaniania nowych Członków Zarządu SKOK w Wołominie.
  Nowi Członkowie Zarządu zostali powołani uchwałą Rady Nadzorczej Kasy w dniu dzisiejszym tj. 31.10.2014 r., podczas posiedzenia Rady Nadzorczej.

  Postawiliśmy na kandydatów z wieloletnim doświadczenie w zarządzaniu instytucjami finansowi co najmniej o takiej wielkości i zasięgu działania jak nasza Kasa.

  Nowi Członkowie Zarządu SKOK w Wołominie w najbliższych dniach skierują list do Członków Kasy oraz mediów przedstawiając plany działania SKOK w Wołominie – zarówno te bieżące jak i długoterminowe.

  Zmiany w Zarządzie SKOK w Wołominie nie wpływają istotnie na działalność Kasy.

  Z całą pewnością objęcie depozytów naszych członków gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100.000 Euro, przy równoczesnym atrakcyjnym oprocentowaniu lokat w naszej Kasie, wpływa bardzo korzystnie na stabilność działania Kasy oraz poczucie bezpieczeństwa naszych członków.

  Rada Nadzorcza
  SKOK w Wołominie

  OdpowiedzUsuń
 27. no i jest zarzad komisaryczny KNF od dzis

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więcej na ten temat w licznych komentarzach po poniższym artykułem dziś na PP3.
   http://polakcandwa.blogspot.com/2014/11/pobicie-wiceszefa-knf-czyli-afera.html

   Jutro szerzej o tym w nowym artykule na PP3.

   Usuń
 28. Jaka jest podstawa prawna do wprowadzenia KOMISARZA w sytuacji, gdy wyniki Kasy są ZNAKOMITE. Aresztowanych członków Zarządu Rada Nadzorcza zastąpiła przecież powołaniem nowych !. Czy KNF swoim działaniem nie naraza członków Kasy na ewentualne straty w przypadku upadłości Kasy ? KTO zwróci nam udziały członkowskie ? ? ? !

  OdpowiedzUsuń
 29. wyniki kasy są ZNAKOMITE...... powtórz, cieciu, te swoje prawdy dzisiaj, 16 grudnia, czekam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...