czwartek, 4 grudnia 2014

Lokata High Five obiecuje mamiące 4%, a ile da tak naprawdę?


No i proszę. Wczoraj nadmieniałem o nabieraniu przez banki biednego Kowalskiego, a już tego samego dnia mamy tego wymowny dowód. W ofercie Idea banku pojawiła się bowiem kolejna lokata z serii, 4% dla naiwnych.

Rada Polityki dała wczoraj stopom święty spokój, a więc i nam wszystkim poniekąd też. Banki mogą więc dalej mamić nas czwórkami, które jednym nie dają spokoju, co widać po wczorajszym komentarzu, a innym pozostawia niesmak z niecnych praktyk zdobywania środków tanim kosztem.

No może nie tak tanim, bo ci co założą High Five aż tak źle jak w przypadku innych banków nie wyjdą. W Idea lokaty stoją w końcu na nieco wyższym poziomie niż w Pekao i innych ale matactwo trzeba im wytykać palcem. Ale i tak stracić można całkiem sporo.

A tak naprawdę nie więcej niż 3,30%

Zamotali bowiem nieźle. Reklamują modne czwórki, które są paszportem do omówienia na tym blogu, a czwórka owszem będzie, ale przez zaledwie 1/12 czasu trwania. Ba, nawet nie tyle, gdyż z każdym kolejnym dniem będzie mniej:(

Lokata potrwa bowiem rok, całe 12 miesięcy. Ale tylko do 5 stycznia gwarantowane jest 4%. A więc kto założy dziś będzie mieć 4% przez 32 dni, kto zaloży jutro dostanie 4% przez 31 dni i tak coraz krócej, coraz krócej i krócej...

A po 5 stycznia? Będzie już tylko gorzej. Tego dnia bank weźmie sobie 5 najlepszych lokat rocznych według money.pl i uśredni je. Nie zaoferuje lepszej stawki niż one, nie zaoferuje najlepszej z nich, a po prostu uśredni, czyli innymi słowy da mniej niż najlepsze.

Przypuśćmy dla uproszczenia, że będą to lokaty na:
1. 3,70%
2. 3,60%
3. 3,50% - tyle zaoferuje Idea bank przez resztę okresu
4. 3,40%
5. 3,30%
Wówczas Idea bank weźmie środkową lokatę i tyle przyzna na naszej High Five. 

A jak to wygląda w praktyce. Na dzień pisania artykułu lokaty z rankingu wyglądały tak:

Z tego rankingu będzie brane pod uwagę oprocentowanie HF
  
A więc na naszym blogu są to po prostu lokaty z... drugiej ligi. Nie biorą tu bowiem pod uwagę SKOKów, ani innych lokat jak na przykład rentierskiej w SK bank, gdzie mamy obecnie... 3,80%! Więc oczywiście zaniża to istotnie potencjalną stawkę High Five. 

Po podliczeniu średniej z lokat wyselekcjonowanych przez money.pl wychodzi nam zaledwie... 3,24%! I tyle bank nam przyzna przez pozostałe 11 miesięcy trwania lokaty. A to już nie wygląda tak fajnie jak reklamowane 4,00%

A Ile to wyjdzie po uśrednieniu dla samej lokaty High Five? W końcu dumnie reklamowane teraz 4,00%, które będziemy mieć przez pierwszy miesiąc, troszeczkę (bo chyba nie trochę) podniesie nam owe marne 3,24%. 

Po ostatecznym uśrednieniu wyjdzie nam zaledwie 3,30%, a więc o całe 0,50 punktów procentowych mniej niż na lokacie w SK bank. I aż 1,40 punktów procentowych mniej niż na lokacie rentierskiej w Wołominie.

Cóż dla banksterów liczy się hasło dobry bajer to połowa sukcesu. A że bajerować umieją, to biznes się kręci. Pomysł pięciu najlepszych lokat zapewne wziął się z lansowanych ostatnio podrasowanych pięciu Niemieckich Gigantach, których zastąpiono pięcioma firmami światowymi, o czym była mowa w artykule Chwilowe 4% w Idea bank na Top Gigantach.

Niestety piątki w recenzji za to nie dostaną.
8 komentarzy:

 1. A to nie jest czasem tak, że oni co miesiąc od nowa będą to przeliczać, a nie tylko raz 5.01?
  Lokata i tak słaba, ale wydaje mi się,że zasady ciut inne niż opisujesz, ale może to ja się mylę.
  Wczoraj byłem w Idei i tylko na szybkości rzuciłem okiem na opis.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie matactwo??
  Informacja, że 4% obowiązuje do 5 stycznia jest widoczna na reklamie / karcie produktu / regulaminie lokaty. Naprawdę trzeba być ignorantem, żeby tego nie zauważyć.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o to, że patrząc nawet na podane informacje, zakładamy, że lokata będzie mniej więcej będzie na poziomie 3,80% skoro daje 4,00% a potem brane pod uwagę są najlepsze lokaty roczne.

   Tymczasem bliższa analiza wykazuje, że daleko jej do owych 3,80%, warunki są bowiem zamotane kolejny raz w "piątkę wspaniałych".

   Usuń
 3. 100 zł do zgarnięcia w ING za założenie konta. Dla nowych klientów i tych co zamknęli do 31-12-2013 Warto konta zamykać !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wiadomo od początku i dlatego tak dużo artykułów poświęconych tematowi "Jak zamknąć konto w banku xxx"

   Oczywiście będzie o tym jutro.

   Usuń
 4. Zamiast marnej lokaty poniżej 4% zakładam IKE na 6% i traktuje to jako lokatę długoterminową zawsze to lepsze niż te ochłapy trojaczków

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć, Polcan. Widzę, że nawet jak próbujesz zdegradować lokatę to i tak nieumiejętnie :) Poczytaj dobrze regulamin bo masz tam napisane, że nie biorą pod uwagę również oprocentowania z holdingu czyli Getin, Getin online, Noble itd. Czyli wychodzi 3,14%. A będzie gorzej. Tak czy inaczej chciałem zapytać dlaczego tak ucichłeś ze SKOKiem Wołomin, który tak promowałeś ? Czyżby nie dotarła do Ciebie radosna wiadomość ? Dziś czytałem różne opinie na ten temat np.: to sprawa czysto polityczna - 78% przeterminowanych kredytów, banki wraz z BC specjalnie zaniżają oprocentowanie lokat (stopa ref. 2%, stopa dep. 1%) tylko skoki uczciwie płacą, najlepszy był komentarz, że to w sumie dobrze bo to jak zerwać lokatę bez utraty odsetek tylko z miesięcznym opóźnieniem. Mam nadzieję, że Twój kolejny wpis będzie jeszcze bardziej barwny. No bo w sumie klepanie po plecach czytelników, którzy trzymają pieniądze w instytucji, której szef siedzi w więzieniu za zorganizowanie pobicia wiceprezesa KNF, za podejrzenie prania pieniędzy – spłacane kredyty przez bezdomnych oraz wyprowadzanie itd. Jest dziś już słabe. Wielu idzie o krok dalej. Polcan – nie możesz być gorszy. Wymyśl coś oryginalnego. Potrafisz standardowe produkty bankowe opisywać po swojemu nie rozumiejąc regulaminów. Potrafisz odnajdywać nowe zagrożenia w tych samych produktach. Liczę na artykuł typu : to KNF – instytucja wspierające banki komercyjne (z obcym kapitałem koniecznie) dążą do zniszczenia SKOKów – jedynej ostoi polskiego kapitału w kondominium rosyjsko-niemieckim poprzez dążenie do ich upadku w celu wyprowadzenia pieniędzy z BFG (bo gdzieś pieniądze muszą trafić – na pewno nie do SKOKów bo KNF zepsuł opinię) do banków komercyjnych, które są tak słabe, że muszą niszczyć jedyną konkurencję z polskim kapitałem. No i na koniec „Nie o takie Polskie walczyłem” – sorry poniosło mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...