poniedziałek, 29 grudnia 2014

Ciemne strony 2014


Po najlepszych okazjach roku 2014, czas na jego ciemną stronę. W życiu wszystko ma dwie strony medalu, warto więc omówić obie jak to robimy co roku. Przeglądając takie zestawienia z kilku lat będzie można dość do ciekawych wniosków.

Na razie prezentuję trzeci takie zestawienie. Wybór lidera w kategorii najgorsze wydarzenie roku z punktu widzenia wyjadacza wisienek ne jest trudne. W zestawieniu z 2012 wygrało wprowadzenie podatku Belki, który rozczłonkowaną optymalizację dochodu na naszą korzyść zamienił je w optymalizację korzystną dla państwa.

W zestawieniu z roku 2013 królowały lawinowe spadki stóp procentowych oraz wyścigi banków w kategorii kto najszybciej wystawi swoich klientów do wiatru. W efekcie absurdalnych ofert, wielu klientów przeniosło się do SKOKów, a te na stałe zagościły w rankingach lokat.


Najgorsze wydarzenia mają bezpośredni wpływ na ruchy środków. Podatek Belki był powodem zainteresowani obligacjami korporacyjnymi, zabawy banków w nabijanie klientów w butelkę spowodował migrację do SKOKu


1 Upadek SKOK Wołomin
Wybór lidera nigdy nie był trudny i nie inaczej jest w tym roku. Jest nim bez wątpienia ekspresowe doprowadzenie do upadku SKOKu mającego najlepszą ofertę lokat. Pisałem o tym szeroko w wielu artykułach i chyba nie trzeba tego nikomu przypominać.

Nie przyjmuje depozytów

2 Wprowadzanie zarządców komisarycznych do SKOKów
Zastanawiający jest całkowity rozdźwięk pomiędzy planami a ich realizacją w przypadku wprowadzania zarządców komisarycznych do Kas. Jak dotąd żadnemu z nich nie udała się jego misja. Wołominowi przyglądaliśmy się uważnie, więc wpadka mBankowca jest nam doskonale znana.

Czy to jednak przypadek, że praca zarządcy w Kasie Wpólnota też poszła na marne bo ten SKOK upadł jako pierwszy? Czy to przypadek, że prace zarządców w pozostałych SKOKach też poszły na marne skoro przejęły ich inne banki i to te najgorsze z możliwych? Bo jak doskonale wiemy, zyskały na tym Alior, PKO oraz Pekao, a finansowanie na to dostali z BFG.


3 Fuzje banków
Alior nie tylko wzbogacił się o 18 milionów z dotacji BFG za przejęcie SKOKu im. Jana z Kęt w Rumii. Jego zapędy obecnie sięgają przyjaznego Meritum. W efekcie niebawem zniknie fajny bank, a dobre oferty zamienią się w melonikowe ochłapy

Zniknie też BGŻ, na którego swoje łapska zaciera już Paribas. I nie zdziwi nas, jeśli pojawią się nowe przejęcia w których pojawią się nie tylko małe banki, ale także, a może przede wszystkim, kolejne SKOKi, które zdaniem dyrektora PKO, wkrótce przestaną istnieć.


4 Oferta nowych banków
Debiuty Optimy oferującej 8% na start czy Alior Sync oferujący 100 zł na start witaliśmy w euforii. Banki rozdawały niemało na wejściu dla nowych klientów i ustawialiśmy się w kolejkach by je zgarniać. Tegoroczne debiuty Smart Bank czy Orange Finanse rozczarowały. 4% to zdecydowanie za mało, by zachęcić do skorzystania z usług nowego banku.


5 Kolejne obniżki interchange
Wystarczył rok by Polska spadła z piedestału i to z ogromnym hukiem. Jeszcze roku temu to u nas była największa opłata za płatności kartą sięgająca 1,6% co było najwyższą opłatą w Europie, a my mogliśmy nieźle zarabiać na cashbacku.

Od nowego roku po dwóch drastycznych cięciach opłata za płatności kartą spadła do... 0,2% co będzie... najniższą opłatą w Europie. W efekcie można się spodziewać zemsty banków, które zwykle wszelkie zmiany odbijają sobie na pokornym Kowalskim.


Ciemno, ciemniej coraz mroczniej. Czy to nowy Sauron w przebraniu bankstera osacza nasze oszczędności? Analiza ciemnej strony w ostatnich latach wskazuje winnego i chyba nikogo on nie dziwi. Tak w końcu jest od zarania dziejów...

12 komentarzy:

 1. Ciekawe to wygląda. Można w takim razie zacząć głośno mówić, że zarządca komisaryczny z mbanku doprowadziła do upadłości SKOKu a tym samym mbank narobił problemów finansowych klientom (i tu nie mówimy którym - zostawiamy niedopowiedzenie, niech będzie skojarzenie z mbankiem). Może jak takie informacje trafią do ludzi to zrozumieją, żeby im (mb..) nie powierzać w takim razie pieniędzy. Bo skoro nie potrafią zarządzać firmą finansową to nasze pieniądze złożone w mbanku też zmarnują. A jakby zarządca wyprowadził kasę na prostą to miałby pochwały i ludzie zobaczyliby, że potrafi dobrze zarządzać pieniędzmi.

  Gdyby była mocniejsza reklama/informacja negatywna o zarządcy może zastanowiliby się czy warto doprowadzać do upadłości firmę bo może to też odbić się na nich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fakt: co chwilę kolejny bank podkręcą śrubę w tabelach opłat i prowizji. Co raz bardziej pokręcone te regulaminy opłat a coraz czesciej jesteśmy informowani, że konto jest za "0zł" a gwiazdek jest bez liku! KNF powinien się za to wziąć a w zamian mamy ...upadające SKOKi

  OdpowiedzUsuń
 3. Zobaczcie jaka spekulacyjna świeca jest na kursie walut: Euro, Dolar, Frank.
  W świat poszła informacja o wypłatach BFG i od reki poleciał kurs złotego.
  Dodatkowo licznie się wypowiadający klineci Wołomina jak zapowiadali, tak zrobili - w swietle obraźliwej oferty banków - zamienili oszczędności za walutę i wytransferowali za granicę, co kursowi nie pomogło.

  Zmiany na Euro to 4% w ciągu 10 dni - wzrost bez precedensu od 5 lat.

  Kto przewidział taki scenariusza mógł sporo zarobić - więcej niż w Skokach i na Obligacjach ;)

  Teraz juz po jabłkach - kurs spada ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno na kurs waluty nie miały wpływu wypłaty z BFG. Prędzej okres świąteczny 4-5 dniowy. Ktoś się zmówił na osłabienie waluty i przez ten czas była doga, a teraz wróciła do normy. I to zwłaszcza w piątek 26.12 gdy u nas jeszcze święta.

   Usuń
  2. Dominik28:
   Ha ha ha, to czemu Ty nie ratujesz firmy, która ma 70% przeterminowanych kredytów i do każdej lokaty dopłaca ponad 3% nad stopą referencyjną?

   Anonimowy:
   To nie ma nic do rzeczy kompletnie....

   Światowa gospodarka na totalnie w d. tą informację, bo pieniądze fizycznie są nadal w obiegu..

   Tyle co się w tych komentarzach czasami rzeczy dowiem to aż nie wiem czy się śmiać czy płakać.

   Usuń
 4. Dziś w Programie Trzecim Polskiego Radia w audycji "Za a nawet przeciw" był jakiś człowiek, który mówił, że RPP powinna w 2015 - jak on to powiedział - ZNACZĄCO - obniżyć stopy procentowe.

  K. Strzyczkowski na to, że lokaty staną się nieopłacalne, a i tak już są nieopłacalne. Ale zastanowił się i dodał, że może dzięki temu Polacy wyciągną oszczędności i pójdą na zakupy i dzięki temu gospodarka ruszy. Ale ten gość zaproszony stwierdził, że jednak nie ma na to szans, ponieważ 2/3 ludzi nie ma oszczędności. A ta 1/3 to są bardzo bogaci i właściwie tyle. Nie będzie za ciekawie w tym 2015 roku finansowo. Ale na szczęście są obligacje :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dominik nie wpadaj w taką euforię z tymi obligacjami. Owszem to świetny produkt, ale trzeba ostrożnie dobierać spółki do portfela i co więcej rozważnie tzn więcej w teoretyczne pewniaki a mniej w takie, które gołym okiem widać, że są ryzykowne.

   Euforia jest najgorszym doradcą chociaż cieszy. Póki co owszem jest rewelacyjnie, ale mamy już ostrzegawcze komentarze o niektórych spółkach, które przestały płacić. Na szczęście są to pojedyncze przypadki.

   Usuń
 5. polcan mam do ciebie prośbę o interwencję i za Twoim pośrednictwem chciałbym ostrzec innych w sprawie opisywanej tu oferty plus banku na 4% - 3 mieś. wraz ze swoimi znajomymi wypełniliśmy formularz zgłoszenia oni 22.12 oraz ja 23.12 i na maila otrzymaliśmy numer konta wraz z info że kasa ma wpłynąć następnego dnia roboczego po 12stej - dotrzymaliśmy warunków i nic - zero potwierdzenia na meila ze strony banku - zero kontaktu! nie da się tam dodzwonić przez cały dzień! po wypełnieniu w godzinach porannych formularza na stronie banku i prośbie o kontakt - żadnej odpowiedzi!!!
  nie wiadomo jak odzyskać przelane pieniądze!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj napisać tutaj
   https://plusbank.pl/obsluga-klienta#napisz
   W końcu chyba po to jest ten formularz by zgłaszać swoje zastrzeżenia.. Zostaw też swój nr telefonu, niektóre, bardziej cywilizowane banki odpowiadają.

   Ja nie brałem udziału w tej akcji. gdyż 4% to dla mnie trochę za mało. Bardzie opłacalne jest obecne 5% z bonusem zakładane na krewnych i znajomych królika.

   Usuń
 6. ten formularz wypełniłem dziś rano i cisza - moi znajomi jeszcze przed świętami,
  myśleliśmy sobie że natłok wniosków przed świętami sprawił opóźnienie ale że po świętach będzie jakaś odpowiedź a tu echo, jeśli jutro nic się nie odezwą to wybiorę się do stacjonarnej placówki - niestety mam do niej ponad 50 km w jedną stronę :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie masz co panikować. Są osoby, które przelały pieniądze i były pewne, że 22-ego były już u nich na koncie i do dzisiaj nic. Wiem z infolinii, że zalano ich wnioskami (i pieniędzmi na nie) i nie wyrabiają się z potwierdzeniami. Ale spokojnie, ja dziś wreszcie się doczekałem, a lokata pracuje od wpływu do nich pieniędzy. Pozdrawiam

   Usuń
 7. Autor pozwoli, ze cos dodam, fuzje nie zawsze sa zle. Jako byly klient nordei musze powiedziec, ze w pkobp jest o niebo lepiej.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...