środa, 12 sierpnia 2015

SK bank pod nadzorem komisarycznym czyli powtórka z Wołomina


W ubiegłym roku dwie instytucje z Wołomina święciły triumfy wśród czytelników FpG. Oferta SKOK Wołomin oraz SK banku wyróżniały się zdecydowanie na tle reszty, co widać było w comiesięcznych zestawieniach rankingu lokat.

Tymczasem ku naszemu zdziwieniu najpierw pod lupę wzięto SKOK Wołomin, do którego najpierw wprowadzono zarządcę komisarycznego, a następnie w trybie ekspresowym przeznaczono do likwidacji. Jak się potem okazało, chodziło o przestępcze działania kadry zarzadzającej.

Wczoraj dostaliśmy informację, że zarządca komisaryczny pojawi się także w drugim wołomińskim SK banku, który nazywa siebie największym bankiem spółdzielczym w Polsce. Czy i tutaj winna była kryminalna afera?

Ale już bez swojego zarządu...

Nie podano niczego takiego do wiadomości. Radę nadzorczą zawieszono, a członków zarządu odwołano, ale to standardowa procedura w momencie gdy KNF ogłasza, że coś jest nie tak i wprowadza zarządce komisarycznego. A co było nie tak?

Zdaniem KNF bank nie zrealizował zaleceń wynikających z inspekcji oraz nie opracował programu naprawczego. Wobec braku programu restrukturyzacji szczególności w obszarze ryzyka kredytowego nałożono nań karę w postaci groźnie wyglądającego zarządcy.

Zarządcy komisaryczni kojarzą się źle. Pamiętamy przecież, że tam gdzie jest taki zarządca, prędzej czy później instytucja przestaje istnieć bądź zostaje przejęta przez innych. Tak było już w przypadku kilku SKOKów. 

Co gorsza zarządca utrudnia życie deponentom zamiast ułatwiać. Wystarczy przypomnieć absurdalny brak zgody na wypłacanie środków z lokat, analizowanie zwrotów środków z lokat czy zniechęcanie klientów do współpracy. Liczne komentarze do tamtych artykułów mówią same za siebie.

Po raz pierwszy jednak taki zarządca zawitał do banku. Niestety to jeden z nielicznych banków, gdzie nie założyłem dotąd konta, a szkoda mógłbym bowiem na bieżąco śledzić co się dzieje. Zniechęciłem się jednak po aferze opisanej w artykule Kliencie odsetek nie dostaniesz czyli nieoczekiwana tyrania SK banku.

Skąd my to znamy...

A przecież SK bank istnieje już ponad 88 lat i podobnie jak kiedyś SKOK Wołomin chwali się swoimi nieprzeciętnymi nagrodami. Nazwano go przecież najefektywniejszym bankiem o sumie bilansowej ponad 400 mln zł.

We wczorajszych komentarzach znów pojawiły się zapytania co to oznacza? Przerabialiśmy to już w przypadku SKOK Wołomin. Kto miał tutaj mniej niż 100 tysięcy euro, dostał wszystko z powrotem, chociaż z tygodniowym poślizgiem. 

Zatem ustanowienie zarządcy powinno być sygnałem, by zmniejszyć ilość depozytów poniżej 100K uważanej za bezpieczną barierę. W końcu mamy tutaj BFG. Co prawda zasoby BFG poważnie się zmniejszyły w wyniku pierwszej akcji wołomińskiej, ale jak informowałem w artykule Ile środków ma BFG, jak kasy zabraknie, to i tak się znajdzie.

W tle tej informacji podano, że kolejny zarządca zawitał do SKOK. Tym razem dotyczy to SKOK Jowisz. Do zarządców w SKOKach zdążyliśmy się jednak już przyzwyczaić, wiadomo bowiem jaka wojna panuje na linii KNF-SKOK. 

Ale zarządca komisaryczny w banku spółdzielczym to nowość. Najbardziej niepokojący jest jednak fakt, że zarządcy pojawiają się zawsze tam, gdzie są najlepsze depozyty. Czyżby to była kara za oferowanie zbyt dużo dla Kowalskiego?

Ciąg dalszy: SK bank a rozwiązanie zarządu komisarycznego

239 komentarzy:

 1. Mam tam lokatę 13-miesięczną do połowy grudnia, muszę czekać....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt niczego Ci nie każe. Jeśli już to powinieneś napisać, że będziesz trzymał tam środki. Jeśli będzie run na odbieranie depozytów to, żaden bank nie przetrwa.
   Poza tym co Twój wpis wnosi do tematu? Posiadasz chociażby kwotę 1BFG i nie panikujesz z powodu wprowadzenia zarządcy?

   Usuń
  2. Napisałem,że muszę czekać ergo będę tam trzymał środki, moje "muszę czekać" oznacza westchnięcie, bo już przeżyłem upadek Skoku Wołomin i mimo happy endu nie chciałbym znowu w grudniu iść do PKO BP bo swoje oszczędności

   Usuń
  3. Ciekawe jak jest z odsetkami z lokat ze zmiennym oprocentowanie, BFG dostaje chyba listę zmian oprocentowania i wylicza odsetki. Wypłacają w ogóle te pieniądze ludziom, bo gdzieś czytałam, że wypłacają tylko 1000 zł.

   Usuń
 2. Ja też muszę poczekać na owoce inwestycji. Na niektóre do 2016 r. Puki co nie należy panikować bo się więcej straci niż zyska.

  OdpowiedzUsuń
 3. SK Bank okazał się bardzo fair. Po złożonej reklamacji i powołaniu się na zamieszczony tutaj artykuł otrzymałem zwrot środków wraz z odsetkami za okres jaki już upłynął.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe czy ten sam syndk wkroczy do akcji co w SKOK Wolomin :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy: bujdy piszesz. Kto Ci rozpatrzy reklamacje w godzine?

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy12 sierpnia 2015 08:59 - 10/10

  OdpowiedzUsuń
 7. Polcan. A jak to było w Skok Wołomin? KNF wypłacił pieniądze wraz z odsetkami za okres który upłynął od początku lokaty do wypłaty ? Czy tylko suchy kapitał ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. KNF wypłacił pieniądze z odsetkami (odsetki są liczone do dnia ogłoszenia upadłości i zawieszenia działalności kasy). Z Wołominem wypłata poszła b. sprawnie a trzymałem tam prawie wszystkie swoje oszczędności !

   Usuń
  2. SKOK Wołomin wypłacił kapitał + odsetki do dnia wniosku o upadłość.

   Usuń
  3. BFG (nie KNF) wyplacil pieniadze wraz z odsetkami. Odsetki byly liczone od momentu zalozenia lokaty do daty w ktorej ogloszono upadlosc Skoku.

   Usuń
  4. miałem pieniądze w SKOK WOŁOMIN, wypłacono co do grosza z odsetkami włącznie, odsetek nie policzono jedynie za 7 czy 8 dni, które minęły od dnia ogłoszenia upadłości do dnia wypłaty

   Usuń
 8. Wypłacił za okres który upłynął. Jednak przez pięć dni pieniądze nie procentowały tyle trwała procedura wypłaty. Jeśli by się powtórzyła sytuacja jak z SKOK WOŁOMIN to w Grudniu mamy płacz lub prezent

  OdpowiedzUsuń
 9. Przerabiałam już zarząd komisaryczny w SKOK Wołomin. Chcialam zaczekac miesiąc z wypłatą lokaty, niestety nie zdążyłam. Do dzisiaj nie odzyskałam wszystkich pieniędzy. W SK Banku mialam 5 lokat do wysokości BFG, ale jednak wczoraj wszystkie zerwałam i mam pieniądze na koncie. Przynajmniej będę spokojnie spac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy lokaty można zerwać internetowo , czy trzeba osobiście? Mam 400km do najbliższej placówki. Proszę o info.

   Usuń
  2. Do dzisiaj nie odzyskałam wszystkich pieniędzy - dlaczego? bfg nie chce wyplacic czy nie poszlas do pko ? nie rozumiem, a moze mialas jakies inne produkty niz lokaty?

   Usuń
  3. Nie zrozumiałą sytuacja, niczym nieuzasadniona przez Ciebie. Ludzie otrzymywali zwrot + odsetki a Ty nie dostałaś bo co?? Jakaś przyczyna jest o której nie piszesz skoro BFG nie wypłacił.

   Usuń
 10. Jeśli banku nie zlikwidują,to ciekawe na ile spadnie oprocentowanie np lokat rentierskich.
  Sporo ludzi posiada tam 2-3 letnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy12 sierpnia 2015 09:36
  Wszystko poza "wpisowym"

  OdpowiedzUsuń
 12. Info dla posiadaczy kont IKE. Wg infolinii BFG w ewentualnym przypadku "spełnienia warunku gwarancji BFG" będzie opcja wypłaty transferowej na inny rachunek IKE czyli uzbierane odsetki "bezbelkowe" zostaną uratowane. Tak mówi infolinia BFG, ale najlepiej jeśliby bank/BFG potwierdził to "na piśmie" w jakimś komunikacie/oficjalnej informacji.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ponawiam pytanie Anonimowego z 9:36: czy BFG wypłaca sam kapitał, czy kapitał plus odsetki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kapitał plus odsetki do dnia ogłoszenia upadłości:)
   Nie jest liczony czas od ogłoszenia upadłości do momentu wypłaty - na to BFG ma ustawowo 20 dni, chociaż w przypadku SKOK Wołomin czekaliśmy tylko 7 dni.

   Usuń
 14. Rzeczywiście wygląda to na zmasowaną akcję banksterów z banków zagranicznych i będących na ich usługach polityków, szczególnie szmaciarzy typu szczurek i knf-u. Reprezentują oni zagraniczny kapitał i nie mogą ścierpieć, że indywidualni klienci nie godzą się na lichwę w zagranicznych bankach i szukają najlepszych depozytów czy to w skok czy w bankach spółdzielczych. Też mam depozyty w SK Banku, na razie nic nie robię.
  FX

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. KNF rozwala ten bank. Mam tam konta i lokaty od wielu lat. Znam ich kondycję. Zabolało kogoś, że polski bank, który wspiera polską przedsiębiorczość tak dobrze idzie.
   Najgorsze jest to, że Komisarz spowodował panikę i ludzie masowo wybierają pieniądze. Pracuje w tym banku kilkaset osób, co będzie z nimi ? Masakra. Gdzie był zarządca komisaryczny KNF jak Aber Gold funkcjonował z prezesem kilka razy karanym za przestępstwa finansowe? Masakra. Piszcie ludzie na fejsie, trzeba to nagłośnić i ratować co się da.

   Usuń
 15. Mam u nich 12 lokat. Powieniennem się martwić ? Co z odsetkami ?

  OdpowiedzUsuń
 16. TVP3 - kolejka pod SK Bankiem

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam tam 12 lokat (poniżej 100k EUR) Są powody do obaw. Zobaczymy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak poniżej 100k EUR, to jakie powody do obaw? Po co siejesz panikę?

   Usuń
 18. W SK Banku mam lokaty w euro , w razie upadłości ciekawie jak wypłacają w euro czy przeliczają na złotówki ( ewentualnie po jakim kursie)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. NBP w dbiu ogloszeniu upadlosci

   Usuń
  2. Wypłata na pewno w złotych. Co do kursu nie jestem pewien. Podejrzewam, że będzie do kurs NBP z dnia wydania postanowienia o upadłości banku.

   Usuń
 19. Może ktoś się orientuje, czy ta kwota gwarantowana przez BFG (100k EUR) to jest przewidziana na osobę na jakiś okres ?
  Tak pytam, bo w zeszłym roku skorzystałem już z wypłaty z BFG po upadku SKOK Wołomin i środki wylądowały na lokatach w SK Bank. Teraz mogę liczyć znów na pełne 100k EUR ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma żadnego znaczenia że wypłacałeś już przez BFG.100k EUR dotyczy jednego banku.Możesz mieć w każdym banku po 100k i BFG zadziała niezaleznie (oczywiście jeśli to wytrzyma:))dla każdego banku

   Usuń
 20. Panikarze. BFG jest?-Jest. Jak im się skończy kasa to biorą pożyczkę i przelewają tym co mieli kase w SK Banku. To nie jest Amber Gold. Przeżyliśmy SKOK Wołomin to i to przeżyjemy. Gdzie uciekniecie z kasą? Gdzie dają lepsze procenty? Co innego jak ktoś miał więcej niż 100k Euro to niech się bije w pierś, że nie zastosował się do rad, które padały przy okazji SKOKów. Sami nakręcacie panikę strachu, ale tak to jest jak ktoś nieświadomie inwestuje wszystkie oszczędności w jednym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 21. 100k EUR jest w przypadku każdego banku. Niech wszyscy biegiem lecą do banku i wypłacają wszystko to na pewno pomoże. Ogarnijcie się :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie w przypadku każdego banku. Banki mające jednego właściciela liczy się jako jeden. Dopiero Polcan o tym pisał.

   Usuń
 22. "Najbardziej niepokojący jest jednak fakt, że zarządcy pojawiają się zawsze tam, gdzie są najlepsze depozyty. Czyżby to była kara za oferowanie zbyt dużo dla Kowalskiego?"
  To jest logiczne że gdy bank (skok) zaczyna mieć kłopoty finansowe to oferuje najwyższe odsetki , żeby ściągnąć jak najwięcej kasy . Swojego czasu najwięcej oferował Amber Gold :), a swoją drogą nie włączyła się Wam lampka na lokalizacje w Wołominie. Ja wiem że nie powinno się generalizować i że 88 lat tradycji, ale ta tradycja która się sama nasuwa jest jeszcze starsza .Polecam przenosić kasę z rozsądkiem i na pewno nie do Pruszkowa:)
  JJJ

  OdpowiedzUsuń
 23. Następny do komisarycznego zarządu to Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie. TAM TO DOPIERO SĄ ZGRYWUSY

  OdpowiedzUsuń
 24. W wyborczej piszą, że w oddziale wypłacają tylko po 1000zł na osobę. Coś jak w Grecji. IMHO lepszy będzie upadek niż ograniczenie wypłat i obniżenie oprocentowania depozytów przez komisarza do np. 1%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oprocentowanie lokat nie jest uzależnione od widzi mi się komisarza tylko od stóp procentowych. Nie wprowadzaj w błąd.

   Usuń
 25. Ja nie ruszam żadnych lokat w SK Banku. Jak miałem w SKOK Wołomin, to panikowałem i zamknąłem kilka lokat tracąc bardzo dobre oprocentowanie. Tym razem nie powtórzę błędów. Nie ma sensu tracić, ryzyka nie ma żadnego.

  OdpowiedzUsuń
 26. Sieją panikę w GW. Ja też podchodzę do tego ze spokojem. W pesymistycznym wariancie jest BFG, dostanę odsetki których mi nikt już nie odda zrywając lokaty.

  OdpowiedzUsuń
 27. Pytanie do Polcan. Czy dopisanie jako współwłaściciela niepełnoletniej córki (16lat) lub pełnoletniej sioatry zwiększa kwotę gwarancjo BFG? Według informacji pracownika Skbanku dopisanie żony spowodowało zwiększenoe kwoty gwarancji do 200 tys. Euro. Z góry dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 28. Mamy w SKbank 1600 tys. kredytu,spokojnie spłacimy ,podobno zarzucono bankowi nadmierne depozyty /wpłaty zwłaszcza po Skoku/ względem zbyt małej ilości pożyczek?Trochę to dęte tłumaczenie,najwyrażniej drażni to banki z łupieżczym kapitałem.Prezes dobrze prosperującej firmy.

  OdpowiedzUsuń
 29. Przelewy normalnie chodza nie panikujcie

  OdpowiedzUsuń
 30. Oby do wyborów. Jeszcze tylko niecałe 2 miesiące :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Mam w SK wspólne konto internetowe z żoną. Czyli teoretycznie gwarancja BFG do 200 TEUR. Pytanie - czy jeśli zakładane były interlokaty standard, drogą internetową, przeze mnie, to stanowią one nadal współwłasność i objęte są gwarancją 200 TEUR, czy są przypisane do mnie i gwarancja ogranicza się do 100 TEUR? Kwota ogólna lokat mieści się między 100 a 200 TEUR.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli z żoną jesteście małżeństwem to wszystko jest wspólne czy ci się to podoba czy nie :) Jak wspólne to wspólne jak na każdą osobę 100k to na wspólną kasę macie 200k. Jeżeli masz rozdzielność majątkowa to pieniądze są tego na kogo założono lokatę.

   Usuń
 32. Limit wypłat 5000zł na osobę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. takie jest limit wypłat?
   skąd masz takie info?

   Usuń
  2. @ Rafal
   Dostałeś już odpowiedź od Viktora pod identyczną treścią jaką zamieściłeś na http://appfunds.blogspot.com/.
   Dlaczego biegasz po forach i smrodzisz?

   Usuń
 33. ja jako wisienkobiorca mam pytanie do Was... warto tracic nerwy dla tak kiepskich inwestycji? SKOKI, SK banki? te pare zlotych wiecej od normalnych bankow jest tego warte? odpowiedzcie, ale szczerze ok?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak masz do ulokowania 2,5zł to nie warto jak masz więcej to warto, proste chyba :) Zresztą pewnie jakiś troll

   Usuń
  2. i dla tych paru groszy pozniej warto sram w gacie na forum?

   Usuń
 34. Jak wszedł komisarz do SKOK Wołomin to wielu panikarzy pozrywało lokaty, po co? Nie wiem. Wiem, ze stracili odsetki i teraz taka sama rzesza zerwie lokaty w SK Banku i znów będzie płacz bo odsetek nie ma a za pare miesięcy BFG wypłaci wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Dlatego się ludzi straszy żeby BFG mniej wypłacił

  OdpowiedzUsuń
 36. w sumie, jeżeli obecnemu zarządowi uda się zapewnić płynność, a jeżeli zarząd będzie chciał to tę płynność będzie potrafił zapewnić, to rezygnacja wypłacających z narosłych czasami nawet latami odsetek, może się okazać niezłym interesem dla banku, dodatkowo na koniec 2013 roku obligacje Skarbu Państwa stanowiły aż 1/4 całości aktywów SK, Banku (także i zgodnie z ostatnimi sprawozdaniami ta ilość niewiele się zmieniła, więc nie będzie powtórki ze SKOK Wołomin, gdzie pieniądze uległy prawie całkowitej anihilacji, w 2014 roku obligacje SP okazały się to świetnym interesem, mam sporo w SK oczywiście poniżej 100k EU) i jakoś śpię spokojnie, zwłaszcza, że jakiś dobry człowiek odkupił ode mnie około 2 tyg. temu papiery dłużne BSW po cenie niewiele niższej od 100%, a w przypadku wdrożenia programu naprawczego, możliwe, że posiadacze papierów BSW, będą zmuszeni także, tę naprawę w jakiejś formie sponsorować

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ty co za znawca tematu, teorii spiskowych i wtajemniczony we wszystkim mason jakiś. Wczoraj napisałem maila do sk i dzis rano otrzymalem informacje, ze bank działa w pełnym zakresie, a srodki sa gwarantowane przez BFG. Racja, infolinia ciagle zajeta, ale nie dziwie sie jak kilka tysiecy ludzi dzwoni w jednym momencie, tez bym zablokowal linie i podawal tylko ogolne komunikaty. Jest to sytuacja kryzysowa, nieprzewidziana, wywolana komunikatem KNF, wiec jedynym powodem upadlosci moze byc wylacznie szybkie wycofanie depozytow przez klientow. Tu nie ma miejsca na dowlonosc interpetacji bo zgodnie z ustawa w ciagu 20 dni od upadlosci BFG ma obowizek wypłacic należnosci do 100 tys. euro i nie ma dyskusji. Po co sie wymadrzasz i straszysz ludzi, byc moze bank straci plynnosc, to chyba normalne ze nie bedzie realizowal przelewow. Trzeba czekac na oglszenie upadlosci (wg. mnie najlepsze rozwiazanie dla nas), albo przejecie przez inny bank komercyjny lub program naprawczy zarzadu komisarycznego (to pewnie wiaze sie z obnizeniem oprocentowania lokat i wypowiadaniem umow, jezeli sie nie zgodzisz na np. 1%). Spokojnie trzeba czekac. Wiadmo, że nie da sie tego zalatwic wszystkiego w ciagu 2 tygodni. Zreszta jak ktos ma lokate to jeszcze lepiej bo ma zapewnione najlepsze warunki oprocentowania na rynku a BFG wyplca z procentami. Tak mozna wypowiedziec umowe i starac sie odzyskac kase bez procentow, ale moze byc tak ze wypowiesz umowe a i tak kasa bedzie dopiero od "przejmujacego" lub z BFG, ale juz bez procentow. W obecnym momencie jedynymi osobami, ktore w mojej ocenie moga faktycznie sie martwic sa osoby posiadajace w banku depozyty powyzej 100 tys. euro. Ludzie nie nakrecajcie sie na wzajem. Ja sie bardziej martwie gdzie przeniesc kase - najlepsza oferta jaka znalazlem dlugoterminowo to chyba 3,25%. Przy duzych sumach robi to duza roznice.

   Usuń
 37. Witam mędrców ex post, ekspertów bankowości po budowlankach i łowców wisienek w postaci zalegających latami na magazynach tabletów

  1. Nie działa infolinia SK i nie jest możliwy jakikolwiek kontakt mailowy z "bankiem"
  2. Od wczoraj nie są realizowane przelewy zgodnie z sesjami Elixira (nawet na niewielkie kwoty rzędu kilkudziesięciu tyś PLN)
  3. Brak jakiejkolwiek informacji odnośnie pkt 2) ze strony KIR/KNF

  Zapewne KNF, NBP i ZBP będzie chciało uniknąć konieczności wypłaty c.a. 3 mld zł z BFG 2 miechy przed wyborami więc tłuste miśki z tych instytucji gadają teraz z BPS i/lub bankami komercyjnymi w sprawie przejęcia SK. Ci co liczą na szybką kaskę z BFG i forumowi mędrcy mogą poczuć się zawiedzeni. To nie WSI SKOK Wołomin, gdzie trzeba było gawiedzi pokazać jakie to pisiory złe i rzucić trochę kasy coby nie darli ryjów po forach

  OdpowiedzUsuń
 38. Kontakt mailowy jest. Niestety zlecony przelew ok godz 8:05 nie dotarl to chwili obecnejcdo banku docelowego choc kwota zniknela z konta w skbank i mam potwierdzenie realizacji przelewu w PDF.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do małych kwot to można ryzykować, ale biorąc pod uwagę fakt posiadania lokat na dużo kwotę + nabyte odsetki i zrywanie tego przed terminem jest ryzykowne. Po pierwsze tracimy odsetki a po drugie nie ma gwarancji, że to wypłacimy i co kasa będzie leżeć. Może też kasa nie trafić na konto w banku docelowym. Szkoda nerwów.

   Usuń
  2. Jest tak jak piszesz. Zerwałem, poszło szybko. Zrobiłem przelew a po kasie ślad zaginał :(

   Usuń
 39. A ja byłem dziś w oddziale i wszystko działa,zostałem poinformowany,że dzienny limit wypłat bez umawiania się to 20 tysięcy,sytuacja finansowa jest bardzo dobra,natomiast chodzi tu o kredyty,a konkretnie ryzyko.
  Co do klientów,przynajmniej tych,których spotkałem-niektórzy nie mają wogóle pojęcia,co to jest BFG,jedna kobitka powiedziała,że ona nie wie,czy ten certyfikat jest prawdziwy,mogli go sobie skserować i powiesić i ona nie będzie ryzykować.
  Takie zachowania niestety nakręcają spiralę,która może doprowadzić w końcu do rzeczywistej utraty płynności finansowej,skutkiem czego będzie bankructwo.
  Dlatego apeluję-ludzie,opamiętajcie się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba jasno powiedzieć, że niestety ale grono ludzi jest "ciemnych" nie mają o niczym pojęcia, wygadują głupoty. A ciemny to niemyślący, podejmujący nieprzemyślane decyzje i dodatkowo robiący większą szkodę niż pożytek. Należałoby ustawowo im te pieniądze odbierać!! A nie boi się, że jej skserują w kolorze te banknoty i wydadzą falsy:):)??

   Usuń
  2. Odpowiedź SK na moje pytanie:
   Szanowny Panie,

   Informujemy, że decyzja wprowadzenia Zarządu Komisarycznego nie wypływa na sposób obsługi klientów. SK bank nadal świadczy usługi w pełnym zakresie.

   Wszystkie środki zgromadzone w SK banku (wraz z naliczonymi odsetkami) są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Szczegóły dotyczące funkcjonowania BFG znajdują się na stronie www.bfg.pl

   Dodatkowo w zakładce "Banki objęte gwarancjami", znajdującej się na tej stronie, może Pan potwierdzić, że SK bank znajduje się na tej liście.

   Usuń
 40. Rzeczywiście bank "świadczy usługi w pełnym zakresie", nie realizując przelewów wychodzących. Zapewne ZUS i US to kupią...

  Poza tym tradycja zobowiązuje:
  http://dawny.pl/oszukanczy-bank-w-wolominie-sad-wezwal-138-swiadkow/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a o tym fakcie, to już mi Pani nie wspomniała.

   Usuń
 41. Głosicielom mądrości ludowych radzę się też zapoznać z tym tekstem

  2015-06-10 Największy bank spółdzielczy w kraju notuje skokowy wzrost kredytów zagrożonych, a odpisy wyraźnie obciążają wyniki. Audytor zgłasza uwagi do polityki rezerw i limitu koncentracji.

  Suma bilansowa Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, po wzroście o 23,3 proc., wyniosła na koniec zeszłego roku 3,83 mld zł. Bardzo wysokie tempo akcji kredytowej sprawiło, że należności od sektora niefinansowego wzrosły o 49,7 proc. do 2,44 mld zł. Miało to jednak swoje konsekwencje w postaci wzrostu wskaźnika kredytów zagrożonych (21,84 proc. wobec 6,73 proc. przed rokiem) oraz znacznie wyższych odpisów (52,7 mln zł wobec 26,8 mln zł).

  Mimo tak szybkiego tempa rozwoju, bank zachowuje relatywnie wysoki współczynnik wypłacalności, jak na bank spółdzielczy z Catalyst. Na koniec grudnia wskaźnik ten znajdował się na poziomie 13,84 proc. Przed rokiem było to 13,16 proc., lecz ze względu na zmianę wymogów kapitałowych, trudno o zachowanie porównywalności.

  Zeszłoroczny wynik na działalności bankowej po wzroście o 63,3 proc. r/r podsumowano na 107,7 mln zł. Został on obciążony przede wszystkim kosztami działalności (50,9 mln zł; wzrost o 27,1 proc.) oraz saldem rezerw (odpisy przekraczały rozwiązane rezerwy o 28,5 mln zł; wzrost o 180,3 proc.). W efekcie zysk brutto pozostał na prawie niezmienionym poziomie (17,5 mln zł), ale zysk netto spadł o 37,9 proc. do 7,7 mln zł. Ten ostatni stanowił połowę tego co zaplanowano na 2014 r., mimo że prognoza w zakresie przychodów została przekroczona.

  Warto zwrócić uwagę, że w połowie 2014 r. SK Bank raportował 8,5 mln zł zysku netto. Oznaczałoby to, że II półrocze zakończono pod kreską. Przy czym sprawozdanie za pierwsze sześć miesięcy nie było badane przez biegłego. I tak na przykład w połowie roku bank wykazywał udział kredytów zagrożonych na poziomie 5,1 proc. Niewykluczone, że istotny wpływ na zmianę w zakresie rozpoznawania należności nieregularnych miała przeprowadzona w II półroczu kontrola Komisji Nadzoru Finansowego.

  Warto zauważyć, że audytor zgłosił uwagi do sprawozdania SBRiR w Wołominie, co w przypadku banków spółdzielczych jest rzadko spotykaną praktyką. Biegły wskazuje na politykę tworzenia rezerw przy niektórych kredytach zabezpieczonych na nieruchomościach. Ponadto, audytor zwraca uwagę na ryzyko przekroczenia limitu koncentracji przynajmniej dla jednej grupy klientów w przypadku „odmiennej interpretacji definicji powiązań”.

  Szybki rozwój oraz pokontrolne zalecenia KNF skłoniły bank do opracowania programu na lata 2015-2017, który zakłada między innymi poprawę bezpieczeństwa depozytów, dywersyfikację portfela kredytowego, zmniejszenie poziomu należności zagrożonych przy jednoczesnym wzroście pokrycia rezerwami oraz zwiększenie współczynnika wypłacalności powyżej 14 proc.

  Wytyczony przez bank plan finansowy na 2015 r. zakłada istotne poprawienie rachunku wyników Oczekuje on bowiem podwojenia zysku brutto (do 36 mln zł) oraz potrojenia zysku netto (do 23,4 mln zł). Ma w tym między innymi pomóc zmniejszenie salda rezerw (do 19,9 mln zł).

  W obrocie na Catalyst znajdują się cztery serie obligacji SK Banku, w tym jedna z terminem wykupu przypadającym na 30 lipca tego roku (10 mln zł). Rynek wycenia serię BSW0715 na 100 proc. Trzy pozostałe emisje obligacji podporządkowanych notowane są poniżej nominału (5,3-5,9 proc. rentowności brutto, ale z prawdopodobieństwem wcześniejszego wykupu). Seria BSW0721 wyceniana jest na 95,45 proc., tym samym są to jedne z najniżej notowanych papierów spółdzielczych na Catalyst, obok wybranych serii BPS-u, PBS w Sanoku i PMBS w Zabłudowie.

  OdpowiedzUsuń
 42. Witam!
  Czy komuś skończyła się lokata już po wprowadzeniu zarządu komisarycznego ? Czy pieniądze wpłynęły normalnie na konto, z którego zostały wpłacone ? Mi kończy się lokata 22 sierpnia, polcan pytanie do Ciebie - co zrobić, jakie kroki podjąć, jeśli w dniu zakończenia lokaty nie otrzymam pieniędzy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadałeś bardzo ciekawe pytanie. Nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją, więc to sytuacja bezprecedensowa.
   Poza oczywistym pismem do SK banku, które ze względu na młyn panujący tam obecnie może oczekiwać na dłuuugą odpowiedź, rozsądne wydaje się poinformowanie o fakcie nie tylko KNF, czyli sprawcę całego zamieszania, ale także ZBP.
   Logika podpowiada, że skoro w przypadku obligacji, działających de facto na zasadzie lokat, firmy muszą płacić odsetki za każdy dzień zwłoki jeśli nie wypłacą środków w terminie, podobnie powinno być w przypadku lokat. W końcu tak lokaty jak obligacje są naszą pożyczką dla banku/firmy.
   Logika podpowiada

   Usuń
  2. Jedna z moich lokat skończyła się 10 sierpnia, czyli dzień przed decyzją KNF. Nie było żadnych problemów - dostałem kapitał z odsetkami.

   Usuń
 43. Odsetki z lokaty rentierskiej przelew złożony wczoraj o godz. 9.00 nie dotarły do tej pory. Na koncie w Sk banku przelew widnieje jako zrealizowany. Narazie czekam cierpliwie.

  OdpowiedzUsuń
 44. Dla zainteresowanych odwołaniem zarządcy komisarycznego:
  http://polakcandwa.blogspot.com/2015/08/sk-bank-rozwiazanie-zarzadu.html

  OdpowiedzUsuń
 45. Wygląda na to, że trafiła się kolejna wydmucha

  1. Przelewy wychodzące z SK nie są realizowane co najmniej od 12 sierpnia
  2. Pracownice infolinii kłamią, że nie mają żadnych zgłoszeń dotyczących braku księgowania przelewów wychodzących z SK w bankach docelowych

  Wszystkie osoby w podobnej sytuacji powinny w dniu dzisiejszym:

  1. Napisać pisemną reklamację i z wydrukami potwierdzeń przelewów nadać ją listem poleconym do centrali SK Banku
  2. Złożyć zawiadomienie do KIR (rozlicza przelewy w sesjach Elixir) oraz KNF

  W przypadku braku wpływu na konta docelowe w poniedziałek niezbędne jest złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda na to, że to Tobie jest potrzebna prokuratura. Nie siej paniki, przelewy są realizowane i to co nie doszło dochodzi z opóżnieniem.

   Usuń
  2. Czy otrzymal Pan/Pani przelew zlecony wczoraj? Ja wykonalem przelew 2 przelewy - 8:08 (Pekao) / 8:13 (mBanku), na dzisiaj 14/08 godz. 11:35 nie dostalem jeszcze pieniedzy.

   Dzisiaj nad ranem jednak na koncie w SKBanku przelewy przeszly ze statusu 'biezace' na 'historyczne' - ale nie wiem czy ta informacja ma znaczenie

   Usuń
  3. Chcialem potwierdzic w nawiazaniu do poprzedniego posta - ze wlasnie otrzymalem przelewy do Pekao (11:50) i mBank (12:10).

   PS sugestia do moderatora - moze skasowac tego dramatycznego posta ze przelewy nie wychodza, infolinia klamie, trzeba myslec o prokuratorze - sieje panike, opiera sie na spekulacjach i nie wnosi nic konstruktywnego

   Usuń
  4. W końcu otrzymałem łaskawie pieniądze z SK .... (przelew zlecony 12.08). Po kilku godzinach prób kontaktu z infolinią, kilku wysłanych mailach i ostatecznie po dodzwonieniu się na infolinię, na której panienka stwierdziła, że to normalne, że przelewy Elixir nadane 12.08 nie trafiają na docelowe konta przed końcem 13.08....

   Wcześniejszy post pisałem 14.08 o 9.41 i każda z podanych w tym poście informacji była zgodna z prawdą.

   Jeśli ktoś od 12.08 nie otrzymał kasy z SK radzę postąpić zgodnie ze wskazówkami. Najpierw pisemna reklamacja do centrali SK przed końcem a później, jeśli kasa dalej nie wpłynie, ewentualne zgłoszenie możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury.

   Usuń
  5. Z blogów PP1 i PP3 został ten wpis usunięty.
   W tym przypadku jest trudniej, gdyż usuwanie wpisu automatycznie kasuje wszystkie odpowiedzi.
   Ale oczywiście tego typu komentarze będą moderowane.

   Usuń
 46. Odsetki zlokaty rentierskiej dotarły z niedużym poślizgiem. Nie ma co panikować.

  OdpowiedzUsuń
 47. Kiedy dostal/a Pan/Pani przelew i do jakiego bamku? Kiedy pieniadze zeszly z SKBanku?

  OdpowiedzUsuń
 48. Jak widać duch Ambergolda i Józefa Bąka wiecznie żywy. Ludzie niczego się nie uczą na błędach innych. Wiara, że "BFG da z odsetkami" czyni cuda i kolejne wydmuchy znajdują swoich amatorów.

  Po sieci krążą cudowne historie jak to niszczy się "polską bankowość" z Wołomina, chociaż z raportu audytora (związku rewizyjnego banków spółdzielczych czyli samych swoich) wynika jasno, że poziom niespłacanych kredytów osiągnął pod koniec 2014 r. 22%, są też problemy z (nie)zawiązanymi rezerwami i zabezpieczeniami na nieruchomościach. A zysku za II półrocze 2014 nie było. Co to oznacza niech każdy odpowie sobie sam.

  Link do raportu rocznego za 2015 z informacją audytora: http://www.gpwcatalyst.pl/raporty_ebi?ph_main_content_1_start=show&ph_main_content_1_id=81118&ph_main_content_1_id_tr=6


  Trzeba też zwrócić uwagę, że Catalyst dał SK Bankowi kopa:

  http://www.gpwcatalyst.pl/notowania_obligacji_bankow_spoldzielczych

  Pozdrowienia dla wszystkich, którzy liczą, że "BFG da". Mam jednak nadzieję, że odzyskacie kasę od nowego właściciela lub właśnie z BFG. A później pewnie znów zapakujecie się do jakiejś dziupli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy należy czytać ten post w ten sposób, że kasy z obligacji nie pokrywa BFG, lecz jedynie depozyty? co z kasą ulokowaną ponad 100 tys. euro? Jako wierzyciel masy upadłościowej można żądać od banku?

   Usuń
  2. BFG nie pokrywa kasy z obligacji tylko depozyty. Jako wierzyciel masy upadłościowej możesz żądać od banku tak kasy z obligacji (jeśli te nie były zabezpieczone) oraz nadwyżki OVER100K.

   Usuń
  3. Catalyst zawiesił obrót dwoma transzami obligacji wydmuchy z Wołomina.

   Dla jednej z transz z zawieszonym obrotem kurs osiągnął wartość 87%. Co to oznacza dla takiego papieru i "ynwestora" można poczytać tutaj:

   http://www.gpwcatalyst.pl/instrument?nazwa=BSW0721

   Usuń
  4. @ Anonimowy z 12.08 Oczywiście,że odzyskają kasę wraz z odsetkami o połowę wiekszymi niż u konkurencji)z BFG,na który to fundusz złożą się dzielnie deponenci lokat na 1,2% p.a.z PKO BP czy innych korpobanków.Klienci SK wyjdą na swoje kosztem frajerów z "renomowanych" banków.

   Czołem frustracie.

   Usuń
  5. czyli ustawiasz sie w kolejsce wierzycieli i czekasz? wie ktos jaka jest szansa na sukces w takim przypadku ?

   Usuń
 49. Mam E-lokatę w SK banku. Termin lokaty upłynał 6 lipca. Lokata nieodnawialna.Kwota przeszła na E-konto. Czy teraz nie będę miał kłopotów z jej podjęciem ? ? ?

  OdpowiedzUsuń
 50. a tak z ciekawosci mozna wyplacac z bankomatow kartami sk czy odrzuca transakcje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. można wypłacać z bankomatów kartami sk banku, z euronetu bez prowizji

   Usuń
  2. to ja wiem tylko czy cash wychodzi z maszyny czy nie?

   Usuń
 51. Nie wiem jak z bankomatami, ale dyspozycje złożone w środę 12 sierpnia zostały zrealizowane. Nawet środki z zerwanej lokaty pojawiły się na moim koncie w innym banku. Chyba nie ma paniki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerwanie lokat to jest jak najbardziej przykład paniki, więc jednak panika w Twoim przypadku jest.

   Usuń
 52. Kiedy dziś rano po kilkunastu próbach dodzwoniłam się na infolinię sk banku to panią ze słuchawki od losu moich pieniędzy znacznie bardziej interesowały adresy blogów, na których piszę się o problemach z przelewami. Z tego wnioskuję, że znaczna grupa tu "uspokajających" i "pocieszających" to pracownicy sk banku. Tak to jest, że tego rodzaju banki-wynalazki słabo radzą sobie z podstawową działalnością, ale mają na usługach grupę trolli, dział PR i dział prawny.
  Każdy ma swój rozum, jeden dla 250 dodatkowych złotych miesięcznie będzie ryzykował 400.000, inny na to nie pójdzie. Ja kasę odzyskałam i zakończyłam swoją przygodę z wołomińską bankowością i innymi podobnymi bankami-wynalazkami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dobra masz kase to do widzenia i juz tu nie zagladaj, sama panike siejesz. W ogole jezeli dobrze zrozumialem, to jednym z problemow sk jest zbyt duzo depozytow w odniesieniu do zbyt malej ilosci udzielonych "dobrych" kredytow. Zatem moze mamy teraz taka sytuacje, ze paradoksalnie ludzie wycofujac kase zdejmuja jednoczesnie "balast" z banku, a bank zarabia bo nie musi wyplacac procentow od zrywanych lokat ? Prosze o sprostowanie jak cos pomieszalem

   Usuń
  2. Prezydentem od paru dni jest Duda, rozumiem, że pierwszą rzeczą którą musiał zrobić to audyt fianansowy Komorowskiego (sam bym tak zrobił), ale na przecież już w tej chwili ma do dyspozycji siły i środki aby zainteresować się np. faktem, że Jakubiak będący przewodniczącym KNF ma jakieś matactwa z mieszkaniem. Wiem, że przewodniczącego KNF powołuje i odwołuje premier. Oczywiście panie premier kopacz nie ma żadnego zainetersowania aby wyjaśnić tę sprawę. Dlatego uważam, że należy przeczekać te 2 miesiące do wyborów... Jeśli po tych wyborach nie będzię rozliczenia to już nigdy nie będzie.

   Usuń
 53. Anonimowy14 sierpnia 2015 17:26 - dobrze prawisz - tak może być - typowe odleszczanie, ale to się okaże za jakiś czas....

  OdpowiedzUsuń
 54. Anonimowy14 sierpnia 2015 17:26
  Ja mam lokaty opr na 5.6% wiec czekam spokojnie na rozwój sytuacji.Słaba wiedza ekonomiczna polaków poprawi wynik banku poprzez wycofanie depozytów przez spanikowanych ludzi co widać po wpisach na rożnych blogach i forach.Byc może to zamierzone działanie banku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny sposób na pozbycie się części wysokooprocentowanych depozytów. Darmowa kasa dla banku, tylko czy ten "zabieg" dobrze odbije się postrzeganiu banku przez klientów. Zakładam że panikarze są w stanie zlikwidować i 36-miesięczną lokatę w 35 miesiącu jej trwania - umiejętność liczenia ginie w narodzie wychowanym przez telewizję i portale internetowe.
   Gwoździem do trumny może być obecna nijaka oferta depozytowa SK Banku. Przecież niemal każdy kto trzyma tam lokaty będzie chciał przenieść środki w inne miejsce.

   Usuń
 55. To czy będę tu pisała zależy ode mnie i Gospodarza tego forum.
  Chcesz załadować do SK dodatkową kasę to jedź z przelewem i nie szukaj frajerów, którzy mają dawać płynność temu pseudo-bankowi utrzymując swoje środki.
  POWAŻNE problemy SK to: stracone kredyty (ponad 20%), nie wykazywane koncentracje w portfelu kredytowym (powiązane podmioty), brak zawiązanych rezerw na straty z portfela i ujemny wynik finansowy w ciągu ostatniego roku. Proponuję więc zamiast pisać bajki i naganiać frajerów doczytać dokładnie raport za 2014 r. (link jest tu gdzieś na stronie)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoja wypowiedź jest wartościująca i to bardzo poważnie. Bank nie jest pseudo, bo BFG gwarantuje wkłady i odsetki. Dlaczego gwarantuje ? By w takich sytuacjach racjonalnie myślący mogli dalej tak myśleć. Twój wpis, mimo pozornej "naukowości" świadczy, że bardzo powierzchownie oceniasz sytuację. Nie bank, a właśnie sytuację. Myślę, że nikt tu nie nagania frajerów, bo jak długo coś co nazywa się bankiem i ma gwarancje BFG, istnieje i oferuje atrakcyjne lokaty to przynoszenie do niego pieniędzy - do pewnej kwoty łącznej jest ciągle uprawnione. Może to uratować bank, może to uratować BFG od konieczności wypłaty większej kwoty niż dotychczas wypłacił za wszystkie banki. Uważam, że uwaga o szukaniu frajerów jest całkowicie nie na miejscu. Z resztą się zgadzam, ale wniosek wyssany spod "brudnego" palca, nie znajdujący uzasadnienia w faktach dotyczących całej sytuacji, a nie samego banku. Twój wpis interpretuję jednoznacznie - wycofałaś wszystkie środki i teraz żałujesz, bo stracone odsetki i te, któe mogłaś jeszcze dostać do końca lokat były spore. Jak każda strata boli i napędza agresję.
   P. S. nie jestem pracownikiem tylko klientem, który ulokował tam kwotę mniejszą niż 100 000 €, wliczając w to IKE. Lata. ponad 80, też pozwalają mi na rozsądne spojrzenie na tą sytuację. NIe boję się utraty kapitału z odsetkami w tej sytuacji. Boje się, że nie dożyję kolejnego dnia albo przestanę widzieć z dnia na dzień. To są dopiero zmartwienia. Lekarze za największe pieniądze, nie są w stanie niczego zapewnić.
   Pozdrawiam i życzę mniejszej nerwowości.

   Usuń
 56. Czytam wypowiedzi niektórych i zastanawiam się czy Wy ludzie żyjecie tylko tymi swoimi uciułanymi pieniędzmi? Panika u części z Was osiąga już rozmiary porównywalne z filmami katastroficznymi.
  "Czy mi wypłacą pieniądze z lokaty kończącej się tego i tamtego sierpnia?".
  "Co zrobić jeśli rano nie będzie wody w kranie?".
  "Od wczoraj nie mam światła w domu, czy to znaczy, że SK Bank upadł?".
  "Przelew nie doszedł po 2 godzinach! Ratunku. Co robić czy już się wieszać?"

  Szczęśliwie nie wszyscy dostali tzw. biegunki panikarskiej i mają to w nosie. Pozdrowienia dla tych rozsądnych, a panikarzom polecam jakiś węgiel albo stoperan.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gołodupcy z kredytami w CHF zacierają ręce, ynwestorzy z 50k na na 10 lokatkach 24M wzywają do spokoju .... zaiste piękne czasy nastały

   Usuń
  2. Gołodupcy z CHF jak to ująłeś dostali maszynę czasu i mogą skorzystać z możliwości o której nie śniło się nawet największym fantastom. Ciekawe czy banki pokryją moją stratę, bo kilka lat temu nie kupiłem 300 tys. franków po 2zł. Strata około 540 tys. zł, niech bank pokryje 90% - jeśli inni tak mogą to czemu nie ja?

   Usuń
 57. Dzisiaj minął termin jednej z moich eLokat24 w SK Banku. Rano dostałem standardowego maila, że środki zostały przelane. Zawsze dostawałem je pierwszą sesją w mBanku (po 12:00), a lokat tych miałem do tej pory kilkadziesiąt (i nadal mam kilkanaście). Minęła trzecia sesja ELIXIR i pieniędzy nie ma.

  Dzwoniłem natomiast na infolinię i uspokojono mnie, że w regulaminie jest informacja o tym, że bank dokona wypłaty w ciągu jednego dnia roboczego od zakończenia lokaty. W moim przypadku oznacza to 3 dni (przez weekend).

  Rozumiem, że ludzie bezsensownie rzucili się po pieniądze, ale szkoda, że odbija się to na dotychczasowych, fajnych zasadach.

  Natomiast dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie teraz - w czasie największego szumu - jakiejś dobrej oferty lokat. Chętnie bym sam skorzystał, a i bankowi pewnie przydałyby się pieniądze po ostatnich odpływach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze strony SK banku

   SK bank realizuje dyspozycje płatnicze w dni robocze od poniedziałku do piątku z wyjątkiem dni wolnych od
   pracy w godzinach od 8:00 do 18:00
   a. Dyspozycje przelewu środków wewnątrz SK banku złożone w dniu roboczym do godziny 18:00 są
   księgowane na rachunku Klienta w tym samym dniu roboczym, natomiast złożone po 18:00 oraz
   w dni wolne od pracy są księgowane na rachunku w następnym dniu roboczym,
   b. W przypadku krajowych zleceń płatniczych w złotych kierowanych do innych banków, dyspozycja
   podlega realizacji zgodnie z trybem właściwym dla rozliczeń międzybankowych:

   - przelewy złożone od poniedziałku do piątku do godziny 12:00 są księgowane na rachunku Klienta
   i wysyłane do banku odbiorcy w tym samym dniu,
   - przelewy złożone między godziną 12:00 a 18:00 są księgowane na rachunku Klienta w tym
   samym dniu, a wysyłane do banku odbior
   cy w następnym dniu roboczym.
   - dyspozycje przelewu złożone po godzinie 18:00 oraz w dni wolne od pracy są księgowane na
   rachunku i wysyłane do banku odbiorcy w następnym dniu roboczym

   Pomińmy sposób wprowadzenia tych zmian (bez przedstawienia do akceptacji klientów) to nie ma tu mowy o jednym dniu opóźnienia przy przelewach na zewnątrz

   Usuń
  2. tylko nie zapomnij napisac tutaj czy faktycznie otrzymales pieniadze z lokaty, moze niektorym zamkniesz jadaczke. Wcale nie bagatelizuje sprawy i nie naganiam, ale tez nie stałem i nie mam zamiaru stać w kolejkach w owczym pedzie. Nie podoba mi się np. rozdawnictwo banku i szeroko zakrojona kampania sponsoringu. Bank jest od zarabiania kasy a nie rozdawania. Pewnie nikt na tym forum nie ma pojęcia na 100% jak wygląda faktyczna sytuacja. Ja trzymam kciuki zeby jednak sie podniesli, bo zbytnie obciazenie i tak skromnego BFG nie jest pożądane dla nikogo, a życie pisze rożne scenariusze.

   Usuń
  3. Anonimowy14 sierpnia 2015 21:28: Źle się wyraziłem. Chodzi o to, że mają czas na wypłatę przez cały dzień roboczy, więc jeśli zrobili przelew po południu - dotrze do mnie w poniedziałek.

   Co nie zmienia faktu, że nigdy wcześniej nie zdarzyło mi się, żeby lokata wróciła inną sesją, niż o 12:00...

   Anonimowy14 sierpnia 2015 22:02: Oczywiście, że napiszę. Nie chcę siać paniki i też wolę, żeby wszystko się dobrze skończyło. Z tym bankiem miałem najlepsze relacje pod względem lokat.

   Usuń
  4. Pieniądze z piątkowej lokaty dotarty, z lokat kończących się w niedzielę - nie. Wygląda na to, że wysyłają te przelewy po południu i dochodzą z jednodniowym opóźnieniem.

   Usuń
  5. w niedziele nie wysyłają przelewów, pewnie wyszedł dziś rano i jutro dotrze. No nic, czekamy w takim razie spokojnie na dalszy rozwój sytuacji, dobrze byłoby zeby zarząd komisaryczny w tym tygodniu odniósł się do sytuacji finansowej banku. Trzymam kciuki zeby udało się szybko zaprowadzić stabilizacje, obawiam się jednak, ze ucierpią na tym procenty naszych depozytów. Pozdrawiam

   Usuń
  6. Gdyby wyszedł rano, byłby pierwszą sesją w mBanku (o 12:00) i wcześniej zawsze tak było. Teraz realizują te przelewy popołudniowymi sesjami.

   Usuń
 58. Nie ma co dywagować, przyszły tydzień pokaże czy przelewy faktycznie są realizowane i czy bank ma płynność finansową. Życzę spokojnego weekendu.

  OdpowiedzUsuń
 59. Dzis rano dostalam z SKBanku powiadomienia o zakonczonych e-lokatach . I o tym ze pieniądze zostaly przelane na moje konto.
  Niestety ich nie ma. Przed chwilą dzwoniłam do banku i dowiedzialam się ze będą jutro. Staram sie zachować spokoj ,aczkolwiek nigdy wcześniej takie sytuacje nie miały miejsca. Jestem klientką banku od kilku lat , pieniądze z lokat wracały zawsze w terminie i zawsze przed godz 12 były na moim koncie.

  OdpowiedzUsuń
 60. A mój przelew z zerwanych lokat wyslany w piatek po 12:00 rano byl juz w banku smart :)) to bylo mile zaskoczenie bo bylem przygotowany na dlugie czekanie, w piatek na wszelki wypadek podjalem 20000 w gotowce w oddziale na gorczewskiej bez zadnej awizacji, czas oczekiwania 3 minuty, prawie nikogo nie bylo po 15:00, zrobilem od razu dyspozycje wyplaty transferowej z ike i tez poszlo gladko, pieniadze maja byc na nowym ike w ciagu 2 tygodni...

  OdpowiedzUsuń
 61. Bez paniki ludzie!!!!

  OdpowiedzUsuń
 62. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 63. POLCAN proszę o odpowiedż!!!

  Jeśli posiadam depozyt w Getin Bank(100tyś euro) i drugi w Idea Bank(też 100tyś euro) a jak wiadomo właścicielem dwóch jest Czarnecki,to czy w razie upadku obydwu banków BFG wypłaci mi tylko 100tyś euro czy 200tyś euro?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat w tym przypadku dostaniesz szczęśliwie 200 tys euro. Szczegóły dlaczego tak jest, znajdziesz w poniższym artykule:
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2015/07/ktore-banki-nie-sa-objete-gwarancjami.html

   Usuń
 64. Niestety nie jest tak dobrze. Dziś zakończyła się lokata. Około godziny 10:20 wysłałem środki do banku zewnętrznego. Nie dotarły. Internetowo. Kilka tysięcy. Powód wysłania - lepsze oprocentowanie w innym banku..
  12 sierpnia około 13-14 wysłałem przelew do tego samego banku. Kilkadziesiąt tysięcy. Powód ten sam.Pieniądze były tego samego dnia. Wnioski nasuwają się same. Nawet jeżeli kibicujemy SKbankowi to ścieżka "zejścia" wydaje się być wytyczoną. Robienie transferu IKE teraz to błąd.W ramach działalności ewentualnego syndyka i BFG czas na transfer będzie zbliżony do dzisiejszego, a odsetki póki co wyższe niż gdziekolwiek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi


  1. loli pop17 sierpnia 2015 23:04

   Wnioski nasuwają się same. Nawet jeżeli kibicujemy SKbankowi to ścieżka "zejścia" wydaje się być wytyczoną.

   Proszę nie siej fermentu, wybieraj wszystko co u nich masz, zrywaj lokaty i bądź szczęśliwy, przynajmniej bank zaoszczędzi na wypłacie Tobie odsetek, które ja zgarnę w maju kiedy kończą i się u nich ostatnie lokaty.
   ______
   Około godziny 10:20 wysłałem środki do banku zewnętrznego. Nie dotarły. Internetowo. Kilka tysięcy. Powód wysłania - lepsze oprocentowanie w innym banku..

   A jakiż to taki tajemniczy bank? Sesje w bankach są w różnych godzinach, zwykle tak to jest sprytnie ukartowane, żeby zazębianie się było trudne (wychodzące później od przychodzących )
   Myślę, żeby już nie truć ciągle tego samego powtarzam jeszcze raz: Przed komisarzem skBank wysyłał pierwszą sesją, TERAZ WYSYŁA OSTATNIĄ !, i wyraźnie powiedzieli, że kasa zawsze będzie w kolejnym dniu roboczym. Czy warto o to podcinać sobie żyły. Piszcie jeżeli komuś po dwóch trzech dniach kasa nie doszła.

   Usuń
  2. Nie zrywam. Napisałem powyżej. Przenoszę do lepszego na dziś - OPROCENTOWANIE, nie pewniejszego. Czyli moich odsetek nie zgarniesz, ale ponieważ moje lokaty kończą się wcześniej niż twoja, a oferta oprocentowania lokat może nie wzrosnąć to obawiam się o przyszłość banku, a pośrednio twoich odsetek za najbliższe kilka miesięcy.
   Przykład z przelewami opisany wystarczająco dokładnie. Ten wysłany dziś RANO, nie doszedł. Ten wysłany 12 sierpnia po południu - doszedł. Ergo sesja od rana miała więcej niż szansę się zazębić. A twoje bajki o wysyłaniu pierwszą sesją przed komisarzem, a teraz ostatnią to właśnie bajki, bo 12 to już po komisarzu. Zresztą jak nawet wysłali ostatnią, to "tamten" bank odebrałby ostatnią...
   Nie sieję paniki, opisuję rzeczywistość. Teraz co kilka dni będę miał zakończenia kilku lokat i jeżeli oprocentowanie 3 miesięcznych nie ruszy się znacząco z 2,75% (choćby na 3%) to przelewy i pobieranie gotówki mnie czeka. Bank też ... Proste. Nie ma nic wspólnego z komisarzem. Ale jeżeli SK tonie to tego ruchu nie będzie ...

   Usuń
  3. Niestety po 2 dniach pieniądzy na koncie w innym banku nie ma. Wysłane w poniedziałek rano, tuż po 10. Dziś cały dzień też nic z tego... To nie panika. To opis sytuacji. SKbank przestał się wywiązywać ze swoich zobowiązań. Ktokolwiek z nas może zgłosić wniosek o upadłość. Syndyk i BFG. Bo sanacja banku to pieniądze na święty nigdy.

   Usuń
  4. Niestety to nie jest tak, że ktokolwiek z nas może złożyć wniosek o upadłość. W przypadku banków i SKOK uprawnienia takie przysługuje tylko KNF.

   Usuń
  5. Pewnie tak. Ale fakt sprzeniewierzenia pieniędzy - niedostarczenia ich pod wskazany adres = rachunek bankowy daje nam podstawy do zawiadomienia KNF, że zarząd komisaryczny nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i do wystąpienia z żądaniem ogłoszenia upadłości. Jeżeli KNF tego nie zrobi, przy odpowiednim nagłośnieniu tego faktu, będzie to gwóźdź do ich trumny - dowód wprost na działania polityczne, pod konkretne zamówienia rządzących, a nie rzeczywista ochrona klientów banków. Mamy do czynienia z sytuacją, którą po pierwsze : sami wywołali, w prowadzając ni z tego, ni z owego zarząd komisaryczny, dwa nie panują nad sytuacją, a ich komunikaty, uspakajające, mają się nijak do prawdziwego oblicza działalności banku. Po trzecie wreszcie, nie podjęto żadnych kroków, by zatrzymać klientów. Wchodząc do banku, zastępując jego władzę, KNF powinien był być przygotowany. Mieć plan. Bo samego wejścia nie podważam, ale robiąc to nieco z zaskoczenia, nie można opublikować komunikatu, że wszystko gra, apotem zdać się na rozwiązanie znane w Polsce dobrze - jakoś to będzie.

   Usuń
  6. Lolli Pop. Własnie tak jak piszesz. Trzeba to nagłosnić. To KNF rozwala ten bank dziwne, że szybciutko przed wyborami. Program naprawczy pod okiem KNF był w trakcie i szło ok. termin bank miał do końca września. Dlaczego ni z gruchy wprowadzili komisarza ? Piszcie ludzie te mądre rzeczy na fejsie . Tam głównie pieniarze i nie douczeni mącą niestety.

   Usuń
 65. I sesja ELIXIR w moim banku została już rozliczona, pieniędzy z niedzielnej lokaty nadal nie ma, a to oznacza, że przelew nie został zrobiony wczoraj. Gdyby wykonali go nawet w godzinach wieczornych, to dotarły właśnie po 12:00.

  Robi się coraz ciekawiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po II sesji również pieniędzy nie ma.

   Usuń
 66. Dyspozycję przelewu zakończonej lokaty zrobiłem w niedzielę. Pieniądze powinny wyjść w poniedziałek, do chwili obecnej ich nie mam....

  OdpowiedzUsuń
 67. jestem daleki od paniki ale nie podoba mi się to co się dzieje. Wczoraj zakończyła mi się lokata. Zwykle po południu środki były z powrotem. Poprzesuwali godziny zwrotów ? mają kłopoty ? ludzie wpadają w panikę ? ok rozumiem ale na boga następny dzień godzina 13:30 a zwrotu środków nie ma. Przez to tracę 2 dni gdzie pieniądze mogłyby już pracować a ja jak debil co godzinę nie musiałbym sprawdzaj czy jest kasa z powrotem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no i mamy 15:30 18.08. zwrotu lokaty zakończonej 15.08 jak nie było tak nie ma. Dzwoniłem na infolinię po 15 minutach debilnej muzyczki oraz informacji o wszystkich konsultantach zajętych poddałem się i rozłaczyłem.

   Usuń
 68. Jeśli w ogóle wysyłają to nie ostatnią sesją w danym dniu tylko pierwszą następnego dnia roboczego. Chociaż to też się nie zgadza bo wysłałem wczoraj o 9:45 przelew do ING. Jest 13:40 (zakładam, że pierwsza sesja przychodząca w ING już była) a pieniędzy nie ma

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszą następnego dnia roboczego nie wysyłają - wypada ona u nich na 9:30, więc pieniądze byłyby o 12:00 w mBanku, a tak się nie stało.

   Usuń
  2. Potwierdzam, pieniędzy również nie otrzymałem a od nadania minęło już 24h. Pieniędzy na koncie nie ma. Teoretycznie powinni już dawno być zaksięgowane na innym rachunku. Numeru konta docelowego nie pomyliłem.

   Usuń
 69. 1. Sesyjny system niskokwotowych rozliczeń międzybankowych realizowany przez KIR działa na zasadzie mechanizmu nettingu. Tzn. rozliczane są wzajemne wypływy netto z SK do poszczególnych banków (czyli po potrąceniu wpływów). Z postów wynika, że czas realizacji przelewów wychodzących wydłuża się. Być może jest to polityka zarządu komisarycznego, ale równie dobrze mogą to być problemy z płynnością i konieczność czekania na wpływy do SK (np. spłaty rat kredytów z kont w innych bankach)

  2. Biorąc pod uwagę stan funduszy BFG i charakter banku (wiele osób z PO/SLD) mało prawdopodobne jest zgłoszenie upadłości przez nowy zarząd. SKOK to miała być pokazówka przed wyborem Brąka. Tym razem dojdzie raczej do sanacji.

  3. Można domyślać się, że pracownicy nowego zarządu (być może z powiązanej firmy audytorskiej) siedzą teraz nad księgami i patrzą ile syfu uzbierało się w SK. Ergo, co realnie jest po stronie aktywów i jakie kapitały są dostępne po stronie pasywów. Równolegle rozpoczęły się zapewne rozmowy z bankami komercyjnymi (spółdzielczych na to nie stać) o ewentualnym przejęciu SK. Po 1-2 miesiącach i po wyczuci skłonności sporego banku komercyjnego odnośnie możliwości przejęcia SK podjęta zostanie decyzja czy SK wysłany w kosmos czy będzie sanowany

  Pomijając konotacje polityczne sanacja SK będzie dobrym rozwiązaniem. Część "ynwestorów 100k/24 miesiące" nauczy się, że w przypadku syfu w "banku" BFG nie zadziała jak dobry wujek, który poszukiwaczom wynalazków będzie dozgonnie ratował pupę i do którego w 7 dni po upadłości będzie można wybrać się z dowodzikiem po kaskę.

  Jeśli przez kilka miesięcy "ynwestorzy" poogryzają paznokcie a na koniec dostaną od przejmującego banku warunki lokat typu PKO BP to się na kilka miesięcy nauczą finansów i przestaną pier...lić dyrdymały, że zrywanie oprocentowanych na 5,5-2,5% lokat przed terminem jest złotym interesem dla banku. Otóż drogie misie, bank SK nie trzyma kaski na masowe wypłaty w skarbcu tylko musi ją w dużej mierze zdobyć z pożyczek oprocentowanych co najmniej wg stopy lombardowej albo z operacji typu repo sell/buy back na wysokich marżach.

  OdpowiedzUsuń
 70. Czy komuś udało się dodzwonić na infolinię w Sk Banku ?

  Ja próbuję od 14:00. Bez skutku.

  OdpowiedzUsuń
 71. Pisalam wczoraj o zakonczonej 3 dni temu lokacie. Podczas rozmowy tel pani w banku obiecywala mi zwrot pieniędzy dziś.
  Dzis ta sama sytuacja . Kasy nie ma , mam czekać do jutra.
  Tracę nadzieję ze odzyskam swoje pieniądze w najblizszym czasie.
  Nie wiem co robic.

  OdpowiedzUsuń
 72. doszedł do kogos przelew od piatku ?

  OdpowiedzUsuń
 73. Ja zrobiłam przelew do mbanku 14tego , dzisiaj jest 18ty a pieniądze z SK Banku nie wpłynęły .

  OdpowiedzUsuń
 74. W niedzielę wieczorem (16.08) zleciłem nieduży przelew do mbanku. W poniedziałek (17.08) o godz 8:21 dostałem smsa z SK Banku o zmianie salda i przelew trafił do historii (czyli niby wyszedł - wydawało się ok). Teraz wtorek (18.08) i minęły już wszystkie sesje przychodzące mbanku (ostatnia o godzinie 18:00) - a kasy jak nie było tak nie ma. Ale jak widzę niektórzy czekają od piątku więc trudno tu mówić o "pracy banku bez żadnych zakłóceń".

  OdpowiedzUsuń
 75. Gdzie są forumowi eksperci co jeszcze chwilę wstecz nawijali że "nic się nie stało" i "BFG da wam"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A więc teraz Ty - skoro jesteś mądrzejszy - powiedz: dlaczego w razie upadłości BFG miałby nie dać?

   Usuń
  2. No więc taka hipotetyczna sytuacja ....

   1. przelew z banku X wychodzi dnia 17.08 rano, tego samego dnia kasa zostaje zdjęta z konta klienta
   2. bank X ogłasza upadłość 19.08
   3. W dniu 17.09 pieniądze z przelewu nadal nie są zaksięgowane na koncie docelowym

   Pytania:

   1. Z czym zgłaszamy się do BFG (formalnie w dniu upadłości na koncie nie było środków)
   2. W jaki sposób odzyskujemy środku?

   Wg mojej skromnej opinii musimy ustawić się w kolejce do syndyka po kasę razem z posiadaczami obligacji ale przed akcjonariuszami.

   Być może czyta nas prawnik mający dobrą wiedzę nt prawa upadłości i prawa bankowego i przedstawi swoją opinię

   Usuń
  3. Forumowym ekspertem nie jestem, ale wiem, że BFG może nie tyle da, co wypłaci. Musi jednak być ogłoszona upadłość, a na razie z czymś takim nie mamy do czynienia.

   Usuń
  4. ci uspokajacze pisza to tylko po to zeby sami zdazyli wycofac kase prze uspokajanymi :) ot cala tajemnica :D
   golenie leszczy!

   Usuń
  5. Każdy bank może upaść, gdy ludzie zaczną masowo wypłacać z niego pieniądze.
   BFG gwarantuje wypłatę do 100 tys Euro w przypadku upadłości banku.
   Naganianie ludzi do wypłaty jak to określiłeś "kasy" z SK banku może doprowadzić go do upadłości. Wtedy pieniądze do kwoty 100 tys Euro zostaną wypłacone w przeciągu tygodnia.
   Napisz mi czego się obawiasz i co wnosi Twój wpis?
   Mógłbyś wyjaśnic co oznacza "golenie leszczy"?

   Usuń
 76. BFG da na 100% razem z odsetkami ale np. przy upadłości. Teraz nie ma podstaw by BFG dawał. Tak czy siak- kasa klientów jst bezpieczna choć moze w tej chwili niedostępna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro bank nie reguluje swoich "wymagalnych zobowiązań pieniężnych" (ustawa prawo upadłościowe i naprawcze) to jest podstawa do zgłoszenia wniosku o upadłość. Jego brak w sytuacji niewypłacalności banku to działanie na szkodę klientów i to przez zarząd komisaryczny ustanowiony przez KNF, który miał chronić klientów. Wygląda to wszystko na większy wałek.

   Usuń
 77. Mnie lokata skonczyla sie 15.08 (sobota). mailowo dostalem potwierdzenie o jej zakończeniu ale pieniądze w dalszym ciągu do mnie nie wrocily a już jest wtorek 19.30 Pani na infolini zapewniała że najpóźniej dziś po poludniu będą na moim koncie. :'(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie dwie eLokaty24 zakończyły się 15 i 16.08 (w sobotę i w niedzielę) .Tak jak wszyscy otrzymałem emaila ,że bank dokonał zwrotu środków na mój rachunek .
   Niestety, pieniądze do chwili obecnej tj. do wtorku 18.08 (czyli dwa dni robocze) nie pojawiły się jeszcze na moim rachunku na który miały zostać zwrócone ,co wcześniej nigdy się nie zdarzało .Wygląda na to że bank ma problemy ze zwrotem środków z niedawno zakończonych lokat.

   Usuń
 78. Witam mi również wczoraj się zakończyła lokata a pieniążków w Mbanku brak:(

  OdpowiedzUsuń
 79. Podobna sytuacja - w poniedziałek zlecona wypłata i mimo zapewnień Pani w placówce, dziś pieniędzy na koncie brak.

  OdpowiedzUsuń
 80. U mnie tak samo w mBanku :-/

  OdpowiedzUsuń
 81. robi sie coraz ciekawej!!!
  i co bylo warto dla tych paru zlotych???
  szanowni, dyzrni uspokajacze?

  OdpowiedzUsuń
 82. Też jestem w takiej sytuacji weekendowego końca lokaty. Wnioskuję, że pieniądze wyszły z SK w poniedziałek po południu co oznacza, że wyszły fizycznie z banku we wtorek pierwszą sesją. W MBANK powinny być zaksięgowane dopiero w środę piersą sesją po 12tej. Co sądzicie o mojej teorii.. Brrr idę po piwko : (

  OdpowiedzUsuń
 83. Moja bliska osoba pracuje w sk banku i powiem co jest na tzeczy. Bank nie stracił plynnosci, przelewy ida z opoznieniem zr wzgledu na dużą liczbe operacji, to samo jest z przychodzacymi. Panika już ustała. Ja mam tam kilka lokat i nawet jak skoncza sie i dostane pieniadze po 3-5 dniach to nie bede panikował, i mam zamiar założyc tam nastepną lokate, a wy jak wspieracie banki zagraniczne to prosze bardzo, niech dochody płyną za granicę, a wraz z nimi wy. A teraz cos na temat komisarza: bank mial bardzo dobrą kondycje i w ciagu ostatnich 2 lat podwoił fundusze własne 2-krotnie. I to najwyrazniej komus sie niie spodobało. Pomyślcie ile było osób w knf decyduje o komisarzu? Pisano że coś koło 6 czy 8. Dla mnie yo jest śmieszne. Na szczęście wiem że wdzystko sie normalizuje i ludzie zaczynają przynosic pieniądze. A uwierzcie mi że pieniadze w banku są.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie pracownik banku.

   Usuń
  2. Sprawdzam teorię o opóźnieniach w przelewach przychodzących (coś mi się nie chce wierzyć, że problem przelewów istnieje w dwie strony). Wczoraj wieczorem puściłem przelew na małą kwotę z konta mbank na konto sk bank (wyszedł dziś o 5:55 z mbank). Dam znać jak wpłynie.

   Usuń
 84. Ja nie wycofuję swoich środków z SK więc wiem, że nie będę miał problemów z BFG w razie czego.
  Niech się martwią ci, którzy wycofują środki na zasadzie: niech stracę ala mam mieć już.
  Takie obawy: środki wysłane, na koncie już pusto, pieniądze nie dotarły, co teraz będzie jak bank upadnie, na pewno nie dostanę nic... :) nie dotyczą ludzi rozważnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie tak. Nie zrywasz lokat. Nie wycofujesz się na chybcika. Po prostu kończy ci się lokata. Czy chcesz ją w tych warunkach przedłużyć ? Niekoniecznie. Prosisz o zwrot i ... zonc. To napędza spirale, choć pewnie u podstaw leży zaskakująca decyzja KNF i brak przygotowania "komisarzy". Pytanie jest proste: czy bank, czytaj komisarze, powinni się zwrócić do KNF z wnioskiem o o wystąpienie o upadłość czy walczyć do upadłego, narażając KNF na "gniew" inwestorów ? Gdyby chcieli racjonalnie sanować bank, utrzymując go przy życiu, jedną z pierwszych decyzji powinno było być podniesienie oprocentowania lokat o 2/10 pkt procentowego. To byłby jasny sygnał.

   Usuń
 85. Za mało kredytów, za dużo depozytów i tak to jest. Czym więcej ludzi wypłaci tym mniej bank straci (na odsetkach) i paradoksalnie mu to ulży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gościu z SK, przestań nadawać ten sam tekst.

   1. Problem SK to kredyty "niepracujące" i koncentracje kredytobiorców

   2. Wycofywanie środków przez klientów oznacza dla SK konieczność zadłużania się pod zastaw papierów w transakcjach repo/SBB (lub zaciągniecia kredytu po stopie lombardowej w NBP) co jest dla banku kosztowne i zaburza proces zarządzania aktywami pasywami (skrócenie okresów zapadalności pasywów).

   Doucz się człowieku podstawowych zasad modelu biznesowego banku i nie wprowadzaj ludzi w błąd

   Usuń
 86. Piszcie skargi do KNF i UOKiK, tylko masową akcją można coś wymusić na banksterach. Natomiast jeśli bank dalej nie zwróci pieniędzy i nie zgłosi wniosku o upadłość to pozostanie już tylko prokuratura i ewentualnie zgłaszanie samemu wniosków o upadłość banku (każdy wierzyciel może to zrobić), żeby uruchomić BFG.

  OdpowiedzUsuń
 87. Nie podoba mi się, że pracownicy banku twierdzą co innego niż klienci (przecież ludzie wiedzą lepiej od nich, czy przelewy dochodzą czy nie, a jak nie ma ich na koncie w innym banku to widocznie w ogóle nie wyszły, a nawet trzy dni czekania w dzisiejszych czasach na przelew to zdecydowanie za długo). Pytania do zorientowanych. Czy klienci banku mogą złożyć wniosek o upadłość banku ? Czy knf (zarząd komisaryczny) nie ma takiego obowiązku, jeżeli widzi faktycznie, że bank nie realizuje zobowiązań, jeżeli tak to w jakim terminie? Po jakim czasie sąd ma ogłosić upadłość lub stwierdzić brak przesłanek do jej ogłoszenia ? Czy w przypadku przejęcia banku przez inny, wszystkie umowy są wypowiadane czy też renegocjonowane? (chodzi głównie o lokaty o stałym %)

  OdpowiedzUsuń
 88. Upadek SK BANKU zachwieje zaufaniem do wszystkich banków a chyba nie o to chodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie zachwieje. Natomiast wykończy zasoby BFG i utrzyma inwestorów w pewności do podejmowania ryzykownych inwestycji. Tylko czy lokata w banku z licencją to ryzykowna inwestycja ? KNF nie pomyślał, że sam wywoła lawinę swoją decyzją ?

   Usuń
  2. Zasobów nie wykończy jeszcze (BFG w razie czego wypłaci tylko niedobór kasy w banku ) ale jeden duży bank mógłby to zrobić a wtedy zapłacą podatnicy jak w Bułgarii było, a jak padną 3-4 duże banki to po wszystkim.

   Usuń
 89. Nie chcą ogłosić upadłości banku żeby nie okazało się że sektor bankowy nie jest taki super jak do malują .Okazało by się ze ma te same problemy co skoki a tego nie chcą. Gdyby to był skok to juz dawno ogłosili by zawieszenie i najdalej jutro upadłość.

  OdpowiedzUsuń
 90. 14.08 rano zerwałam dopiero co założone lokaty. Dyspozycja przyjęta, do chwili obecnej nie ma środków w mbanku. W dniu dzisiejszym na infolinii powiedzieli tylko, ze mogą przyjąć reklamacje i mają 30 dni na odpowiedź.......czy ktoś ma podobne doświadczenie? Co robić...?

  OdpowiedzUsuń
 91. "Wartość środków zgromadzonych na funduszach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na koniec 2014 roku wynosiła ponad 9,2 mld zł - poinformował Jerzy Pruski, prezes BFG".
  inne źródło "Zgodnie z szacunkami banki będą musiały w 2015 r. przekazać do BFG aż 2,2 mld zł z tytułu opłat, kwotę prawie 2-krotnie wyższą niż w 2014 r. w związku z pokrywaniem z funduszy gwarantowania depozytów bankowych znajdujących się w BFG zobowiązań upadających kas SKOK" - napisano.
  Z tego co pisali w sk banku zdeponowane jest około 3,5 mld.

  OdpowiedzUsuń
 92. znalezione na innym forum:
  Anonimowy19 sierpnia 2015 09:05

  Od piątku nie mam przelewu. dziś dowiedziałam się w oddziale w którym składałam dyspozycję przelewu, że pieniędzy nie będzie bo centrala zatrzymała bo nie mają pieniędzy i czekają na pożyczki bo stracili płynność finansową

  i

  Jerzy19 sierpnia 2015 09:16

  Art. 426. 1. Wniosek o ogłoszenie upadłości banku może zgłosić tylko Komisja Nadzoru Finansowego.
  Ustawa z dnia 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze1)

  OdpowiedzUsuń
 93. W dn. 17.08.2015r. otrzymałem info z Sk banku o zakończeniu eLokaty24 i zwrocie środków na konto. Niestety do dziś (19.08) środków nie ma na koncie, a dzwoniąc na Infolinię jest tylko komunikat, że wszyscy konsultanci są zajęci.
  Zrobiłem reklamację i zobaczmy co będzie.

  OdpowiedzUsuń
 94. Ludzie piszą, że nie mogą odzyskać swoich pieniędzy i to jest smutne. Przecież bank powinien stanowić gwarancję i być symbolem. Nie obwiniajcie ludzie pracowników sk banku, oni są tak samo bezsilni jak my. Obecnie ocena sytuacji jest taka wg. mnie: skoro knf wszedł z zarządem rozumiem, że on odpowiada za działania banku, ludzie się niepokoją, a oni milczą, powinni na bieżąco podawać komunikaty jakie podejmują kroki, co robią, co planują. A tak panuje chaos i dezinformacja. Można pisać skargi, dzwonić,ale do knf i czekać, tyle nam pozostało. Jedyne co mogę radzić to trzeba uzbroić się w cierpliwość, chyba, że ktoś ma lepszy pomysł. Nie, nie jestem pracownikiem banku ani knf-u.

  OdpowiedzUsuń
 95. No i wszystkie wypłaty wstrzymane ! Niby mają wydać jakiś komunikat i liczą na odblokowanie wypłat po południu. Jak jest prawda tego nikt nie wie. Pozdrawiam wszystkich expertów zarzucających sianie paniki. moje pienieadze od 4 dni mogłyby pracować gdzie indziej. Boje się, że na BFG się skończy bo tej kuli już nic nie zatrzyma a wstrzymanie wypłat to gwóźdź do trumny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chłopie przestań panikować,no i co z tego jak skończy się na BFG???chyba otrzymasz pieniądze!!!tak???zachowujesz się jak babcia histeryczka.Też mam lokaty w SK banku około limitu BFG i nie robię w majtki,upadnie SK bank to wypłaci BFG,chyba proste co nie!!!???Ile masz w SK banku 500zł czy 1000zł???ha ha ha,bo tacy najwięcej sieją paniki i panikują,masz już pełne gacie ha ha ha

   Usuń
  2. A jak myślisz przez co zostały wstrzymane wypłaty???
   To ci odpowiem.Właśnie przez takich panikarzy jak Slim Barti którzy rzucili się po pieniądze,właśnie tacy wykańczają banki a nie kto inny
   Pozdrawiam wszystkich tych co nie spanikowali i czekają czy to na SK bank czy BFG.

   Usuń
  3. W SK banku mam lekko ponad 250 tyś zł. ale nie wiem co to ma do rzeczy. W tej chwili mam zawieszone 83 tyś, które od 4 dni nie pracują czego nie lubię. Nie rzuciłem się po pieniądze bo lokat nie zrywałem a jedynie czekam na zwrot zakończonej lokaty anonimowi napinacze. Jakby Sk bank upadł to przynajmniej byłoby jasne co dalej bo teraz wiadomo dokłądnie NIC.

   Usuń
  4. To można było założyć jakąś najkrótszą lokatę, albo jak najdłuższą. Chyba że kasa była potrzebna. Ja na szczęście zdążyłem wycofać nadwyżkę.

   Usuń
 96. We wcześniejszych postach pojawiła się informacja, jakoby przelewy przychodzące do SK BANK też były opóźnione (czyli, że jest zator w obie strony).
  Otóż dementuję tą pogłoskę, wysłałem kilka złotych przelewem pierwszą sesją z mBANK o godzinie 5:55 rano i właśnie teraz o godzinie 11:15 pieniądze są już zaksięgowane na moim koncie w SK BANK.
  Więc to nie są żadne problemy z "przegraniem systemu, nadmiarem operacji itp" tylko świadoma decyzja banku aby nie realizować przelewów wychodzących poza SK BANK.

  OdpowiedzUsuń
 97. Ja zaczekam do końca tygodnia (21.08) na zaległy przelew z poniedziałkowego poranka i jakiś oficjalny komunikat co się dzieje. Jak dalej będzie cisza wysyłam skargę do KNF na adres knf(at)knf.gov.pl za nierealizowany przelew z konta SK BANK (ekonto24). Lokat nie ruszam, bardziej się martwię o utratę pieniędzy w tym niedoszłym przelewie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że nie doszły przelew też nie zginie.

   Usuń
 98. Wiceprzewodniczący Kwaśniak z KNF wczoraj zaakceptował wniosek Zarządcy Komisarycznego o zawieszenie działalności SK Banku od jutra. Informacja pochodzi od posła PO z wczorajszej rozmowy po posiedzeniu KFP w Sejmie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale wczoraj nie było posiedzenie KFP

   Usuń
 99. Musiało być w sk full kasy skoro z tego co piszecie skończyła się po dwóch dniach wypłat ....

  OdpowiedzUsuń
 100. Dokładnie, żaden zator. Mają wstrzymane przelewy, bo brakuj im środków i szukają jakiegoś pożyczkodawcy... Ja się dziwię, bowiem tylu tutaj "znawców tematów", którzy to właśnie doprowadzili SK Bank do takiej sytuacji. Tak, to Wy Janusze biznesu. Żaden bank nie wytrzyma nagłego odpływu, tak wysokiego, środków!

  OdpowiedzUsuń
 101. Proszę głupot nie pisać o zawieszeniu działalności SK banku bo nic takiego nie ma miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 102. Coz przykre. Ale ja nie wycofam kasy póki co

  OdpowiedzUsuń
 103. Zgadzam się z Tobą,ciemnogród rzucił się po pieniądze i powalił bank na kolana,dla takich Januszy biznesu specjalnie powinni nie wypłacać kasy.Ludzie normalni i świadomi tego co robią nie panikują
  bo pieniądze i tak są zabezpieczone przez BFG.Otrzymaliby je nawet z odsetkami a tak pozrywali lokaty i będą w plecy,panika ich zżarła.Całe szczęście nie należę do tego grona i odbiorę swoje pieniążki od BFG kapitał wraz z odsetkami.A Janusze biznesu w panice będą rzucać tymi pieniędzmi z kąta w kąt aż je w końcu całkowicie potracą.Ludzie zastanówcie się,każdy nawet najwiekszy bank nie wytrzyma lawinowych wypłat pieniędzy,czy o to wam chodziło ażeby zniszczyć bank z polskim kapitałem który miał najlepsze lokaty na rynku?przez waszą żałosną panikę teraz będziecie w innych bankach zakładać lokaty na 1,5%,gratuluję narodzie!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam wszystkich,
   wytłumaczcie mi proszę jak to jest ?
   mam w SK Banku IKE, jeśli bank upadnie to BFG wypłaci kapitał + odsetki ale czy odsetki będą pomniejszone o "belkę" ? jeśli tak to dlaczego skoro to IKE ?
   dziękuję za odpowiedzi.

   Usuń
  2. Nie przesadzaj z tym 1,5% bo to niebezpiecznie wysokie oprocentowanie. Ciemnogrodowi polecam bezpieczny procent na archaicznej lokacie w pko na 0,1%. Jeśli taki procent mimo to was nie przekonuje to ten bank ma gwarancje BFG.

   Usuń
  3. a powiedzcie mi co lepsze:1,5 % w banku XYZ (chociaż bez problemu można wybrac oferty ok3% ) czy 0% od 4 a właściwie już 5 dni i nie wiadomo ilu jeszcze w SK Banku ? Tu ludzie w tym ja piszą też o braku zwrotu zakończonych( nie zerwanych) lokat.

   Usuń
  4. Na temat IKE patrz komentarz Anonimowy 12 sierpnia 2015 10:13

   Usuń
 104. A tak naprawde zobaczymy jutro, bo to moze być kolejna plotka

  OdpowiedzUsuń
 105. Kasę w oddziale i z bankomatu wypłacają bez problemu bo byłem osobiście sprawdzić. Problem z przelewami jest wychodzącymi bo pewnie tysiące lokat zostało pozrywane i poszły tysiące przelewów na spore sumy gdyż każdy powyżej 100 k euro uciekł z banku.
  Żadnego problemu nie widzę dla klientów w przypadku upadku banku bo pokryje to BFG problem będą mieli ci co mają obligacje bo oni zostaną z niczym.

  OdpowiedzUsuń
 106. Dziś rano w oddziale SK Banku wypłaciłem-bez problemów-odsetki od moich lokat rentierskich.Personel Oddziału potwierdził problemy z przelewami,ale rżnął głupa powołując się na problemy "techniczne".

  OdpowiedzUsuń
 107. "Przelewy wychodzące są zablokowane!!!!" i to jest już fakt.
  Gorace obrady zarządu o ktorych szczegółach jak narzie nic nie wiadomo.

  OdpowiedzUsuń
 108. Czy da się anulować zlecony przelew z poniedziałku? Wolałbym to na lokatę wrzucić niż czekać na przelew widmo....

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...