środa, 19 sierpnia 2015

Lokata Perłowa na 3,20% oraz kłopoty z przelewami w SK banku


Publikowany dwa razy w miesiącu ranking lokat staje się coraz bardziej egzotyczny. Coraz więcej czytelników ma zastrzeżenia co do kierunku w jakim idzie poszukiwanie najlepszych depozytów.

Zasada jest prosta. Oprocentowanie ma być najwyższe, bo skoro i tak wszystkie depozyty gwarantuje BFG, to obojętne jest, gdzie ulokujemy nasze środki. A nóż, ktoś z czytelników odkryje, że bank za rogiem, do którego nigdy nie chodzimy ma ofertę godną uwagi.

Nieważne więc czy jest to osławiony już Wołomin, czy Końskowola, którego trzeba szukać na mapie. Nieważna czy nazywa się Mazovia czy Hexa, bo i takie egzotyczne banki były tutaj omawiane. Każdy nowy, który się wyróżnia zasługuje na swoje pięć minut.

Depozyt który wyróżnia się dziś na rynku lokat

Najnowszym debiutantem jest obecnie Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie. Jeden z czytelników wskazał, że jest tutaj depozyt nazywany perłą wśród lokat. Fakt faktem, że 3% należy dziś raczej do rzadkości, a tutaj mamy nawet stawkę rzędu 3,20%.

Ściślej mamy tutaj trzy kombinacje:
3 miesiące: 2,70%
6 miesięcy: 3,00%
9 miesięcy: 3,20%
czyli według starej dobrej zasady im dłużej, tym wyższe oprocentowani. Jest jednak tutaj brzydki haczyk, oprocentowanie jest zmienne, więc nikt nam nie zagwarantuje, że w dłuższym terminie perła nagle nie będzie gnić. Perły rzecz jasna nie gniją, ale bankowe perły mają oczywiście inne właściwości.

Można więc śmiało przypuszczać, że WBS w Chełmie ma swoje 5 minut i długo w rankingu lokat się nie utrzyma. Podzieli pewnie losy innych banków spółdzielczych jak Ciechanów czy Sokołów, które długi czas miały dość przyzwoitą ofertę lokat, ale od dość dawna ich nie ma.

Dziś albo te wszystkie banki spółdzielcze mają oprocentowanie poniżej minimum przewidzianego na drugą ligę, albo zaczynają mieć kłopoty. SK bank niby radzi sobie z bieżącą obsługą klienta, a jednak liczba skarg czytelników rośnie w zastraszającym tempie

W momencie pisania artykułu pojawił się taki wpis:
Ja zrobiłam przelew do mbanku 14tego , dzisiaj jest 18ty a pieniądze z SK Banku nie wpłynęły.

Cztery dni na oczekiwanie na przelew to już rzecz dość niepokojąca. Zaś SK bank idzie śladem SKOK Wołomin, wysyłając maile, które dostawaliśmy z Wołomina w końcówce ubiegłego roku.
Odpowiedź SK na moje pytanie:
Szanowny Panie, 

Informujemy, że decyzja wprowadzenia Zarządu Komisarycznego nie wypływa na sposób obsługi klientów. SK bank nadal świadczy usługi w pełnym zakresie.

Czyżby? Nawet jeśli udowodni się bankowi, że przelew dotarł z kilkudniowym opóźnieniem, nie sądzę, by w jakikolwiek sposób bank zrekompensował taką stratę nawet w przypadku przelania dużej kwoty. Co najwyżej klienci dostaną standardowe, Przepraszamy za usterki, zapraszamy do korzystania z naszych usług.

Banki spółdzielcze od pewnego czasu lubią pisać na swoich stronach: nie jesteśmy SKOKami. Czyżby to faktycznie był początek końca popularnego banku? A co za tym idzie także banków spółdzielczych?

18 komentarzy:

 1. Ja zrobiłem przelew w poniedziałek o 7:00 rano i do dzisiaj nie ma pieniędzy a Pani na infolinii jeszcze w poniedziałek wieczorem ściemniała, że pieniądze zostały wysłane, ale nie wie którą sesją elixiru więc pieniądze będą na pewno jutro rano. Teraz infolinia jest non-stop zajęta a pieniądze w Banku zostały zaksięgowane jako wysłane i co robić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też w poniedziałek rano zrobiłam 3 przelewy do różnych banków i dopiero w środę popołudniu facet na infolinii skbanku przyznał, że mają zablokowaną możliwość przelewów i czekają na jakąś decyzję, która będzie niewiadomo kiedy.

   Usuń
  2. W takim razie trzeba będzie podliczać odsetki ustawowe ... ale to już będzie gwóźdź do trumny tego Banku. KNF spartolił to dokumentnie bo przed wprowadzeniem zarządu komisarycznego trzeba najpierw zapewnić środki na wypłaty i to w dużej ilości bo to jest pewnik a zaraz potem podwyższyć oprocentowanie lokat, zmniejszyć oprocentowanie kredytów i drastycznie ciąć koszty utrzymania Banku.

   Usuń
 2. Hej w eliksierz byly opoznienia. ja tez naprzelew z mbanku do smart banku czekalem o dziwo 2 dni ale wszytsko doszlo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ludzie się rzucili do robienia wypłat, to bankowi pewnie ciężko zebrać w krótkim czasie takie środki. Jak się uspokoicie, to wszystko wróci do normy, jak nie, to bank niestety padnie. A to był mój najlepszy bank. Wygląda to na celowe wykańczanie konkurencji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że Gospodarz tego bloga zauważył problem z lokatami w instytucjach-wynalazkach...

  To co obserwujemy obecnie to skutki "25 lat wolności", w czasie których stworzono system banków do dojenia kasy dla nomenklatury (pewien obecnie duży "internetowy" bank z Łodzi), pozwolono zarobić zagranicznym cwaniakom (pewien duży bank który sprzedano Włochom za 1/3 wartości rynkowej) czy też ubrano ludzi w piramidki typu SKOK WSI 24.

  Ja jeszcze raz powtórzę, że najbardziej prawdopodobna opcja dla SK to sanacja przez któryś z dużych banków komercyjnych. W kasie BFG pustawo a i miśki z PZPO/SLD nie dadzą się tak prosto zatopić. Chyba, że zarząd komisaryczny znajdzie totalny bajzel w księgach i będzie trza "bank" spuścić do kibla. Jak by nie było akcja "odbierz kasę w 7 dni" już się raczej nie powtórzy.

  To co jest przykre w tej sprawie to fakt, że w komentarzach "ynwestorzy 100k/24M" i pracownicy banku bawią się w "uspokajaczy" i "ekspertów". Oczywiście dla SK i dla ludzi zapakowanych w lokatki na 24M (i mających np 3 miesiące do końca lokaty) sytuacja jest nieciekawa. Reszta po prostu chce mieć kasę, bo perspektywa 2-3 miesięcy ogryzania paznokci i czekania na decyzję zarządu komisarycznego nie jest ciekawa.

  Cała ta sytuacja pokazuje słabość polskiego nadzoru (KNF). Info nt. problemów w banku pojawiły się raz w raporcie za 1 kwartał 2015 r. Jeśli KNF wszedł na inspekcję i oglądał księgi to jeśli zobaczył syf można było sprawę rozegrać inaczej. No ale tak to jest jak się jest zajętym politycznymi przepychankami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz podać link do raportu KNF-u, w którym jest mowa o SK Banku? Przejrzałem cały i nie widzę tam wskazania żadnych konkretnych podmiotów.

   Usuń
  2. A dlaczego sytuacja ma być nieciekawa dla ludzi mających lokaty? Czy myślisz, ze zarząd komisaryczne zablokuje wypłacanie pieniędzy z lokat? Stuknij się w głowę.

   Usuń
  3. W przypadku braku płynności finansowej KNF na wniosek Zarządu Komisarycznego może zawiesić działalność banku. A to jest jednoznaczne z zablokowaniem przelewów (wypłat pieniędzy z lokat, odsetek itp).

   Usuń
  4. Tylko zawieszenie działalności może mieć miejsce albo przy przejęciu przez inny bank albo przy upadłości. Zatem zobowiązania przejmuje albo inny bank albo BFG.

   Usuń
 5. Muppets Show: zapytaj swojego wodza, czemu chwalił w 2006r kredyty we frankach i sprzeciwił się większej kontroli banków i skoków. Teraz Grzegorz Bierecki startuje do senatu.

  OdpowiedzUsuń
 6. wszedłem na stronę BS w Chełmie i wygląda na to, że nie jest to lokata internetowa, więc obszarowo zasięg zainteresowanych jest bardzo ograniczony, np. w przypadku W-wy najbliższa placówka to chyba Wierzbica pod Radomiem, dla bardzo dużej kwoty może by uszło, ale mieszkańcom Pomorza, Wielkopolski czy Dolnego Śląska już raczej nie jest po drodze... jeżeli jednak moje informacje są błędne i nie jest to jedynie lokata analogowa, to proszę o informację

  OdpowiedzUsuń
 7. Dokładnie, takich perełek bym nie zamieszczał, chyba ze z gwiazdką.

  OdpowiedzUsuń
 8. pakujcie sie w kolejny wynalazek bedzie znowu plakac za 9 miesiecy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kto tu płacze? Ja mogę korzystać co roku z BFG byle dawali porządne procenty a nie jałmużnę jak banki komercyjne.

   Usuń
 9. Nicola, finansitka z Parczewa20 sierpnia 2015 08:36

  Jeszcze nie dostałam kasy z SK ale już jadę (rowerem) do Chełma z 400K w reklamówce. Co tam banki, ważne, że buraki zakontraktowane na 3 lata w przód a śwagier siedzi w ARIMR

  OdpowiedzUsuń
 10. bez przesady to nie koniec banków spółdzielczych... wiadomo mogą ucierpieć i niektórzy ludzie w obawie zaczną wycofywać swoje pieniądze ale banki spółdzielcze to jednak alternatywa dla osób które nie dostaną kredytu w tradycyjnych bankach komercyjnych a mogą je dostać właśnie w spółdzielczakach nawet przy chamsko wyższym oprocentowaniu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziś o 13 oficjalne oświadczenie zarządu sk banku.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...