środa, 27 lipca 2016

Ciekawe tricki optymalizacyjne na lokatach w Idea bank


Wydawać by się mogło, że o lokatach wiemy już wszystko, a jednak ciągle dowiadujemy się czegoś nowego. Lokata GO była dłużej niż oczekiwaliśmy i służy przede wszystkim zatrzymaniu środków z kończących się lokat wakacyjnych na 3,00%.

Nikt nie zna daty i godziny istnienia następcy lokaty wakacyjnej. Może zniknąć w dowolnym momencie, ponieważ jednak w momencie pisania tego artykułu jeszcze była dostępna, chciałbym podać wam pewne wskazówki, o których być może nie wiecie, a mogą się wam przydać.

Lokaty zakładane w poniedziałek i wtorek mają 5 dniowy okres ważności. Z tego wynika, że termin ich ważności upływa w weekend, a więc w sobotę lub niedzielę. Wczoraj złożyłem wniosek o lokatę, ale konta mam wszystkie wyzerowane. Co dalej?

Wniosek jest ważny do niedzieli
Konta wyzerowane, bo niemal wszystkie środki poszły na licznie założone lokaty GO. W weekend kończy mi się jednak cała seria kolejnych Lokat wiosennych. Kilka w sobotę i kilka w niedzielę. Jak zatem je uratować i założyć nowe na 3%, skoro przy wyborze konta do przelewu musiałem wskazać opcję Moje konto w innym banku.

Przelew ma być dokonany z innego banku, bo idealne jest wyzerowane
 
Przy zakładaniu lokaty w Idea bank dostajemy na maila wniosek ze szczegółami dla przelewu z innego banku. Na wniosku mamy przede wszystkim numer rachunku na jaki mamy przelać kwotę na lokatę (jakkolwiek dziwnie to brzmi) oraz nr wniosku, który podajemy sekcji tytułem.

Jak przelać środki na ten rachunek w weekend?

Jak wiadomo w weekend nie zrobimy przelewu z innego banku. Przelew owszem możemy autoryzować smsem w weekend, ale będzie on zrealizowany dopiero w poniedziałek, a więc za późno, jeśli termin założenia lokaty upływa w weekend. Co zatem zrobić?

Trick jest prosty. Okazuje się, że nie musimy robić przelewu z innego banku. Musimy wybrać opcję przelewu z innego banku, jeśli na koncie idealnym nie mamy środków. Ale paradoksalnie innym bankiem może być... Idea bank:)

Przelewy wewnętrzne w Idea bank działają. Dzięki temu, w przypadku gdy lokata kończy się w sobotę, zrywamy ją, bo odnawia się na 0,10%. Robimy wówczas przelew z konta idealnego na który świeżo wpłyną środki z lokaty, na podany we wniosku rachunek. Ponieważ jest to przelew wewnętrzny, realizowany jest także w sobotę i niedzielę:)

Kto ma możliwość dysponowania środkami lokaty w starej bankowości Idea bank, ma jeszcze prościej. Można bowiem zrobić to z wyprzedzeniem. Szczęśliwcy mają możliwość wskazania rachunku, na który mają być przelane środki. Wystarczy w to miejsce wskazać nr rachunku podanego we wniosku o lokatę. 

Warto pamiętać o podniesieniu stawki Lokaty GO do 3,00%. Omawiałem to w momencie, gdy lokata się pojawiła w ubiegły czwartek, a rozwijałem we wpisie Jak podkręcić lokatę GO do 3,00%.

Tutaj podniesiesz stawkę wyjściową lokaty Go z 2,75% na 3,00%

Pozostaje problem kwotowy. Jeżeli mamy lokatę na x złotych, lokata skończy się nam na kwotę x + odsetki. Jaką więc kwotę wpisać we wniosku o lokatę, jeśli nie wiemy ile dokładnie odsetek dostaniemy. Nie będziemy wpisywać chyba 10.043,22 zł.

Skonsultowałem ten problem z pracownikiem banku. Jego rada jest prosta: jeżli chcemy odnowić lokatę z odsetkami podajemy we wniosku górne ograniczenie, a nie dolne. Jeżeli zatem mamy starą lokatę na 10.000 zł, to we wniosku o nową powinniśmy podać 11.000 zł. System przyjmie przelew na kwotę 10 tys z małym hakiem.

Gorzej jest jeśli mamy lokatę na 10k i zgłosimy też 10k. Przy automatycznym odnowieniu system podobno nie przyjmie całości, tylko odrzuci odsetki. To chyba jednak nie będzie problemem. W końcu najważniejsze by lokata pracowała dalej na stawce 3,00%. Bo szybko taka okazja nam się raczej nie przydarzy.

14 komentarzy:

 1. Przećwiczone nie działa lokata 10 tys przelew na inną kwot odrzucony. Nie prowadzaj ludzi w błąd. Zresztą nie pierwszy raz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jak jest obecnie ale ja wiele razy zakładałem lokaty na kwoty zarówno mniejsze jak i większe niż w złożonym wniosku i nigdy nie miałem żadnych problemów.

   Usuń
  2. Też nie miałem z tym problemów i kiedyś kwoty przelewałem dowolne i zawsze się zaksięgowywały prawidłowo, chociaż były rozbieżne kwoty widoczne w bankowości.
   Informacja pochodzi od bankiera z Idea bank.
   Jak dla mnie sprawa z kwotami jest mało istotna, bo i tak zawsze zrywam lokatę ręcznie już po odnowieniu, więc bez problemu lokuję tyle ile zadeklarowałem.

   Istotniejsza jest dla mnie możliwość realizowania przelewów w weekend dla złożonych wczoraj i przedwczoraj wniosków. Dzięki temu nieważne, że lokaty kończą się w dni uważane za marnotrawstwo zysku.

   W zasadzie dziś to mało istotne, bowiem Lokata GO jest dalej w ofercie i dzisiejsze wnioski są ważne do poniedziałku, ale warto o tym pamiętać na przyszłość. Sam zresztą przetestuję przelew w sobotę, a przyznaję, że nie robiłem dotąd w ten sposób.

   Usuń
 2. lokata tylko teraz na 3% na 45 dni w idea

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. gdzie ta lokata bo nie widzę ???????

   Usuń
 3. na samym dole listy lokat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. aha, jest... wykorzystana, dzięki ;)

   Usuń
  2. a godzinę temu zakładałem GO, to nic nie było :). No nic, zakładamy te 3% :)

   Usuń
  3. Dzwonili też do mnie z Lions, że mają ofertę 3% na dwa miesiące - oczywiście założenie wymaga wizyty w odziale, więc o te 15 dni szkoda fatygi. BTW - zwykle nie dzwonią, więc pewnie Idea poczuła odpływ depozytów.

   Usuń
 4. No i przetrzymalismy IB az dala 3%, tak jak pisalem kilka dni temu o sondowaniu od lipcowej do "Go". Nie wytrzymali bo odplyw byl zbyt duzy.

  OdpowiedzUsuń
 5. a skąd wiadomo ile będzie odsetek po lokacie, bo czasami się różni groszami od tych z kalkulatorów.
  Co się stanie jeśli zadeklarujemy pewną kwotę a o odsetki będą większe lub mniejsze o parę groszy, czy wtedy też przyjmie wniosek ??

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie na lokatach konczacych sie istnieje opcja przedluz sie, orientujecie sie czy jesli to klikne to przedluzy mi lokate po zakonczeniu obecnej ( tak by bylo najrozsadniej)czy zerwie obecna i przeksieguje pieniadze na nowa lokate.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W starym systemie dajesz przedluz, kwota jest troche fikcyjna, bo nie obejmuje odsetek do konca, ale jak sie przedluzy sama w dniu zapadalnosci to kwota juz jest wlasciwa z calymi odsetkami. Nie nalezy sie przejmowac kwota ktora wyskoczy na wniosku.

   Usuń
 7. Na szczęście ta wersja najrozsądniejsza jest stosowana. Tylko jak chcesz przedłużyć, to weź pod uwagę, że ten przycisk znika tak gdzieś na dzień przed końcem lokaty. Lokata przedłuża się razem z odsetkami.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...