wtorek, 12 lipca 2016

Szaleństwo podwyżek za opłaty OC czyli upoluj lepszą stawkę z wyprzedzeniem


W ostatnich latach coraz trudniej przychodzi nam oszczędzać. Oprocentowanie lokat spadło już na tyle, że praktycznie ten główny do niedawna temat bloga odszedł praktycznie w cień. Powód jest oczywisty - brak dobrych ofert.

Nie tylko lokaty są problemem. Od kwietnia 2015 zaczęto wprowadzać wytyczne KNF dla ubezpieczycieli, co poskutkowało drastycznym wzrostem cen składek za obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie komunikacyjne.

Jeśli wierzyć artykułom, średnie ceny za OC wzrosły za ostatni rok aż o... 46%, przy czym najdrastyczniej wzrosły w ostatnich dwóch miesiącach czyli maju i czerwcu. Tak się składa, że swoją składkę płacę w lipcu i faktycznie nowa składka skoczyła znacznie.

Pisałem o tym w ubiegłym tygodniu na PP3 przy prezentacji rankingu OC. W moim przypadku, po przyznaniu serii obniżek, cena za OC wzrosła niemal o 29% ceny z 2015. Zdecydowanie za dużo jak na tak krótki okres czasu.

Ponieważ nie ma znaczenia jakiego posiadamy ubezpieczyciela, warto skorzystać z porównywarek, by znaleźć dla siebie lepszą ofertę. Ja skorzystałem z poniższego linku porównującego 55 ubezpieczycieli OC, dzięki czemu otrzymałem 15% niższą cenę za OC.

Tutaj porównasz swoje OC u 55 ubezpieczycieli i wybierzesz najlepsze

Co tak naprawdę powoduje, że ceny OC nagle ni stąd ni zowąd tak drastycznie rosną? Podawane jest kilka powodów:
 • wytyczne KNF co do podniesienia jakości likwidacji szkód (kwiecień 2015)
 • apel KNF o naliczanie cen proporcjonalnie do wysokości odszkodowań (wrzesień 2015)
 • największa strata na rynku OC w 2015 wysokości... ponad miliard zł
 • wprowadzenie podatku bankowego (luty 2016)
 • zalecenie KNF dotyczące ujednolicenie świadczeń (czerwiec 2016)
 • plany KNF co do tabeli kwot (przyszłe miesiące 2016
Nie wiem co ma wspólnego podatek bankowy z ubezpieczeniami. Nie bardzo też rozumiem co jest winien ostrożnie jeżdżący Kowalski, który nigdy nie powoduje kolizji, temu że ubezpieczyciele mają miliardowe straty, czy temu że wypłacają oni duże odszkodowania

W innym artykule czytamy o kolejnych złowieszczych zapowiedziach jakoby kolejne dwa lata mogły przynieść kolejną podwyżkę OC o 50%. Winne temu są kolejne zalecenia KNF wydane w czerwcu 2016 dotyczące ujednolicenia wysokości świadczeń za szkody osobowe z OC sprawcy.

Pomijając to co będzie już widać, że jak zwykle za straty ubezpieczycieli czy też obietnice rządu płaci praktycznie każdy z nas. Podwyżki wprowadzają wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe i od pewnego czasu dzieje się to co kilka dni.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że końca podwyżek OC wcale nie widać. Praktycznie każdy dzień może przynieść gorszą stawkę za to samo, w efekcie warto zamówić OC wcześniej i porównać oferty u wielu ubezpieczycieli, by wybrać dla siebie najtańszą. 


Niżej znajdziecie kilka propozycji do sprawdzenia i przetestowania ich na przykładzie swojego pojazdu.  

Sprawdzanie OC dla swojego samochodu możesz zacząć od w YouCanDrive

Link do kalkulatora ubezpieczenia komunikacyjnego OC w mtu24

Do wyboru jest także Link 4 który dla mnie dał najgorszą opcję

Tu sprawdzisz swoje ubezpieczenie komunikacyjne w Aviva 

Ostatni link reklamuje do 80% zniżek, na które składają się: bezszkodowa jazda z 60%, wraz z 5% za zakup online, 4% dodatkowej zniżki za płatność kartą kredytową np. taką jak omawiana dziś na PP3, więc 69% upustu zdobyć łatwo. Pozostała zniżka jest jednak mało ciekawa, dotyczy bowiem pakietu OC/AC.

80% zniżek nie musi oznaczać najmniej z wszystkich
Festiwal spadków na lokatach trwa już od dobrych kilku lat. Zaczęło się z początkiem 2012 roku, trwa więc od 4,5 roku. Teraz obserwujemy rosnącą lawinę podwyżek na OC. Warto więc pomyśleć o tym wcześniej i skorzystać z obecnej, najlepszej stawki, zanim poszybuje ona jeszcze bardziej w górę.

7 komentarzy:

 1. Wszystkie złe tendencje na rynku (bankowym, ubezpieczeniowym) biorą się z działań regulatora KNF !!! Przeregulowanie zawsze odbije się na klientach (wszystkich).

  OdpowiedzUsuń
 2. Pytanie z innej beczki. Co należy zrobić z tokenem sprzętowym po zamknięciu konta w Toyota Bank?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic, ja ostatnio pierwszy token wyrzuciłem na śmietnik, bo dwa mi niepotrzebne.
   Przypominam, że konta nie warto zamykać, gdyż można się spodziewać nowej akcji specjalnej dla obecnych klientów. Jak zamkniesz konto, będziesz wykluczony.

   Usuń
  2. Tylko,że akcja będzie najwcześniej po wakacjach. A szkoda mi płacić kartą 400 zł, żeby uniknąć opłaty za kartę.

   Usuń
  3. Najwcześniej w sierpniu, najpóźniej we wrześniu. Opłata jest malutka bo nawet nie 2,50% więc w skrajnym przypadku zapłacisz do tego czasu nawet nie 5 zł. A zarobić będziesz mógł 10 razy tyle za bonus jak się można spodziewać.
   Ja w każdym razie czekam, bo poza tą opłatą nie mam zastrzeżeń do Toyoty, tym bardziej, że takich akcji specjalnych było już kilka, więc pewnie następna nie będzie ostatnią.

   Usuń
  4. Lokata na 2,40% na 100 dni nie powala. Nawet przy kilkudziesięciozłotowej premii.
   Ja już zamknąłem i nie żałuję.

   Usuń
 3. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...