czwartek, 7 lipca 2016

Czy zapowiadane 75% środków z OFE trafi na nasze konta?


Ponad dwa lata temu stanęliśmy przed koniecznością wyboru ZUS czy OFE. Wybór w zasadzie nie był trudny i większość z nas wybrała pierwszą ewentualność. Omawiałem już ten problem we wpisie: ZUS czy OFE czyli kat w szarym czy czarnym kapturze.

Temat w zasadzie uważałem za zamknięty, wszak jakiego wyboru byśmy nie dokonali i tak jest źle, bowiem odłożona kasa należy do nas tylko w teorii. Nikt z nas nie może wypłacić środków ani z OFE ani z ZUS. Cały czas jest to tylko zapis księgowy, którymi politycy rozporządzają według własnego widzimisię.

Politycy lubią jednak mieszać i nabierać ludzi, że robią to w dobrej intencji. Ostatnia wrzawa wokół OFE daje nowe światło w tunelu. Do końca lipca znów jest możliwe okno transferowe, a z najnowszych danych wynika, że będzie wreszcie możliwość zgarnięcia kasy dla siebie.

Tak przynajmniej wynika z opublikowanego wczoraj artykułu, jaki ukazał się na portalu Expander. Zdaniem autora wpisu, będziemy mogli odzyskać kasę jaką zgromadziliśmy na OFE i to nawet w przypadku, jeśli już wcześniej przenieśliśmy ją do ZUSu.

75% miałoby przejść na IKE a 25% zagarnie państwo...

To diametralnie zmienia postać rzeczy. Do tej pory środki będące w OFE były złym koniecznym, zbieraliśmy niby to na emeryturę, a jednak zarządzający funduszem emerytalnym tracili naszą kasę i pobierali sobie za to opłatę. Jak to fundusze lubią robić od lat i w czym są dobrymi specami.

ZUS wcale nie był lepszą alternatywą, wszak nie brakuje popularnej opinii, że to legalny Amber Gold. To czy ZUS przetrwa w obecnej formie do naszej emerytury nie jest wcale sprawą pewną, do tego czasu doczekamy się jeszcze niejednego pomysłu polityków.

Pomijając jednak wady i zalety OFE oraz ZUS, ważniejszy wydaje się problem jak wyrwać się z tego kręgu krwiopijców. Obie instytucję nie są bowiem godne zaufania, politycy zaś wynajdą jeszcze wiele sposobów jak rozkraść środki regularnie zabierane Kowalskiemu od wielu lat na poczet II filaru.

Plan odzysku 75% wartości z OFE Źródło: expander.pl

Obecnie rząd wpadł na pomysł, by ukraść sobie 25% wartości, a ściślej przekazać je do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a 75% przekazać na nasze konto. Miałoby się to stać w 2018 roku. Szczegóły można zobaczyć w powyższej tabeli.

Na rynku piłkarskim okienko transferowe trwa w najlepsze. Do końca lipca jest też okienko transferowe dla nas. Kto obecnie ma środki z OFE w ZUS, ten może złożyć wniosek w ZUS o transfer do OFE celem odzysku trzech czwartych zgromadzonych oszczędności.

To co szybko z wnioskiem do ZUS, odzyskać straconą kasę i zakładać IKE? 

Hola. Wspomniany artykuł pochodzi od czerwonego Expandera, a to zapala w głowie czerwoną lampkę. To oni wszak lansują mocno struktury, które wiemy czym pachną. Warto więc powąchać ten temat od drugiej strony.

Portal bankier jest o wiele bardziej sceptyczny i mówi wprost, że sprawa lekko śmierdzi. Kolany jak zwykle prosto z mostu mówi, że koniec OFE jest już przesądzony, a celem drugiego rozbioru OFE jest transfer 35 mld zł do FRD i wypłata ich na emerytury w najbliższych latach.

Szukając dalej dowiadujemy się, że środki nie będą dzielone równo, lecz średnio po 6,3 tys na osobę. Taki zresztą zapis widnieje na wstępnych założeniach koncepcji zmian w OFE, widocznych na pierwszym obrazku.

No właśnie - we wstępnych założeniach koncepcji. To dopiero pomysł, a pomysł to nie to samo co gwarancja wypłaty, zamiany państwowego pieniądza w prywatny. Politycy lubią coś obiecywać, gdy widzą dla siebie w tym korzyść, gorzej jest potem z realizacją tych obietnic i dopasowaniem się do bieżących potrzeb.

Gdybyśmy mieli gwarancję, to ok. Lepiej widzieć środki na swoim IKE, niż na jakimś ZUSowskim subkoncie, który rozpłynie się w ferworze kolejnych zapowiedzi polityków. A tych nigdy nie brakowało i wiemy, że tutaj nic się nie zmieni.

Skoro "wstępne założenia koncepcji" mają obowiązywać od 2018 roku, to można równie dobrze skorzystać z przyszłorocznego okna transferowego, gdy koncepcje się skrystalizują i będziemy pewniejsi, że środki z OFE pójdą na ratowanie jakiejś dziury budżetowej w ramach III i ostatecznego rozbioru OFE.

18 komentarzy:

 1. Po pierwsze - nie będzie okienka transferowego w przyszłym roku. Są co 4 lata, czyli następne było planowane na 2020 r.

  Po drugie to nieprawda, że:
  "środki nie będą dzielone równo, lecz średnio po 6,3 tys na osobę".
  Paweł Borys, współpracownik Morawieckiego wyjaśnił tą kwestię i powiedział, że każdy przeniesie tyle pieniędzy, ile zebrał w OFE (minus 25%).Średnio będzie to 6300 zł na osobę. Średnio to nie znaczy że każdy tyle dostanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to problem staje się naglący i jak widać decyzję należy podjąć jeszcze w tym miesiącu.

   Inna sprawa to fakt wielkości przeniesienia. Ktokolwiek powie coś na ten temat, to i tak trzeba to wziąć w cudzysłów i dopisać: dane aktualne na lipiec 2016. Do stycznia 2018 zostało wiele czasu i wiele tu się jeszcze zmieni, skoro to 'koncepcja wstępu do początku' rozważań ile ukraść Kowalskiemu.

   Usuń
 2. Nie kombinujcie. Te 75% nigdy nie będzie do dowolnje dyspozycji. Nie ma tego w zadnym pkt programu i to nawet na obecnym momencie. Expander jak zawsze lub prawie zawsze kombunuje i wprowadza ludzi w bład.

  OdpowiedzUsuń
 3. hej Polcan
  jak dobrze rozumiem planowane zmiany dotycza filaru II? mam nadzieje ze plan morawieckiego nie obejmuje filaru III tj IKE i IKZE?
  a co rozumiesz przez -> No to problem staje się naglący i jak widać decyzję należy podjąć jeszcze w tym miesiącu.
  z gory dzieki za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, problem dotyczy filaru II.
   Mam na myśli problem dla osób, które przeniosły środki z OFE o ZUS. Problem to 'czy przenieść środki z powrotem, celem teoretycznego odzyskania 75%'.

   Sądziłem, że transfer okienkowy jest możliwy co roku, gdyż nie śledzę wątku w który zamieszani są politycy. Jeżeli jednak kolejny transfer jest możliwy dopiero w 2020, to decyzję o przenosinach musimy podjąć jeszcze w lipcu i to na 18 miesięcy przed tym co się stanie naprawdę.

   Problem jest, bo nie wiesz czy politycy nie wymyślą znów n-ego rozbioru OFE i czy zamiast 75% nie dostaniemy przysłowiowego guzika z pętelką.

   Usuń
  2. Polcan

   Nie da się przenieść środków z ZUS do OFE, bo to co wpłacamy do ZUS jest od razu wydawane na emerytury. Nikt nam więc nie odda tego co już do ZUS wpłaciliśmy.

   Można jedynie uratować składki, które dopiero wpłacimy od sierpnia 2016 r., a dokładniej to niewielką ich część, bo ze składki emerytalnej wynoszącej 19,52% tylko 2,92% może pójść do OFE.

   Usuń
  3. To co mówisz brzmi rozsądnie i oznacza zarazem, że te osoby, które jednak nie przenosiły środków do ZUS mogą wyjść na tym lepiej...

   Usuń
  4. To jest zgadywanie. Raczej nie można przenieść tego co już zostało zewidencjowane, też myślę, że decyzję podejmuje się odnośnie przyszłych składek tak jak zauważył kolega. Czy Ci z ZUS wyjdą lepiej? To się okaże, jeśli się odzyska 75% to jest świetna opcja, tylko jakoś ciężko mi w to uwierzyć :)

   Usuń
  5. Polcan, wybor z 2014 nie dotyczyl uzbieranych na OFE srodkow, a tego gdzie bedzie przelewana przyszla skladka.

   Osoby ktore wybraly wtedy ZUS caly czas posiadaja srodki na OFE (pomniejszone o polowe przez PO).

   Roznica pomiedzy tymi co wybrali ZUS, a tymi co pozostali w OFE jest w 2-letnich skladkach, ktore w przypadku zwolennikow OFE trafiaja dalej do OFE, a w przypadku zwolennikow ZUS trafiaja do ZUS.

   Usuń
 4. a dokładniej mówiąc - te które wyraziły sprzeciw przeciw automatycznemu przeniesieniu do ZUS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i nie środków tylko przyszłych składek.

   Usuń
 5. Informacja dla uczestników MM7 opisanej dwa dni temu:

  "Złożyłeś/łaś wniosek o Konto Zośka PRO w ramach akcji Money Mania 7 z Idea Bankiem. Idea Bank odnotował chwilowe problemy techniczne z otwarciem Konta Zośka PRO i obecnie trwają prace nad ich rozwiązaniem.

  Jeśli po zalogowaniu do Bankowości Internetowej widzisz tylko Konto Idealne, Konto Zośka PRO możesz założyć samodzielnie w sekcji „Konta”, wybierając opcję „Nowe konto” lub poczekać na kontakt telefoniczny konsultanta, który pomoże Ci założyć Konto Zośka PRO.

  Powyższy błąd nie ma wpływu na Twój udział w Promocji i otrzymanie premii. Otrzymanie premii wynikającej z Regulaminu Promocji uwarunkowane jest wpłatą na Konto Zośka PRO minimum 1 000 zł oraz podaniem numeru swojego Konta Zośka PRO w naszym serwisie w ciągu 21 dni od wysłania wniosku."

  OdpowiedzUsuń
 6. Okno jest co 4 lata teraz, więc decydować musimy już.

  Po drugie, to expander chyba nadinterpretuje, bo raczej mają wszyscy dostać po równy, czyli kasa z OFE dzielona na ilość osób (wspomniane 6 tysięcy). Nie jestem też pewien czy tę kasę dostaną tylko członkowie OFE, czy wszyscy Polacy. Jakkolwiek by nie było, to niby bardziej opłaca się uciec do ZUS, bo kasę i tak się dostanie z ogólnej puli, niezależnie ile samemu się uzbierało. Oczywiście jeśli to tak działa, a tego nadal nie wiadomo :)

  Czyli mamy zwykłe zgaduj-zgadula - ruletkę w której obstawiamy w ciemno co się bardziej opłaci, bo nie wiemy co się stanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ Dawid
   Już były oficjalne zaprzeczenia Pawła Borysa, że nie po równo tylko proporcjonalnie do posiadanych w OFE środków. Taką samą informację uzyskał Samcik (informuje na swoim blogu).
   Średnia krajowa wartość środków OFE (owe 75% do przekazania) przypadająca na 1 członka, to co innego.

   Usuń
  2. Tak wiem, doczytałem, zmylił mnie Jaro, który w sobotę mówił co innego. Tak czy siak zabieranie 25% to kradzież, ale już bym to przebolał, jakby mi resztę na konto IKE przelali tego co nazbierałem, to przynajmniej realna kasa, z którą będę mógł zrobić co będę chciał. Kwestia czy to się stanie.

   Usuń
 7. Troche mieszasz, bo ponad 2 lata temu 1/2 srodkow z OFE poszla w czarna dziure do ZUS i to objelo wszystkich, reszta glownie w akcjach zostala w OFE i tez dotyczy to wszystkich. Ci co nie wybrali ZUS przekazuja bardzo mala czesc do OFE (wiec jest to niewiele). Jezeli ktos znow "opowiedzialby" sie za OFE to od nowego miesiaca znow ta mikro czesc bedzie szla do OFE, ale nie mozna czasu cofnac o te 2 lata (ZUS to czarna dziura i nic do OFE z tych minionych 2 lat nie trafi). Czyli przepisujac sie do OFE walczysz o pare zlotowek, ktore bedzie przekazywane przez 1,5 roku do 2018.
  Zapomnij, ze jakiekolwiek pieniadze z OFE beda twoje w fizycznej formie. Srodki w OFE sa w akacjach i ich nie otrzymasz, bo wywolaloby to kryzys na GPW. Cala reforma moze polegac jedynie na przekazaniu akcji z wielu OFE do jednego funduszu zarzadzanego przez ZUS, PZU czy inny podmiot, nad ktorym panstwo ma kontrole. Zadna partia polityczna od lewa do prawa nie wywola mega kryzysku na wlasne zyczenie na GPW wyprzedajac wszystkie akcje. Akcje zmienia jedynie zarzadzajacego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panowie: Tusk przecież Wam już wszystko wyjaśnił kiedyś, więc po co te dywagacje:
   https://www.youtube.com/watch?v=QwRA6IKte7A

   Poza tym chyba nikt nie wspomniał, że aktualnie wszystkie OFE solidarnie tracą na wartości:

   http://biznes.onet.pl/emerytury/analizy/wyniki-funduszy-emerytalnych-czerwiec-2016/v9rpc4

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...