wtorek, 26 lipca 2016

Ograniczenia banków - poradnik optymalizatora


Ograniczenia bankowe potrafią nieźle namieszać w naszym codziennym cashflow. Możemy przykładowo zrobić jeden darmowy przelew do banku, po czym okaże się, że bank docelowy ma ograniczenia co do limitu kwot.

Tak jest przykładowo w WBK, gdzie limit dzienny to zaledwie 25.000 zł. Kto przeleje np. Zośki większą kwotę chociażby 200.000 zł praktycznie sam sobie strzeli w stopę, bo nie zrobi Ping Ponga z powrotem na lokatę GO. Ograniczenia zablokuje mu przelew. 

Podobny problem jest przy przelewie do Millennium, gdzie limit dzienny na przelew to 50.000 zł. Az prosi się zatem lista ograniczeń w różnych bankach, byśmy nie wkopywali się w ograniczenia jakie robią nam różne banki.

Niżej znajdziecie wstępną listę, o której pamiętam na co dzień, gdyż aktywnie korzystam z poniższych opcji. Lista będzie rozszerzana w miarę potrzeb.

WBK
Limit przelewów dziennych - 125.000 zł
Limit wypłaty w bankomacie - 10.000 zł
Limit  darmowych smsów - 5 (od sierpnia 2016)

W WBK więcej niż 25.000 się nie da

Millennium
Limit przelewów dziennych - 50.000 zł
Limit wypłaty w bankomacie - 10.000 zł 

W Millennium granica wynosi 50.000 zł i ani złotka więcej

Toyota bank
Limit wypłaty w bankomacie - 5.000 zł

BOŚ
Nie można wykonać przelewu natychmiastowego do BOŚ
Brak limitów dla przelewów:)
Konieczność autoryzacji przelewów wewnętrznych:(

Szkoda że nie ma tak w każdym banku
Eurobank
Nie można wykonać przelewu natychmiastowego do Eurobank
Brak limitów  dla przelewów dla tokena:)
Brak limitów dla przelewów w bankowości mobilnej (zniosłem niedawno)
Kwota do wypłaty w placówce bez awizo - 30.000 zł

Idea bank
Liczba darmowych przelewów z Zośki Pro - 5 (wew, zewn, placówka, 2 express)
Brak limitów dla przelewów:)
Kwota do wypłaty w placówce bez awizo - 20.000 zł

Do BOŚ i Eurobanku express nie przejdzie
PKO
Przelewy od 50.000 zł są potwierdzane telefonicznie

Lista nie zawiera innych banków z prostego powodu, że z innych obecnie nie korzystam. Jeśli jednak potrzebne są wam inne limity w innych bankach, możecie je zostawiać w komentarzach. W razie potrzeby, jeśli znajdzie się tam wiele innych banków, mogę je dla Was zebrać w osobnym artykule.
 
Niejednokrotnie jak potrzebuję dotrzeć do jakiejś bardzo istotnej informacji, korzystam z własnego bloga, w tym więc celu powstał ten artykuł. Wystarczy w wyszukiwarce blogowej wpisać hasło Ograniczenia banków, by pojawił się ten artykuł. W ten sposób można szybko się upewnić, gdzie warto robić jakie przelewy by nie było niepotrzebnego zastoju z powrotu ograniczeń dotyczących rzekomo bezpieczeństwa.

29 komentarzy:

 1. Getin, chyba jak dobrze pamietam ma ograniczenie ale do 200 tys. od pewnego czasu.
  Najgorszy jest BZWBK, gdyz nie moze to byc konto do zakladania lokat w innych bankach, generalnie po co mi taka bankowosc jak mam biegac do placowki i placic za przelew.
  Wiele bankow stosuje wybiorcze autoryzacje, np. Alior, system sam typuje przelewy do autoryzacji telefonicznej, trudno ustalic kwote, ale dotyczy to nawet przelewow w ramach banku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat do WBK nie mam zastrzeżeń. Tutaj wszytko jest zgrane niemal idealnie: kwota jaką warto trzymać to 6*4=24k, przelew zaś to 25k.

   Usuń
  2. Wracając do WBK czy zakładając konta w II edycji musimy wnioskować o kartę aby mieć te 4%. Bo się pogubiłem.

   Usuń
  3. A po co karta? Przecież zakładając konto nr 2 i 3 też nie było potrzeby posiadania karty. To byłby absurd by mieć w jednym banku więcej niż jedną.

   Usuń
 2. @Polcan - jaki jest sens przelewanie srodkow z IB Zoska Pro przez zewnetrzny bank na Lokate IB GO, skoro aby korzystac z 3% na Zoska Pro musisz posiadac Konto Idealne w IB. Wystarczy przelac srodki z Zoska Pro na Idealne i z niego oplacic lokaty GO.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie da się tak zrobić, jeśli już wykorzystałeś jeden przelew wewnętrzny. Drugi i kolejne są płatne, więc jak chcesz uniknąć opłat lepiej przelać środki na zewnątrz i wrócić. Dla mnie to nie problem bo przelewanie z innego konta do Idea jest zawsze bezproblemowe i natychmiastowe, a wykonanie czegokolwiek wewnątrz Idea bank muli system i jest bardzo czasochłonne.

   Chociaż przyznaję dziś wszystko szło jakby szybciej niż zwykle, być może poprawiono algorytmy przetwarzania danych.

   Usuń
  2. @Polcan - tak dla "starych" klientow - tylko jeden wewnetrzny jest darmowy, ale sadzilem, ze tylko raz chcemy skorzystac z przelewu wiec puszczamy go na konto Idealne i z niego oplacamy lokaty GO.
   Czy jest sens robic to czesciej niz raz w miesiacu ? Tylko w sytuacji gdy juz wykorzystalismy darmowy przelew wewn. w innym celu :)

   Usuń
  3. Tylko jeden w miesiącu? Na początku lipca pojawiła mi się okazja inwestycyjna na 1 tydzień więc skorzystałem i z marszu miałem wykorzystany limit przelewu na konto idealne. Po tygodniu środki wróciły na Zośkę.

   Inna sprawa, że założyłem już ponad 10 lokat GO. Każde innego dnia, bo różnie uwalniają mi się środki, więc w różnych dniach zakładam konta. W efekcie potrzebnych jest wiele przelewów z Zośki.

   Usuń
 3. @Polcan - Taryfa Oplat i Prowizji w IdeaBank obowiazujaca od 28.06.2016 wskazuje ze tylko jeden przelew i tylko wewnetrzny jest darmowy z konta Zoska PRO

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta taryfa obowiązuje tylko nowych. Kto ma konto przed tą datą może wykonać ich 5.
   Wczoraj i dziś robiłem przelew natychmiastowy i oba były bezpłatne.

   Usuń
 4. @Polcan - no w sumie masz racje, to jest ta magia IB - dwie TOIP. Ta pierwsza dla starych klientow, zezwala nawet na dowolna liczbe przelewow zewnetrznych ELIXIR - nie ma tu zadnej gwiazdki itp,
  a wewnetrznych po jednym w kazdym z z kabnalow (internet, telefon, oddzial) - tak to interpretuje, gdyz sa odrebne kolumny dla kazdego kanalu.
  Reasumujac mamy wiec bezplatne:
  1 przelew wewnetrzny przez internet
  1 przelew wewnetrzny przez konsultanta tel.
  1 przelew wewnetrzny w oddziale
  2 przelewy zewnetrzne EXPRESS ELIXIR
  2 przelewy SEPA
  dowolna ilosc zewnetrznych przelewow ELIXIR
  dowolna ilosc "prz. internet. place z Idea Bank"
  dowolna ilosc "prz. internet. SMS, email"

  zgodzisz sie z taka interpretacja zapisow ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo możliwe. Jest coś takiego jak redukcja szumu informacyjnego. Dla mnie wystarczy to co podałem w artykule czyli 5 przelewów. Jeśli dodatkowo mam możliwość dowolnej ilości przelewów Eliksir, to nie zawracam sobie głowy innymi opcjami, które wymieniłeś.

   Ważniejszy jest problem by ogarnąć pamięciowo wiele banków i to zrobiłem w powyższym artykule. Sparzyłem się niedawno na przelewie 50k do WBK, bo zapomniałem o limicie 25k. Stąd ten artykuł, bym pamiętam na przyszłość o tych ograniczeniach.

   Podobnie szumem są dla mnie mBank, Raiffeisen, BPH i inne banki, które ostatnio zamknąłem. Jak znów otworzę tam konto, to uzupełnię sobie powyższy zestaw, przestanie to bowiem być szumem.

   Usuń
  2. w BZWBK przy samym zakladaniu konta zarzyczylem sobie ustawienie limitu na 400K - i taki mam ustawiony - nie mozna go jedynie zmienic przez internet/telefon dla poziomow powyzej wlasnie 25k, ale w oddziale ustawisz dowolny - przynajmniej tak bylo gdy ja zakladalem konto - sprawdzone, dzialaly przelewy ponad 25k

   Usuń
  3. Potwierdzam, też zmieniłem limit przelewów przez internet w Odziale BZ WBK. Można go zmienić do wysokości salda.

   Usuń
  4. To dla mnie nowość. Teź byłem w oddziale, ale niestety poinformowano mnie, źe maksymalny limit to 25k.
   Wybiorę się jeszcze raz, ale do innego oddziału.

   Usuń
  5. maksymalny w WBK to 120 000 zł. Można założyć tylko w oddziale

   Usuń
  6. które z nich są bezpłatna dla nowych kentów?

   Usuń
 5. Raiffeisen Polbank: max 200k
  mbank ekonto: bez ograniczeń

  OdpowiedzUsuń
 6. Przy rankingach lokat można by uwzględniać także lokaty w SKOK-ach, niekiedy są to bardziej atrakcyjne oferty.
  Na dzień 26 lipca 2016 r. lokata 3 miesięczna w SKOK NIKE oprocentowana na 3,1%. Całkowity koszt zapisu do w/w SKOK-u to 55 złotych.
  Można także zastanowić się na założenie w w/w SKOK-u lokaty 5 letniej systematycznego oszczędzania z oprocentowaniem 3,74% w skali roku. W SKOK Nike w lipcu b.r. został wprowadzony zarząd komisaryczny. Z dotychczasowego doświadczenia można stwierdzić, że żaden SKOK pod zarządem komisarycznym nie przetrwał dłużej niż 12 miesięcy.( z reguły jest to około 6 miesięcy). Czyli spokojnie można w tym przypadku wybrać lokatę 5 letnią z oprocentowaniem 3,74 % w stosunku rocznym z miesięczną wpłatą 35 000 złotych miesięcznie aby w ciągu roku kiedy to w/w SKOK przestanie istnieć nie przekroczyć 100 000 euro oszczędności i czekać na upadłość lub przejęcie w.w SKOK-u.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W rankingach są uwzględniane SKOKi. Ale fakt, że koszt zapisu przepada, zniechęca skutecznie. Warto dla dłuższej perspektywy, a nie chwilowej.

   Usuń
 7. Trochę z innej beczki czy jeśli przedłużam lokatę nieodnawialną w Idea Banku to przedłuża mi się tylko kwota lokaty a odsetki wędrują na konto do wypłaty środków czy razem z odsetkami. Pytam bo nigdy tego nie robiłem a przy kwocie przedłużenia lokaty jest tylko kwota lokaty (bez odsetek)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Razem z odsetkami się przedłuża.

   Usuń
 8. W dzisiejszej dobie wielu klientów ma jednocześnie rachunki w kilku bankach. Warto byłoby więc sporządzić tu zbiorcze zestawienie limitów przelewów internetowych w poszczególnych bankach bo jest to uciążliwe przy większych przelewach.
  Od siebie dodam, że Raiffeisen ma standardowe ograniczenie do 25.000 zł, które można podwyższyć na infolinii max. do 200.000 zł.
  Bank Smart ma ograniczenie do 50.000 zł w jednorazowym przelewie i 100.000 zł dziennie. Można też podwyższyć telefonicznie.
  Eurobank do kont otwieranych obecnie z potwierdzaniem operacji sms-em, wprowadził limit 20.000 zł.
  Inne ograniczenia: jak w w/w artykule.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Raiffeisen można też podnieść w oddziale, sam to robiłem, jak jeszcze miałem tu konto.

   W Eurobanku ostatnio byłem w placówce i zwiększyłem sobie limit przelewów na no limits w przypadku bankowości mobilnej. Na tokenie też nie ma limitów.

   Artykuł zawiera tylko konta które używam. Raifa nie mam, Smarta nigdy nie miałem. Więcej jak zbierzecie swoje doświadczenia i mi je prześlecie to je opublikuje w osobnym wpisie.

   Usuń
  2. Smart wg nowego regulaminu, który wejdzie od września będzie miał jeszcze limit MIESIĘCZNY 250k. Też powinno się dać podwyższyć telefonicznie.
   A 200k w Raiffeisen, o których wspomniano wyżej, to limit dzienny i jednorazowy zarazem.

   Usuń
 9. Inteligo (PKO) dzwonią z potwierdzeniem od 30-40K, robiąc przelew późnym wieczorem potrafią obudzić o 7 rano :) PKO SA można ustawić w panelu dowolny limit.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wpisałem w google limity przelewów w bankach i pierwszy art. jest twój polcan z bloga pp3 z tamtego roku
  http://polakcandwa.blogspot.com/2015/01/limit-dzienny-czyli-jak-banksterzy.html

  i z stamtąd limity w innych bankach w komentarzach można znaleźć.
  np: BZ WBK limit dzienny 125k w oddziale.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już o nim zapomniałem:)
   Cóż, pewnie dla innych to nieistotny problem. Dla mnie jednak jest istotny, więc o tym piszę.
   Jak pisałem wyżej, sprawdzę to w oddziale, ale zaznaczam, to mało istotna informacja, bo i tak w WBK nie trzymamy większej kwoty. Lokaty i konta oszczędnościowe są tutaj kiepskie, a jedyne sensowne rozwiązanie to 6 kont, które i tak mają ograniczenie do 24.000 zł.
   Sprawa będzie ważna jak WBK zaoferuje jakąś lokatę na 3%, ale nie sądzę by to było realne.

   Usuń
 11. Potwierdzam, że limit w WBK można zmienić do 125.000 w oddziale. Dziś udało mi się tego dokonać:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...