czwartek, 21 lipca 2016

Pięć propozycji optymalizacji oprocentowania w praktyce


Jak się okazało wczoraj banki zmówiły się na nowy poziom oprocentowania nazywany "atrakcyjnym". Najpierw BGŻOptima obniżył kolejny raz stawkę konta o 0.10pp, od poniedziałku Getin obniżył stawkę eLokaty o 0.30pp, zaś Idea swoją lokatę wakacyjną aż o 0,50pp.

W każdym z powyższych przypadków, dla wszystkich trzech popularnych banków nowa stawka jest taka sama i wynosi już tylko 2,50%. Powstaje zatem pytanie gdzie ewakuować środki z Optimy czy kończących się lokat wakacyjnych ze starymi dobrymi 3,00%.

Jestem zwolennikiem podkręcania stawki wyżej niż lansowane obecnie 2,50%. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy z tego skorzystać, tym bardziej, jeśli można z niektórych ofert korzystać wielokrotnie. A niektóre banki to umożliwiają.


Teraz od Optimy ciekawszy jest nawet zapomniany Deutsche bank

1. BGŻOptima - powrót po roku
W piątek w komentarzach nie brakowało rozczarowanych głosów posiadaczy konta w Optimie. Nie tylko chodziło o obniżkę o 0.10pp, lecz przede wszystkim o nową datę dla nowych środków ustawioną na 4 lipca, co uniemożliwiło powrót z przelanymi środkami.

W przypadku Optimy stosuję stary dobry chwyt by zakładać ponownie lokatę bezkarną. To jeden z nielicznych wabików, który można ponawiać, chociaż trzeba odczekać 12 miesięcy. Innymi słowy zamykamy konto, czekamy rok i wracamy zakładając lokatę na 3,00% i jednocześnie konto oszczędnościowe.

Tutaj założysz Lokatę bezkarną na 3,00% po 12 miesięcznej absencji

Dzięki temu realna stawka będzie dość znacznie wyższa niż obecne 2,50%. A konto można zamknąć bez żalu, skoro są banki, które obecnie oferują lepsze stawki, co widać niżej.


2. Millennium - odnawialna oferta lokaty mobilnej
Millennium od wielu miesięcy ma lepszą ofertę konta od Optimy. Daje 2,70% które można podkręcić jeszcze bardziej zakładając lokatę mobilną na 3,25%. A tę, jak pisałem w ubiegłym tygodniu, można odnawiać wielokrotnie co podnosi realny zysk z konta:)

Tutaj dla lepszego zysku założysz konto w Millennium z mojego polecenia

Na dodatek nowi mogą zarobić na wejściu dodatkowe 60 zł. Muszą jedynie wydać kartą 360 zł do końca sierpnia, co omawiałem szczegółowo na PP3 w ubiegłą środę. To jedno z nielicznych kont na rynku, które nie warto zamykać, ciągle bowiem daje zarobić więcej niż inne banki:)


3 Deutsche bank - znów zaczyna się liczyć
Masowe obniżki do nowych 2,50% powodują, że oto nagle godna uwagi staje się oferta Deutsche banku. Powody są przynajmniej dwa: nie tylko konto oszczędnościowe daje tutaj 2,55% do kwoty 100.000 zł tak jak w Millennium.

Tutaj założysz konto w Deutsche bank dla zysku wyższego niż 2,50%

Powyższy link otwiera także w pakiecie konto oszczędnościowe na 2,55% a więc ciekawsze niż w Optimie. Dodatkowo zakładając konto można skorzystać z db Lok@ty z rekordowym oprocentowaniem na 5%, które jeszcze bardziej podniesie realny zysk. 

Najwyżej oprocentowana lokata na dziś z 5,00%

Niektórzy co prawda twierdzą, że zwłoka obniża nieco stawkę. Ale nawet gdyby było to 4,50% czy chociażby 4,00% to i tak to obecnie stawka godna uwagi dla zawiedzionych Optimą.

Na blogu jest też liczne grono osób, posiadających środki powyżej sumy gwarantowanej przez BFG.  W takim przypadku nie jest wskazane trzymać wszystkie środki w jednym banku, lecz rozlokować je na kilka banków z najlepszymi stawkami na rynku.

Sam zresztą zamierzam wrócić do Deutsche bank. To tu wszak była najwyższa stawka w dziejach FpG, gdy 10% było dość długo w ofercie. Co prawda to bank toporny niczym dawny Polbank, ale w niczym to nie przeszkadza podkręcić stawkę powyżej marnych 2,50%.


4 Idea bank - Zośka Pro z koniecznością kontrolowania salda na ror
Na koniec pozostaje nam Zośka w wersji Pro, ale to konto omawialiśmy wczoraj, więc chyba nie wymaga więcej przypomnienia. Wadą jest tutaj konieczność pilnowania, by z 2,73% nie zrobiło nam się nagle 1,00%.

Link dla nowych po Zośkę Pro na 3,00% z bonusem 100 zł w promocji MM7

Niestety Idea bank jako jedyny bank z omówionych tutaj nie umożliwia podkręcenia stawki na Zośce Pro, gdyż Lokata Happy jest jednorazówką.


5 BPH - Maksymalne konto na 2,75%
Jak zasugerował anonimowy w pierwszym komentarzu, jest jeszcze jedna alternatywa do obecnych 2,50% w Optimie. Do kwoty 50.000 zł można mieć 2,75% w przyjaznym banku BPH. Nie dotyczy to jednak popularnego Lubie To Konto, lecz konta Maksymalnego.

Tutaj założysz Konto Masymalne w BPH ze stawką 2,75% do 50.000 zł

Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku trzeba przelewać na konto 7,5 tysiąca zł. Nie znów tak dużo, biorąc pod uwagę, że w PKO trzeba przelewać 9 tys. tylko po to by konto Aurum było darmowe. Na szczęście mna to zrobić samemu, więc faktycznie jest to piąta alternatywa.

17 komentarzy:

 1. Te duzo wyzsze procenty typu 5% dotycza niewielkiej sumy, przeliczywszy na gotowke mozemy zyskac kilkanascie do kilkudziesiecu zlotych. Czesto nalezy otworzyc konto, miec karte, itp., generalnie pamietac o nowym koncie i sledzic podwyzki oplat. Nie kazdy tego chce. Jak autor wymienia juz tyle bankow, to podalby jeszcze maksymalne konto w BPH (na razie jeszcze nie Alior) z kontem oszczednosciowym na 2,75% do 50tys. (to juz jakas konkretna suma). Zwolnienie z oplaty za konto jest proste, wystarczy przelew z obcego konta na 7,5 tys. miesiecznie. Kiedys moze nie bylo to interesujace oprocentowanie, ale dzisiaj juz tak, poza tym dostajemy darmowe ubezpieczenie zagraniczne (koszty leczenia do 100 tys),co jest raczej dosc rzadkie w przypadku kont bez dodatkowej oplaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, dołożyłem BPH do zestawienia.

   Usuń
  2. Przelew na BPH konto maks. musi pochodzic z obcego rachunku, ktorego nie jestes wlascicielem (np. konto innej osoby w domu), jezeli wplata w kasie to wtedy "wlasna".

   Usuń
 2. kiedy najlepiej zamienić konto w tmobile na premium pod koniec lipca czy na początku sierpnia?

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy ktoś wie czy jest jakiś sposób jak sprawdzić (poza infolinią) kiedy dokładnie nastapiło zamknięcie konta w bgż optima?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyłączam się do tego wartościowego pytania.

   Usuń
 4. A tu niespodzianka w Idei. Lokata GO 2,75% na 3 miesiące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę. Dziś skontaktował się ze mną przedstawiciel Idea bank, przyznając że czyta FpG, ale nie uchylił rąbka tajemnicy:)

   Usuń
 5. Ja wiedziałem że tak będzie z Ideą. Zawsze jak wycofam oszczędności za kilka dni podnoszą oprocentowanie ! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Lokata obowiązuje od dnia 22 lipca 2016 r. do odwołania, jednak nie krócej niż do dnia
  23 lipca 2016 r" ... Trzeba się pośpieszyć !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Arek skorzystaj z yb by podnieść do 3,00%. Jak założysz u siebie w bankowości Idea bank nie podciągniesz stawki wyżej.

   Usuń
  2. Co masz na myśli - czy trzeba skorzystać z lika na YB ? W sumie wszystkie lokaty mam zgłoszone do YB...
   DO tej pory wysyłałem mailem potwierdzenie i to wystarczało dla YB !

   Usuń
  3. Ale jest limit do 100 zł. Jak chcesz dalej premię, zrób to przez yb. Opisałem to przed chwilą na PP3.

   Usuń
  4. Ok - wiem o tym ale i tak z YB jest przekierowanie na IB - myślisz, że jest to jakoś odnotowane w systemie YB :) ?
   Na moje oko - nie ale skorzystam z Twojej rady na wszelki wypadek !

   Usuń
  5. Każdy Twój klik jest odnotowywany. Rozmawiałem przed tygodniem z prezesem na temat rozwoju yb i takie mam wskazówki.
   Myślałem, że każda lokatę Go trzeba zakładać przez yb, aleokazuje się, że nie.

   Na wszelki wypadek zrobię jednak wyjątek, bo nie zakładam wszystkich za jednym zamachem.

   Usuń
 7. Idea Bank
  Lokata GO od 500,00 do 1 000 000,00 PLN
  na 3 miesiące
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypominam - kto chce 3% powinien skorzystać z pośrednictwem yb. Właśnie złożyłem w ten sposób wniosek. Jak to zrobić opiszę jutro.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...