poniedziałek, 20 marca 2017

Zamki na złotym piasku bankowym czyli złudny czar nowości


Zbliża się nieubłaganie termin końca lokat na 3% jakie były na u progu nowego roku w neoBank. Po kwartale  nie ma co liczyć na powtórkę takiej stawki nawet u debiutujących na rynku nowych banków w akceptowalnym terminie.

W ubiegłym tygodniu swoją premierę miał estoński Inbank i co tu dużo mówić, była to bodaj najbardziej rozczarowująca premiera ostatnich lat. Przywykliśmy do tego, że nowe banki ożywiają rynek swoją konkurencyjną ofertą.


Tymczasem propozycję banku zaprezentowana na blogu w ubiegły czwartek bardzo dobitnie skomentowaliście sami. Bank ten nawet nie podlega BFG, lecz lokalnemu gwarantowi Tagatisfond, i nijak tego nie rekompensuje, brak tu bowiem jakiegokolwiek wabika dla nowych.

Już oferta Bank of China, zaprezentowanego tutaj po raz pierwszy miesiąc wcześniej, wydaje się być ciekawsza. Chińczycy jednak działają w dziwny sposób przez co sami zniechęcają klientów na start zmuszając do osobistej wizyty, każąc się tłumaczyć skąd pochodzą nowe środki czy informując, że nie mają czasu bo mają... święto.

Nie czekajmy na nowe banki jak w tej zapowiedzi...
Czy to jakiś nowy trend debiutujących banków, że klient i tak prędzej czy później przyjdzie, więc nie trzeba szykować na start oferty jakimi raczyły nas Optima czy całkiem niedawno T-mobile czy Nest bank

Dowiemy się tego niebawem, gdy na rynku pojawi się nowy debiutant. Od pewnego czasu mówi się wszak o nowym tworze Sławomira Lachowskiego, pomysłodawcy znanego wszystkim mBanku.  

...raczej korzystajmy z tego co już jest, póki jest

Nowy bank, który niebawem powinien pojawić się na rynku, będzie nosić nazwę Golden Sand bank. Czy w tym przypadku będzie można liczyć na coś sensownego? 

Wiadomo już, że nie będzie to bank dla mas jakim jest Inbank. W zamyśle ma to być bank dla klientów zamożnych, co zresztą sugeruje pierwsze słowo w samej nazwie banku. Można się więc spodziewać czegoś na wzór Lion's banku.

Lion's bank też rozczarował na start i do dziś pozostaje jednym z nielicznych banków z którego oferty nigdy nie skorzystałem. Klon Idea bank zresztą od samego początku wrogo jest nastawiony do tych co należą do niebieskich i nie przyznaje im statusu nowego klienta.

W przypadku Golden Sand bank wiadomo już, że nie trzeba będzie zjawiać się osobiście w placówce banku, do czego przymuszał Lion's. Nie planuje się bowiem tworzenia placówek, ma to być bank nowej generacji, całkowicie zdalny.

Nie oczekiwałbym jednak zbyt wiele od zapowiadanego debiutu. Raczej będą to zamki na złotym piasku i to nie tylko dlatego, że nowy bank odżegnuje się od stawiania jakichkolwiek oddziałów i stawia tylko na mobilność. 

Już zakomunikowano, że bank będzie wspierać raczej produkty inwestycyjne skierowane dla klientów typu Wealth Management, co od kojarzy się z omawianym dość dawno aliorowskim Money Makers. Chociaż raczej będą to mbankowe, czyli mało przyjazne klimaty.

Nie wypatruję już zatem nowych banków w nadziei na rozruszanie rynku. Bardziej rozsądne wydaje się korzystanie z tego co już jest, póki jeszcze jest dostępne. A na dziś bezkonkurencyjna jest wciąż oferta lokat w Toyota bank na 2,50%. Można tutaj mieć nawet 10 takich depozytów.

Tutaj założysz lokatę na 2,50% do kwoty 130.000 zł w Toyota bank

Ze swojej strony mam pytanie do czytelników. Do tej pory Toyota zalecała przelewać środki na konto i zakładanie lokat z poziomu bankowości internetowej. Czy ktoś testował inny sposób? Czy da się złożyć wniosek tak by opłacić lokatę w późniejszym terminie?

Mam nadzieję, że po zakończeniu waszych lokat w neo, oferta będzie wciąż aktualna. Stawka 2,50% może jednak zniknąć w dowolnym momencie, więc warto byłoby znać sposób stosowany w IB, kiedy można było tutaj opłacać wnioski nawet po 14 dniach od ich złożenia.

13 komentarzy:

 1. Toyota Bank i jej Konto Jedyne z miesięczną opłatą 2,49 zł lub 400 zł transakcje bezgotówkowe kartą debetową. Ta opłata zraża mnie do tego banku, mimo w miarę dobrego oprocentowania lokaty. Zamknąłem wcześniej to Konto ze względu na tą opłatę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to nie był problem, ale wiem co czujesz, bo w podobny sposób opłaty za przelew w neo, zrażają mnie do wielkopolskiego banku.
   W Toyota łatwo tej opłaty uniknąć, ale w neo już nie:(

   Usuń
 2. Pytanie - co zrobi NeoBank aby zatrzymać jednak trochę gotówki, bo jak nie da czegoś na przynajmniej 2,5% dla obecnych klientów to sporo kasy im odpłynie z tych lokat co były zakładane na 3% !

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten Inbank bedzie musial w koncu zrobic atrakcyjna oferte na krotsze terminy, bo inaczej odejdzie w niebyt. Ewentualnie nastawiaja sie na udzielanie pozyczek a nie zbieranie depozytow, spokojnie poczekamy, bo sukcesow w depozytach przy tych stawkach nie bedzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Polcan, a czy nie jest przypadkiem tak, że jak braliśmy udział w ostatniej promocji i nie wykorzystaliśmy całej puli 10-ciu lokat - to mamy czas na to jeszcze do 15 kwietnia? Tak rzecze regulamin i to potwierdziło mi 2 konsultantów z Toyota Banku ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, uczestnicy Toyoty mają taki przywilej. Na bloga jednak ciągle wchodzą nowi czytelnicy, co widzę po ruchu. A oni nie mają tego przywileju i dla nich owe 2,50% może się skończyć w dowolnej chwili.

   Usuń
 5. Informuję, że po wielu miesiącach przerwy od dziś Google nareszcie uruchomiło na blogu możliwość wglądu w komentarze na wszystkich blogach jednocześnie.
  Mam nadzieję, że pozwoli to na szybsze publikowanie Waszych komentarzy:) Pierwszy dobry ruch Google od wielu lat.

  OdpowiedzUsuń
 6. A czy coś wiadomo o lokacie bezkarnej w Optimie, która obecnie jest bodajże na 3 procent? W tamtym roku można było fajnie podbić stawke albo dostać dodatkowo 50zł za założenie tej lokaty. Nie zanosi się na jakąś powtórkę z rozrywki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną nic o tym nie wiem, ale jak coś takiego się pojawi będzie info na blogu.

   Usuń
 7. Ależ się robi fatalnie. Mille obniżyło lokatę Mobilną/RR, idea przestała szaleć z %, gangsterzy też ucichli, a żaden inny bank też nie wychodzi przed szereg, a żadnej alternatywy nie widać.

  A nowi gracze?
  - alior pożarł BPH i nabiera apetytu na kolejne
  - Miał być jakiś odłam pocztowego i chyba nie będzie.
  - Inbank okryję zasłoną milczenia
  - jeszcze jakiś chińsko-holenderski twór się ponoć szykował.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wpłynęła premia z promocji Toyota/Agora: "Aktywni zyskują" z pierwszej połowy grudnia 2016.
  (http://moneyafterhours.blogspot.com/2016/12/lokata-na-mikoaja-50-z-dodatkowej.html#comment-form)

  Regulaminowy termin wypłaty określony był do 31-03-2017, ale kasa pojawiła się u mnie już 17-go.
  Sprawdźcie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy tylko mnie nazwa Golden Sand od razu skojarzyła się z Amber Gold?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...a mi już bardziej z Goldman Sachs, w którym kiedyś pracował nasz Kazio Marcinkiewicz ;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...