środa, 20 kwietnia 2022

Jak efektywnie założyć lokatę w BFF - praktyczne wskazówki

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego od założenia lokaty. Ot przelewamy kasę na dany rachunek i kasa już dla nas pracuje.Jeżeli mamy pozakładane konta w banku, to tak w zasadzie jest. Gorzej jeśli korzystamy z nowego banku, wtedy wszystkiego można się spodziewać i przekonałem się o tym wczoraj. 

Stawka 3,25% na jeden miesiąc wygląda zbyt dobrze by przejść koło niej obojętnie, gdy środki kiszą się na 2,50% na KO i to z limitami. Okazuje się jednak, że tutaj nie funkcjonuje to tak jak byśmy chcieli, przynajmniej na start, niżej więc garstka porad jak założyć lokatę bezboleśnie. 

Mowa o banku BFF, którego ofertę opisywałem niedawno. Środki z inwestycji są sukcesywnie zwracane do banku na KO, ale w momencie przekroczenia limitów kwotowych, lokaty stają się naturalną konsekwencją. Wybór padł na wspomniany wyżej BFF.

Tutaj sprawdzisz lokaty w BFF ze stawkami od 3,25%

Na początek warto przygotować skany swojego dowodu. Nie ma tutaj kuriera, wszystko odbywa się online, zaś przesyłanie skanów są całkowicie bezpieczne o co często pytanie w komentarzach.  Wystarczy zrobić zdjęcia dowodu i wgrać lub przesłać je na kompa z którego wygodniej zakłada się konta.


1 Odpowiednia przeglądarka

To już reguła by unikać Firexofa przy podawaniu danych osobowych czy przesyłaniu skanu dowodu osobistego. Ostatni taki problem miałem rok temu przy zakładaniu konta w Paribas, system się zawiesił właśnie w takim momencie. Dostarczyciele linków sami zresztą często ostrzegają, by nie używać Firefoxa, bo prawdopodobieństwo wystąpienia błędu jest tutaj najwyższe.

Chociaż na co dzień używam wciąż liska i na nim piszę artykuły, liczne z nim problemy przy zakładaniu kont spowodowały, że wystartowałem z Chrome. Ta przeglądarka sprawdza się najlepiej przy wykonywaniu skrajnych czynności, a przynajmniej nie miałem z nią najmniejszych problemów. I tym razem też poszło ok.


2 Poprawność danych osobowych

Drugi problem jaki nas czeka to podanie poprawnych danych osobowych. Przy ostatnim wyjeździe do Hiszpanii musiałem potwierdzić szczepienie, co robi się przez wysłanie paszportu covidowego na stronie dla turystów. Wniosek został rozpatrzony negatywnie bo nie podałem drugiego imienia. Zwykle nie ma to żadnego znaczenia, ale niektóre instytucje czepiają się bardziej.

Dla pewności warto więc wpisać swoje drugie imię, jeśli macie. Mało tego najlepiej po prostu sprawdzić swoje dane osobowe w banku z którego robimy przelew. Może się okazać, że nie zaktualizowaliśmy swojego dowodu akurat w tym banku, a w innych mamy wszystko ok. Dla świętej pewności sprawdziłem to w Santanderze, skąd zamierzałem zrobić przelew.


 

3 Weryfikacja bez weryfikacji...

Jeśli zadbamy od odpowiednią przeglądarkę, wpiszemy poprawne dane i prześlemy czytelne skany to nie powinno być problemu na wstępnej fazie. Problemy zaczynają się dopiero potem, nie jest bowiem tak komfortowo jak to było w Idea bank, że dostajemy na maila numer do przelewu by aktywować lokatę.

Bank przesyła nam login i hasło i jedyne co możemy teraz zrobić to pooglądać sobie jak wygląda BFF od wewnątrz. Niestety nie ma żadnego konta do przelewu, zaś ikona Wnioski jest po prostu nieaktywna tak jak widzimy to poniżej.

 


W efekcie na start utykamy w martwym punkcie. Wniosek z tego prosty, że nie warto przygotowywać kasę na przelew, bo go po prostu nie zrobimy. Przelałem kasę do Santandera by przy okazji odhaczyć wymagany przelew z zamiarem zasilenia lokaty, ale musimy czekać na weryfikację banku.

Nie mam zielonego pojęcia co to za weryfikacja. Zwykle bank weryfikuje podane przez nas dane na podstawie porównania z danymi jakie podaliśmy z danymi z przelewu. Tutaj jednak nie robimy żądnego przelewu bo nie ma konta na jaki mamy zrobić przelew. Zadałem pytanie w poczcie wewnętrznej. Dostałem taką odpowiedź;

Dziękujemy za kontakt,
 
numer rachunku będzie widoczny dopiero po poprawnej weryfikacji Pańskiego wniosku. Prosimy o cierpliwość. 

Jeśli więc chcemy zrobić przelew np. na 100.000 zł to się nie da. Musimy czekać na weryfikację i tego samego dnia to się nie dzieje. BFF nie informuje nawet kiedy to się stanie.

4 Nie przygotowujemy specjalnie środków do przelewu

Tutaj kolejna przestroga. Jeśli przygotujecie środki wykorzystując ku temu jeden darmowy przelew z KO np. w Millennium to możecie się rozczarować. Warto więc poczekać na 'poprawną weryfikację wniosku' zanim zrobimy przelew.

W tej sytuacji przelałem środki do Alior banku i sprawdziłem jakie jest oprocentowanie środków powyżej 100k. Okazuje się, że w takim przypadku obowiązuje standardowe oprocentowanie a to dziś wynosi... 0,01%. Alior nie zrobił ruchu jaki znamy z Millennium, gdzie minimum wynosi już bodaj 1%

Przelałem więc środki do PKO, gdzie KO od 1 kwietnia jest 1,50%. Lepsze to niż nic, dziś jednak sprawdzam oprocentowanie i widzę... 0,01%. W dniu badania salda czyli 31 marca zrobiłem wpłatę na dużą kwotę równą kwocie lokaty po czym natychmiast ją przelałem do innego banku. I PKO sytuację zaksięgowania kasy na 5 minut absurdalnie uważa za saldo do obliczania nowych środków.

Dziś napisałem ponownie do BFF już w ostrzejszym tonie i odpowiedź przyszła natychmiast i to smsem. Jest numer konta do przelewu i mam nadzieję, że dziś uda się założyć pierwszą lokatę. Nastawcie się jednak, że w dniu składania pierwszego wniosku lokaty nie założycie.

5 Przelewy tylko z jednego konta

Niestety jest tu jeszcze inna upierdliwość. Jak się dowiaduję z kolejnej odpowiedzi banku jest tu znów smycz znana z BGŻ Optima. Przelewy na lokatę muszą być zawsze tego samego konta. Zadałem pytanie jak zmienić numer konta do przelewu. Może ktoś z was wie. Przecież środki mamy raz w Getin, raz w Alior raz w Millennium, raz w Consumerze i trudno sobie wyobrażać by każdorazowo przelewać środki np do Santandera jak w moim przypadku...

Jak zatem efektywnie założyć lokatę w BFF? Po prostu niosek zakładamy najpierw bez przygotowywania środków do przelewu, szkoda by środki się marnowały jak w moim przypadku. Na sam przelew środków na lokatę mamy 3 dni. Potem powinno pójść bez problemu.

6 Zmiana konta autoryzacyjnego

Jak się okazuje jest też możliwość zmiany konta z którego będziemy dokonywali przelewu do BFF, chociaż wiąże się to ze zmianą ustawień już po zalogowaniu się. Na pierwszy rzut oka wygląda to analogicznie do Optimy.

 

Ważna rzecz na koniec o czym bank informuje już po zalogowaniu, godzina graniczna zakładania lokat to 18:30 co widzimy na powyższym komunikacie. Warto o tym pamiętać, bo nieraz zdarza mi się robić przelewy natychmiastowe z Aliora w godzinach późniejszych. W takim przypadku środki będą pracowały tylko na 0,50% bo takie oprocentowanie ma konto techniczne w tym banku.

25 komentarzy:

 1. Jeszcze jedna ważna sprawa, lokaty na dany dzień trzeba zakładać do godziny 18,30 po tej godzinie zlecenie na założenie lokaty następuje w najbliższy dzień roboczy. To jest ważne przy świętach i piątkach

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawia mnie jeszcze co się stanje jak przeleje kasę z dowolnego banku innego niż zadeklarowaliśmy. Przelew będzie odrzucony? Jutro zrobię taki test...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przelewy na Facto można dokonywać tylko z konta powiązanego podanego przy zakładaniu lokaty. Osobiście posiadam dwa konta w Facto, jedno w Hiszpanii na euro, w swoim czasie były tam najlepsze lokaty, teraz jest puste bo lokaty są marne. Drugie w Polsce na zł. Zasady obsługi i otwierania w obu kont takie same.

   Usuń
  2. Kasa wraca na konto nadawcy

   Usuń
  3. przechodzilem to:
   1. kasa przelana z innego niz zadeklarowanego
   2. mail od facto, aby albo zmienic konto (z interfejsu internetowego - tak tez zrobilem) albo kasa wroci
   3. zmienilem i po godzinie kasa byla dostepna
   Fakt, jest to troche uciazliwe, ale jesli ktos tak zrobi to wystarczy zmienic nr z menu, a potem wrocic do poprzedniego, bo to operacja klikalna.

   Usuń
  4. Taką informację dostałem z banku. Przed dokonaniem przelewu w Bankowości Elektronicznej, prosimy o sprawdzenie aktualnego rachunku zewnętrznego, który można modyfikować w sekcji Przelewy / Rachunek Zewnętrzny.

   Po wykonaniu zmiany należy jeszcze potwierdzić nowy rachunek zewnętrzny, nadając z niego przelew.

   Usuń
 3. Lokaty spoko, ale trzeba uważać na terminy w piątek przed świętami robiłem przelew i złożyłem dyspozycję założenia lokaty od razu jak przeszły pieniądze. Lokata została założona dopiero po świętach we wtorek. Więc uwaga na terminy weekendowe, bo pieniądze mogą leżeć nieoprocentowane na ich koncie depozytowym. To powinno być do poprawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konto techniczne jest oprocentowane na 0,50% więc to lepsze niż moje wczorajsze żonglowanie przelewami po trzech bankach.

   Usuń
 4. Na plus jest informowanie klientów o wpływach na konto. Dostałem właśnie smsem taki komunikat:
  'Lokata Facto. Witamy posrod grona Klientow BFF Banking Group. Mozesz juz zalozyc swoja pierwsza lokate Facto. Zapraszamy do Bankowosci Elektronicznej.'
  Od tej pory jest już łatwo, bank podaje nawet kwotę odsetek jakie dostaniemy w dniu zakończenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Trochę wyolbrzymiasz. Wszystko co napisałeś i było dla Ciebie zaskoczeniem jest opisane w materiałach informacyjnych banku (dostępnych publicznie przed założeniem konta). Wystarczyło wcześniej się zapoznać i nie byłoby żadnego zaskoczenia. Włącznie z informacją o granicznej godzinie 1830 do zakładania lokat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sadze by była tam jakąkolwiek informacja o dziwnym sposobie liczenia salda przez PKO czy jak oprocentowane jest KO w Aliorze powyżej 100k.
   Mówi się że człowiek jest niewolnikiem własnych przyzwyczajeń i zapewne nie tylko ja tak mam. Te zaś mówią, że przy zakładaniu jakiegokolwiek konta przelew da się zrobić tego samego dnia, jak widać nie zawsze.
   Ważne że koniec końców pierwsza lokata już pracuje, a że jestem dzień stratny uprzedziłem o tym innych. Teraz powinno już pójść jak po maśle.

   Usuń
 6. Kurcze, wydaje mi się że konto techniczne zasilalem przelewami z różnych kont...

  OdpowiedzUsuń
 7. 22 bank PKO bp podnosi oprocentowania lokat ma być na rok 3.3 a na 3 miesiące ma być 2.5

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To samo mi powiedziano, gdy zadzwoniłem do banku z zapytaniem o dziwne traktowanie salda. Rok to jednak za długo, a 2,5% dziś na lokacie atrakcyjne raczej nie jest.

   Usuń
 8. mBank konto oszczędnościowe na 1
  Procent

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa rzecz z tym BFF. Lokaty założone wczoraj zakończą się 20 maja, ale te założone dziś już 23 maja bo to poniedziałek. Czyli jak rozumiem bank idzie nam na rękę i nie kończy lokat w dni wolne od pracy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. I nalicza odsetki w dni wolne.

   Usuń
  2. Prekursorem takiego naliczania byl chyba w latach '90 Fortis Bank. Bylo to wowczas srednio wygodne, gdyz jak lokaty krotkoterminowe odnawialy sie wiele razy, to trzeba bylo to sobie pilnowac samemu, kiedy dokladnie mamy termin zapadalnosci. Dzisiaj jest to latwiejsze, gdyz mamy dostepy elektroniczne i latwosc sprawdzenia odnawiajacych sie lokat.

   Usuń
 10. Bank Dobrodziej ! Niesłychane !!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Bank millenium od poniedziałku nowe konto 360 za darmo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd ta wiadomość? I czy pewna? Jeżeli tak, to będzie dotyczyła także kont już istniejących, czy trzeba zamykać i znowu otwierać? Bo niestety, nie można tego zrobić internetowo (otworzyć).

   Usuń
  2. Typowe radio erewań. Millennium za darmo, ale po wykonaniu 5 płatności. Jak w getinie.

   Usuń
  3. A w to mamy wierzyć? W te pięć płatności?

   Usuń
 12. Ciekawe czy w razie upadku tego BFF trzeba będzie jechać do Włoch albo pisać do nich po włosku aby odzyskać wpłacone środki gwarantowane przez ich odpowiednik naszego BFG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z rozwiązaniami unijnymi, w przypadku konieczności uruchomienia wypłat świadczeń gwarancyjnych dla klientów instytucji kredytowej działającej w Polsce poprzez oddział, Bankowy Fundusz Gwarancyjny współpracowałby od strony operacyjnej z macierzystym systemem gwarantowania tej instytucji przy dokonywaniu takich wypłat w naszym kraju

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...