sobota, 16 kwietnia 2022

5% na lokacie NOWYdepozyt - pytanie czy warto tutaj wejść dziś

W komentarzach dość dużo miejsca poświęcacie lokatom w bankach spółdzielczych, które na dziś mają lepsze oferty od banków komercyjnych. Bez względu jednak na to czy chcemy skorzystać z banku komercyjnego czy spółdzielczego najlepsze stawki są zarezerwowane dla nowych czyli innymi słowy są to jednorazówki.

Nie jest to żadna nowość, jest to bowiem praktykowane przez praktycznie wszystkie instytucje finansowe. Wszak to oferta na zachętę, potem jednak raczej nie ma tu czego szukać. Jeśli jednak stawka odstaje tutaj od konkurencji, to warto skorzystać.

 


Taką ofertą wydaje się być lokata NOWYdepozyt WYSOKO PROCENT w Banku Nowym. Dziwna to nazwa, ale to klon poznańskiego neoBanku co widać po logo. Oba są bardzo podobne i przedstawiają wieżowiec widziany z bocznej perspektywy przy czym Bank Nowy ma jakby dobudowany nowy, wyższy segment.


To są jednak mało istotne fakty, nas tutaj interesują praktyczne rzeczy czyli konkretne stawki, limity oraz terminy. Wspomniany wyżej Wysoki Procent jest najlepiej oprocentowany i daje dziś 5%. Sęk w tym, że to typowy wabik tylko na 1 miesiąc i tylko maksymalnie do kwoty 10.000. Można z niego skorzystać oczywiście tylko raz jak to z wabikami bywa.

Na marginesie warto dodać, że lokata Wysoki Procent jest lokatą odnawialną. Odnowi się zapewne na bardzo niekorzystnych warunkach, więc sami będziemy musieli ją sobie zerwać. Jednak jak sądzę czytelnicy dbają o swoje finanse i będą o tym pamiętać, by po miesiącu zerwać lokatę i ewakuować ją tam, gdzie będą na dany moment najlepsze stawki.

Choć lokata wydaje się być ciekawa warto tutaj zwrócić uwagę, że jest w ofercie już od dość dawna bo od 1 marca. To oznacza, że być może oferta niebawem zostanie zaktualizowana, a dziś aktualizacje idą raczej w górę, bo i stopy idą nieustannie w górę na wskutek szalejącej inflacji. Jak sądzę warto będzie poczekać na aktualizację, chociaż trudno wskazać kiedy może to mieć miejsce.

Co jest w ofercie poza tą lokatą? Ofert lokat jest dość dużo, ale uwagę zwraca w zasadzie tylko jedna: NOWYdepozyt, gdzie można liczyć na 3,5%. To też oferta tylko dla nowych klientów i tym razem mamy do czynienia z lokatą na 3 miesiące i limitem do 400k. 

To już nie jest zbytnio atrakcyjne mając na uwadze fakt, że tyle samo mamy w BFF, gdzie wcale nie trzeba być nowym klientem. We włoskim banku lokata facto daje 3,5% na kwartał oraz pół  roku i też nie ma tam limitu kwotowego, a skoro jest taka sama alternatywa nie warto marnować przywileju nowego klienta w Banku Nowym na coś co nie jest bezkonkurencyjne. 

Podsumowując na moje oko klon neo nie jest aż taki atrakcyjny jak go przedstawiacie. Owszem lokata Wysoki Procent jest bezkonkurencyjna, ale to w zasadzie wszystko. Gdy zakładałem konto w Aion miałem stawkę o 1 pp większy od konkurencji bez limitów kwotowych i to moim zdaniem miało sens. 

Mam jednak Bank Nowy na radarze. Jeśli wkrótce wyprzedzi rynek nowymi podwyżkami rozważę założenie tutaj lokat, sukcesywnie bowiem wracam z inwestycji do banków. W maju kończą się 6 letnie obligacje Alior i warto będzie te środki gdzieś wpakować, być może do tego czasu właśnie tutaj będzie najciekawiej.

6 komentarzy:

 1. KO daja w Aliorze czy Getinie 3%, w II-dekadzie beda miec, juz po decyzji RPP z pewnoscia nowe wyzsze stawki, wiec lokowanie na 3-3,5% na lok. terminowej nie jest juz specjalnie atrakcyjnie.
  Osobiscie uzywam Alior KMO dla podrecznej gotowki, ktora jest dostepna w "wieloprzelewach" na ROR, co jest dobre dla zarzadzania domowym budzetem. Reszta srodkow pracuje w "najstarszym" KO Nest na 5,5%, ktorego zadna biezaca oferta nie przebije, wiec nie szukam juz zadnych lokat. Wiem, ze nie wszyscy "zalapali" sie na takie oferty, no to niestety pozostaje im balansowanie na lokatach, ale tych jak najkrotszych, bo stopy NBP jeszcze beda rosly, co najmniej do polrocza.
  -------------------
  @Polcan,
  Jak jestes fanem inwestowania w obligi korporacyjne to np. ALR1025, maja rentownosci brutto ponad 8%. Sam osobiscie kupuje takie lub podobne papiery, ale w ramach IKE, zeby nie posiadac tylko akcji w portfelu emerytalnym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do jakiego limitu kwotowego jest KO w Nest?

   Usuń
  2. https://nestbank.pl/assets/gen/57-21-00-tabela-oprocentowania_oferta-rachunkowi_lokat_ki.pdf

   Usuń
  3. @8:55
   Limitow generalnie nie ma (limit gwarancji BFG), a przedzialy twojego KO moga byc z roznym oprocentowaniem, ale to zalezy od twojej wersji KO (szukasz w tabeli oproc. po dacie otwarcia swojego KO)

   Usuń
 2. Wielkopolsce ten bank daje lepsze lokaty

  OdpowiedzUsuń
 3. Lokata na 5%, 1 m-c, 10K, przy założeniu że jest realnie lepsza o 1,5% niż czołowe lokaty daje nam netto 10zł więcej zarobić!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...