piątek, 13 maja 2022

Podwyżki lokat w Inbank - 5% na lokacie lojalnej

Z nową ofertą lokat zaprezentował Inbank, ten sam, który w pierwszym kwartale tego roku nie miał sobie równych oferując aż 6 podwyżek czyli praktycznie co dwa tygodnie. Niestety na kolejną przyszło nam czekać bardzo długo bo aż do dziś. I co mamy?

Hmm, Inbank zmienił znacznie swoją stronę i podzielił lokaty na dwie grupy. W pierwszej grupie mamy lokaty standardowe, które nie wyglądają zbyt zachęcająco, tym bardziej, że dalej w tym banku jest duża dziura pomiędzy lokatą na 1 miesiąc i kwartalną. Skok pomiędzy nimi wynosi aż 2pp. a wiemy dokładnie, że dziś najlepiej zakładać lokaty jak najkrótsze.

Lokaty standardowe zawierają się w przedziale 1,60% - 3,85% (ostatnia stawka dotyczy 5 lat) więc szkoda czasu na ich omawianie. Wszak BFF oferuje więcej bo 4% dla lokaty jednomiesięcznej, więc nie ma co porównywać.

Ale to co jest ciekawe w Inbank, to fakt, że w linku jakie znajdziecie poniżej jest jeszcze zakładka Lokata lojalna, a tam stawka są już o wiele bardziej zbliżona do obecnych godnych uwagi standardów wynosi bowiem 5%.

Tutaj założysz lokatę lojalną na 5% w Inbank

Chociaż w lokatach standardowych mamy aż 8 możliwych okresów do wyboru, to w przypadku lokaty lojalnej mamy tylko dwie możliwości. Na kwartał i na pół roku i bez względu na to jaki wariant wybierzemy w obu przypadkach czeka nas 5%.

Nazwa lokata lojalna sugeruje, że jest to lokata dla stałych klientów, którzy są lojalni wobec banku i spodziewałbym się tutaj nagrody za bycie klientem. Coś co podpowiada rozsądek, ale nigdy przez banki nie jest praktykowane, bo doskonale wiemy, że nowy klient ma dla banku większą wartość niż stary.

Tymczasem okazuje się, że lokata lojalna jest adresowana także dla nowych klientów co stanowi zaprzeczenie lojalności. Co to może oznaczać?

Jak sądzę bank przemodelował swoją ofertę w związku z wydarzeniami z końca lutego, gdy ludzie masowo zaczęli zrywać lokaty i wycofywali kasę z banków w obawie przed konsekwencjami jakie rozpoczynająca się wojna ze sobą może nieść.  

Swoje przypuszczenia opieram na fakcie, że zerwanie lokaty bank obniży oprocentowanie do stawki jakie obowiązują dla lokat standardowych. Czyli jak sądzę jeśli zerwiemy lokatę do 3 miesięcy to obowiązywać będzie stawka 1,60% jaka obowiązuje dla lokaty na 1 miesiąc. 

Taka interpretacja tłumaczyłaby nazwę. Poprawcie mnie jeśli się mylę. Banki z nazwami robią różne wygłupy i do nazw należy podchodzić z przymrużeniem oka, ale tym razem wygląda nieco poważniej i sam jestem ciekaw czy dobrze myślę.

16 komentarzy:

 1. zaraz bedzie 6% w pekao

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na 3 lata ma byc, wiec zdecydowanie za dlugo. Czytam jednak, ze wyplata kwartalna. Czy mozna zatem co 3 miesiace zrywac i miec odsetki kwartalne normalnie?

   Usuń
 2. Polcan, może wrócisz do rankingu lokat, jak było wcześniej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiałeś przeoczyć, że już wróciłem. Pierwszy po powrocie ukazał się w maju, więc kolejny planuję w czerwcu, być może rozszerzony o lokaty na 6 miesięcy.
   https://moneyafterhours.blogspot.com/2022/05/ranking-lokat-maj-2022.html

   Usuń
 3. No, właśnie. Przecież ranking lokat był niedawno publikowany.

  OdpowiedzUsuń
 4. I bardzo dobrze, standard za chwile będzie 5% jeszcze kilka podwyżek stóp % i zobaczymy 7 lub więcej procent :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Getin Bank: 12-miesięczna lokata z oprocentowaniem promocyjnym 5,5% w skali roku

  OdpowiedzUsuń
 6. To w peako to rentierska lokata na pewno będzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli? Jak to bedzie funkcjonowac.

   Usuń
 7. Podczas przelewu pieniędzy w Millennium propozycja lokaty na 2,25% na 3 miesiące - tylko do 50 tys.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tylko do 50k? Nic tylko płakać źe tak mało. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. "I bardzo dobrze, standard za chwile będzie 5% jeszcze kilka podwyżek stóp % i zobaczymy 7 lub więcej procent :)"
  Jeśli tak będzie to oficjalna inflacja dobije do 20%. W tej chwili mamy nienormalna sytuacja gdy stopy to nie jest nawet 50% inflacji, ale i tak tak ten stosunek jest lepszy niż jeszcze z pół roku temu. Chociaż dla ciułaczy i tak nic nie zmienia, cały czas jesteśmy ~7-8% w plecy i chyba o to chodzi, aby w takim tempie wyssysać nasze pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 10. @Polcan - Z tego co widzę określenie "lojalna" w Inbanku oznacza, że oprocentowanie lokat będzie obniżone jeżeli klient zerwie KTÓRĄKOLWIEK z posiadanych lokat. Czyli zerwanie jednej lokaty obniży automatycznie oprocentowanie wszystkich przez nas posiadanych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obniży wszystkich przez nas posiadanych lokat lojalnych

   Usuń
 11. Jutro milenium daje 4.5 na nowe środki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest też ciekawostka w 38 edycji:
   "W przypadku wpłaty Nowych Środków na Konto Oszczędnościowe Profit w okresie uczestnictwa w innej promocji na tym Koncie Oszczędnościowym Profit, której okres obowiązywania oprocentowania promocyjnego zakończy się najpóźniej dnia 17 czerwca 2022 r., po zakończeniu obowiązywania tej promocji na Koncie Oszczędnościowym Profit rozpocznie się Okres obowiązywania Oprocentowania promocyjnego w ramach edycji 38 Promocji."

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...