poniedziałek, 2 maja 2022

Ranking lokat maj 2022

Po długiej przerwie zgodnie z zapowiedzią wracamy do prezentacji popularnego rankingu lokat. W momencie gdy lokaty zaczęły spadać poniżej 2% nie było już sensu prezentować zestawienia w którym lokaty można było policzyć na palcach jednej ręki. Szczególnie gdy z rynku zniknął nam Idea bank.

Teraz jednak mamy tendencję odwrotną i można już zaczynać z minimum ustawionym od razu na 3%. Niestety przy takim warunku dostajemy przede wszystkim oferty banków spółdzielczych oraz SKOKów. Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce będzie można dodawać tutaj nowe lokaty, wszak banki komercyjne dostały zalecenia od KNF by uatrakcyjnić ofertę lokat dla klienta indywidualnego czyli dla nas.

Ze względu na dużą dynamikę wzrostu na oprocentowania w pierwszym takim zestawieniu po przerwie postanowiłem zatrzymać się na 4 miesiącach. Ze względu na obecne wzrosty na dłużej dziś nie opłaca się lokować, sam w marcu założyłem lokaty w Getin na 3% na 3 miesiące i już mi się ona dłużą, bo na kontach oszczędnościowych można mieć więcej. Więcej daje też lokata na miesiąc w BFF, gdzie założyłem kolejne.

Najnowszy majowy ranking kont znajdziecie na PP4, gdzie mimo upływu 2 dni pojawiło się dużo zmian w stosunku do rankingu prezentowanego tutaj w ubiegłą środę. Jeśli dalej będzie się tutaj dużo działo ranking będzie się ukazywać częściej. 

Jedna uwaga do lokaty zawrotnej na 2M, której nie znajdziecie na stronie banku. Informację o niej dostałem od jednego z czytelników w mailu, jej propozycję dostajemy podczas próby przelewu do innego banku stąd nazywa się je także lokatami zatrzymaniowymi, gdyż bank próbuje w ten sposób zatrzymać środki przed odpływem.


1 miesiąc

1. Bank Nowy - Lokata Wysoki Procent 5% max. 10k

   Neobank - NOWYdepozyt Wysoki Procent 5% max. 10k

3. BFF - Lokata Facto 3,25% min. 5k

 

2 miesiące

1. Getin - Lokata zawrotna 4,70% (oferta zatrzymaniowa)

2. Neobank - energoLOKATA Wysoki Procent 4% max. 10k (dla nowych)

3. Getin bank - Lokata mobilna 3,50% do 50k


3 miesiące

1. PSB Ciechanów - Ekstra Lokata 4% max. 400k

2. Bank Nowy - NOWYdepozyt 3M gwarantowany 3,70% (dla nowych)

3. Neobank - energoLOKATA 3M gwarantowana 3,60% (dla nowych)

4. BFF - Lokata Facto 3,50 min 5k

5. SKOK Stefczyka - Lokata kapitalna 3,20% max.500k

6. Inbank - Lokata standardowa 3% min. 5k

    Paribas - Lokata GOmobile 3% max 10k

    Nest bank - Nest lokata Witaj 3% max 10k


4 miesiące

1. Santander bank - Lokata mobilna 3% max. 20k

45 komentarzy:

 1. Czyli wyglada to slabo w stosunku do oferty KO. Podwyzki RPP jeszcze na co najmniej 2 posiedzeniach w maju i czerwcu. Wszystko zalezy rowniez od szybkosci podwyzek FED, bo jezeli beda one dosyc agresywne, to RPP nie ma wielkiego wyboru, jak nie chce zobaczyc duzej deprecjacji PLN.

  OdpowiedzUsuń
 2. Po odjęciu Belki oraz inflacji przekraczającej w maju nawet lekko 13% to najlepsze lokaty dają realnie około 10% straty. Oprocentowanie lokat nie nadąża za inflacją. A mówimy tu o najlepszych lokatach w "najlepszych" bankach. 3/4 deponentów ma środki ulokowane na lokatach i Rorach < 2%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka jest prawda. Lokaty natomiast wynikaja ze stop procentowych, wiec od inflacji nie zaleza.

   Usuń
  2. @Guciu
   Tak jak kiedys napisalem, inflacja biezaca nie ma wiekszego znaczenia dla inwestycji, lokaty za 12-miesiecy, wazne co bedzie za rok. Jezeli za chwile bedziesz mogl ulokowac w obligacjach dajmy na to na 7% a inflacja za rok bedzie np. 6%, to wtedy ma to znaczenie. Jezeli tylko rzad przestanie wpuszczac na rynek nadmierny "socjal" to inflacja przysiadzie przy stopach centralnych, ktore dojda do 7-8%. Oczywiscie zawsze mozemy zakladac wariant turecki, ale nie wydaje mi sie, zeby nasza RPP poszla ta droga a klasycznie spore podwyzki %% doprowadza do spowolnienia gospodarki i spadku inflacji.

   Usuń
 3. W sierpniu inflacja ma wynieść 14%. Zatem spadek o połowę w ciągu 12M mało prawdopodobny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, że nie ważne, ile będzie, ale ma być 14 ?!

   Usuń
 4. Nabieram głębokiego przekonania, że waluty są nadal jedyną realną inwestycją dającą szansę uniknięcia strat. Złotówka, giełda i nieruchomości mogą być obarczone większym ryzykiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. USD, EUR sa "drukowane"na potege, stad nie obstawialbym bezkrytycznie lokowania w waluty. Roznica w oprocentowaniu miedzy EUR a PLN jest juz spora, takze w kazdej chwili moze dojsc do mocnej przeceny EUR.
   W perspektywie dlugoterminowej tylko nieruchomosci, szczegolnie dzialki budowlane, pieniadza papierowego przybywa szybko, mozna go "drukowac" bez ograniczen, rzeczy materialnych sie nie da, stad jak wezmiemy 10 lat to dzialka budowlana zdrozeje duzo wiecej niz "najlepsza" waluta wymienialna.Wiem to po sobie, 7 lat temu kupowalem dzialke i wymienialem EUR po ok. 4,2zl, dzisiaj EUR kosztuje ok. 10% wiecej, natomiast dzialka zdrozala ponad 100% i to nie w duzym miescie, tylko malej miejscowosci.
   W krotkiej perspektywie nieruchomosci tez traca, ale w dluzszej z nawiazka przebijaja papierowa walute.
   Nawet dla USA, inflacja 8% a stopy w ciagu roku maja dojsc do ok. 3%, stad widac, jak okradane sa spoleczenstwa.

   Usuń
  2. Masz rację ale TYLKO w przypadku względnego spokoju na świecie. W przypadku wojny, a tej już wykluczyć się nie da nieruchomości mogą zniknąć w ciągu 1 chwili. Grunt OK bo przetrwa wszystko. Ty spekulujesz w terminie 10lat ale to dla większości ciułaczy kosmiczny okres. Poza tym do lokowania w nieruchomości na 10 lat trzeba mieć dużo wolnych środków.

   Usuń
 5. Od jutra podwyżka oprocentowania kont w Alior, ale dotyczy to standardowej stawki. Innymi słowy koniec z symbolicznym i bezsensownym 0,01%

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzisiaj spojrzałem na kurs USD. W ciągu ostatnich 5 lat wzrost o 14,94% ale w ciągu ostatnich 12M wzrost o 17,77 i w ciągu 1M wzrost o 5,90%. Ci co tu pisali, że w pandemii zamieniali PLN na waluty są wygrani bo nawet przy inflacji ostatniego roku ok. 13% są na plusie.
  Przy inflacji: 2017-2%, 2018-1,6%, 2019-2,3%, 2020-3,4%, 2021-5,1% = łącznie 14,4% dolary wyszły w stosunku do inflacji na 0,00. Zysk netto na lokowaniu USD w bankach w ostatnich 5 latach był minimalny, średnio rzędu 0,4-0,5%/rocznie = ok. 2,5% łącznie. Należy zwrócić uwagę, że waluty kupione/sprzedane w kantorze wolne są od podatków i Belki. A jaki zysk netto można było uzyskać w ostatnich 5 latach na lokatach PLN w stosunku do inflacji? Może ktoś robił takie wyliczenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd Guciu info, że obrót walutą nie podlega opodatkowaniu? To raz.. i jak ten kurs USD ustalałeś? Kurs średni NBP? A gdzie marże spready? W kantorach internetowych bankowych w okresie stabilnego kursu to ok 3 groszy ( wyjątek to Aion) . W
   okresie zawirowania i ciągle w kantorach stacjonarnych, gdzie łatwiej o anonimowość transakcji , marże daleko wyższe. Więc skoryguj swoje wyliczenia. I uwzględnij że dziś mamy z uwagi na wojnę ostre przeszacowanie na dolarze . I nie zapominajmy o spadku realnej wartości dolara - w USA też jest wysoka inflacja. Czyli ucieczka w USD to chwilowa spekulacja czy górka na parze. USD /PLN ale żadne zabezpieczenie majątku.

   Usuń
  2. @ 9.25. Istotnie w skali ostatnich tygodni dolar mógł przynieść zyski ale patrz na to dlugoterminowo. W skali 20-30 lat wolnego rynku każda z walut była zdecysowanie gorsza od lokat/obligacji i innych instrumentów opartych na PLN. Dodaj jeszcze takie wahania jak ostatnio. EUR na przestrzeni dekad od 3,60 do 5,0 dolar od 2,4 do 4,5. Kup w dołku i sprzedaj na górce? Może i tak. Ale to jest gra na walutac i nie spokojna renta od kapitału.

   Usuń
  3. Trochę pojechałeś z twierdzeniem, że USD to żadne zabezpieczenie majątku, nawet bardzo z tym pojechałeś. Jakkolwiek by nie było USD, CHF to waluty światowe, rezerwowe na czarna godzinę w sytuacji gdy mamy wojnę u bram. Nikt mi nie wciśnie kitu, że ktoś dziś przyjdzie i kupi Polska walutę, której papierki są wymienialne tylko w naszym kraju. To że nasz NBP kupił Hrywne po kursie przedwojennym to jedynie psikus albo raczej fochy polityczne NBP, zaden inny bank centralny by tego nie zrobił i nie zrobi w stosunku do PLN. Ja też uważam że dopiero nadejdzie osłabienie złotówki, bo mamy zdemolowana gospodarkę realna. Do tego już właściwie przedsionki hiper inflacji. To już nie są przelewki.

   Usuń
  4. Komentarze z 15.22. Jeśli w skali lat lepsze wyniki uzyskiwało się na PLN to nie ma co patrzeć na dzisiejsze zawirowania. Ponadto uwzględnij wartość dolara która jest zjadana przez inflację tak samo jako PLN. Więc masz odpowiedź. Graj sobie na walutach . Może trzymaj je w niepewnych czasach ale żeby na nich opierać swoją przyszłość? Przesada

   Usuń
 7. Polcan w jaki sposób mogę otrzymać ofertę utrzymaniową Getinu lokate zawrotną 4,70% do jakiego banku muszę zrobić symulację przelewu? Jaki limit jest tej lokaty? Proszę o instrukcję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tę informację dostałem na maila, więc szczegółów nie znam. Wiem jedynie że informator robił przelew do Consumera, sam zaś tego nie sprawdzę, bo nie posiadam obecnie konta w Getin. Przekazałem jednak info o Twoim zapytaniu, więc mam nadzieję, że dostaniesz dokładniejsze szczegóły niebawem.
   Na marginesie w komentarzach do artykułu o Getin pojawił się niedawno wpis o lokacie na 5% przy przelewie do mBank przy minimum 110k, więc być może do dziś się tu coś zmieniło na plus dla nas.

   Usuń
  2. Potwierzam 5% przy 120k przed chwila zalozone. 2 lub 4 miesiace do wybory. Na 2 sie skusilem, bo 4 to duzo obecnie.

   Usuń
  3. do polcan4 maja 2022 16:11 Polcan, kwotą minimalną (konieczną) do wywołania zatrzymaniowej w Getin jest 10 tys. Gdy ktoś robi przelew na 100 tys., to Getin podaje w ofercie zatrzymaniowej, że to oferta od 100 tys. Gdybyś zaś robił przelew na 10 tys., to Getin poda w tej ofercie, że od 10 tys. To "automat" wpisuje - w zależności od tego, ile klient zamierza przelać. Obecnie są propozycje na 4,9% i 4,5%- w zależności od tego, ile w ogóle klient ma złożonych pieniędzy w Getin, czy ma EKO, do jakiego banku przelew, jaki w ogóle klient ma "ruch" na koncie itp. - jest branych pod uwagę kilka czynników. Dlatego nie da się wskazać jednej tylko oferty - jest ich po prostu kilka (jednocześnie).

   Usuń
  4. Masz racje. Sprawdzilem przed chwila. Mialem na 120k. Dorzucilem jeszcze 10k dla testu i znow propozycja na 5%. Wiec zalozylem jeszcze jedna :)U mnie jest na 5.0 na 2 i 4 miesiace. Kusilo na 4 zeby miec spokoj, ale na 2 poszlo, bo jednak przez 4 to moga stawki wzrosnac. Ja mam EKO na 4%, wiec pewnie dlatego daja mi 5. Podejrzewam, ze jak ktos ma mniej na EKO to i propozycje inna (mniejsza) ma.

   Usuń
  5. do Anonimowy 4 maja 2022 18:26 Jutro posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zapowiadają duże zmiany (podwyżka oprocentowania depozytów). Zatem dobrze, że na dwa miesiące. Też założyłem na dwa miesiące, z tym że ja miałem jeszcze propozycję na EKO.

   Usuń
  6. O ciekawe. A na EKO jaka miales? Ja mam EKO na 4 aktywne, ze standardowej oferty. Wiem, ze jutro posiedzenie i pewnie z 1pp podniosa stopy. Getin jednak daje juz sporo wiecej niz inni, wiec mysle, ze te 5% na dwa miesiace jest ok. Nawet jak pod koniec okresu ktos da wiecej, to srednia i tak raczej wyjdzie na plus.

   Usuń
  7. Ja chciałem wytransferować oszczędności z Getina do Santander Consumer - robiłem przelew na 11k i wyskoczyła mi oferta lokaty zatrzymaniowej „od 10.000 pln” na 4.7% na 2 lub 4 miesiące. Skorzystałem z 2 miesięcznej.

   Usuń
  8. do Anonimowy4 maja 2022 20:50 Na EKO 4,9%, z tym że nie miałem tam w ogóle aktywnej promocji.

   Usuń
 8. Też dostałem propozycję 5% na lokacie przy przelewie do Aliora. A czy dostał ktoś 5% na KO czy tylko na lokatach?

  OdpowiedzUsuń
 9. Dostałem propozycję 4,7% przy przelewie z KO ( aktualnie KO na 3%) w Getin do Aliora/Mile/mBank

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego, ze masz KO na 3 podejrzewam. Jak ktos ma na 4, to mu daja moze wtedy 5?

   Usuń
  2. Ja dostałam propozycję lokat na 5% na dwa i cztery miesiące przy obecnym KO na 4%. Skorzystałam z tej krótszej.

   Usuń
 10. A Millennium od dzisiaj daje na KO 4%

  OdpowiedzUsuń
 11. Bank Millenium K.O. - Zyskaj 4% w skali roku przez 60 dni dla nowych środków do 200 000 zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezupełnie 60 dni bo do 19 czerwca w 37 edycji. 60 dni licząc od 21 kwietnia do 19 czerwca dokładnie.

   Usuń
  2. 60 dni jest liczone od momentu wpływu środków.

   Usuń
  3. Mam rozumieć, że jeśli np. jutro dokonam wpłaty na Profit to oprocentowanie 4% będzie na 2 bite miechy jeszcze? Nadmienię, że w kwietniu i w maju dokonywałem wpłat jeszcze na 2,5%.

   Usuń
  4. 19 czerwca kończy się promocja. Koniec i kropka.

   Usuń
 12. Widzę że Millennium zmienił stawkę na 4 procent.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to dopiero zaskoczajka a jużem lagę położyła na Profit. Dla niewtajemniczonych: dotyczy 37 edycji, wpłaty do 14 maja, oprocentowanie 60 dni od daty wpływu nowej forsy.

   Usuń
 13. Uważajcie na lokaty w PBS Ciechanów. Chciałem zmienić rachunek powiązany z ich portfelem depozytowym na inny ale okazuje się, że nie ma takiej możliwości. Odesłali mnie do notariusza (!) lub do oddziału. Koszty takiej "zabawy" (notariusz/benzyna i zmarnowany czas) zapewne będą wyższe niż ich marne odsetki. Poniżej wklejam pełną odpowiedź z PBS Ciechanów.
  "Informujemy, że nie ma możliwości zmiany numeru rachunku na inny niż wskazany w ankiecie. Istnieje natomiast możliwość uzyskania pełnej aktywacji konto poprzez wizytę i weryfikację w jednym z naszych Oddziałów stacjonarnych lub poprzez przesłanie podpisanego notarialnie formularza danych klienta, który otrzymał Pan wraz z umową. Wtedy otrzyma Pan pełną funkcjonalność do konta i będzie możliwość przesłania środków na inny rachunek."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, widocznie tak mają w regulaminie. Musisz więc przecierpieć i pozostać przy tym pierwotnym rachunku do zwrotu środków. Ze względu na "spółdzielczaki", co to nagle i niespodziewanie włączyły się do walki o klientów, warto mieć rachunek "od zawsze i na zawsze, którego na pewno nie chcemy się pozbywac. U nas PKO BP - niewiele daje, ale stabilny, bez udziwnień oraz raczej niezagrożony upadkiem:).

   Usuń
  2. Czyli jednak możliwość jest i niepotrzebnie wprowadzasz w błąd.

   Usuń
 14. W Ciechanowie już 4.5%. Bardzo dziękuje za info o tym banku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Ciechanowa korzystamy rodzinnie na dwóch kontach - obecnie na 4% druga osoba. Zaczynaliśmy od neo, chociaż tam "nowym" klientem był tylko mój mąż, ale i tak nie narzekamy, bo w tamtych czasie i tak była to jedna z lepszych ofert na rynku.

   Usuń
 15. dzisiaj getin daje wiecej przy eko 3% i przelewach do mb mil i alio wczoraj dawał 4,7 dziś 4,9%

  OdpowiedzUsuń
 16. głupi to ma szczęście.
  zapomniałem, że na ror w getin mam trochę drobnych. leżała kasa kilka tyg. wtedy mógłbym założyć na 2,5-3%.
  teraz poszły 3 lokaty zawrotne na 4,9%.
  pirx

  OdpowiedzUsuń
 17. BS Ciechanów przy likwidacji lokaty daje propozycję "zawrotnej" na 3M na 4%... Za mało na dziś - kasa leci do Getina na 5%

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...